Следете не

Спорт

Петарда на Националната арена „Тодор Проески“, Македонија го прегази Лихтенштајн со 5:0

Avatar

Објавено пред

на

Македонската А репрезентација славеше против Лихтенштајн во натпревар од 2. коло од квалификациите за Светското првенство. На Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје, нашата најдобра селекција триумфираше со 5:0. Енис Барди го отвори резултатот, Александар Трајковски постигна два гола,  стрелци беа и Елиф Елмас и Илија Несторовски.

Македонската репрезентација првата прилика ја имаше во 5. минута преку Горан Пандев, но ударот на капитенот го одбрани голманот Бухел.

Енис Барди во 7. минута го постигна водечкиот гол за Македонија. Нашиот репрезентативец, од далечина шутираше од слободен удар, голманот на Лихтенштајн лошо го процени ударот за отворање на резултатот.

Четири минути подоцна, Енис Барди повторно од слободен удар ја погоди пречката од голот на Лихтенштајн.

До крајот од полувремето, нашата селекција имаше потполна доминација во играта во играта, свои обиди имаа Пандев, Елмас и Трајковски, но не успеавме да ја удвоиме предноста.

Голема прилика во 47. минута пропушти Пандев. Стефан Ристовски додаде во шеснаесетникот, Пандев беше осамен на 11. метри, но шутираше над голот на гостите.

Александар Трајковски во 51. минута погоди за 2:0. Барди нафрли во шеснаесетникот на Лихтенштајн, одбраната на гостите лошо интервенираше, а нашиот напаѓач осамен на втора статива ја смести топката во мрежата на Бухел.

Две минути подоцна, Александар Трајковски го постигна својот втор гол за 3:0. Шутираше неодбранливо од далечина за негов трет гол во квалификациите.

По еден час игра, Македонија веќе имаше предност од 4:0. Елиф Елмас беше најснаодлив пред голот на гостите и погоди за убедливо водство.

Во 82. минута во листата на стрелци се запиша и Илија Несторовски кој со „паненка“ постигна гол од пенал за 5:0.

Македонија: 1. Столе Димитриевски, 4. Кире Ристевски, 6. Висар Муслиу, 7. Марјан Радески, 8. Езѓан Алиоски (66` Стефан Ашковски), 9. Александар Трајковски (66` Ферхан Хасани), 10. Горан Пандев (58` Илија Несторовски), 13. Стефан Ристовски (58` Егзон Бејтулаи), 17. Енис Барди (58` Бобан Николов), 20. Стефан Спировски, 21. Елиф Елмас; Селектор: Игор Ангеловски

Во прилог галерија направена преку објективот на ФФМ:

Спорт

Ф1: Луис Хамилтон ја освои 99-тата пол позиција во својата кариера

Avatar

Објавено пред

на

Луис Хамилтон, возачот на Мерцедес, ја освои пол-позицијата пред трката за Големата награда на Емилија Ромања во Формула 1 шампионатот. Хамилтон стигна до 99-та пол позиција во кариерата со време 1:14,411.

Возачот на Ред Бул, Серхио Перез, кој беше за 0,035 секунди побавен од светскиот шампион, исто така ќе ја започне трката од првиот ред, додека неговиот трет клупски колега Макс Верстапен е трет со заостанување од 0,087 секунди зад победникот.

Четвртото место го зазеде Чарлс Леклерк во Ферари, петти беше возачот на Алфа Таури, Пјер Гасли, проследен со дуото од Мекларен, Даниел Рикардо и Ландо Норис.

Вториот возач на Мерцедес, Валтери Ботас го зазеде осмото место, а најдобрите десет ги комплетираа Естебан Окон од Алпина и Ленс Строл од Астон Мартин.

ФОТО: EPA-EFE/DAVIDE GENNARI

Прочитај повеќе...

Спорт

ФФМ почна со агендата, денес набави 15.000 фудбалски топки за сите лиги

Avatar

Објавено пред

на

Фудбалската федерација на Македонија ќе им донира и веќе е започната распределбата на вкупно 15.000 фудбалски топки (со ознака: FIFA QUALITY PRO “IMS – International Match Standard”) на клубовите од сите категории од натпреварувањата во рамки на ФФМ (1 МФЛ, 2 МФЛ, Трети лиги, младински конкуренции и Женска фудбалска лига).

Две илјади фудбалски топки ќе се распределат за клубовите од 1 и 2 МФЛ, 11.700 илјади топки се наменети за клубовите од Трета лига, лигите организирани од Општинските фудбалски Сојузи, младински конкуренции и детски лиги, додека 1300 фудбалски топки ќе добијат клубовите кои се натпреваруваат во женските лиги.

Набавката на досега најголемиот број на фудбалски топки по сите стандарди на ФИФА произведени и со дизајн за ФФМ, Управниот одбор на Федерацијата ја најави кон крајот на минатата година, а во текот на следната седмица клубовите веќе ќе можат да ги користат за тренинзи и натпревари.

Со новата акција наменета за клубовите од МФЛ, Фудбалската федерација на Македонија уште еднаш ја потврдува важноста за поддршка на сите клубови во сите конкуренции од натпреварувањата организирани од ФФМ.

Прочитај повеќе...

Спорт

Нашата репрезентација до 19 години одигра нерешено со Црна Гора во вториот контролен меч

Avatar

Објавено пред

на

Избраниците на селекторот Влатко Гроздановски одлично го започнаа натпреварот, беа подобар противник и пропуштија неколку добри прилики за постигнување гол во првите 30 минути од средбата. Во 36’ добрата игра нашата репрезентација ја круниса со погодок и водство од 1:0. Стрелец на голот за Македонија беше Бехар Фета.

Во продолжението Црна Гора притисна, нашите фудбалери се повлекоа и сето тоа резултираше со погодок во нашата мрежа. Стрелец на израмнувачкиот гол беше Виктор Џукановиќ во 80’. Воедно тоа беше и конечниот резултат на оваа средба. Во 87’ Aнтонио Мирков пропушти голема прилика да и донесе победа на нашата селекција. За потсетување дека и на овој натпревар младата репрезентација на Македонија беше ослабната со неиграњето на неколку стандардни првотимци.

МАКЕДОНИЈА: 12. Гоце Јовчев, 3. Грегори Давков, 4. Реџепи Самет, 4. Андреј Стојчевски, 6. Ване Крстевски, 7. Бехар Фета, 9. Михаил Талевски, 10. Октај Ракипи, 11. Љупче Кудев, 18 Мартин Талаков, 20 Џемил Јахији;

Резервни фудбалери: 1. Стефан Тасев, 2. Дарио Јовановски, 8. Христијан Јосифовски, 13. Јован Богдановски, 14. Гордијан Христовски, 15. Александар Коцев, 16. Решат Рамадани, 17. Антонио Мирков, 19 Али Али;

Селектор: Влатко Гроздановски;

 

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 3 часа

На денешен ден – 18 април

1480 година – Родена е Лукреција Боргија, покровител на уметници и научници за време на италијанската ренесанса, вонбрачна ќерка на...

ХороскопПред 6 часа

Хороскоп за денес (18 април) недела

ОВЕН Овој викенд за Овенот ќе биде исполнет со страст и романтика. Ќе се чувствувате особено емотивно, страствено и полно...

Здравје и убавинаПред 9 часа

Се што е претерано е штетно по нашето здравје, неколку работи кои мора да се знаат

Се што не е умерено, се е штетно врз човечкиот организам, еве неколку примери кои можат да ни користат низ...

МакедонијаПред 10 часа

Ковид-19 денешен биланс: 824 новозаболени, 31 починати – од нив најмладиот починат е на 38 години од Битола

Во изминатите 24 часа од направени 3988 тестови, 824 се позитивни на коронавирус, а битката со Ковид-19 ја изгубија 31...

СпортПред 11 часа

Ф1: Луис Хамилтон ја освои 99-тата пол позиција во својата кариера

Луис Хамилтон, возачот на Мерцедес, ја освои пол-позицијата пред трката за Големата награда на Емилија Ромања во Формула 1 шампионатот....

АвтомобилиПред 16 часа

ЕУ забележа нагло зголемување на продажбата на нови автомобили

Вкупната продажба на автомобили во Европската унија се зголеми за 87,3 проценти во март во однос на истиот период минатата...

Временска прогнозаПред 16 часа

Доаѓа циклонска активност која носи врнежи од дожд и грмежи – ова се најновите метео детали

Нашата држава се наоѓа под влијание на циклонска активност која условува доста нестабилно време. Понатаму кон крајот на денов и...

КичевоПред 16 часа

Причина за сечење на 30 годишните врби во центарот на Кичево

Известување во насока за дознавање на вистината и елиминирање на секакви сомнежи околу одстранувањето на 27 годишните врби од пред...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден – 17 април

1492 година – Кристофоро Коломбо доби согласност и пари од шпанскиот крал Фердинанд V и кралицата Изабел за истражување на...

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп ( 17 април ) сабота

ОВЕН Генерално сте задоволни со деловната ситуација, денешниот ден ви е многу поволен. Ве очекува исклучително интересно познанство. Ќе се...

НАЈЧИТАНИ