Следете не

Свет

Русија: Аn-28 авион исчезна од радар

Објавено пред

на

shutterstock

Рускиот авион Аn-28 исчезна од радарот над регионот Томск, објавија денеска руските агенции.

Според различни податоци, во авионот има од 13 до 17 лица, меѓу кои и четири деца, пренесува Tas s.

Екипажот на авионот имал три члена.

Свет

Директор на Центарот „Гамалеја“: „Sputnik V“ е ефикасен против новата мутација на ковид

Објавено пред

на

Руската спутник вакцина „Sputnik V“ штити од сите варијанти на корона вирусот, вклучувајќи го и новиот вид делта, изјави за Спутник Александар Гинзбург, директор на Националниот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“.

„Вакцината „Sputnik V“ е ефикасна против сите варијанти, ниту една од варијантите не стана епидемиски позначајна од оригиналната варијанта“, рече Гинзбург, одговарајќи на прашањето дали „Sputnik V“ ќе биде ефикасна против новиот делта сој на корона вирусот.

Тој забележал дека постојано се појавуваат нови варијанти на делтата. Во исто време, нема варијанта, барем не во Москва, која би надминала една десетина од процентот во однос на распространетоста, додаде тој.

Во понеделникот, три случаи на инфекција со нова варијанта на делта сој AY.4.2 беа откриени во Москва и Московскиот регион.

Претходно, Агенцијата за здравствена заштита на Обединетото Кралство објави дека мутацијата AY.4.2 може да има поголема стапка на ширење во споредба со делтата.

Според Светската здравствена организација, индискиот сој (делта), именуван B.1.617, е идентификуван во октомври 2020 година. Се карактеризира со скратен период на инкубација и зголемено оптоварување на организмот. Дополнително, продолжен е периодот на неговото отстранување од телото, што им отежнува на лекарите да го одредат моментот на закрепнување.

Делта продолжува да мутира. Веќе има неколку подвидови, од кои научниците сметаат дека варијантата делта плус е најопасна. Статусот на новооткриениот AY.4.2 се уште не е утврден од експерти.

Извор: Sputniknews
Фото: Unsplash

 

Прочитај повеќе...

Свет

Австралија ја укина забраната за патување во странство за нејзините граѓани

Објавено пред

на

Австралија ќе ја укине забраната за патување во странство без дозвола, најави денеска владата, додека границите на земјата треба да бидат отворени за квалификувани работници и странски студенти до крајот на годината.

Повеќе од 18 месеци по затворањето на меѓународните граници во Австралија, целосно вакцинираните граѓани во иднина нема да бараат ослободување за напуштање на државата, се наведува во заедничкото соопштение на министерствата за здравство и за внатрешни работи.

Ова беше соопштено во време кога стапката на возрасни целосно вакцинирани со две дози од вакцината се приближува до целта од 80 проценти во земјава.

Министерката за внатрешни работи Карен Ендрјус рече дека приоритет сега им се дава на австралиските граѓани, додека другите ограничувања за патување, вклучително и за не-државјаните, ќе бидат олеснети бидејќи стапката на вакцинација се зголемува.

„Пред крајот на годината предвидуваме прифаќање на квалификувани работници и странски студенти кои се целосно вакцинирани“, рече таа.

Премиерот Скот Морисон, кој ги објави промените претходно овој месец, рече дека Австралија е „многу блиску“ до објавување на отворање на реципрочни патувања со Сингапур, кој во вторникот објави дека Австралијците повеќе не мора да одат во карантин по пристигнувањето.

На 22 ноември повторно треба да започнат летовите на австралиската компанија Квантас до тој град, државата.

Австралија воведе гранични ограничувања меѓу најстрогите во светот на 20 март минатата година како одговор на пандемијата на корона вирусот. Во текот на 600 дена, бројни меѓународни летови беа приземјени, а патувањата во странство беа целосно намалени.

Семејствата се поделени на неколку континенти, десетици илјади Австралијци се блокирани во странство, а странските државјани остануваат блокирани во земјата со неможност да се видат со пријатели или роднини.

Прописите за карантин за вакцинираните граѓани зависат од тоа каде ќе пристигнат во земјата. Сиднеј го укина карантинот за пристигнување на патници, а другите австралиски држави каде стапката на вакцинација е помала сè уште имаат задолжителен скап 14-дневен карантин во хотелот.

Извор: Nova
Фото: Unsplash

Прочитај повеќе...

Свет

Медицинските експерти од FDA ја одобриле Pfizer за вакцинирање на деца на возраст од 5 до 11 години

Објавено пред

на

Советодавниот одбор на Американската агенција за храна и лекови (ФДА), составен од реномирани американски здравствени експерти, во вторник ја одобри употребата на вакцините Pfizer за деца на возраст од пет до 11 години.

Советодавниот одбор на Администрацијата за храна и лекови едногласно, со еден воздржан, гласаше за придобивките од вакцинацијата во превенцијата на Ковид-19 во таа возрасна група ги надминува сите потенцијални ризици, вклучително и негативните срцеви нарушувања кои се многу ретки кај адолесцентите и младите кои примиле повисоки дози, пренесува АП.

Сепак, ФДА не ги обврзува препораките на ова тело и се очекува да донесе независна одлука во рок од неколку дена.

Доколку ФДА одобри дози прилагодени за децата, претстои уште еден чекор: следната недела, Центрите за контрола и превенција на болести ќе треба да донесат одлука дали да препорачаат вакцинација и за која возраст.

Иако децата се изложени на помал ризик од тежок ковид-19 од постарите, децата на возраст од пет до 11 години сè уште се соочуваат со сериозна клиничка слика, бидејќи беше откриено дека од 8.300 регистрирани хоспитализации, околу една третина од пациентите биле на интензивна нега, додека речиси починаа стотина болни деца.

Препорачаната доза за деца е една третина од целосната доза на вакцината Pfizer, која се препорачува за постари од 12 години.

Извор: Blic
Фото: Unsplash

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СпортПред 11 минути

Одбранетиот пенал на македонецот Димитријевски против Барселона, му ја запечати судбината на тренерот Куман

Барселона по поразот од „Рајо Ваљекано“ падна на деветтото место на табелата, по десет кола има само 15 освоени бода,...

КичевоПред 18 минути

Кичево: Времен прекин на електрична енергија, Бул. „Ослободување“, П.С. Кичево, 11-ти септември, „Надпашино“…

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа денес 28.10.2021 година – четврток, ЕВН Кичево ќе работи на терен, така што прекини во...

На денешен денПред 30 минути

На денешен ден: 28 октомври

1492.- Кристофор Коломбо ја открил Куба на своето прво патување преку Атлантикот и го прогласил за шпанско. 1628 – Кралските...

ХороскопПред 2 часа

Дневен Хороскоп (28 октомври) четврток

ОВЕН Вашата страст и ентузијазам денес ќе ја истакнат вашата креативност. Ова е одличен период за да започнете некое уметничко...

МакедонијаПред 8 часа

Ноќта помеѓу сабота и недела започнува зимското сметање на времето

Ноќта меѓу сабота (30 октомври) и недела (31 октомври) поголемиот дел од регионот ќе премине на зимско сметање на времето....

LifestyleПред 8 часа

🎵„La Casa“: Викендов „Скандал Састав“ и „Зоран Илиев“ во живо ќе бидат задолжени за вашето расположение

Викенд агенда на кичевските локали кои се во соработка со нас. Овој петок 29 ноември, забавите во „La Casa“ продолжуваат...

КичевоПред 11 часа

Кичево вчера: Удрен велосипедист + случен пожар на орман со електрични броила

На 26.10.2021 година во 18.30 часот, во полициската станица Кичево пријавено е дека на улицата „Арсо Војвода“ во Кичево, патничко...

МагазинПред 12 часа

Twitch го тестира копчето за премотување назад

Една од атракциите на Twitch е гледањето на работите во живо, но многумина од нас посакуваа да можеме повторно да...

СветПред 13 часа

Директор на Центарот „Гамалеја“: „Sputnik V“ е ефикасен против новата мутација на ковид

Руската спутник вакцина „Sputnik V“ штити од сите варијанти на корона вирусот, вклучувајќи го и новиот вид делта, изјави за...

Здравје и убавинаПред 13 часа

ОВА СЕ СИМПТОМИ ДЕКА ИМАТЕ ТРОМБ ВО ТЕЛОТО! Обрнете внимание – знаци кои не смеете да ги ИГНОРИРАТЕ

Згрутчување на крвта или тромб е нешто со кое треба да се биде многу внимателен, бидејќи може да го нападне...

НАЈЧИТАНИ