Следете не

Временска прогноза

Попоски: Силно невреме му се заканува на Балканскиот полуостров, односно БиХ, соседна Србија и Хрватска

Објавено пред

на

Атмосферата е премногу загреана и тоа поради повеќе дневното присуство на екстремно топлиот бран од Африка, од друга страна продорот на значително посвеж воздух од Атлантикот преку западна  и северозападна европа, потоа преку централна европа  и Алпскиот регион ќе предизвика формирање на секундарен висински циклон над Средоземјето.

Во ваква ситуација, утре 22,06.2024 во попладневните часови во источна Хрватска, северните  и источните предели на Босна и Хрцеговина, како и западна и централна Србија ќе бидат на удар на локални силни временски непогоди, кои дури би можеле да бидат опасни и по човечкиот живот. Овие временски непогоди ќе се задржат  и во недела, како и во почетокот на следната седмица, но со тоа што ќе  ги има многу повеќе  и на повеќе места на Балканот, вклучувајќи ја и нашата Македонија.

Од појави ќе има, обилни поројни врнежи од дожд, силни грмежи и електрични празнења, бурен ветер, како и со појава на крупен град. Да напоменеме дека можни се  и штети, како и локални поројни поплавувања.

Апелираме, граѓаните во овие предели , секако и нашите граѓани кои се таму да бидат крајно внимателни, и во случај на појава на силно невреме  и на силни електрични пранзења да не претстојуваат на отворен простор и под осамени дрвја, а автомобилите во случај на појава на крупен град исто така да се заштитат. Во ваква ситуација, можно е формирање и на Суперќелијски облаци во одредени места од споменатите области, пишува Славчо Попоски

Временска прогноза

Поради дестабилизација на времето на Балканот, во вечерните часови услови за невреме и во Македонија

Објавено пред

на

Како резултат на продор на поладен воздух од север на висина, денес (понеделник) во попладневните и во вечерните часови ќе дојде до поголема дестабилизација на атмосферата во регионот, па така особено во западните предели на Словенија и Хрватска, потоа на повеќе места во Босна и Херцеговина, југозападна и западна Србија, а подоцна и во источните предели на Хрватска се очекува развој на грмотевични облаци кои ќе условат појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Со продорот на овој ладен воздух на висина, локално во овие предели ќе има и појава на невреме, проследено со поројни врнежи од дожд, силни грмежи и електрични празнења, силен ветер и со појава на град. Не се исклучува можноста, како ќе поминува овој фронтален систем над овие краишта, да се создадат услови и за локално силно невреме.

Кај нас овој фронтален систем денес попладне и навечер, особено во западните и во северозападните планински предели од државава локално исто така ќе услови развој на грмотевични облаци кои ќе условат пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Секако во ваква ситуација, можни се и поинтензивни атмосферски процеси во вид на невреме, пишува Славчо Попоски

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Локален развој на нестабилна облачност која носи пороен дожд и засилен ветер

Објавено пред

на

Почитувани, во текот на новата работна седмица во Македонија особено во попладневните и во вечерните часови ќе има локален развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат поинтензивни и застапени во форма на невреме, проследено со поројни врнежи од дожд, силни грмежи и електрични празнења, силен ветер и со појава на град.

И во делови од Скопската котлина во попладневните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Можна е и појава на невреме.

Апелираме, во случај на појава на невреме и на силни електрични празнења, да не се претстојува на отворен простор и под осамени дрвја.

Што се однесува до температурите, тие за разлика од изминатите денови, секојдневно ќе бележат тенденција на постепено опаѓање, а позначително ќе опаднат кон крајот на работната седмица и тие ќе бидат потпросечни за месец јули и ќе се искачуваат во интервалот од 25 до 33 степени, додека наутро тие ќе се спуштаат во интевалот помеѓу 10 и 19 степени, пренесува Славчо Попоски на метеоаларм.

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Попладне и вечерва следните региони во Македонија под ново невреме?

Објавено пред

на

Како резултат на поладен атмосферски фронт во горниот слој од атмосферата, денес (петок) во попладневните и во вечерните часови повторно во Македонија растат условите за развој на грмотевични облаци кои ќе условат појава на поројни врнежи од дожд, грмежи и засилен ветер.

Во ваква ситуација локално повторно ќе има појава на невреме, проследено со поројни врнежи од дожд, силни грмежи и електрични празнења, силен ветер како и со појава на град.

Најголеми услови за појава на невреме има во западните и во северозападните предели од државава, потоа во делови од Скопската котлина, во централните предели од Македонија, како и на југоистокот и истокот од Македонија. Се на се, локална појава на невреме ќе има на повеќе места во Македонија.

Апелираме во случај на појава на невреме и на силни електрични празнења, да не се претстојува на отворен простор  и под осамени дрвја.

Што се однесува до температурите, тие до крајот на денов повторно ќе бидат екстремно високи и ќе се искачуваат во интервалот од 34 до 41 степени, додека во Скопската котлина таа ќе се искачи до околу 40 степени, пишува Славчо Попоски

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт1 час

ФФМ го одржа првиот дел од редовниот летен семинар за асистенти судии и контролори за македонскиот фудбал, презентирана беше промената на услови за судење, која беше применета во ЕВРО 2024

Непосредно пред почетокот на новата натпреварувачка сезона 2024/2025, како и секоја година, Фудбалската федерација на Македонија во Кичево од 19...

Македонија5 часа

Од ноќеска нова намалена цена на горивата

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на ЕУРОДИЗЕЛ (ДЕ V), се намалуваат за 1,50 ден/лит, во...

Lifestyle6 часа

Колку чекори дневно е оптимално да се направат?

Следењето на вашите чекори е одличен начин да го зголемите нивото на вашата активност, но дали навистина ви помага да...

Lifestyle6 часа

Ако ги имате овие симптоми откако ве убоди стршлен, веднаш контактирајте го вашиот лекар

Еден стршлен може да убоди еднаш или повеќе, а понекогаш стршлените се ројат, што резултира со десетици или стотици убоди....

Lifestyle6 часа

Истражување: Инсектите кои опрашуваат, како што се пчелите, се многу потолерантни на загадување од растителните штетници

Опрашувачите на инсекти, кои вклучуваат пчели, некои видови молци и пеперутки, се поподложни на загадување на воздухот отколку растителните штетници,...

Магазин6 часа

Илон Маск избегнува да плати 500 милиони долари на поранешните работници на Twitter

X, порано познат како Twitter, е во центарот на бројни правни спорови од неговото преземање од страна на Илон Маск....

Магазин6 часа

Нема повеќе Samsung Messages, отсега Google Messages на телефоните Galaxy

Samsung , наводно, објавил дека ќе го отфрли Samsung Messages како стандардна апликација за пораки во корист на Google Messages...

Магазин6 часа

Малите телефони се враќаат во форма на телефони на преклоп

Иако трендот кон поголеми екрани продолжува во 2024 година, има нов пораст на уреди со компактен дизајн, но со пресврт...

Магазин6 часа

Google и Microsoft имаат пристап до чипови од Кина и покрај забраната

И покрај забраната за продажба на Nvidia AI чипови со високи перформанси во САД, Google и Microsoft продолжуваат да ги...

Магазин6 часа

Spotify лансира нов глас и јазик за својот AI DJ

Spotify лансира верзија на шпански јазик на својата функција „AI DJ“. Новиот глас на шпански јазик е обезбеден од постариот...

НАЈЧИТАНИ