Следете не

Магазин

Омилено благо го намалува ризикот од срцев и мозочен удар

Објавено пред

на

Полни со здрави состојки како флавоноиди и теобромин, зрната какао се вистински уништувачи на потенцијалните болести.

Какаото има горчлив вкус, но со додавање на млеко, шеќер и путер добиваме вкусна чоколада. Најздрава е онаа со 70 отсто какао, но поради високата содржина на шеќер децата треба да се ограничи на неколку коцки дневно.

Истражувањата покажуваат дека чоколадото го намалува крвниот притисок, ја зголемува еластичноста на вените и го намалува ризикот од срцев и мозочен удар. За тоа се одговорни флавоноидите. Новите истражувања покажуваат дека тие не се единствените состојки кои помагаат на здравјето. Чоколадото ја смирува кашлицата благодарение на теоброминот.

Оваа состојка ја намалува активноста во делот од мозокот кој ги иритира дишните органи и поголемиот дел од дигестивниот систем.

Идните мајки кои се гостат со чоколадо за време на бременоста подобро се справуваат со стресот од оние кои не јаделе чоколадо. Истражувањата покажаа и дека децата на трудниците кои јаделе чоколадо се посреќни и почесто се насмевнуваат.

/b92

Магазин

Ова се најнестабилните апликации за iPhone и Android

Објавено пред

на

Дали често ви се случува апликациите да „паѓаат“? Не сте единствените, па дури има и листа на најлоши апликации кога станува збор за стабилноста.

Во идеален свет, апликациите на нашите телефони би биле исклучително стабилни и би работеле без грешки. За жал, тоа не е светот во кој живееме, па често се случува многу едноставни работи да се исклучат и да нè вратат на почетниот екран, односно, како што велат, да „крашнат“.

Според истражувањето спроведено од Uswitch, најнестабилни се апликациите што ги користат најмногу луѓе, како што се Facebook и Tinder.

Во анализата, Uswitch погледна голем број апликации и потоа ги рангираше според бројот на пријавени проблеми врз основа на милион преземања секој месец, според извештаите и оценките на корисниците, а исто така и според бројот на пребарувања на Google за проблемите. на секоја од тие апликации.

Топ 10 листа на најстабилни апликации:

1. Facebook

2. YouTube

3. Twitter

4. McDonalds

5. Tinder

6. Uber

7. Discord

8. Amazon

9. WhatsApp

10. Instagram

Не е изненадувачки, особено ако се земе предвид дека од самиот почеток беше трошење батерии и неразумен потрошувач на ресурси во заднина, најнестабилната апликација се покажа дека е Facebook. Колку е напорна социјалната мрежа на Марк Цукерберг најдобро покажува фактот дека постои Lite верзија за уреди кои не можат да го издржат ова зграпчување на меморијата и ресурсите, како и протокот на континуирани известувања, а да не зборуваме за постојаното нарушување на приватноста и скандалите околу сервирањето реклами, кое дефинитивно придонесува за оваа апликација е на врвот на листата.

Она што изненадува е дека детето на Google, YouTube, е втората најнестабилна апликација, а својата позиција ја заслужи благодарение на најголемиот број случаи на паѓање на услугата во последната година. Сепак, кога станува збор за пријавите за проблеми, Twitter е апсолутен рекордер, со 195 извештаи на милион преземања, но само благодарение на другите параметри не се најде на повисока позиција.

/B92

Прочитај повеќе...

Lifestyle

12 карактеристики на незрели луѓе! Ако забележите дека некој се однесува вака, знајте со кого си имате работа!

Објавено пред

на

Одбивањето да се прифати одговорноста и агресијата кон критиките се само дел од показателите за незрело однесување.

Луѓето се различни и во текот на вашиот живот ќе имате можност да запознаете различни типови на личности. Меѓутоа, ако забележите одредено однесување кое ви се чини дека не е во согласност со нивната возраст или ситуација, можно е да се работи за незрели луѓе.

Психотерапевтот Марко Јовашевиќ ги откри 12-те особини кои ја карактеризираат незрелата личност:

Тие одбиваат да преземат одговорност за своето однесување.

Кога се нерасположени, не се однесуваат љубезно со другите.

Тие реагираат агресивно на критиките.

Тие не ја гледаат поентата во подлабока анализа на сопственото однесување.

Тие нема да ги споделат своите проблеми со вас, туку со други луѓе.

Демантираат дека кажале некои работи.

Тие се убедени дека никогаш не грешат.

Нивните совети се претежно полни со гнев, нездрави и непожелни.

Ве убедуваат дека треба да се извините, дури и кога не се во право.

Кога ќе направите грешка, тие реагираат бурно и агресивно.

Ве убедуваат и ве тераат да не ги сакате луѓето кои не ги сакаат.

Скоро секој разговор што го водат е на тема омаловажување на други луѓе или озборување.

Прочитај повеќе...

Магазин

Reed Hastings се повлекува од функцијата ко-извршен директор на Netflix

Објавено пред

на

Ко-креаторот на Netflix Reed Hastings се повлекува од функцијата ко-извршен директор на компанијата. Промената веќе стапи на сила, а Hastings вели дека ќе остане вклучен како извршен претседател.

Netflix има оптимистички прогнози за 2023 година.

Лидерот во заминување го окарактеризира овој потег како долгоочекувана транзиција. Заминувањето на Hastings доаѓа додека Netflix се чини дека полека се опоравува од мрачната 2022 година. За првпат по повеќе од една деценија изгуби претплатници, обвинувајќи ја комбинацијата на силна конкуренција, ограничени можности за раст и широко распространето споделување на сметки. Сепак, компанијата во својот извештај рече дека додаде 7,66 милиони нови корисници, достигнувајќи вкупно 230,75 милиони претплатници.

Netflix вели дека перформансите на крајот на годината ги надминале прогнозите и дека е „задоволен“ од раната изведба на својот план поддржан од реклами од 7 долари. Компанијата не кажува колку клиенти се претплатени на овој понизок пакет. Наместо тоа, тој ги припишува подобрите од очекуваните резултати на силната постава на содржини што го вклучува продолжението на Knives Out, Хари и Меган и популарната серија од среда.

Компанијата е внимателен оптимист за првиот квартал од 2023 година. Таа верува дека ќе забележи скромно зголемување на базата на претплатници и планира да воведе споделување на платена сметка подоцна во периодот. Во таа смисла, Hestings заминува во добар момент за бизнисот што помогна да се создаде. И покрај тоа што Netflix не се врати во својата врвна форма, тој е во постабилна позиција што би можела да му даде почеток на новото раководство.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогноза30 минути

Снег послабо и за месец февруари, сув студ и силен ветер се она што треба сигурно да се очекува, ова се деталите…

Барем според последните анализи со кој ние располагаме, вистинска снежна бајка нема да донесе и февруари месец, освен повремени и послаби...

Автомобили11 часа

Изгледа дека електричните автомобили не се толку исплатливи

Во Македонија сè уште не полетале електричните автомобили. Одвреме-навреме на нашите патишта можете да видите хибрид или автомобил Тесла, но...

Магазин11 часа

Ова се најнестабилните апликации за iPhone и Android

Дали често ви се случува апликациите да „паѓаат“? Не сте единствените, па дури има и листа на најлоши апликации кога...

Lifestyle11 часа

12 карактеристики на незрели луѓе! Ако забележите дека некој се однесува вака, знајте со кого си имате работа!

Одбивањето да се прифати одговорноста и агресијата кон критиките се само дел од показателите за незрело однесување. Луѓето се различни...

Видео11 часа

Фармерот и магарето имаат посебен однос, видеото е прегледано 4 милиони пати

со некои животни веднаш се поврзуваме, штом ги видиме за прв пат, додека со други тоа е долготраен процес. Но,...

Магазин11 часа

Reed Hastings се повлекува од функцијата ко-извршен директор на Netflix

Ко-креаторот на Netflix Reed Hastings се повлекува од функцијата ко-извршен директор на компанијата. Промената веќе стапи на сила, а Hastings...

Магазин11 часа

Продажбата на телефони во Кина е на историски најниско ниво

Според податоците од независните агенции за истражување на пазарот, рестриктивните мерки за време на пандемијата и економската криза влијаеле на...

На денешен ден21 час

30 јануари – На денешен ден

1648.- Со потпишувањето на Минстерскиот договор заврши осумгодишната војна меѓу Шпанија и Обединетите покраини на Холандија (Холандија). Во октомври истата...

Хороскоп23 часа

Хороскоп за понеделник (30 јануари)

ОВЕН Денот е идеален за волонтирање но и за промовирање на вашите способности. Брзо ќе се поврзете со интересни луѓе...

Автомобили1 ден

Истакнат списокот на автомобили од кој сопствениците биле најмногу задоволни, „Dacia“ високо на врвот…

Новото истражување открива кои компании произведуваат најсигурни автомобили, како и кои модели на автомобили се издвојуваат во овој поглед. Сосема...

НАЈЧИТАНИ