Следете не

Кичево

(ВИДЕО) Во петок премиера на краткиот игран филм „Слобода“ во Кичево, трет на кичевчанецот Бранко Стојаноски

Објавено пред

на

Во просториите на киносалата при НУЦК „Кочо Рацин“ во Кичево во петок, 06.10.2023 со почеток од 20 часот, ќе биде премиерно прикажан новиот краток игран филм „Слобода“ во продукција на „Блу Медија Моушен“ од Кичево. Станува збор за краткометражен омнибус, односно спој на три приказни кои се одвиваат една зимска вечер во кафулето „Слобода“. Таму се пресретнуваат тројца пријатели кои неуспешно се обидуваат да се договорат помеѓу себе, додека на шанкот се наоѓаат две долгогодишни пријателки кои истата вечер одлучуваат да споделат тајни кои ги криеле една од друга, а на оддалечена маса од нив планирано е одвивање на зделка за продажба на артефакт од Крушевската република.

Во улогата на тројцата пријатели се појавуваат кичевските актери: Михајло Петревски, Ристе Ѓорѓиевски и Станко Стевановиќ, двете девојки на шанкот ги глумат Тамара Ристоска и Весна Гаврилоска, а продажбата на артефактот се одвива помеѓу ликовите кои ги глумат Ивица Димитријевиќ, Игор Бошкоски, Дарко Мече Костески и Андреј Дукоски.
Врската помеѓу сите овие ликови се сопственикот на кафулето и вработениот кои ги познаваат посетителите на локалот, кои ги глумат Тале Никодиновски и Ренато Јеремоски.

Филмот е во режија и сценарио на Златко Ѓелески, продуциран е од страна на Бранко Стојаноски, монтажата и визуелните ефекти ги работи Љупчо Темелковски, директор на фотографија е Владимир Димоски, звукот е на Горазд Радески, а музиката е на Љупчо Стефаноски.

Ова е третиот филмски проект на продуцентот Бранко Стојаноски, претходно ги има реализирано долгометражниот документарен филм „Прикаска за Кичево“ од 2016 година и краткиот игран филм „Центроид“ од 2022 година. Краткиот игран филм „Слобода“ е финансиран со помош од фирмите од градот, кои на овој начин помогнаа за развој на културниот живот во Кичево.

По прикажувањето на краткиот филм „Слобода“ ќе следува коктел и забава во кафулето „Слобода“, кајшто е снимен филмот.

Публика (16+)

Кичево

Утре со манифестацијата „Поетска Рацинова вечер“ ќе се одбележи патрониот празник на Центарот за Култура „Кочо Рацин“ – Кичево

Објавено пред

на

©porta.mk

По повод патрониот празник на Центарот за Култура „Кочо Рацин“ – Кичево, ќе се одржи манифестација „Поетска Рацинова вечер“ која ќе биде збогатена со читање творби и многу други одбележја во чест на нашиот великан Коста Солев Рацин кој достоинствено го носи нашиот кичевски Центар за Култура името на овој македонски револуционер и поет.

На оваа манифестација ќе учествуваат поети од нашиот град, играорни групи како и многу други учесници од сите дејности. Преку нашиот медиум, а во соработка со установата, Ве покануваме со вашето присуство и да го одбележиме заеднички овој значаен ден и да оддадеме почит кон еден наш вреден и значаен поет, почеток на настанот четврток 19:30ч / 13.06.24

Настан на социјални мрежи: ТУКА

Прочитај повеќе...

Кичево

Започнува Европското првенство, „ART Caffe“ – Кичево ве кани на „фудбалска треска“ со видео бим за фудбалските утакмици, апетисани за секого и одличен амбиент!

Објавено пред

на

©porta.mk

ART Caffe“, на ул. „Борис Кидрич“ бр.1, објект кој е ваш верен пријател повеќе од 10 години, каде најубавото кафе е гаранција за позитивен ден и насмевки, на барање на своите клиенти фудбалските натпревари во рамките на Европското првенство 2024 кои започнуваат од петок 14-јуни и ќе траат до 14-ти јули ќе ги пренесува на видео бим во живо.

Претстојното Европско првенство во 2024 година во Германија своето отворање ќе го има во Минхен, на „Алијанц Арена“ токму на 14 јуни од 21:00ч, каде домаќините ќе играат против Шкотска.

Најдоброто кафе, повеќе видови на пиво, гратис апетисани и одличен амбиент со „HD“ слика, бидете дел и уживајте во топлиот период заедно со „ART Caffe

Повеќе за „ART Caffe“ ќе најдете ТУКА

Прочитај повеќе...

Кичево

Вчера во угостителски објект во Кичево полицијата приведе жена која агресивно се однесувала со сопственикот на локалот, заработи пријава

Објавено пред

на

©porta.mk

На 06.06.2024 околу 21.00 часот во Кичево, полициски службеници од ОВР Кичево ја привеле М.П. (39) од Кичево, со живеалиште во Скопје, затоа што во угостителски објект во Кичево го нарушила јавниот ред и мир и агресивно се однесувала кон сопственикот. Таа била задржана во полициска станица и по целосно документирање на случајот, против неа ќе биде поднесена соодветна пријава, за медиумите информира портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп4 часа

Хороскоп за сабота (15 јуни)

ОВЕН Неочекувани препреки ќе излезат неочекувано на вашиот пат. Но немојте да паничите. Тоа не е лоша среќа, само потсетување...

Временска прогноза6 часа

Метео анализа за лето 2024, пред нас пеколни горештини но и временски непогоди, ова се информациите

Со оглед на тоа дека летото сеуште календарски не е започнато, а од друга страна веќе се соочивме со првиот...

Lifestyle16 часа

Се почесто се појавуваат комарци и крлежи. Еве како да се заштитите ова лето

Комарците и крлежите можат да пренесат векторски болести кои се пренесуваат и се почесто се појавуваат. Лајмската болест е заразна...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за петок (14 јуни)

ОВЕН Денес, ќе добивате разни сигнали од луѓе со кои работите и пријатели, па затоа не е изненадувачки што ќе...

Магазин2 дена

Никогаш не би погодиле: Дали знаете што значи зборот „Google“?

Google е основан во 1998 година од компјутерските научници Лари Пејџ и Сергеј Брин – но дали знаете што всушност...

Магазин2 дена

Apple објави нова листа на застарени уреди

Apple објави нова листа на уреди за кои ја прекинува поддршката. Меѓу нив беа iPhone 5S, 21,5″ iMac и шестата...

Технологија2 дена

„nVIDIA“ го престигна „Apple“ и стана втора највредна компанија во светот

Nvidia достигна рекордни височини и ја надмина границата од 3 трилиони долари. Со тоа го престигна Apple и стана втора...

Спорт2 дена

На првиот контролен меч против Црна Гора, футсал Македонија победи, додека вториот се игра утре после пладне

Македонската А футсал репрезентација забележа победа на првиот контролен натпревар против Црна Гора. Дуелот одигран во Никшиќ мина во наша...

Култура2 дена

Денес е празник, денеска е „Спасовден“, четириесет дена по Велигден, ова се обичаите и верувања за овој голем празник

Празникот на Христовото вознесение – Спасовден спаѓа во големите христијански празници, се празнува 40 дена по Велигден и секогаш е...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за четврток (13 јуни)

ОВЕН Расположението на денот е чиста среќа, драги наши Овни! Уживате во плодовите на вашиот труд. Beе можете да се...

НАЈЧИТАНИ