Следете не

Македонија

Реони во Скопје и Тетово утре без електрична енергија поради зафати на електродистрибутивната мрежа

Објавено пред

на

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа утре 03.06.2021 година – четврток, ЕВН Скопје & ЕВН Тетово ќе работат на терен, така што прекини во снабдување на електрична енергија ќе имаат домаќинствата на следните локации:

Скопје

КЕЦ Аеродром:
дел од ул. Дане Крапчев (Од 08:30 до 15:30 часот)
дел од ул. Јустинијан Први (ул. Драчевска) (Од 09:00 до 14:00 часот)

КЕЦ Васил Главинов:
ул. 8 Љуботенски Пат Бутел, Потрошувачите во близина на последна 8-ца во Бутел (Од 09:00 до 14:00 часот)
Улица 1, 3 и 5, с. Јурумлери (Од 09:15 до 12:45 часот)

КЕЦ Ѓорче Петров:
с. Матка, Шишево и Глумово (Од 08:30 до 15:00 часот)
дел од корисниците на ул. 20 (Од 09:00 до 15:00 часот)

Тетово

ул. Фуштанска, дел од Љ. Б. Пиш (позади автобуската станица), Макпетрол Силоси, Бензинска пумпа Макепетрол на влез во Тетово, објектите околу пумпата, МВР Сообраќајна полиција, објектите околу неа, ул. В. С. Бато кај АМСМ, ул.29-ти Ноември кај АМСМ и приватна болница Истамбул, Жито Полог, Шик Јелак, КАМ маркет, ЗИК ЛАДИЛНИК, ЗИК Млекара, амбуланта кај Монопол, објекти околу Шик Јелак на ул. Маршал Тито и 29-ти Ноември, с. Џепчиште, с. Непроштено, с. Сетоле, с. Отуње, с. Једоарце, с. Порој, с. Ѓермо, нас. Циглана, нас. Деребој (Од 06:00 до 06:30 часот)

с. Старо Село, с. Беловиште, с. Нераште, с. Рогачево, с. Вратница, с. Орашје, с. Јажинце (Од 09:00 до 10:00 часот)

ТИРЗ, с. Фалише, дел од с. Сараќино, населба Деребој кај сточарска фарма, с. Рогле, с. Мерово, с. Церово, с. Гургурница, с. Седларево, с. Луковица, с. Фалише, с. Сараќино, с. Стримница, с. Желино (делот кај школото), с. Долна и Горна Лешница, с. Добарце, с. Чифлик, с. Ларце, с. Копачин Дол, с. Групчин, с. Ново село-Дервент, с. Лавце, с. Селце, Викенд Населба Кале, с. Шипковица, Шипковачко Теќе, с. Вејце, с. Бродец, с. Вешала, с. Бозовце (Од 09:30 до 13:30 часот)

Извор: Струја

Македонија

МВР казни 28 возачи кои немале атест на вградени фолии на стаклата од автомобилите

Објавено пред

на

Министерството за внатрешни работи соопшти дека во периодот од 26 јули до 1 август спровело засилена контрола за санкционирање возила во кои се вградени неатестирани фолии (затемнети стакла) при што санкционирани се 28 возачи.

Од МВР информираат дека засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови.

Извор: МВР

Прочитај повеќе...

Македонија

Големо поскапување на дизелот од ноќеска, ова се новите цени

Објавено пред

на

Дизелот од ноќеска на полноќ поскапува за 3,5 денари за литар, Екстра лесното масло за домаќинство за 1,5 денари, а бензините за по два денара по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со оваа одлука се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 3,36 отсто.

Новата малопродажна цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) ќе изнесува по 63,5 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе се продава за 73, а ЕУРОСУПЕР БС-98 за 75 денари за литар.

Со одлуката на РКЕ за 1,101 денари за килограм се зголемува и малопродажната цена на Мазутот М-1 НС и ќе изнесува 37,981 денари.

Прочитај повеќе...

Македонија

Стојне Николова вечерва со македонците во дворот на храмот св.Илија во с.Крклино

Објавено пред

на

Супер атрактивната фолк дива Стојне Николова со придружба на маестро Бобан Мојсовски и бендот вечерва ги обедини македонците ширум Македонија и дијаспората, во пресрет на големиот Христијански празник „Илинден“.

Покрај преубавата македонска песна, вкусната храна, веселиот македонски народ, кој оваа традиција ја чествува 20 години, можат да се забележат и големи музички имиња како гости на настанот.

Нашата екипа исто така се специјални гости на овој настан, така што упатуваме честитки по повод „Илинден“, честит именден на сите кои го носат името Илија, Илина, Иле…

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КичевоПред 11 минути

„ОО Црвен крст“ и „Службата за трансфузиона медицина“ од Кичево организираат „Крводарителска акција“ – Да бидеме хумани!

Почитувани, на ден 06.08.2021 година – петок, кичевската „Општинска организација на Црвен крст“ во соработка со „Службата за Трансфузиона Медицина“...

МакедонијаПред 1 час

МВР казни 28 возачи кои немале атест на вградени фолии на стаклата од автомобилите

Министерството за внатрешни работи соопшти дека во периодот од 26 јули до 1 август спровело засилена контрола за санкционирање возила...

ТехнологијаПред 2 часа

Гигантот „Амазон“ под закана за голема казна, поради како што велат – прекршување на законите за приватност од ЕУ

Амазон се соочува со рекордна казна од 746 милиони евра (околу 887 милиони долари) откако регулаторното тело за заштита на...

ХороскопПред 14 часа

Хороскоп за денес (4 август) среда

ОВЕН  Некои од вас денес повторно ќе бидат во контакт со личност од минатото. Ако таа личност е некој што...

Здравје и убавинаПред 19 часа

Активности кои се препорачуваат за зачувување на младоста врз мозокот

Добрата загатка поттикнува гама активност во мозокот, што е одлично за креативност и одржување на мозокот млад. Исто така, читањето...

КичевоПред 19 часа

Настап на Balter во Република 96250

Овaa сабота за прв пат во Република 96250 познатиот Rock & Roll бенд Balter. Бидете тука и уживајте во прекрасниот амбиент...

МузикаПред 20 часа

Концерт во живо на најпопуларното музичко дуо – „Куку Леле“ на кичевскиот подиум во „La Casa“ ресторан & бар

Легендарните Роберт и Панки, најпопуларното музичко дуо познати како „Куку Леле“ кој децении ја забавува македонската публика, после подолго време доаѓаат во...

КичевоПред 23 часа

с. Србјани – кичевско: Вчера била опожарена нискостеблеста вегетација

Вчера на ден 02.08.2021 година околу 12 часот, во ОВР Кичево пријавен е пожар кај месноста ,,Бели воденици,“, атар на...

МакедонијаПред 24 часа

Големо поскапување на дизелот од ноќеска, ова се новите цени

Дизелот од ноќеска на полноќ поскапува за 3,5 денари за литар, Екстра лесното масло за домаќинство за 1,5 денари, а...

Временска прогнозаПред 1 ден

До четврток многу топло, па заладување – во прилог детална анализа на времето

До четврток продолжува ЕКСТРЕМНО ТОПЛОТО време со натпросечни температури кој ќе се искачуваат во интервалот од 33 до  40 степени....

НАЈЧИТАНИ