Следете не

Спорт

Претседателот на Фудбалската федерација на Македонија упати честитки за новите прволигаши, освојувачите на купот и шампионите во ПФМЛ

Објавено пред

на

Претседателот на Фудбалската федерација на Македонија, Муамед Сејдини по завршувањето на натпреварувачката сезона 2022/2023 упати честитки за ФК Струга Трим Љум по повод освојувањето на титулата во 1 МФЛ и ФК Македонија Ѓ.П. за освојување на Куп натпреварувањето.

По освојувањето на титулата во 2. МФЛ и промоцијата на ФК Воска Спорт, ФК Гостивар и ФК Вардар во нови прволигаши, првиот човек на македонскиот фудбал упати зборови со честитка за тимовите кои од наредната сезона ќе бидат дел од најдобрата фудбалска конкуренција.

Истовремено, Фудбалската федерација на Македонија упатува благодарност до Министерството за внатрешни работи за одличната соработка на сите натпревари кои ги организиравме во изминатиот период и благодарност до луѓето кои ги раководат и одржуваат стадионите на кои се одиграа голем број натпревари во последниот месец.

„Ве молам примете ги моите најтопли честитки за остварените резултати сезонава во македонската фудбалска лига. Изразувам најсрдечни желби до сите фудбалери, тренери, техничките и медицинските лица, како и до сите навивачи, бидејќи секој дел од организацијата несомнено е инструмент во победата на својот клуб.

Сите честитки до Струга за историската, прва шампионска титула. Клубот со години растеше на теренот и пошироко, а сега го достигна самиот врв. Струга Трим Лум го потврди квалитетот годинава во нашиот фудбал, а тоа е резултат на добрата работа на стручниот штаб, добрата селекција на фудбалери и квалитетното раководство.

Македонија Ѓ.П. воодушеви многумина со постигнатите резултати сезонава и освојувањето на Купот во нашата држава. Верувам дека во континуитет ќе работат и функционираат стабилно, цврсто и плански. Убеден сум дека и во иднина неуморно ќе работат на создавање нови таленти, нешто што претставува визија на клубот и не се сомневам дека од тоа голема корист ќе има и македонската репрезентација.

Важно е да им дадеме поддршка на нашите клубови и во нивните настапи во европските купови. Имаат право да сонуваат дека можат да стигнат далеку и во натпреварувањата на УЕФА. Им посакуваме многу среќа и со еднаков жар како и досега да го претставуваат својот дрес и македонскиот фудбал во Европа. На сите македонски претставници во европските купови, Струга Трим Лум, Македонија Ѓ.П., Шкендија и Шкупи им посакувам добар ждреб, многу среќа и успех во следните натпревари.

Би сакал да упатам честитка до новите прволигаши, ФК Воска Спорт, ФК Гостивар и ФК Вардар. Се надевам дека успехот ќе го продолжат и во натпреварите од најдобрата конкуренција следната сезона. Честитки за Вардар Неготино, Башкими, Тетекс, Новаци и Осогово за обезбеденото учество во Втора МФЛ.

На крајот, би сакал да им се заблагодарам на сите лице во администрацијата на ФФМ кои беа дел од организацијата на натпреварите и активностите кои ги реализиравме во изминатиот период“.

Спорт

Македонската репрезентација до 19 години на „Петар Милошевски“ славеше против соодветната селекција на Црна Гора

Објавено пред

на

©ФФМ

Младата репрезентација на Македонија до 19 години во еден интересен и доста возбудлив натпревар успеа да оствари минимална победа со 2:1 над соодветната селекција на Црна Гора во рамките на вториот контролен натпревар помеѓу овие две селекции одигран на тренинг центарот „Петар Милошевски”, во Скопје.

Нашите млади фудбалери по првиот дел имаа негатива од еден погодок, но по одличното второ полувреме и постигнатите два гола успеаа да слават победа против силниот противник.

Црна Гора прва поведе преку Заковиќ во 26. минута. Гаштаров во 73 минута постигнува погодок за израмнување. Во 86 минута Македонија прави комплетен пресврт и со погодокот на Алмир Подграѓа славеше победа со 2:1.

Прочитај повеќе...

Спорт

Овие клубови од ФФМ добија лиценци за учество во клупски натпреварувања на УЕФА за сезона 2024/2025

Објавено пред

на

©ФФМ

Одделнието за лиценцирање во рамки на Фудбалската федерација на Македонија информира дека Комисијата за лиценцирање по комплетирање на процесот на лиценцирање на клубови за учество во УЕФА натпреварувања во сезона 2024/25 во кое се пријавија десет клубови (ФК Струга Т.Љ., ФК Македонија Ѓ.П., ФК Работнички, ФК Силекс, ФК Шкендија, ФК Шкупи, ФК АП Брера, ФК Тиквеш, КФГ Гостивар и ФК Воска) од Прва МФЛ и четири клубови (ЖФК Љуботен, ЖФК Каменица Саса, ЖФК Тиверија, ЖФК АСС Јунајтед) од Прва ЖМФЛ, а по преглед на доставената документација ги донесе следните одлуки:

Се издава лиценца за учество во УЕФА натпреварувања во сезона 2024/25 на клубовите:

1.  ФК Струга Трим Љум – Струга

2.  ФК Тиквеш-Кавадарци

3.  ФК Работнички  – Скопје

4.  ФК Воска -Охрид

5.  ФК Шкендија – Тетово

6.  ФК Шкупи 1927 – Скопје

7. ФК АП Брера-Струмица

Се издава лиценца за учество во УЕФА натпреварувања во сезона 2024/25 на клубовите од Прва ЖМФЛ:

1. ЖФК Љуботен – Тетово

2. ЖФК Каменица Саса – Македонска Каменица

3. ЖФК Тиверија – Струмица

ЖФК АСС Јунајтед се откажа од процесот на лиценцирање за УЕФА сезона 2024/25.

Прочитај повеќе...

Спорт

ФК Тиквеш го освои Купот на Македонија во фудбал, на големо славје на кавадарчани

Објавено пред

на

©ФФМ

Фудбалскиот клуб Тиквеш е освојувач на Купот на Македонија, откако денеска во интересен натпревар, славеше победа со 2:1 над Воска Спорт во 31 финале од најмасовното натпреварување.

Екипата предводена од Ѓорѓи Мојсов беше подобар противник во текот на целиот натпревар и сосема заслужено се радуваше на првиот освоен трофеј, со кој ја заокружи одличната сезона.

Со овој триумф, тимот од Кавадарци обезбеди учество во квалификациите на Лигата на Конференеции. Првото полувреме во целост му припадна на тимот од Кавадарци. Подобрата игра и доминацијата успеаа да ја крунисат со прекрасниот погодок на Стојкоски од слободен удар во 41. минута од средбата.

Во продолжението Луан Силва погодува во 59. минута за предност на Тиквеш од 2:0. Конечните 2:1 ги постави Шаркоски, по една грешка на голманот на тимот од Кавадарци.

За ТИКВЕШ настапија: Ренер, Фетаи, Карчески, Луан Силва, Мојсов, Спахиу (87. Малески), Спиркоски, Стојкоски (90+3. Михаилов), Ми. Тодоров, Вареловски, Робертињо (83. Стоименовски).

Тренер: Ѓорѓи Мојсов.

За ВОСКА настапија: Захов, Ачимовиќ (46,. Георгиев), Менсалао (62. Шаркоски), Јашароски (46,. Јахја), Кочоски, Марушиќ, Николиќ, Стијеповиќ, Тодороски (72. Ибраими), Трпески (46,. Јусуфи).

Тренер: Срѓан Захариевски.

/ФФМ

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп50 минути

Хороскоп за петок (24 мај)

ОВЕН Секогаш може подобро и вие тоа најдобро го знаете, па поработете на организацијата и плановите во наредниот период. Ништо...

Спорт1 час

Македонската репрезентација до 19 години на „Петар Милошевски“ славеше против соодветната селекција на Црна Гора

Младата репрезентација на Македонија до 19 години во еден интересен и доста возбудлив натпревар успеа да оствари минимална победа со...

Спорт5 часа

Овие клубови од ФФМ добија лиценци за учество во клупски натпреварувања на УЕФА за сезона 2024/2025

Одделнието за лиценцирање во рамки на Фудбалската федерација на Македонија информира дека Комисијата за лиценцирање по комплетирање на процесот на...

Кичево8 часа

ОВР Кичево поднесе кривична за кичевчанец, сè сомничи за насилство врз дете

ОВР Кичево поднесе кривична пријава против А.Х.(45) од Кичево поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „насилство врз...

Lifestyle13 часа

Дали е премногу едно пиво на ден? Што велат истражувањата за тоа?

„Пивскиот стомак“ не е единствената последица од прекумерното консумирање пиво. Така пишува во онлајн статијата на Фокус за пивото и...

www.androidpolice.com www.androidpolice.com
Технологија14 часа

Google објави ново ажурирање за својот пребарувач „Chrome“, новата верзија поправа девет безбедносни пропусти

Google објави ажурирање за Chrome на Windows, Mac и Linux. Новата верзија 125 поправа девет безбедносни пропусти, вклучително и сериозен...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за четврток (23 мај)

ОВЕН Повеќето денови ќе бидете многу емотивни и склони кон промени во расположението. Исклучително е важно да се држите до...

Спорт1 ден

ФК Тиквеш го освои Купот на Македонија во фудбал, на големо славје на кавадарчани

Фудбалскиот клуб Тиквеш е освојувач на Купот на Македонија, откако денеска во интересен натпревар, славеше победа со 2:1 над Воска...

Временска прогноза1 ден

Утре и во петок стабилно време, додека викендот пред нас носи нова нестабилност, наместа со обилни врнежи од дожд и засилен ветер

Утре и во петок во Македонија ќе имаме постабилна Атмосфера. Времето ќе биде сончево и топло насекаде со мала локална...

Кичево1 ден

Одлична можност: Од денес отворени работни позиции во „Cable Call“ – Кичево, потребно е работничка „оператор“ и „монтери“ кои ќе работат на теренски активности

Нашите соработници и партнери Кабелскиот TV оператор, телефонија и интернет „Cable Call“ кој поседува услуги за приватни и деловни корисници...

НАЈЧИТАНИ