Следете не

Хроника

По избувнат пожар во рудник за јаглен во руски Сибир загинале најмалку 14 лица, додека 35 се воделе како исчезнати

Објавено пред

на

Најмалку 14 лица загинаа, а 35 се водат како исчезнати денеска кога избувна пожар во рудник за јаглен во руски Сибир. Се стравува дека меѓу исчезнатите нема преживеани.

Властите во регионот на Кемерово соопштија дека пронашле тела на 11 рудари и дека тројца спасувачи подоцна биле убиени за време на потрагата по исчезнатите во оддалечен дел од рудникот.

Не се знае точната локација на 35-те исчезнати рудари. Акцијата за спасување на затворениците на околу 250 метри под земја била прекината попладнето поради можна експлозија. Спасувачите потоа биле брзо евакуирани од рудникот.

Според агенцијата Интерфакс, рударите имаат резерви на кислород кои вообичаено можат да издржат околу шест часа, но тие сигурно не би биле доволни до вечерва.

Во пожарот се повредени 50 рудари.

Кога избувнал пожарот, во рудникот Листвјажнаја имало 285 луѓе, а чадот брзо се проширил низ системот за вентилација.

Властите веќе прогласиле тридневна жалост.

ФОТО: printscreen/video
ВИДЕО: Reuters
Извор: Danas.rs

Хроника

Трагедија во Косово, млади тинејџери се убиени во терористички напад

Објавено пред

на

Во нападот со калашников на автобусот кај Дечани во Косово животот го загуби возачот на автобусот Гани Ѓокај, како и учениците од село Глоѓан – девојката Л.Х.(19) и момчето Ѓ.М.(17)

Тоа беше училишен возен ред, се враќаше како и секој ден со автобус, како и сите ученици“

Како што изјавила за РТК, семејството на убиената девојка е во шок.

– „Таа никогаш не зборуваше за какви било проблеми на автобуската линија. Нејзината желба беше во иднина да биде доктор“, изјавија за РТК.

Имаше 17 години, отиде на медицинско училиште и се враќаше од училиште.

Официјалната веб-страница на Средното економско училиште „Кадри Кусари“ во Ѓаковица објави дека Љ.Х, ученик од ова училиште, е еден од убиените при нападот на автобусот во Глоѓан, јавува Кљан Косова.

Искрено сочувство до семејството на Ледион од вработените во училиштето, учениците и особено од соучениците“, се наведува меѓу другото на официјалната веб-страница на ова училиште, пренесува Кљан Косова.

Извор: Blic.rs

Прочитај повеќе...

Хроника

Меѓу загинатите во автобуската несреќа има и кичевчанец дел од кабинетот на кичевскиот градоначалник, нека почива во мир!

Објавено пред

на

За жал меѓу загинатите во автобуската несреќа на автопатот „Струма“ која се случи доцна ноќеска е и 27 годишниот Газменд У. од Кичево и неговата вереница 23 годишната Албина Б од Тетово.

Газменд заедно со својата вереница славеле роденден во Инстанбул.

Оваа трагична вест за смртта на Газменд во телефонски разговор за Телевизија Телма ја потврдил градоначалникот Дехари, кој изрази длабоко жалење за оваа голема трагедија.

Инаку Укали бил член и на Советот на млади на Општина Кичево во 2015 година, како чесен и одговорен работник, пример за амбициозен и млад човек од благородно семејество.

Другар Гаги, почивај во мир!

Извор: Телма ТВ.

Прочитај повеќе...

Хроника

Шок и неверување, тажно утро, во автобуска несреќа загинаа 45 македонски државјани, во загинатите има и деца

Објавено пред

на

Според последните информации, 45 лица загинаа откако рано утрово се запали автобус со македонски регистерски таблички на автопат во западна Бугарија.

Началникот на Секторот за противпожарна заштита на бугарското Министерство за внатрешни работи Николај Николов изјави дека меѓу загинатите има и деца.

Седум лица со изгореници се пренесени во болница во бугарската престолнина Софија, изјави Николов за приватната телевизија БТВ, пренесува Ројтерс.

Автобусот со 52 лица се движел по автопатот Струма од Софија до Благоевград на југозападот на земјата, а несреќата се случила околу 2 часот на излезот за Бошнек, на околу 40 километри јужно од Софија, јави телевизијата БТВ. веб-страница.

Васко Пиргов, кој работи во Перник во Окружната служба за безбедност, за бугарската државна телевизија изјави дека во 3.04 часот добил сигнал дека се случило нешто на автопатот „Струма“ и дека во 3.30 часот бил на местото на несреќата.

– „Веќе имаше колона од возила, но со добра организација полицијата од Перник се проби до автобусот, како и противпожарно возило. Се молев да има што помалку жртви, но брзо разбрав дека има многу загинати, рекоа можеби над 40 души – шокантно“. Според него, огнот во автобусот избувнал кај предната десна гума. 

Автобусот се движел со брзина од 100 км на час. Истрагата ќе каже што е причината, но првично мислам дека огнот избувнал во предниот дел на автобусот“, вели Пиргов, кој е експерт-инженер за мотори со внатрешно согорување.

ФОТО: printscreen/video

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 4 часа

Денешен Хороскоп (5 декември) – недела

ОВЕН Расположението ви е нестабилно, ова е еден од оние денови кога е подобро да се повлечите и да поминете...

КичевоПред 10 часа

Кичево вчера: Нападнати полицајци, нападната невенчана сопруга и тепачка помеѓу две жени

На 04.12.2021 година во ОВР Кичево лишени се од слобода А.М.(38) и П.М.(38), двајцата од селото Лазаровци. Тие, на улицата...

МакедонијаПред 11 часа

Денешен Ковид-19 биланс, нови 342 случаи..

Во последните 24 часа направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 135...

КичевоПред 13 часа

Ноќеска во Кичево пријавен неуспешен обид за опожарување на стан

На 04.12.2021 година околу 02:00 часот, во ОВР Кичево било пријавено дека пред влезна врата од стан на ул.„11 септември“...

ТехнологијаПред 14 часа

Сигурно ве интересира која земја е рангирана со најспор интернет на планетата?

Туркменистан е рангирана како земја со најбавен интернет во светот, а на корисниците им треба речиси цел ден да го...

На денешен денПред 21 час

На денешен ден: 4 декември

1154.- Николас Брекспеир, првиот и единствен Англичанец што бил избран за папа, бил устоличен за поглавар на Римокатоличката црква како...

СпортПред 1 ден

(ВИДЕО) Поим за фер плеј, им дозволија на противникот да постигнат гол

И тоа се случува во фудбалот. Во третолигашки меч домашната екипа постигна гол на среќа во истиот момент кога фудбалерот...

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп [4 декември] – сабота

ОВЕН Може да очекувате парична награда или унапредување за трудот кој сте го покажале во претходниот период. Една личност се...

МакедонијаПред 1 ден

Тешка сообраќајка кај с.Лескоец на патот Охрид-Ресен

Тешка сообраќајна несреќа се случи вечерва на патот Охрид – Ресен, кај селото Лескоец. Настанот го потврди и портпаролот на...

Временска прогнозаПред 1 ден

Променливо облачно, во вечерните часови повремени локални врнежи од дожд, утре кратка сталибизација, од недела нови врнежи од дожд и снег

Моментално променливо облачно со умерен, а повремено и засилен ветер од јужен и од југоисточен правец, во вечерните часови покасно...

НАЈЧИТАНИ