Следете не

Кичево

„Рурална Коалиција“ денес во „Хотел Кичево“ организира јавна дебата „Како до отпорна и одржлива локална заедница во услови на криза?“

Објавено пред

на

приватна архива

Денес 25.10.2023 со почеток од 12:00ч во „Хотел Кичево“ – „Рурална Коалиција“ организира јавна дебата „Како до одржлива и отпорна локална заедница во услови на криза“. Дали општините направија доволно, дали ни е доволно земјоделското производство, дали субвенциите беа доволни и правилно насочени, што се случуваше со локалниот бизнис сектор ќе бидат само дел од прашањата на кои што ќе се обидеме да дадеме одговор на дебатата, но и да дефинираме препораки кои што во иднина треба да го зголемат отпорот кон идните кризи на локалните заедници, но и да ги направат поодржливи, велат во соопштението за јавноста од „Рурална Коалиција“

– Општините одвоиле само 5% од нивните годишни буџети во текот на 2022 и 2023 година за да се справат со последиците од енергетската, економската и кризата со храна. Мерките и програмите кај најголем дел од општините: Штип, Прилеп, Битола, Кичево, Пласница, Ресен, Охрид остануваат идентични во 2022 и 2023 година, а најмногу се вложува во надминувањето на енергетската криза која што и најмногу ги зафати општините со високите сметки за струја во текот на зимата 2022 година.

Позначаен одговор на енергетската криза дава општина Пласница која што во 2022 година речиси и да немала предвидено буџет за енергетска ефикасност, но затоа пак во 2023 година предвидува цели 1.200.000 денари за реконструкција на јавни објекти во енергетски ефикасни, како и во градење на водоводна мрежа, што пак во проценти зафаќа дури 37,25% од вкупниот буџет на општината. Општина Охрид исто така најмногу од антикризниот буџет, односно дури 99% вложува во справувањето со енергетската криза, додека пак кога говориме за кризата со храна и социјалната заштита тука општините имаат издвоено најмалку односно 5-6% освен Битола и Ресен со повеќе од 15% и Прилеп со 11.7%

Она што пак е интересно да се спомене е дека од анализираните општини во Југозападниот плански регион единствено само општина Охрид воведува специфични мерки како субвенционирање на сметките за комунални услуги, но и субвенционирање на услугите во руралните средини што пак е насочено кон унапредување на развојот на руралните средини и зголемување на производството на храна на локално ниво.

За справување со кризите општините имаат направено по минимум 2 ребаланси на буџетите со што најмногу се крати од капиталните инвестиции кое што е најизразено во општина Кичево од дури 30%. Најмногу последиците од кризата се чувствуваат во секторот земјоделство и градежништво каде што зголемувањето на трошоците на репроматеријалите и суровините оди дури и до 50% кои што пак зголемувања се вметнуваат во крајните производи, а тоа е и една од причините зошто сите јадеме поскапа храна.

Повеќе одговори и дискусија околу проблемите на јавната дебата, инаку, јавната дебата е организирана како дел од проектот „Мониторинг, оценка и предлози за антикризни мерки во услови на тесен буџет“, поддржан од Владата на Швајцарија преку „Цивика Мобилитас“ информираат од „Рурална Коалиција“

Кичево

Во недела ОВР Кичево апелира за времена забрана за движење поради „боево гаѓање“ во реон према стрелиштето во с.Осој – кичевско

Објавено пред

на

@porta.mk

Почитувани граѓани на Кичево и околината на ден 23.06.24 недела со цел безбедно изведување на боевото гаѓање со резервен состав на Полицијата при ОВР Кичево, во рамките на нивните активности ќе одржат боево гаѓање со пешадиско вооружување на гарнизонското стрелиште на АРМ кај с.Осој-Кичево, се известува месното население од населените места с.Осој, Кнежино, Раштани како и граѓаните на град Кичево, во временскиот период од 07:00 до 17:00 часот да не се упатуваат на стрелиштето или неговата околина, со цел напасување на стока и изведување било какви други работи, за јавноста преку нашиот медиум информираат од ОВР Кичево.

Прочитај повеќе...

Кичево

Утре со манифестацијата „Поетска Рацинова вечер“ ќе се одбележи патрониот празник на Центарот за Култура „Кочо Рацин“ – Кичево

Објавено пред

на

©porta.mk

По повод патрониот празник на Центарот за Култура „Кочо Рацин“ – Кичево, ќе се одржи манифестација „Поетска Рацинова вечер“ која ќе биде збогатена со читање творби и многу други одбележја во чест на нашиот великан Коста Солев Рацин кој достоинствено го носи нашиот кичевски Центар за Култура името на овој македонски револуционер и поет.

На оваа манифестација ќе учествуваат поети од нашиот град, играорни групи како и многу други учесници од сите дејности. Преку нашиот медиум, а во соработка со установата, Ве покануваме со вашето присуство и да го одбележиме заеднички овој значаен ден и да оддадеме почит кон еден наш вреден и значаен поет, почеток на настанот четврток 19:30ч / 13.06.24

Настан на социјални мрежи: ТУКА

Прочитај повеќе...

Кичево

Започнува Европското првенство, „ART Caffe“ – Кичево ве кани на „фудбалска треска“ со видео бим за фудбалските утакмици, апетисани за секого и одличен амбиент!

Објавено пред

на

©porta.mk

ART Caffe“, на ул. „Борис Кидрич“ бр.1, објект кој е ваш верен пријател повеќе од 10 години, каде најубавото кафе е гаранција за позитивен ден и насмевки, на барање на своите клиенти фудбалските натпревари во рамките на Европското првенство 2024 кои започнуваат од петок 14-јуни и ќе траат до 14-ти јули ќе ги пренесува на видео бим во живо.

Претстојното Европско првенство во 2024 година во Германија своето отворање ќе го има во Минхен, на „Алијанц Арена“ токму на 14 јуни од 21:00ч, каде домаќините ќе играат против Шкотска.

Најдоброто кафе, повеќе видови на пиво, гратис апетисани и одличен амбиент со „HD“ слика, бидете дел и уживајте во топлиот период заедно со „ART Caffe

Повеќе за „ART Caffe“ ќе најдете ТУКА

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогноза2 часа

Попоски: Силно невреме му се заканува на Балканскиот полуостров, односно БиХ, соседна Србија и Хрватска

Атмосферата е премногу загреана и тоа поради повеќе дневното присуство на екстремно топлиот бран од Африка, од друга страна продорот...

Автомобили3 часа

Кичевчанецот Бојоски во недела ќе учествува на Авто-слалом натпревар во Прилеп

Во недела со почеток од 10:00ч на 30.06.2024 град Прилеп повторно ќе биде домаќин на Авто-слалом натпревар. На наше огромно...

Скопје6 часа

Утре посебен режим на сообраќај поради манифестација

Утре 22.06.2024 (сабота) во 17.00 часот ќе се одржи настанот „Парада на гордоста“ во централно-градско подрачје во Скопје. Од тие...

Хороскоп19 часа

Хороскоп за петок (21 јуни)

ОВЕН Бидете јасни и гласни, но не фокусирајте се само на приказни за планови. Денот е идеален за први чекори...

Гејминг21 час

Среќен роденден „Counter Strike“ – вчера се навршија токму 25 години од мега популарната игра, некогашен сон на секое дете!

Counter-Strike тогаш беше во бета фаза од 19 јуни 1999 година до 9 ноември 2000 година кога беше објавена верзијата...

Автомобили21 час

Германците статистички увезувале убедливо најмногу електрични автомобили од Кина

Уделот на Кина во увозот на исклучиво електрични возила во Германија се зголеми на 40,9 отсто во првите четири месеци...

Кичево1 ден

Во недела ОВР Кичево апелира за времена забрана за движење поради „боево гаѓање“ во реон према стрелиштето во с.Осој – кичевско

Почитувани граѓани на Кичево и околината на ден 23.06.24 недела со цел безбедно изведување на боевото гаѓање со резервен состав...

Спорт1 ден

ФФМ категорично го осудува однесувањето на албанскиот репрезентативец Мирлинд Даку

Ја изразуваме нашата длабока загриженост и недвосмислена осуда во врска со националистички скандирања од Мирлинд Даку, репрезентативец на Албанија, насочени...

Временска прогноза1 ден

Продолжениот викенд ни носи пеколни температури, ова се информациите

До недела нашата територија ќе се наоѓа под влијание на веќе споменатиот екстремно топол бран кој продира од северните предели...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за четврток (20 јуни)

ОВЕН Во текот на денот, ќе имате неколку можности да најдете одговори кои ќе ви помогнат подобро да ги разберете...

НАЈЧИТАНИ