Следете не

Кичево

„ПМ10“ што знаеме? Од денес на „Порта“ повторно активен графичкиот приказ за квалитет на воздух застапен во град Кичево во било кое време

Објавено пред

на

©porta.mk

Овој период од годината секогаш загаденоста преовладува, а таа промена речиси и да нема човек кој не ја чувствува. Токму од денес на нашиот медиум го ре-активиравме визуелниот „widget“ или „графички приказ“ за квалитет на воздухот кој „realtime“ дава резултати базирани, односно застапени во нашиот град Кичево во мерна единица „ПМ10“ – повторно на ваше барање за полесно и подостапно информирање околу квалитетот на воздухот – благодарение на „Aircare“ и мерните станици под Министерството за животна средина и просторно планирање, кои даваат информаци и истите се јавно достапни за сите.

Графичкиот приказ ќе го најдете во било кој натпис поставен на нашиот медиум, позициониран најдолу од сите натписи/статии, пример:

 

Инаку, индексот за квалитет на воздух се користи за опис на квалитетот на воздухот на едноставен начин преку лесно разбирлива колор шема. Се заснова на средни часовни вредности на концентрациите на загадувачките супстанции, и дава карактеризација на квалитетот на воздухот.

Колор шемата соодветствува со нивоата на концентрација.

Индексот ги зема во предвид концентрациите на сулфур диоксид (SO2), азот диоксид (NO2), суспендирани честички (PM10), фини честички (PM2,5), озон (O3) и јаглерод моноксид (CO). Измерените концентрации се споредуваат со постојните упатства за квалитет на воздухот.

Кога сме кај „ПМ10“ честичките, ви презентираме неколку работи кои треба да ги знаете:

Зошто се ПМ 10 честичките толку лоши?

Со самото дишење на ПМ 10 честичките, кои во неколку наши градови ги има и по пет пати над дозволените количини, сте сè поблиску до некоја од следниве последици:

 • Прерана смрт
 • Смрт како последица на дишење воздух со премногу честички
 • Проблеми со дишењето
 • Астма
 • Силно кашлање
 • Болки при дишењето
 • Хроничен бронхитис
 • Намалена функција на белите дробови
 • Проблем да се земе здив
 • Зголемување на ризикот од срцев удар
 • Зголемување на ризикот од заболување од рак
 • Зголемување на ризикот од аномалии кај новороденчињата

Кој е изложен на најголем ризик?

Фактот што смртноста е многу поголема во загадените подрачја кажува дека сите се изложени на ризик, но најчувствителни на него се децата, постарите лица и лицата кои веќе имаат срцеви или респираторни болести.

 • Децата страдаат поради тоа што нивните бели дробови сè уште се развиваат и им е потребен повеќе воздух отколку на возрасен човек. Кога кревкиот детски организам е изложен на ПМ 10 честичките, кај него почесто се појавуваат детски болести и што е најстрашно, белите дробови може да не се развијат како што би можеле кога воздухот би бил чист. Ваквиот воздух им ја намалува нивната функција уште додека се мали и потоа е доцна за подобрување на ситуацијата. Со тоа расте и ризикот за заболување од астма.
 • Постарите луѓе страдаат од загадениот воздух на начин што умираат порано. Пред да се соочат со смртта како последица од загадувањето, тие почесто ќе го посетуваат лекарот.
 • Луѓето кои имаат проблеми со респираторни или срцеви заболувања имаат потреба од исклучително здрав остаток од животот, но загадениот воздух не им го овозможува тоа. Тој предизвикува симптомите на нивната болест да се засилат и да им ја влошат состојбата.

1. Големина на ПМ-10 честичките

ПМ-10 честичките се именувани според нивната големина – тие имаат помалку од 10 микрометри. За споредба, човечкото влакно од коса е широко околу 100 микрометри. Додека поголемите честички се спречени на патот до нашиот респираторен систем, на пример во носот, овие честички продираат дури до белите дробови.

2. Состав на честичките

ПМ-10 честичките можат да бидат со различен состав, заедничка им е само големината. Тие се мешавина од чад, саѓи, прашина и киселини со тешки метали.

3. Квалитет на воздухот

Кога концентрацијата на овие честички во воздухот е помеѓу 0 и 20 микрограми на метар кубен, ние велиме дека квалитетот на воздухот е одличен и добар е додека не надмине 40 микрограми. До 50 микрограми е прифатлив, а доколку се надмине 50 можеме да кажеме дека воздухот е загаден. Ако концентрацијата на честички е над 100 микрограми, што често се случува кај нас, велиме дека воздухот е многу загаден.

4. Здравствени проблеми

Долга е листата на здравствени проблеми што може да бидат предизвикани од вдишување ПМ-10 честички. Може да се појави навлегување на отровни материи во крвта, алергиски реакции, бактериски и габични инфекции, фиброза, респираторни проблеми…

5. Хируршката маска не помага

Хируршката маска не е корисна во борбата против ПМ-10 честичките, а корисни се нано маските. Но, нано маските кај нас не се во продажба.

6. Извори на загадување

Постојат бројни извори од кои се појавуваат овие честички – од термоцентралите до автомобилите. Секако, тука се и природните извори, како шумските пожари, па дури и пудрата за лице може да биде еден од загадувачите.

Извори на текст: air.moepp.gov.mk / kafepauza.mk

Кичево

Ресторан „La Casa“ – Кичево со одлична понуда, достава на највкусната пица и пастрмајлија, специјалитети, хамбургери и скара, за добар апетит!

Објавено пред

на

Кичевскиот ресторан „La Casa“ кој успешно функционира повеќе од две години, сега добива нов реновиран лик, покрај најдобрите викенд забави кои во блиска иднина се во план повторно да се активираат, стартува со работа и официјалната достава на храна, во палета на ново мени само за вистински гурмани.

Брза и навремена достава, вкусни пици и дефинитивно најубавата пастрмајлија во градот, секој ден свежо месо и специјалитети, одлични хамбургери, најубава скара, препорака веднаш да ги вкусите!

Во прилог ви го доставуваме менито на ресторанот, додека производите можат да бидат на вашата дестинација бесплатно само на територијата на град Кичево со јавување на бројот за достава 077/50-50-40, кој ќе биде достапен во предвиденото работно време, дури и недела после 12:00ч, најубавите чорби во градот исто така ќе бидат на менито за достава се разбира секое утро до 13:00ч.

За преглед, кликнете на мени-то 👇

Прочитај повеќе...

Кичево

„Куќа на Уметноста“ истакна предновогодишна понуда за вашите деловни прослави и колегијални собири

Објавено пред

на

Кичевскиот објект „Куќа на Уметноста“ кој се наоѓа во с.Кнежино, со својот модерен стил и уникатност во природа ги освојува вашите симпатии, спремен и за овој дел од годината, на наша препорака уште веднаш да го посетите овој убав крај.

Имено „Куќа на Уметноста“ во прилог истакнаа свои три главни мени понуди за претстојните предновогодишни прослави, додека нивниот натпис ви го пренесуваме во целост:

– Почитувани гости, наши верни клиенти. Одминува уште една успешна година, благодарение на вас успеавме да ги создадеме вашите најубави свечени моменти, дел за вашите професионални работни активности и се разбира оние секојдневните за кои хотел „Куќа на Уметноста“ се разбира знае најдобро да Ве удостои. 🏪

– За таа цел во рамките на предновогодишниот периодот кој ни претстои, хотел „Куќа на Уметноста“ ви ги презентира официјалните три вкусни мени понуди за вас и вашиот колегиум, нудиме широк асортиман на јадења и предјадења, салати и десерти. 🍽 🍗 🍖🥪🍰

* 🍷 Пијалокот не е вклучен во понудите, доаѓа по потреба и нарачка на посетителите.

* Резервирајте го вашиот термин, повеќе информации

– ☎️Рецепција: 045/251-300 & 071/321-166
– 📩[email protected] & [email protected]

Прочитај повеќе...

Кичево

Во моментов сообраќајот кон превој Стража е пуштен за транзитирање

Објавено пред

на

Предмалку од ЦУК ја известија јавноста дека сообраќајот према превој Стража кој беше во целосен прекин од моментов е прооден за транзитирање, нормално со поседување зимски пневматици и со себе зимска опрема.

Апелираме за внимателно возење према условите на патот во зимно време.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Култура11 минути

Сеноќно молитвено бдение во нашиот манастир „Св. Богородица – Пречиста“ по повод големиот празник Воведение на Пресвета Богородица

Почитувани возљубени, со особена радост ве информираме дека на 3 декември, во 21 часот ќе се случува сеноќното молитвено бдение во...

Спорт7 часа

Судиите од првата македонска фудбалска лига супериорно ја завршиле работата на мечевите од 16-то коло

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од 16 коло на ПРВА МФЛ, и ги донесе следните заклучоци:  На натпреварот Фк.Шкендија-Фк. Работнички одигран...

Автомобили9 часа

Револуција или најгрдиот автомобил во историјата? Cybertruck пристигна (ФОТО+ВИДЕО)

Елон Маск конечно ја претстави својата визија за американскиот симбол – (pick-up truck). Тоа е многу грдо возило. Но, можеби...

Магазин10 часа

Google од денеска брише неактивни сметки! Сепак, постои начин да се зачуваат податоци

Технолошкиот гигант Google од денеска брише неактивни сметки. Компанијата претходно го најави овој потег за да ја зголеми безбедноста на...

Магазин10 часа

Сопственикот на TikTok, ByteDance, најави отпуштања

ByteDance , мајка на ТикТок, укинува стотици работни места во својот оддел за игри, изјави за CNBC лице запознаено со...

Хороскоп23 часа

Месечен Хороскоп (декември)

ОВЕН Љубов: На почетокот на месец декември сте поканети на забава со вашите драги пријатели, но не сте во можност...

Временска прогноза1 ден

Краткотрајно топло време, но голема разлика во температури, проследете ја најновата метео анализа

Во следниот период, односно до самиот крај на оваа седмица Балканот го очекува голем температурен шок (огромна разлика на температурите...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за четврток (30 ноември)

ОВЕН Марс сепак го зголемува вашиот стрес, бидејќи неговата главна идеја е да работите побрзо – ако се притиснете на...

Македонија2 дена

МВР демантира дека изгубеното девојче е пронајдено во соседна држава и апелира да ме се шират невистини!

Министерството за внатрешни работи ги демантира дезинформациите објавени на порталот „Курир“ дека 14-годишната В.Ѓ., за која на 27 овој месец...

Автомобили2 дена

Како да одмрзнете замрзната брава на автомобил: Ова се трикови кои можат да ви заштедат и време и нерви во студените зимски денови (ВИДЕО)

Ви претставуваме три методи кои беа тестирани пред камери од експерти, но и од самите возачи. Малкумина и онака сакаат...

НАЈЧИТАНИ