Следете не

Видео

Паркинг место – чини како Ролс Ројс, но се смета за разумно во овој град ВИДЕО

Објавено пред

на

Во големите градови се потешко е да се најде место за паркирање, па нивните цени вртоглаво растат.

Најдобар пример е Њујорк, поточно Менхетен, каде за паркинг се плаќа и до 750.000 УСД, а месечната кирија е редовно над 1.000 УСД.

Се бараат нови решенија за оптимизирање на малку преостанат простор, а како една од можностите се нудат роботизирани паркинг места.

Со ваквите целосно автоматизирани системи за паркирање на автомобили, се заштедува дополнителен простор бидејќи нема класични рампи и ленти за возење, туку целиот процес на паркирање на возилото е автоматизиран и се одвива по однапред дефинирани рути.

Сопственикот го остава автомобилот на одреденото место и со притискање на копче возилото влегува во процес.

Камерите прво проверуваат дали сите врати и капакот на багажникот се затворени. Потоа возилото оди на одреденото место.

Во случај на сопственикот да му треба автомобил, потребни се околу две минути возилото да пристигне на местото на подигање. Во исто време, возилото пристигнува свртено за 180 степени, па возачот не мора да оди во рикверц.

Според извештајот на CNBC, цените за такви паркинг места се движат од минимум 300.000 долари до дури 595.000 долари, во зависност од локацијата.

Дополнително, сопственикот мора да плаќа такса за одржување од 150 американски долари месечно. Доколку, сепак, се работи за електричен автомобил, се нуди и полнач, но ќе чини дополнителни 50.000 американски долари.

„Колку и да звучи лудо, 300.000 долари за паркинг место се сметаат за разумна цена во Њујорк“, изјави за CNBC Сенада Азем, брокер за недвижности во Даглас Елиман од Флорида.

Видео

Фармерот и магарето имаат посебен однос, видеото е прегледано 4 милиони пати

Објавено пред

на

Фото: Screenshot/Tiktok

со некои животни веднаш се поврзуваме, штом ги видиме за прв пат, додека со други тоа е долготраен процес. Но, кога човекот и животното се поврзуваат, тоа е обично убава, љубовна врска. Токму таква врска, која е малку неочекувана, има фармер со мало магаре.

На видеото, прегледано четири милиони пати, се гледа неразделното дуо. Магарето е сеуште мало, па без поголеми проблеми седи во скутот на сопственикот, а главата му лежи на неговото рамо. Но, позицијата е удобна и за двајцата, а магаренцето ужива во песната што му ја пее сопственикот.

Прочитај повеќе...

Видео

Милиони прегледи: Поставиле ограда за кучето да не се качува по скалите, но нашло начин

Објавено пред

на

Кучето Лаки стана вирална сензација на социјалната мрежа TikTok откако неговите сопственици споделија видео на кое тој наоѓа начин да се качува по скалите, и покрај тоа што поставија заштитна ограда за да го спречат да се пробие. Видеото го погледнале 3,4 милиони луѓе.

 

“Мојата сопруга ми рече да внимавам да не се качува по скали и мислев дека го решив со оградата. Но не успеав”, се слуша како вели сопственикот на видеото и го покажува кучето кое штотуку тргнало. околу пречката и се качил на задните забранети скали.

„Мал генијалец“, „Кога е толку паметен, заслужува пристап до скалите“, „Како те надмудри, преслатко“, „Паметно и симпатично, совршена комбинација“, „Најде опција“, „Требаше да ставиш ограда на врвот од скалите“, се само дел од коментарите на корисниците под објавата.

Прочитај повеќе...

Видео

Вистинско пријателство, за само неколку секунди! Ова видео ќе го стопи и најтврдото срце! (ВИДЕО)

Објавено пред

на

Фото: ScreenShot/Instagram

Навистина трогателна е љубовта што малото девојче ја чувствува кон кучето и обратно

Кога децата ќе се запознаат со домашните миленици уште од мали нозе, нема сомнеж дека токму поради тоа рано ќе го откријат значењето на љубовта, наклонетоста и одговорноста.

Ако му дозволите на детето да има некого да се грижи и сака, сигурно е дека ќе остане таква грижлива и добра личност подоцна во животот.

А колку може да биде силна врската помеѓу малиот сопственик и неговиот миленик, покажува видеото до кое неодамна наидовме.

Малото девојче и нејзиното куче мирно седат на каучот, додека кучето се гушка до неа, подготвено за неговата дневна доза гушкање.

И девојката му даде бакнеж, а тој удобно се смести во нејзиниот скут.

Погледнете како изгледаше во видеото на почетокот на текстот.

/informer

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп3 часа

Хороскоп за вторник (31 јануари)

ОВЕН Ќе бидете многу фокусирани на животните промени и желни да ги имплементирате во вашиот живот. Не сметајте премногу на...

Временска прогноза5 часа

Снег послабо и за месец февруари, сув студ и силен ветер се она што треба сигурно да се очекува, ова се деталите…

Барем според последните анализи со кој ние располагаме, вистинска снежна бајка нема да донесе и февруари месец, освен повремени и послаби...

Автомобили15 часа

Изгледа дека електричните автомобили не се толку исплатливи

Во Македонија сè уште не полетале електричните автомобили. Одвреме-навреме на нашите патишта можете да видите хибрид или автомобил Тесла, но...

Магазин15 часа

Ова се најнестабилните апликации за iPhone и Android

Дали често ви се случува апликациите да „паѓаат“? Не сте единствените, па дури има и листа на најлоши апликации кога...

Lifestyle16 часа

12 карактеристики на незрели луѓе! Ако забележите дека некој се однесува вака, знајте со кого си имате работа!

Одбивањето да се прифати одговорноста и агресијата кон критиките се само дел од показателите за незрело однесување. Луѓето се различни...

Видео16 часа

Фармерот и магарето имаат посебен однос, видеото е прегледано 4 милиони пати

со некои животни веднаш се поврзуваме, штом ги видиме за прв пат, додека со други тоа е долготраен процес. Но,...

Магазин16 часа

Reed Hastings се повлекува од функцијата ко-извршен директор на Netflix

Ко-креаторот на Netflix Reed Hastings се повлекува од функцијата ко-извршен директор на компанијата. Промената веќе стапи на сила, а Hastings...

Магазин16 часа

Продажбата на телефони во Кина е на историски најниско ниво

Според податоците од независните агенции за истражување на пазарот, рестриктивните мерки за време на пандемијата и економската криза влијаеле на...

На денешен ден1 ден

30 јануари – На денешен ден

1648.- Со потпишувањето на Минстерскиот договор заврши осумгодишната војна меѓу Шпанија и Обединетите покраини на Холандија (Холандија). Во октомври истата...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за понеделник (30 јануари)

ОВЕН Денот е идеален за волонтирање но и за промовирање на вашите способности. Брзо ќе се поврзете со интересни луѓе...

НАЈЧИТАНИ