Следете не

Социјални мрежи

Од следниот месец „Телеграм“ со нова функција за „Групен видео повик“

Avatar

Објавено пред

на

Според извршниот директор на Телеграм, Павел Дуров од следниот месец, корисниците на Телеграм ќе можат да користат групни видео повици заедно.

Алатката ќе содржи типични карактеристики што ќе ги најдете во услугата за видео конференции, како што се намалување на бучавата и споделување екран, заедно со поддршка за мобилни уреди, компјутери и таблети. Компанијата исто така ќе додаде свој печат на групни видео повици. Повиците ќе имаат брзина и енкрипција што корисниците ја очекуваат од платформата, напиша Дуров.

Телеграма веќе поддржува индивидуални видео повици, како и групни говорни повици. Сепак, тоа е додаток што ќе му даде на Телеграм малку повеќе паритет со зум, WhatsApp, Messenger соби и слични апликации. Услугата додава групни видео повици подоцна од многу свои ривали во просторот за пораки.

Телеграм се обврза пред скоро точно една година, како што се случи пандемијата, да ги воведе некаде во 2020 година. Иако групните видео повици пристигнаа подоцна од предвиденото, оваа опција може да дојде како добредојдена надградба за многу корисници на Телеграм.

Социјални мрежи

YouTube ќе доделува 100 милиони долари за креаторите на кратки видеа „Shorts“ – учество може секој да земе

Avatar

Објавено пред

на

Со цел да се натпреварува со TikTok, YouTube објави фонд од 100 милиони долари од кој ќе им исплати на најпопуларните креатори на новосоздадениот конкурент на TikTok, Shorts.

„Фондот за Shorts е само првиот чекор на нашиот пат кон изградба на долгорочен модел за монетизација за кратки клипови на ЈуТјуб“, рече компанијата во објавата на блогот. Јутјуб додаде дека фондот ќе биде лансиран во наредните месеци.

Фондот е создаден во време кога „Гугл“, сопственост на „Гугл“, се обидува да ја зголеми базата на корисници и креатори за својот видео-производ во кратка форма, што е одговор на компанијата кон конкурентите на социјалните мрежи како што се „TikTok“, „Snap“ и „Instagram rolls“ . Јутјуб е последниот што користи одреден фонд за автори за привлекување влијателни луѓе на својата мобилна платформа.

Краткото видео доминира на Интернет

Во извештајот за заработка во првиот квартал, матичната компанија на Google, Alphabet, вели дека YouTube оствари 6,01 милијарди долари приходи од рекламирање во текот на кварталот. Тоа е скоро 50% повеќе од минатата година со 4 милијарди долари.

Извршниот директор на Alphabet, Сундар Пичаи, на повикот на компанијата изјави дека Шортс собира 6,5 милијарди дневни прегледи ширум светот. Компанијата објави дека ќе дистрибуира фонд за креатори од 100 милиони долари, почнувајќи од следните месеци до 2022 година.

Секој има право да учествува во фондот со создавање на „уникатни“ раскази што „ја воодушевуваат заедницата на YouTube“, се вели во објавата на блогот. Јутјуб соопшти дека секој месец ќе контактира со илјадници автори кои постигнале најмногу ангажмани и прегледи. Јутјуб рече дека автори кои ги исполнуваат условите не мора да бидат дел од неговата придружна програма, постоечка програма што им овозможува на креаторите да ги монетизираат своите видеа на YouTube.

ФОТО: shutterstock

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

„Фејсбук“ во одредени области тестира нова опција на мобилната верзија по име „Фејсбук соседство“ – овозможува комуникација на соседи

Avatar

Објавено пред

на

Фејсбук објави тестирање на нова опција во рамките на својата мобилна апликација дизајнирана за поврзување на соседите. Опцијата како што најавија официјалните извори првично ќе биде ограничена на само неколку градови во САД и Канада и не е познато кога (и дали воопшто ќе се прошири) на други пазари.

Опцијата по име „Фејсбук за Соседи“ ќе се засноваа на поврзување на луѓе кои живеат во исто соседство, како и наоѓање на луѓе кои имаат исти интереси како што се спорт, читање, миленичиња и слично. Исто така, компанијата на Цукерберг ја замисли оваа опција како виртуелно место за дискутирање на сите проблеми во соседството, желбите на станарите итн.

Корисниците на телефони Андроид и Епл кои ќе изберат да ја користат оваа опција ќе треба да овозможат споделување на нивната локација, така што Фејсбук може да ги поврзе со луѓето што живеат во нивна близина. Покрај класичните информации за профилот, корисниците ќе можат да споделуваат информации за нивните интереси и ќе можат да ја изберат улогата што сакаат да ја имаат во нивното соседство – на пример, тие можат да нагласат како сакаат да ја користат оваа опција за да се исполнат луѓе и се дружат додека другите можат да се идентификуваат како „помагачи“ и со тоа да им дадат до знаење на соседите дека можат да сметаат на нив во случај да им треба нешто.

Тестирањето на соседствата на Фејсбук веќе започна во Канада и, според Рид Патон кој управува со овој проект, досега најмногу се користело за наоѓање на изгубени миленичиња, организирање патувања, стекнување нови пријатели, наоѓање мајстори итн.

Во теорија, оваа алатка изгледа корисна, но ќе видиме како изгледа во пракса затоа што веројатно ќе значи давање нови податоци на Фејсбук и ќе биде потребно да се следи и управува со содржината што е објавена, што честопати се докажуваше како бидете голем предизвик за модераторите и алгоритмите на Фејсбук.

ФОТО: pexels.com @freestocks

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

„Snapchat“ има повеќе „Android“ корисници за разлика од „iOS“ на iPhone

Avatar

Објавено пред

на

После неколку години поплаки дека Snapchat на Андроид е инфериорен во однос на верзијата iOS, компанијата го обнови како „инвестиција“.

Се покажа дека инвестицијата се исплати во голема мера, бидејќи новата апликација Snapchat доведе до огромно зголемување на бројот на корисници на Android. Ројтерс известува дека Snapchat во текот на првиот квартал на 2021 година забележа 22-дневно зголемување на активните дневни корисници во текот на првиот квартал на 2021 година, со приближно 280 милиони корисници, што ги надмина очекувањата на аналитичарите.

Над 50% од тој раст дојде од надвор од Северна Америка. Со толку голем глобален раст, голем дел од проширената база на корисници е на Андроид, а не на iOS. Ова во голема мера се должи на ажурираната апликација Snapchat за Android, која дебитираше минатата година.

Корисничката база за Android на Snapchat ја надминува основата на Apple iOS за прв пат, соопшти компанијата. Бидејќи повеќе луѓе надвор од САД ја преземаат новата апликација, каде што телефоните со Android доминираат во iPhone-ите, Snap додаде поддршка за повеќе јазици и додаде повеќе медиумски содржини прилагодени на публиката во одредени земји.

Snap започна со ажурирање на својата апликација за Android, која се бореше против техничките грешки, уште во 2018 година.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СкопјеПред 8 минути

Демант од МВР за наводната престрелка вечерва во населба Ченто, вистината е за случена тешка сообраќајна несреќа

Стигна демант и од МВР, каде што го наведуваат следново: Дел од порталите вечерва шират лажни вести за наводна престрелка...

ХороскопПред 23 минути

Хороскоп за денес [ 14 мај ] – среда

ОВЕН Повеќето од вас имаат нови одговорности, прифатете ги денешните предлози затоа што ќе ви биде полесно да стекнете нови...

СпортПред 2 часа

Виљареал ги остави Ваљадолид во зоната на испаѓање и ја продолжи борбата за ЛЕ

Финалистот во Лигата на Европа Виљареал продолжува да се бори за место во тоа натпреварување преку домашниот шампионат, но доколку...

LifestyleПред 5 часа

Популарниот фестивал „Exit“ овозможува купување билети преку „Bitcoin“

Фестивалот „Exit“ денес објави дека ќе биде овозможено купување билети преку биткоин – дигитален систем за плаќање. Оваа иновација во...

Временска прогнозаПред 9 часа

Засилен ветер со зголемена облачност од запад каде можни се локални врнежи од дожд и грмежи

Метео анализата за денес говори дека облачноста од запад ќе се зголемува, па попладне ќе биде променливо облачно со локален...

МакедонијаПред 9 часа

Денеска нови 123 случаи на Ковид-19 во земјава, починале 17 пациенти

Во последните 24 часа се направени 2.598 тестирања, а регистрирани се 123 нови случаи на Ковид 19 во: -Скопје 64...

Социјални мрежиПред 10 часа

YouTube ќе доделува 100 милиони долари за креаторите на кратки видеа „Shorts“ – учество може секој да земе

Со цел да се натпреварува со TikTok, YouTube објави фонд од 100 милиони долари од кој ќе им исплати на...

На денешен денПред 22 часа

На денешен ден – 13 мај

1619 година – По наредба на принцот Морис ван Насау, холандскиот државник Јохан фан Олденбарневелт (ван Олденбарневелт), основач на модерната...

КултураПред 22 часа

Порта.мк: Честитки по повод верскиот празник „Рамазан Бајрам“ до сите припадници на исламската вероисповед

Годинава месецот Рамазан по втор пат муслиманите го минуваа на невообичаен начин, поради мерките за заштита од Ковид-19 вирусот кој...

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп (13 мај) четврток

ОВЕН Ве очекува многу позитивна недела на работно полее, па може да се надевате дека генерално ќе успеете да ги...

НАЈЧИТАНИ