Следете не

Македонија

Интересни факти и информации на „Порта.мк“ кои ја одбележаа 2023-та година, продолжуваме да бидеме ваши лидери за транспарентно и прецизно информирање!

Објавено пред

на

©porta.mk

Изминува уште една успешна 2023 година, Новата 2024 година за нас 7-ма во етер, ја пречекуваме со многу новости, секојдневни вести, со цел точно, транспарентно и прецизно информирање. Оваа година според најрелевантниот „Google analytics“  бројките на посетители кои профилирале на нашиот веб простор и оваа година како претходно се на одлично ниво, така што слободно може да истакнеме дека сме срдечно задоволни. Имено, најчитани за 2023-та неосомнено се натписите за временската прогноза, кои бележат голем пораст во споредба од истите во 2022 година, каде тогаш најголем интерес за граѓаните беа информациите првично за земјотресите кај нас и во регионот, така и оваа година како резултат на доста нестабилната временска состојба во тековната година корисниците сакале да ги дознаваат најновите информации за времето, се разбира во соработка со нашиот дописник Славчо Попоски.

Вкупно посетители кои го посетиле нашиот сајт за 2023 година се поделени преку директни органски посети, социјални мрежи, агрегатори и останато.

– Топ држави од кои доаѓале читатели во одделот на демографија до медиумот се главно од Република Македонија, потоа доаѓаат импресионирачки редовни посети од Индонезија (за сите почести), пота Германија, Швајцарија, Америка, Грција, Италија, Австралија, Словенија и Австрија, што значи поради тоа што нашиот медиум е само на македонски јазик (кирилица) македонците се распространети на секаде по светот.

– Топ оперативни уреди кои пристапиле и се информирале, регистрирани во системот се најмногу мобилните телефони односно (Android), потоа доаѓа iOS (iPhone), Windows, Macintosh, Linux и Chrome OS.

– Топ „right now“ или „моментална“ бројка на луѓе кои биле директно вклучени на ударна вест била 10,201 корисник

– Топ време каде корисниците сакале најмногу да се информираат за сите новости од 16:00 до 20:00 часот, 22:00 до 23:00 часот преку работни денови, додека за викенд најмногу корисници преку целиот ден се забележани во недела.

Почитувани читатели, со оваа мини ретроспектива на интересни факти кои ја одбележаа 2023-тата – се поклонуваме пред вашата доверба, „Порта.мк“ остануваат ваши лидери и понатаму, за точно и транспарентно информирање на вести кои сметаме дека се најмногу го интересираат човештвото.

Среќни новогодишни и Божиќни празници!

Македонија

Полицијата приведе дебарчани кои биле затекнати на незаконит лов

Објавено пред

на

На 16.02.2024, полициски службеници од Полициската станица Дебар ги лишиле од слобода Ќ.М.(42) од с.Мал Папрадник, општина Центар Жупа, Ј.Р.(42) од с.Броштица, општина Центар Жупа и Б.А.(50) од с.Житинени, општина Центар Жупа.

Околу 14.30 часот на ловиште „Канео Стогово“ тие биле затекнати од ловочувар при извршување на незаконит лов. Кај нив биле пронајдени и одземени ловечка пушка „Бенели“, повеќе ловечки патрони од различен калибар, усмртено диво животно и други предмети кои ги употребиле при вршење на делото.

Лицата биле задржани во полициска станица, а за настанот бил известен јавен обвинител. По целосно документирање на случајот, против нив ќе бидат поднесени соодветни пријави, истакна МВР.

Прочитај повеќе...

Македонија

(ВИДЕО) МВР: Кривична за примање поткуп на ГП Ќафасан

Објавено пред

на

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран и сериозен криминал и корупција, поднесе кривична пријава против К.М. поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „примање поткуп“ по член 357 и против Г.Б. поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „помагање на сторител по извршување кривично дело“ по член 365 од Кривичниот законик.

Првопријавениот К.М., полициски службеник во Полициската станица за граничен премин Ќафасан, на 04.01.2023 од тројца државјани на Република Албанија примил пари за да не изврши службено дејствие.

Додека, второпријавениот Г.Б., полициски службеник во истата полициска станица, дејствијата извршени од првопријавениот ги сокрил, односно му помогнал да не биде откриен.

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди за двајцата полициски службеници ќе поднесе предлог за поведување постапка за кршење на работниот ред и дисциплина и ќе изрече задолжителна мерка отстранување од работното место до завршување на дисциплинската постапка.

Прочитај повеќе...

Македонија

МВР со важно известување до граѓаните

Објавено пред

на

Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните на Република Северна Македонија, дека согласно Правилникот за изменување на Правилникот за формата и содржината на образецот на барањето за издавање на пробните таблици, формата и содржината на регистарските таблици и на пробните таблици на возилата, како и начинот и постапката на нивно издавање, објавен во „Службен весник на Република Северна Македонија“ на 12.02.2024 година, рокот за замена на регистарските таблици кои ја содржат ознаката „МК“ и на регистарските таблици кои немаат никаква ознака или ставање на налепница на која е испишана ознаката „НМК“ се продолжува најдоцна до 31 декември 2024 година.

Исто така, ги информираме оние граѓани кои ќе бидат спречени од страна на граничните полициски службеници да направат излез од државата поради тоа што поседуваат патна исправа со името “Република Македонија“, дека можат да побараат писмено известување во кое ќе бидат наведени причините поради кои се оневозможени да направат излез.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп13 часа

Хороскоп за сабота (24 февруари)

ОВЕН Доколку се занимавате со приватен бизнис, може да очекувате дека ќе бидете многу успешни и дека финансиите ќе одат...

Спорт14 часа

Изов даде своја анализа за Грузија, предводникот на женската фудбалска репрезентација очекува да се покажеме во добро светло

Женската репрезентација на Македонија во Тбилиси ќе одигра два контролни натпревари против селекцијата на Грузија. Контролните натпревари ќе бидат одиграни...

Театар15 часа

За својот роденден „Солза и смеа“ доаѓаат во Кичево со нивната најнова урнебесна комедија, во среда од 19ч сите патишта водат кон НУЦК „Кочо Рацин“, бидете таму!

Овој месец популарните тв ликови од „Солза и смеа“ доаѓаат во Кичево, каде за прв пат во нашиот град ќе...

Занимливости15 часа

Откриен целосен фосил „змеј“ стар 240 милиони години

Меѓународен тим на научници во јужна Кина го откри првиот целосен фосил на воден рептил долг пет метри од периодот...

Технологија19 часа

Директорот на „Интел“ со отворена понуда за меѓусебна соработка на „AMD“ и „nVIDIA“

Во технолошкиот свет, големите компании се како „маче“ и „куче“ во светот на животните – не се сакаат и не...

Кичево1 ден

Телефони во раце за Владо од Кичево да продолжи со лекување, ајде народе да се обединиме, поголемиот дел на финансиите се собрани!

Почитувани добри и хумани луѓе, наши сограѓани, познаници, пријатели и добронамерници, изминува еден месец каде нашиот сограѓанин од Кичево Владо...

Спорт1 ден

Фудбалската федерација на Македонија одржа работилница со лицата задолжени за односи со медиумите на клубовите од македонската фудбалска лига

Фудбалската федерација на Македонија организираше работилница наменета за лицата во клубовите од Прва и Втора МФЛ и Прва женска фудбалска...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за петок (23 февруари)

ОВЕН Некој ве иритира со своето однесување и ја нарушува вашата концентрација. Бидете сталожени, не ви е потребен дополнителен проблем....

Спорт2 дена

Македонската фудбалска репрезентација до 16 години на зимски камп во Кичево до 25 февруари

Младата репрезентација на Македонија до 16 години (фудбалери родени 2008 година), моментално се наоѓа во Кичево на зимски тренинг камп,...

Автомобили2 дена

Што значат бројките и буквите на гумите?

На гумите има многу различни ознаки, секоја од нив има специфична функција, односно секој е важен на свој начин. За...

НАЈЧИТАНИ