Следете не

Социјални мрежи

Почна чистка на „трол“ профили на Twitter, отстранети се над 1500 акаунти кои биле вклучени во тролање..

Објавено пред

на

Твитер стана цел на координиран трол напад веднаш откако Маск ја презеде компанијата. Јоел Рот, шефот за безбедност на Твитер, рече дека тоа е исцениран напад за да ги натера луѓето да мислат дека политиката на Твитер сега е ослабена.

Исто така, Рот рече дека Твитер работи на запирање на таа организирана акција што доведе до пораст на говорот на омраза на Твитер. Сега компанијата ги зголеми напорите да ги избрише таквите сметки и отстрани над 1.500 сметки вклучени во тролање.

Рот објасни дека тие 1.500 сметки не претставуваат 1.500 луѓе. „Многу од нив претставуваат ботови. Исто така, Рот изјави дека примарна мерка за успех на Твитер за умереност на содржината се впечатоците. Компанијата успеа да ги намали впечатоците за содржина со омраза.

Рот, исто така, зборуваше за тоа како Твитер го менува начинот на кој ја спроведува својата политика за штетните твитови. Компанијата го менува начинот на кој ги спроведува упатствата, но не и самите насоки, за да ги реши недостатоците. „Понекогаш набљудувачите не секогаш ја имаат целосната форма. Потоа, користиме други елементи за известување за да ја откриеме повредата. Поради ова, извештаите од трета страна за омраза на платформата често не претставуваат прекршување, дури и ако ја прекршуваат политиката.

Следно, Рот рече дека ќе открие повеќе за тоа како Твитер го менува начинот на кој ги спроведува своите правила. Сепак, новиот извештај од Блумберг поставува прашања како персоналот на Твитер моментално ја спроведува политиката на компанијата. Според извештаите, Твитер го замрзна пристапот на повеќето вработени до внатрешните алатки кои се користат за умерена содржина.

Очигледно, повеќето членови на безбедносната организација на Твитер ја изгубиле можноста да ги казнуваат сметките што ги прекршуваат правилата за омраза и дезинформации. Овој настан разбирливо предизвика загриженост кај вработените. Исто така, се прашува како Твитер ќе може да го држи под контрола ширењето на дезинформации. Особено што се ближат американските избори на 8 ноември.

Според извештаите на Блумберг, ограничувањата поставени за пристапот на вработените до алатките за умереност се дел од поширокиот план за замрзнување на софтверскиот код на Твитер. Ова ќе ги спречи вработените да прават промени додека се менува сопственоста на компанијата.

Маск, исто така, побара од Твитер да ги прегледа своите политики, вклучително и правило за дезинформации што ги казнува објавите што содржат дезинформации за политиката и коронавирусот.

Друго правило што Маск наводно го барал е дел од политиката за однесување на омраза на Твитер со која се казнуваат објавите што содржат „целосно погрешно родово на трансродовите луѓе“, известуваат од Engadged.

Социјални мрежи

Од сега за да погледнете на „Twitter“ ќе мора да сте регистрирани

Објавено пред

на

Твитер сега ќе бара од корисниците да имаат профил на таа платформа за да можат да гледаат „твитови“, а сопственикот на оваа социјална мрежа Илон Маск изјави дека тоа е „привремена итна мерка“.

Од корисниците на Твитер, кои ќе се обидат да прегледаат содржина на таа платформа, ќе биде побарано да се регистрираат или да се логираат на нивниот профил за да видат „твитови“, пишува Ројтерс.

Толку ни ги ограбија податоците што ја деградираа услугата за нормалните корисници – додава Маск во порака на Твитер.

Тој претходно изрази незадоволство од компаниите за вештачка интелигенција како OpenAI и други, кои користат податоци од Твитер за да ги обучуваат своите големи јазични модели, пренесува Танјуг.

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

Инстаграм планира да ги санкционира „експлицитните“, односно интимните фотографии

Објавено пред

на

Малку се оние кои барем еднаш не добиле фотографија која не ја посакале, бидејќи голем број корисници на социјалните мрежи праќањето „експлицитни“ кадри го сметаат за пожелна работа. Инстаграм планира да застане на патот на тоа.

Несакани фотографии со претежно интимни делови од телото пристигнуваат и од непознати испраќачи, најчесто мажи. Инстаграм тестира функција која ќе ги елиминира таквите навики, дозволувајќи им на испраќачите на пораки да испраќаат текстуални ставки само доколку не го следат примачот. Кога лицето на кое е испратена пораката ќе ја прифати, испраќачот потоа може да продолжи со испраќање фотографии и видеа. Ако се покаже дека е незгодно, блокот со опции сè уште работи.

Сè е во фаза на тестирање, така што корисниците сè уште можат да испраќаат се што ќе им текне (пораките од оние што не ги следите сè уште се во посебен дел). Има многу тролови кои секојдневно испраќаат свои интимни слики, а нова опција конечно би можела да стави крај на овие непријатни постапки.

Извор: Mashable

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

„Google“ најави дека ќе ги брише регистрираните корисници кои не биле најавени најмалку две години

Објавено пред

на

Google најави дека ќе започне со бришење на неактивни сметки од декември оваа година. Компанијата тврди дека ова ќе помогне да се заштитат корисниците од безбедносни закани.

Компанијата соопшти дека почнувајќи од оваа година, ќе започне со бришење на сметките на Google кои не биле користени најмалку две години.

Ова ги вклучува сите содржини во Google Workspace (Gmail, Docs, Drive, Meet, Calendar), YouTube и Google Photos.

Новата политика стапува во сила веднаш, но нема веднаш да влијае на корисниците со неактивни сметки. Google вели дека ќе преземе фазен пристап, почнувајќи со сметки кои биле креирани, но никогаш повеќе не биле користени.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Скопје2 часа

(ФОТО) Во машка конкуренција кенијецот Серем се закити со прво место, додека 11.000 тркачи од 45 земји беа дел од овогодинешниот „Скопски маратон 2023“

Над 11.000 тркачи од повеќе од 45 земји од светот, утрово ги исполнија скопските улици со спортска атмосфера, натпреварувачки дух и...

Временска прогноза9 часа

Месечна метео анализа за октомври, потопло и со помалку врнежи од дожд

Оваа година месец октомври ќе го поминеме во знакот на потопло време, но и со помалку врнежи, што значи дека...

Хороскоп24 часа

Месечен Хороскоп (октомври 2023)

ОВЕН Овој месец ќе морате помалку да се посветите на себеси и повеќе на тоа како се однесувате и што...

Скопје1 ден

Посебен режим на сообраќај во недела во град Скопје поради одржување на „Скопски маратон 2023“

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека на 01.10.2023 година (недела) со почеток во 08.00 часот, поради одржување на...

Македонија2 дена

(ФОТО) Превентивни активности на МВР за безбедна ловна сезона, заштита од пожари и безбедност во сообраќајот

Вчера (29.09.) во пресрет на почетокот на ловната сезона 2023/24 во Крива Паланка полициски службеници од Полициските станици за ГН...

Спорт2 дена

(ВИДЕО) Барселона ја совлада Севиља благодарение на автоголот на Рамоз и се врати на првото место во Примера

Фудбалерите на Барселона ја совладаа Севиља со 1:0 на отворањето на 8.коло од Примера. Единствениот гол на натпреварот беше постигнат...

На денешен ден2 дена

На денешен ден – 30 септември

1399.- Основачот на англиската династија Ланкастер, Хенри Болингброук (Хенри Болингброук) стана крал Хенри IV, ден по абдикацијата на Ричард II...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за сабота (30 септември)

Овен Не сте баш расположени, но наместо да бидете сами, поминувајте време со блиски луѓе, тоа ќе ве израдува. На...

Временска прогноза2 дена

Месец октомври без дожд, но со посвежи утра, вообичаени за есенскиот дел од годината

Пред нас е еден долг период на сушно и стабилно време, иако повремено и локално можна е појава на многу...

Спорт2 дена

Извлечени паровите за воведното коло на новата натпреварувачка сезона во футсал

Од „Куќа на фудбалот“ за медиумите истакнаа дека е реализирано извлекувањето и со тоа беше одреден распоредот на мечеви за...

НАЈЧИТАНИ