Следете не

Технологија

„Samsung“ денес требаше да го претстави својот нов чипсет „Exynos 2200“

Објавено пред

на

„Samsung“ денес требаше да го претстави својот чипсет Exynos 2200, но тоа не се случи, пренесува GSMArena. Според корејските медиуми, Samsung ќе ја претстави серијата на телефони Galaxy S22 на 8 февруари, а продажбата ќе започне две недели подоцна. Минатата година, Exynos 2100 беше најавен на 12 јануари, а серијата Galaxy S21 два дена подоцна.

Ваквите промени во распоредот сугерираат дека Samsung има проблеми зад сцената. Тие требаше да го лансираат Exynos 1200 чипсетот од средната класа минатата година, но на крајот тоа не беше ни објавено. Истото се случува и со новиот чипсет Exynos 2200.

Samsung има околу еден месец да го објави чипот пред лансирањето на серијата Galaxy S22.

На ова веројатно влијаеше недостатокот на чипови предизвикан од пандемијата на коронарниот вирус.

/nova.rs

 

Магазин

Android 13 е тука, погледнете што има ново

Објавено пред

на

Android 13 носи бројни визуелни промени, но и значителни подобрувања во приватноста. Моментално е достапен за телефоните на Google Pixel, а моделите од други производители ќе го добијат подоцна оваа година

Оваа недела Google го објави Android 13, најновата верзија на нивниот мобилен оперативен систем. Ажурирањето е веќе достапно за поддржаните модели на Google Pixel, додека за мобилни телефони од други производители ќе пристигне подоцна оваа година.

Има многу промени, најмногу козметички. Исто така, постои можност за прилагодување на иконите на апликациите што не се од Google за да одговараат на позадината на почетниот екран, а медиа плеерот автоматски го менува својот изглед во зависност од музиката или подкастот што го слушате во тој момент.

Android 13, исто така, носи голем број подобрувања во приватноста. Апликациите веќе нема да имаат пристап до целата медиумска библиотека на корисникот и способност да испраќаат известувања стандардно, а историјата на копираниот текст автоматски ќе се отстранува по одредено време, особено ако се работи за некои чувствителни податоци како е-пошта, телефонски броеви, и слично.

Има поддршка и за просторно аудио со следење на главата (Spatial Audio), што би требало значително да го подобри искуството при слушање музика. Покрај тоа, Bluetooth Low Energy Audio е исто така поддржан за подобар квалитет на звук при помала бит-стапка и намалена латентност.

Јазиците ќе може да се менуваат во зависност од апликацијата, а режимот „Bedtime“ е освежен. Таблетите добија ажурирана лента со алатки која го подобрува мултитаскингот и сега ја имаат таканаречената „palm rejection support“, благодарение на која повеќе нема да има случајни допири на раката при користење на пенкалото.

Дополнително, third party апликациите за камера ќе можат да снимаат HDR видеа, а наскоро ќе може да се копираат содржини како што се URL-адреси, слики или текст од телефон со Android на таблет со Android или обратно. Повеќе информации за Android 13 се достапни на официјалната страница на Google.

Прочитај повеќе...

Магазин

Apple го наоѓа својот следен голем бизнис: прикажување реклами на вашиот iPhone

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Рекламите досега беа прикажани во апликациите App Store, News и Stocks, а се чини дека Apple планира да ги прошири и на Maps, Books и Podcasts.

Apple ќе воведе повеќе реклами на претходно инсталираните апликации на iOS, iPadOS и MacOS, со што ќе создаде нов извор на приход. Според известувачот на Блумберг, Марк Гурман, компанијата веќе интерно тестира нов модел на рекламирање во својата апликација Мaps, која прикажува препораки врз основа на пребарувањата на корисниците.

Инаку, Apple веќе прикажува реклами во апликациите App Store, News и Stocks, како и на платформата TV+. Така, програмерите можат да му платат на Apple за нивната апликација да биде прикажана на одредени страници во App Store, а како што истакнува Гурман, истиот принцип ќе важи и за рекламите во Maps. Со други зборови, ако ресторанот плати одредена сума пари, тоа ќе им се прикаже на корисниците на врвот на резултатите од пребарувањето.

Покрај Maps, Гурман верува дека Apple би можел да воведе реклами и во Podcast и Books. Дополнително, тој додава дека компанијата ќе ги прошири рекламите и во другите делови на App Store, за што се „шушка“ од минатиот месец. За потсетување, Apple воведе реклами во својата продавница за апликации за прв пат во 2016 година, што многу корисници не ги поздравија во тоа време.

/Bloomberg

Прочитај повеќе...

Магазин

Џиновската ракета на НАСА ќе тргне на својата прва мисија кон месечината

Објавено пред

на

Фото: porta.mk

За мисијата на 29 август, наречена Artemis 1, капсулата Orion ќе се лансира на врвот на беспилотниот Space Launch System и ќе орбитира околу Месечината пред да се врати на Земјата за да слета во океанот 42 дена подоцна.

Џиновската лунарна ракета на НАСА Систем за вселенско лансирање во средата го започна своето неколкучасовно бавно патување кон лансирната рампа додека се подготвува за првото пробно лансирање кон Месечината за нешто помалку од две недели.

Ракетата висока 98 метри треба да ја лансира својата прва вселенска мисија без екипаж на 29 август. Тоа ќе биде клучно, долго одложено демонстративно патување до Месечината за програмата на НАСА Артемис, проект на Соединетите Американски Држави вреден повеќе милијарди долари за враќање на луѓето на површината на Месечината како подготовка за идните мисии на Марс.

Систем за вселенско лансирање, чиј развој беше предводен од Boeing Co во изминатата деценија, излезе од нејзината зграда за склопување во вселенскиот центар Кенеди на НАСА во Флорида и го започна своето патување од шест километри до лансирната рампа, движејќи се со брзина помала од еден километар на час..

На врвот на ракетата е астронаутската капсула на НАСА Orion, изградена од Lockheed Martin Corp, дизајнирана да се одвои од ракетата во вселената и да транспортира луѓе на Месечината. За мисијата на 29 август, наречена Artemis 1, капсулата Орион ќе се лансира на врвот на беспилотниот Space Launch System и ќе орбитира околу Месечината пред да се врати на Земјата за да слета во океанот 42 дена подоцна. Ако лошото време или техничките проблеми предизвикаат одложување на лансирањето на 29 август, НАСА има резервни датуми за лансирање од 2 и 5 септември.

 

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Кичево20 минути

ОВР Кичево: „Носи кацига, вози безбедно, вози одговорно!“ денес помеѓу граѓаните

Превентивни активности на подрачјето на ОВР Кичево наменети за возачите на мотоцикли и електрични тротинети Денеска (17.08.2022) во рамките на...

Lifestyle4 часа

Моторџиите и оваа година ќе го одбележат 8-ми септември ден на „Независноста на Македонија“ по триесет и првиот пат со мото турнеа

Единствен настан кој излезе поотпорен од пандемијата е мото релито во честа на „Независноста на Македонија“ кој не престана да...

Македонија4 часа

МВР и РСБСП денес беа помеѓу граѓаните на автопатот „Пријателство“ и реализираа превентивна акција „Вози одморен“

Денеска на автопатот „Пријателство“, на првата наплатна рампа до граничниот премин Богородица, Министерството за внатрешни работи, Републичкиот совет за безбедност...

Автомобили4 часа

Дали е ова иднината? Податоците од инструмент таблата ќе бидат проектирани на патот ВИДЕО

Ford би го отстранил главниот дисплеј, па возачот нема да мора да го приспособува својот вид на различни растојанија бидејќи...

Автомобили4 часа

Електричните автомобили стануваат поскапи од оние со класичен мотор

Додека инфлацијата во Германија е невообичаено висока, новите електрични автомобили поскапуваат побрзо од оние со мотори со внатрешно согорување, покажа...

Кичево4 часа

GIG OFF оваа сабота во Република 96250

Повелете на извонредна Rock & Roll забава со легендарниот Сашо Гигов Гиш и неговиот бенд Gig Off. Оваа сабота –...

Магазин6 часа

Android 13 е тука, погледнете што има ново

Android 13 носи бројни визуелни промени, но и значителни подобрувања во приватноста. Моментално е достапен за телефоните на Google Pixel,...

Магазин6 часа

Apple го наоѓа својот следен голем бизнис: прикажување реклами на вашиот iPhone

Рекламите досега беа прикажани во апликациите App Store, News и Stocks, а се чини дека Apple планира да ги прошири...

Магазин6 часа

Џиновската ракета на НАСА ќе тргне на својата прва мисија кон месечината

За мисијата на 29 август, наречена Artemis 1, капсулата Orion ќе се лансира на врвот на беспилотниот Space Launch System...

Магазин6 часа

AMD ќе ги претстави своите Ryzen 7000 десктоп процесори на 29 август

Настанот во живо ќе сподели повеќе информации за првите Zen 4 процесори. Нема да морате да чекате уште многу за...

НАЈЧИТАНИ