Следете не

Магазин

Претставена е серија Honor 70

Објавено пред

на

Вчера Honor официјално ја претстави својата најнова серија на мобилни телефони – Honor 70. Во оваа линија на уреди има три телефони и тоа Honor 70, Honor 70 Pro и Honor 70 Pro +. Еве ги нивните најважни спецификации.

Honor 70

Honor 70 (5G) е најевтиниот уред во новата серија мобилни телефони на оваа компанија, но носи и многу интересни карактеристики кои можат да бидат интересни за голем број корисници:

Екран

Екранот на мобилниот телефон Honor 70 е 6,67 инчи и OLED тип, со сооднос на екранот од 20:9. Обезбедува вертикална стапка на освежување од 120 Hz, како и FHD + резолуција од 1080 x 2400 пиксели. Екранот има засек „punch hole“ за предната камера, додека самиот екран е малку закривен на рабовите.

Процесор, меморија и батерија

Процесорот кој го напојува овој мобилен телефон е познатиот Qualcomm Snapdragon 778G +. Овој мобилен чипсет со осум јадра се состои од едно јадро Cortex-A78 кое работи на 2,5 GHz, три Cortex-A78 јадра што работат на 2,4 GHz и четири Cortex-A55 јадра што работат на 1,8 GHz.

Графичкиот чип е Adreno 642L. Има и 8 GB или 12 GB RAM, како и простор за складирање од 256 GB или 512 GB. Батеријата има капацитет од 4.800 mAh, а има поддршка за брзо жично полнење од 66 W.

Камери

На задната страна на екранот е систем од три сензори. Главниот сензор е Sony IMX 800 со резолуција од 54 MP со отвор од f/1,9 и фазен автофокус. Ова е истиот сензор кој се наоѓа кај двата поскапи телефони од оваа серија. Вториот сензор е со ултра широк агол резолуција од 50 MP и отвор од f/2,2, додека третиот сензор е задолжен за длабочината и резолуцијата е 2 MP. На предната страна се наоѓа селфи камера од 3 MP.

Цена и дизајн

Овој телефон доаѓа во сина, зелена, црна, но и боја која се состои од градиент од различни нијанси. Цената за моделот со 8 GB RAM и 256 GB простор за складирање во странство е околу 400 долари, додека поскапиот модел ќе биде достапен за околу 500 долари.

Honor 70 Pro и 70 Pro +

Што се однесува до двата поскапи телефони од серијата уреди Honor 70, тие носат слични карактеристики со неколку мали разлики:

Екран

Honor 70 Pro и Honor 70 Pro + имаат ист екран. Има 6,78-инчен OLED дисплеј со резолуција од 1200×2652 пиксели, со вертикална стапка на освежување на сликата од 120 Hz, како и десет-битен панел кој поддржува HDR Vivid приказ на содржина развиен од Huawei. Како и кај моделот Honor 70, екраните на двата уреди се малку закривени на рабовите.

Процесор, меморија и батерија

Во однос на процесорот, Honor 70 Pro доаѓа со чипсет MediaTek Dimensity 8000. Овој окта-јадрен процесор се состои од 4 јадра Cortex-A78 на 2,75 GHz како и четири Cortex-A55 јадра на 2 GHz. Графичкиот чип во овој телефон е Mali-G610, а има 8 GB или 12 GB RAM како и 256 GB или 512 GB простор за складирање.

Што се однесува до Honor 70 Pro +, тој има чипсет MediaTek Dimensity 9000: Cortex-X2 на 3,05 GHz, три Cortex-A710 јадра и четири Cortex-A510 јадра. Со графиката се ракува со графичкиот процесор Mali-G710 MC10, кој е поврзан со 8 GB или 12 GB RAM, а има и 256 GB простор за складирање што не може да се прошири.

Во однос на батериите, двата телефони имаат капацитет од 4.500 m AH со поддршка за брзо полнење моќност од 100 W.

Камери

Како што веќе споменавме, овие два телефони имаат систем од три сензори, од кои главниот е ист како кај моделот Honor 70, а тука е и истиот сензор со ултра широк агол со резолуција од 50 MP. Дополнително, Honor 70 Pro и 70 pro + имаат телефото камера од 8 MP која нуди 3x оптички зум и оптичка стабилизација на сликата. Предната камера е со резолуција од 50 MP, исто така од типот „punch hole“.

Камерите на сите три телефони од серијата 70 носат Vlog режим кој ги фокусира и вас и вашиот соговорник при снимање видео содржини бидејќи ви овозможува истовремено да ги снимате и предните и задните камери, пишува Pocket-Lint.

Цена и дизајн

Двата телефони доаѓаат во стандардни црни и зелени нијанси, додека има уште две интересни варијанти со различни дезени на задната страна на телефонот, како и градиент од неколку различни нијанси.

Во однос на цената, почетната цена за Honor 70 Pro со 8 GB RAM и 256 GB простор е 555 долари, додека поскапиот модел со 12 GB RAM и 512 GB простор е 600 долари.

Honor 70 Pro + ќе се продава по цена од 645 долари за верзијата со 8/256 GB и 690 долари за верзијата со 12/512 GB. Сите овие телефони се очекува да бидат пуштени во продажба во Кина на 16 јуни.

/benchmark.rs/
Фото: benchmark

Хороскоп

Хороскоп за четврток (7 јули)

Објавено пред

на

ОВЕН
Денес ви претстои мала нестабилност во вашата финансиска состојба. Бидете подготвени да се соочите рационално со оваа промена и да го дадете најдоброто од себе. Ви претстои голема одговорност, верувајте му на вашиот инстинкт. Не дозволувајте неколку препреки на вашиот пат да ве спречат во достигнувањето на целта.

БИК
Доколку сте склони кон импулсивно трошење и шопинг, денес бидете особено внимателни, можно е да се ставите себеси во тешка финансиска состојба поради нерационално купување. Некоја промена во вашето секојдневие ќе го подигне вашиот дух и ќе се чувствувате благодарни. Не дозволувајте на некој во вашата околина да ве предизвика така што ќе ве погодува во вашите слаби точки. Обидете се да останете смирени.

БЛИЗНАЦИ
Денес правете планови според вашите потреби. Немојте да се чувствувате засрамено доколку другите не го разбираат вашиот вкус, не морате да ги објаснувате вашите избори нити причините позади нив. Ќе бидете доста заштитнички настроени спрема луѓето кои ги сакате. Ќе изгледате самоуверено а другите ќе го следат вашиот пример.

РАК
Вие го држите под контрола вашиот живот но подгответе се за одредени промени. Ќе треба да донесете некои важни одлуки. Некој во вашето опкружување ве оговара за тоа какви активности практикувате, не дозволувајте да ве обесхрабри туѓото мислење. Не се впуштајте себеси во туѓата драма.

ЛАВ
Немојте да претерувате кога сакате да им се допаднете на другите и да стекнете што е можно повеќе пријатели, бидете она што сте и немојте да се трудите премногу, оригиналноста секогаш се цени најмногу. Пред да пресудите за некој проблем, размислете подобро за она кое го предизвикало. Немојте да донесувате избрзани заклучоци.

ДЕВИЦА
На вашата врска и претстои ненадејна промена, но не грижете се ви претстои позитивен исход. Најкомплицираните проблеми најчесто се решаваат со тек на време, бидете трпеливи. Ви претстојат непланирани трошоци, треба да жртвувате нешто но тоа ќе биде краткотрајно.

ВАГА
Ќе посакате да се повлечете од вашата секојдневна рутина и да се осамостоите и одморите. Потиснувањето на негативните чувства само ќе ги создаде повеќе проблеми. Потребен ви е нечиј совет за да излезете од кризата. Ви претстои финансиска добивка која ќе го осигура периодот во иднина.

ШКОРПИЈА
Денес ќе бидете особено храбри да се впуштите себеси во нова авантура. Не плашете се да поставите прашање доколку не сте сигурни околу нешто. Можен е конфликт со некој во вашата околина поради нешто кое ќе го кажете за да испаднете попаметни, внимавајте на вашите зборови. Самодовербата ќе ви биде проблем во привлекувањето на нова љубов во вашиот живот.

СТРЕЛЕЦ
Ќе бидете во недоумица дали да ги потрошите заработените пари или да ги инвестирате во нешто, но од друга страна ќе сметате дека заслужувате да се наградите себеси со нешто убаво, но исто така ќе сакате да бидете сигурни дека во иднина нема да имате финансиски потешкотии. Размислете добро.

ЈАРЕЦ
Моменталното поправање на некои проблеми не е трајно ослободување од нив. Превземете акција така што ќе го најдете идеалното решение, не брзајте и не барајте најлесен пат затоа што тоа е најчесто и најнесигурниот. Доколку некој ви понуди нешто, размислете добро за она што ги мотивира да го направат тоа пред да прифатите.

ВОДОЛИЈА
Се обидувате да ги расчистите нештата со некој, тоа може да биде двонасочна улица, можно е да не бидете задоволни од исходот. Нешто добро пристигнува на вашиот пат. Кармата е на ваша страна и можностите ќе се отвораат пред вас.

РИБИ
Бидете храбри да ја признаете вашата сила и слабост. Нема потреба да се однесувате како да можете да направите нешто ако воопшто не сте добри во тоа. Пристапувајте на односите со искреност и интегритет. Дозволете им на луѓето во вашата околина да ви помогнат онаму каде што можат.

Прочитај повеќе...

Гејминг

Diablo Immortal сè уште заработува повеќе од милион долари дневно

Објавено пред

на

Досега дури и птиците на гранката знаат дека обожавателите на Diablo воопшто не се задоволни кога станува збор за играта Diablo Immortal, а причината за тоа е системот за монетизација што го имплементира Blizzard.

Повеќето од нив го сметаат Diablo Immortal за вистинско грабање пари, со оглед на тоа дека е неопходно да се потрошат над 100.000 долари за максимално надградување на карактерот. Сепак, се чини дека на многу луѓе не им пречи да трошат пари на играта, бидејќи Diablo Immortal сè уште заработува 1 милион долари дневно, еден месец по нејзиното објавување.

Според статистиката и аналитиката на AppMagic, Diablo Immortal имал над 10 милиони преземања во првиот месец. За споредба, Diablo 3 достигна 10 милиони играчи за шест недели. Сепак, треба да се забележи дека Diablo Immortal е игра за бесплатна игра, достапна за многу платформи, додека Diablo 3 првично беше достапна само за компјутер.

Во текот на првиот месец, Diablo Immortal заработи 49 милиони долари, што во просек значи 1,63 милиони долари дневно. Во моментов, играта не генерира многу приходи, но сепак заработува над милион долари дневно.

Во споредба со другите мобилни гиганти, како што е Apex Legends, Diablo Immortal генерирал пет пати повеќе приходи во истиот компаративен период. Како и бројот на преземања, играчите од САД се во голема мера одговорни за заработката што ја генерира играта.

Во моментов, Diablo Immortal има оценка од 0,3 на Metacritic, што ја прави една од најлошите игри оценети од корисниците досега. Од друга страна, стручните критики не се толку ригорозни, па играта има скор од 59 поени во овој сегмент.

Прочитај повеќе...

Магазин

TikTok се откажува од своите планови

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Додека TikTok изгледа како незапирлива машина за забава, барем еден дел од понудата на компанијата не работи како што се очекуваше.

Популарната платформа, наводно, ги напушта плановите за купување во живо на европскиот и американскиот пазар. Како што пренесуваат странските медиуми, раните тестови на оваа услуга не вродиле со плод.

TikTok ја тестира функцијата „live shopping“ во ОК од минатата година, почнувајќи со настанот со повеќе брендови наречен „On Trend“ во декември. Сепак, наскоро стана јасно дека купувањето на пренос во живо не привлече доволно внимание и публика, продажбата беше слаба и некои креатори целосно го напуштија проектот.

Компанијата планираше да го лансира Shop во Германија, Франција, Италија и Шпанија, како и во САД подоцна во текот на годината, но во меѓувреме беше потврдено дека моменталниот фокус е само на проектот на ОК да заживее и на крајот направи го успешен.

Купувањето преку Интернет во живо, предводено од креатори и влијателни лица, теоретски би можело да биде голем деловен потфат за ByteDance, компанијата која е сопственик на TikTok. Douyin, кинеската верзија на TikTok (која исто така е во сопственост на ByteDance) ги претвори овие продажби во живо во големи културни настани, носејќи им бизнис на продавачите, креаторите и платформите.

Досега, сепак, нема многу докази кои сугерираат дека моделот на шопинг во живо ќе биде успешен насекаде. TikTok е популарна апликација, на која голем број луѓе трошат многу време и трошат пари, па се очекува платформата да најде начин да привлече поголемо внимание за купување преку Интернет во живо.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп2 часа

Хороскоп за четврток (7 јули)

ОВЕН Денес ви претстои мала нестабилност во вашата финансиска состојба. Бидете подготвени да се соочите рационално со оваа промена и...

Култура4 часа

Утре е „Иванден“, празникот за лекување болести и за добивање потомство, за многу години да е!

Меѓу поголемите летни празници што македонскиот народ ги празнува со многу обичаи и верувања спаѓа и празникот во народот познат...

Македонија10 часа

РКЕ денес одлучи цените на горивата да останат непроменети

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, како и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло...

Свет10 часа

Хакери украле податоци на милијарда кинески граѓани

Хакерски напади на сите страни. Звучи сензационално, па дури и малку нереално, но тоа е токму реалноста. Само неколку дена...

Гејминг10 часа

Diablo Immortal сè уште заработува повеќе од милион долари дневно

Досега дури и птиците на гранката знаат дека обожавателите на Diablo воопшто не се задоволни кога станува збор за играта...

Кичево11 часа

Викенд програма @Република 96250

Петок (08/07/2022) во Клуб Република 96250 уживајте во електронските звуци предводени од „Andreja Salpe“ со почеток во 21:00 часот. „The...

Магазин11 часа

TikTok се откажува од своите планови

Додека TikTok изгледа како незапирлива машина за забава, барем еден дел од понудата на компанијата не работи како што се...

Магазин12 часа

PayPal ги прекинува бесплатните Friends & Family плаќања за деловни сметки

PayPal одлучи да ја ограничи функцијата што им овозможува на корисниците да добиваат пари без да плаќаат дополнителни провизии. Од...

Автомобили12 часа

Автомобилите на Tesla конечно се подготвени за македонските патишта, ја добија опцијата за откривање дупки

Компанијата Tesla започна со испорачување на нова софтверска надградба која, барем теоретски, би можела значително да го подобри квалитетот и...

Хроника12 часа

Во близина на авто-камп Струга во охридско езеро, било забележано удавено лице

Вчера на ден 05.07.2022 во 14.50 часот во СВР Охрид  пријавено е дека на плажа во близина на авто-камп кај...

НАЈЧИТАНИ