Следете не

Социјални мрежи

Што се случува, „TikTok“ призна дека Кина има пристап до податоците на корисниците во ЕУ и Велика Британија

Објавено пред

на

TikTok им откри на своите корисници во ОК и ЕУ дека некои од неговите вработени во Кина можат да пристапат до податоците од нивните сметки. Во најновите промени во политиката за приватност, шефицата за приватност на гигантот од социјалните медиуми во Европа, Елејн Фокс, рече дека пристапот до персоналот во Кина е „заснован на докажана потреба да ја вршат својата работа“.

Појаснувањето доаѓа откако платформата за споделување видео, која има кинеска матична компанија, беше под лупа од владите ширум светот, особено во Европа и САД, поради загриженоста дека податоците од корисниците би можеле да се пренесат на кинеската држава – нешто што компанијата постојано негираше дека тоа би можело да се случи.

Во последната изјава, г-ѓа Фокс рече дека додека податоците за европските корисници на TikTok се чуваат во САД и Сингапур, компанијата дозволува „одредени вработени во корпоративната група лоцирана во Бразил, Канада, Кина, Израел, Јапонија, Малезија, Филипини , Сингапур, Јужна Кореја и САД, далечински пристап до податоците на корисниците на TikTok во Европа“.

Таа посочи дека постојат „силни безбедносни контроли и протоколи за одобрување“ за заштита на податоците, а употребените методи се во согласност со општите прописи за заштита на податоците на ЕУ. TikTok „не собира прецизни информации за локацијата, без разлика дали се базирани на GPS технологија или на друг начин, од корисници во Европа“.

Како што пренесува Индепендент, во август официјалната сметка на парламентот ТикТок беше затворена откако пратениците изразија загриженост за кинеските врски на платформата и загриженост за можното испраќање на кориснички податоци во Пекинг.

Односите меѓу владата на Обединетото Кралство и Пекинг се сериозно затегнати откако кинеската држава санкционираше голем број пратеници и колеги поради тоа што зборуваа за кршење на човековите права.

Тео Бертрам, потпретседател на апликацијата за владини односи и јавна политика во Европа, им рече на пратениците во јули: „Никогаш не ни беше побарано да ги предадеме податоците за корисниците на TikTok на кинеската влада, ниту пак би го сториле тоа ако тоа беше побарано од нас“.

/benchmark.rs

Социјални мрежи

Од сега за да погледнете на „Twitter“ ќе мора да сте регистрирани

Објавено пред

на

Твитер сега ќе бара од корисниците да имаат профил на таа платформа за да можат да гледаат „твитови“, а сопственикот на оваа социјална мрежа Илон Маск изјави дека тоа е „привремена итна мерка“.

Од корисниците на Твитер, кои ќе се обидат да прегледаат содржина на таа платформа, ќе биде побарано да се регистрираат или да се логираат на нивниот профил за да видат „твитови“, пишува Ројтерс.

Толку ни ги ограбија податоците што ја деградираа услугата за нормалните корисници – додава Маск во порака на Твитер.

Тој претходно изрази незадоволство од компаниите за вештачка интелигенција како OpenAI и други, кои користат податоци од Твитер за да ги обучуваат своите големи јазични модели, пренесува Танјуг.

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

Инстаграм планира да ги санкционира „експлицитните“, односно интимните фотографии

Објавено пред

на

Малку се оние кои барем еднаш не добиле фотографија која не ја посакале, бидејќи голем број корисници на социјалните мрежи праќањето „експлицитни“ кадри го сметаат за пожелна работа. Инстаграм планира да застане на патот на тоа.

Несакани фотографии со претежно интимни делови од телото пристигнуваат и од непознати испраќачи, најчесто мажи. Инстаграм тестира функција која ќе ги елиминира таквите навики, дозволувајќи им на испраќачите на пораки да испраќаат текстуални ставки само доколку не го следат примачот. Кога лицето на кое е испратена пораката ќе ја прифати, испраќачот потоа може да продолжи со испраќање фотографии и видеа. Ако се покаже дека е незгодно, блокот со опции сè уште работи.

Сè е во фаза на тестирање, така што корисниците сè уште можат да испраќаат се што ќе им текне (пораките од оние што не ги следите сè уште се во посебен дел). Има многу тролови кои секојдневно испраќаат свои интимни слики, а нова опција конечно би можела да стави крај на овие непријатни постапки.

Извор: Mashable

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

„Google“ најави дека ќе ги брише регистрираните корисници кои не биле најавени најмалку две години

Објавено пред

на

Google најави дека ќе започне со бришење на неактивни сметки од декември оваа година. Компанијата тврди дека ова ќе помогне да се заштитат корисниците од безбедносни закани.

Компанијата соопшти дека почнувајќи од оваа година, ќе започне со бришење на сметките на Google кои не биле користени најмалку две години.

Ова ги вклучува сите содржини во Google Workspace (Gmail, Docs, Drive, Meet, Calendar), YouTube и Google Photos.

Новата политика стапува во сила веднаш, но нема веднаш да влијае на корисниците со неактивни сметки. Google вели дека ќе преземе фазен пристап, почнувајќи со сметки кои биле креирани, но никогаш повеќе не биле користени.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп27 минути

Хороскоп за понеделник (2 октомври)

ОВЕН Од рано наутро ќе бидете многу одлучни во намерата да направите сѐ што не сте стигнале во претходните неколку...

Скопје2 часа

(ФОТО) Во машка конкуренција кенијецот Серем се закити со прво место, додека 11.000 тркачи од 45 земји беа дел од овогодинешниот „Скопски маратон 2023“

Над 11.000 тркачи од повеќе од 45 земји од светот, утрово ги исполнија скопските улици со спортска атмосфера, натпреварувачки дух и...

Временска прогноза9 часа

Месечна метео анализа за октомври, потопло и со помалку врнежи од дожд

Оваа година месец октомври ќе го поминеме во знакот на потопло време, но и со помалку врнежи, што значи дека...

Хороскоп1 ден

Месечен Хороскоп (октомври 2023)

ОВЕН Овој месец ќе морате помалку да се посветите на себеси и повеќе на тоа како се однесувате и што...

Скопје1 ден

Посебен режим на сообраќај во недела во град Скопје поради одржување на „Скопски маратон 2023“

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека на 01.10.2023 година (недела) со почеток во 08.00 часот, поради одржување на...

Македонија2 дена

(ФОТО) Превентивни активности на МВР за безбедна ловна сезона, заштита од пожари и безбедност во сообраќајот

Вчера (29.09.) во пресрет на почетокот на ловната сезона 2023/24 во Крива Паланка полициски службеници од Полициските станици за ГН...

Спорт2 дена

(ВИДЕО) Барселона ја совлада Севиља благодарение на автоголот на Рамоз и се врати на првото место во Примера

Фудбалерите на Барселона ја совладаа Севиља со 1:0 на отворањето на 8.коло од Примера. Единствениот гол на натпреварот беше постигнат...

На денешен ден2 дена

На денешен ден – 30 септември

1399.- Основачот на англиската династија Ланкастер, Хенри Болингброук (Хенри Болингброук) стана крал Хенри IV, ден по абдикацијата на Ричард II...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за сабота (30 септември)

Овен Не сте баш расположени, но наместо да бидете сами, поминувајте време со блиски луѓе, тоа ќе ве израдува. На...

Временска прогноза2 дена

Месец октомври без дожд, но со посвежи утра, вообичаени за есенскиот дел од годината

Пред нас е еден долг период на сушно и стабилно време, иако повремено и локално можна е појава на многу...

НАЈЧИТАНИ