Следете не

Кичево

По повод Св.Великомаченик Димитриј Солунски – „Митровден“ во кичевскиот храм Св.Петар и Павле ќе се отслужат литургии и богослужба

Објавено пред

на

Кичевската парохија ја истакна својата агенда по повод „Митровден“, имено на 07.11.2023 година (вторник) ќе одржи вечерна богослужба во 16⁰⁰ часот, ден потоа на 08.11.2023 година (среда) и
утрена богослужба во 07³⁰ часот, Света Божествена Литургија во 08³⁰ часот.

– „Не можно е да се намалат, ниту е можно да се зголемат; никој не може да ги испита чудесните дела Божји“ (Мудр. Сир. 18,5), вели мудриот Исус син Сирахов во Стариот завет. Па ете и ние до денес не сме во можност да се воздигнеме толку високо и да видиме што Бог промислил и како нѐ води низ целиот живот. Ете и свети великомаченик Димитриј е дел од таа промисла, којшто од еден голем војсководец станал голем чудотворец, а од непознат младич велик маченик и силник за Христа, но и препознатлив до крајот на светот по неговите чудеса.
Свети Димитриј бил роден во III век во Солун (270 година) во семејство на богати и благочестиви родители и воспитан во христијанство, но и добро негуван и чуван. Неговата мајка многу го сакала, а татко му го учел во воените вештини затоа што бил војвода на војската и сакал да воспита добар син. Димитриј бил син единец добиен со молитва и Божјата рака била врз него. Откако татко му починал тој го наследил во управувањето со војската и се покажал достоен.

Непријателот на човечкиот род постојано ‘ржи кога ќе види дека сѐ оди кон добро, па и овој пат, кога свети Димитриј бил поставен за војвода, тој замешал прсти. Во тоа време императорот Максимијан дал наредба да се гонат христијаните во Солун, но бидејќи овој велик младич бил таен христијанин, направил спротивно, односно го раширил христијанството во Солун. Тоа ја прелило чашата кај императорот и многу се разгневил и го ставил в затвор. Во затворот, Максимијан го испрашувал светиот Димитриј за неговата христијанска вероисповед и го терал да се одрече од Христа. Меѓутоа, овој велик маченик за Христа не се одрекол од Господа и храбро истрпел сѐ. На крајот свети Димитриј бил проподен со копја во 306 година и се населил во Божјото царство како великомаченик и до денес тој е многу почитуван. При крајот на својот живот ја препознал маченичката смрт и предсмртно наредил целиот негов имот да биде разделен на сиромаси и ете до своето скончание им помагал на луѓето, како за време на својот живот, така и сега. Свети Димитриј чесно и достоинствено ја извршувал својата служба и ги исполнил библиските зборови од свети Јован Крстител.

Неговото тело е во Солун во катедралниот храм посветен на него и до денешни дни твори чудеса и е миротворец, односно неговото тело испушта благоухание и миро кое може да се почувствува додека се влегува во храмот во Солун. Тој е доста почитуван кај нас Македонците затоа што бил Македонец и е патрон на градот Солун. На овој ден е споменот и на големиот земјотрес, кога свети Димитриј се застапувал за градот Цариград. Тој настан се случил во 740 година, па ете се зачувал низ историјата овој град.
Оваа година, бидејќи неговиот спомен се празнува во денот среда, славениците треба да имаат посна трпеза, а со тоа се прикажуваат и како достоинствени христијани и почитувачи на свети Димитриј. Само тогаш неговиот спомен е правилен и достоинствен.

Нека светиот великомаченик Димитриј се моли за нас пред Бога и да се застапува за православниот народ наш македонски и за сите луѓе по целиот свет, па да засветлиме со добродетели и да Го прославиме Бога – Сесвета Троица, Отецот, Синот и Светиот Дух, постојано, сега, секогаш и во вечни векови.

Амин!
За многу години и честито славите и вечни имињата на оние кои ги носат, пишуваат од кичевската парохија!

Кичево

Ресторан „La Casa“ – Кичево со одлична понуда, достава на највкусната пица и пастрмајлија, специјалитети, хамбургери и скара, за добар апетит!

Објавено пред

на

Кичевскиот ресторан „La Casa“ кој успешно функционира повеќе од две години, сега добива нов реновиран лик, покрај најдобрите викенд забави кои во блиска иднина се во план повторно да се активираат, стартува со работа и официјалната достава на храна, во палета на ново мени само за вистински гурмани.

Брза и навремена достава, вкусни пици и дефинитивно најубавата пастрмајлија во градот, секој ден свежо месо и специјалитети, одлични хамбургери, најубава скара, препорака веднаш да ги вкусите!

Во прилог ви го доставуваме менито на ресторанот, додека производите можат да бидат на вашата дестинација бесплатно само на територијата на град Кичево со јавување на бројот за достава 077/50-50-40, кој ќе биде достапен во предвиденото работно време, дури и недела после 12:00ч, најубавите чорби во градот исто така ќе бидат на менито за достава се разбира секое утро до 13:00ч.

За преглед, кликнете на мени-то 👇

Прочитај повеќе...

Кичево

„Куќа на Уметноста“ истакна предновогодишна понуда за вашите деловни прослави и колегијални собири

Објавено пред

на

Кичевскиот објект „Куќа на Уметноста“ кој се наоѓа во с.Кнежино, со својот модерен стил и уникатност во природа ги освојува вашите симпатии, спремен и за овој дел од годината, на наша препорака уште веднаш да го посетите овој убав крај.

Имено „Куќа на Уметноста“ во прилог истакнаа свои три главни мени понуди за претстојните предновогодишни прослави, додека нивниот натпис ви го пренесуваме во целост:

– Почитувани гости, наши верни клиенти. Одминува уште една успешна година, благодарение на вас успеавме да ги создадеме вашите најубави свечени моменти, дел за вашите професионални работни активности и се разбира оние секојдневните за кои хотел „Куќа на Уметноста“ се разбира знае најдобро да Ве удостои. 🏪

– За таа цел во рамките на предновогодишниот периодот кој ни претстои, хотел „Куќа на Уметноста“ ви ги презентира официјалните три вкусни мени понуди за вас и вашиот колегиум, нудиме широк асортиман на јадења и предјадења, салати и десерти. 🍽 🍗 🍖🥪🍰

* 🍷 Пијалокот не е вклучен во понудите, доаѓа по потреба и нарачка на посетителите.

* Резервирајте го вашиот термин, повеќе информации

– ☎️Рецепција: 045/251-300 & 071/321-166
– 📩[email protected] & [email protected]

Прочитај повеќе...

Кичево

Во моментов сообраќајот кон превој Стража е пуштен за транзитирање

Објавено пред

на

Предмалку од ЦУК ја известија јавноста дека сообраќајот према превој Стража кој беше во целосен прекин од моментов е прооден за транзитирање, нормално со поседување зимски пневматици и со себе зимска опрема.

Апелираме за внимателно возење према условите на патот во зимно време.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Македонија3 часа

МВР ги подбра возилата кои движат без атест на фолии

Во периодот од 01.11.2023 до 30.11.2023  Министерството за внатрешни работи спроведе акциска контрола на територијата на Република Македонија за санкционирање...

Автомобили10 часа

Кои десет работи не треба да ги чувате во автомобилот во зима

Зимата пристигна речиси во сите делови на земјава и многу граѓани наутро се будат во минусни температури. Познато е дека...

Магазин10 часа

Amazon има свој генератор на слики со вештачка интелигенција

Amazon скокна на истиот бенд на кој скокнаа многу големи технолошки компании оваа година, дебитирајќи свој сопствен генератор на слики....

Магазин10 часа

Apple го прекина партнерството со Goldman Sachs

Apple и Goldman Sachs потенцијално го завршуваат своето партнерство четири години откако ги здружија силите за кредитната картичка на Apple,...

Гејминг10 часа

Трејлерот за GTA VI е тука и официјално не враќа во Vice City, но не пред 2025 година.

Rockstar Games конечно го објави официјалниот трејлер за GTA VI кој не враќа во поставката Vice City, овој пат со...

Хороскоп23 часа

Хороскоп за вторник (5 декември)

ОВЕН Околу Овенот ќе владее мир и ќе донесе хармонија во вашиот дом. Можеби се расправате со член на семејството...

Спорт1 ден

UEFA ја одби жалбата на Партизан, сепак ќе игра без публика поради однесувањето на публиката на мечот против Нордсјеланд

Дисциплинската комисија на УЕФА соопшти дека е одбиена жалбата на фудбалскиот клуб Партизан за казната што му беше изречена на...

Временска прогноза1 ден

Студеното време зема интензитет, од четврток најава за нови снежни врнежи и на пониските места

Во Македонија во следните денови ќе имаме многу променливо и значително постудено време. Ќе бидеме и под влијание на влажен воздушен...

Македонија1 ден

Од ноќеска цената на горивата се намалува

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, се намалуваат за 1,00 ден/лит, во однос на малопродажните цени утврдени...

Автомобили1 ден

Неколку супер трикови за да спречите формирање мраз на стаклата на автомобилот

Мразот на прозорците на автомобилите често е проблем за возачите во овој период од годината. Одмрзнувањето на шофершајбната е честа...

НАЈЧИТАНИ