Следете не

Технологија

Samsung го објави рекордниот приход за 2021 година

Објавено пред

на

Консолидираниот приход на Samsung за четвртиот квартал од 2021 година достигна 76,57 трилиони корејски вони (63,7 милијарди долари), објави технолошкиот гигант во својот најнов извештај за заработка. Тоа е квартален рекорд за компанијата. Растот на приходите во тој период главно беше поттикнат од зголемената продажба на нејзините паметни телефони, телевизори и домашни апарати

Оперативната добивка од 13,87 трилиони KRW (11,5 милијарди американски долари) во кварталот што завршува на 31 декември 2021 година беше помал од претходниот квартал. Но, тоа се должеше на бонусите што компанијата им ги даваше на вработените за сезоната.

Компанијата, исто така, објави нов историски приход од 279,6 трилиони KRW (232,5 милијарди долари) за целата 2021 година, заедно со оперативен профит од 51,63 трилиони KRW (42,9 милијарди долари).

Меморискиот бизнис на Samsung, кој вообичаено е најголемиот производител на пари, доживеа пад на приходите од претходниот квартал поради глобалната криза во синџирот на снабдување и благ пад на цените.

Додека побарувачката за мемориски производи остана силна, компанијата вели дека не извршила притисок врз продажбата толку агресивно како што тоа обично го прави откако ги разгледала нивоата на залиха и изгледите на пазарот.

Одделот за меморија објави консолидиран приход од 26,01 билиони KRW (21,6 милијарди долари) и оперативен профит од 8,84 билиони KRW (7,35 милијарди долари) во четвртиот квартал од 2021 година.

Во третиот квартал, генерира 26,41 милијарди KRW (61 милијарди долари) консолидирани приходи и 10,06 милијарди KRW (8,36 милијарди долари) оперативен профит.

Комбинираниот бизнис со мобилна и потрошувачка електроника на Samsung, сега наречен Mobile eXperience или MX, генерира 28,95 трилиони KRW (24 милијарди долари) консолидирани приходи и 2,66 трилиони KRW (2,2 милијарди долари) оперативен профит.

Благиот пораст на приходите главно се должи на големата продажба на нејзините премиум смартфони, односно неговите преклопливи уреди и уреди од серијата Galaxy S. Исто така, компјутерите, таблетите и уредите за носење за време на празничната сезона.

Како и во претходниот квартал, профитабилноста на одделот беше под влијание на маркетиншките напори на Samsung за неговите уреди на преклопување и за лансирање на своите претстојни модели оваа година.

Растот се очекува во 2022 година

Бизнисот со мобилни панели на компанијата забележа зголемување на заработката поради големата побарувачка за нови паметни телефони. Загубите станаа поголеми за бизнисот со големи панели на Samsung. Сепак, поради падот на цените на LCD-екраните и почетните трошоци поврзани со неговите Quantum Dot екрани. Самсунг исто така забележа силна продажба на своите премиум телевизори и телевизори со животен стил. Бизнисот со визуелни екрани забележа помал оперативен профит во споредба со кварталот поради зголемените трошоци за материјали и логистика.

За 2022 година, Самсунг очекува раст во бизнисот со меморија поради поголема побарувачка на сервери и бизнис со панели на екрани отколку новите изданија на паметни телефони.

Сепак, компанијата јасно стави до знаење во својот извештај дека, исто така, очекува проблеми поврзани со СОВИД и други снабдување да продолжат да бидат присутни и да влијаат на нејзиниот бизнис.

И покрај овие ограничувања, тој верува дека неговиот MX бизнис ќе продолжи да носи приходи и раст на профитот поттикнати од новите водечки модели и поголемата продажба на 5G паметни телефони на масовниот пазар. Samsung има настан Unpacked закажан за 9 февруари, каде што ќе го претстави следниот водечки модел од серијата S што ќе ја наследи линијата Galaxy S21.

Извор: Engadget

Магазин

Првите фотографии укажуваат на тоа како ќе изгледа iPhone 14

Објавено пред

на

Веќе се појавија неколку гласини за претстојната серија модели на iPhone 14. За почеток, познато е дека Apple ќе ја направи најголемата диференцијација досега помеѓу Pro и стандардните модели во рамките на оваа серија, во неколку клучни категории. Според она што беше протечено, се чини дека само Pro уредите ќе добијат нова камера со зголемена резолуција и можности, како и нов A16 Bionic процесор.

Предни камери

Дополнително, го добивме првиот увид во новите предни камери на моделите Pro, кои го отфрлаат актуелниот изглед поради една „punch hole“ и еден исечок во облик на таблета. Па, погодувате, стандардните модели го задржуваат „стариот“ голем крој. Сега се појавија првите фотографии од заштитните маски за претстојната серија на телефони iPhone 14, што ни дава повеќе информации за разликите помеѓу Pro и стандардните телефони iPhone 14.

Задни камери

Според порталот Wccftech, инсајдерот DuanRui ги забележал првите заштитни маски за мобилните телефони iPhone 14 на кинеската социјална мрежа Weibo, а тие ни кажуваат точно колку сензори за камера може да очекуваат корисниците на задниот дел од нивните уреди.

Судејќи според овие фотографии, iPhone 14 и iPhone 14 Max најверојатно ќе имаат само два сензори за камера за разлика од моделот Pro кој би требало да има три сензори за камера. Така, Apple воведува уште една огромна разлика помеѓу стандардните и Pro мобилните уреди. И од тие три камери, само iPhone 14 Pro и iPhone 14 Pro Max ќе имаат нов сензор од 48MP што се очекува да биде многу значајна надградба во однос на сензорите од 12MP присутни во уредите iPhone 13.

Така, Apple конечно одлучи да ја зголеми резолуцијата на сензорот за главната камера во барем некои од своите нови уреди од оној што првпат беше претставен на моделите iPhone 6S и iPhone 6S Plus во 2015 година. Секако, сето ова доведе до поголем модул за камера кој е видлив и на заштитните маски.

8К снимање

Конечно, се очекува уште една значајна промена, а тоа е поддршката за снимање видео во 8К, кое за прв пат би се појавило во еден iPhone уред. И сето ова оди рака под рака со неофицијални информации дека некои од моделите на серијата iPhone 14 ќе имаат простор за складирање 2 TB. Тие огромни 8K датотеки треба да се складираат некаде.

/benchmark.rs/

Прочитај повеќе...

Магазин

Netflix во проблеми. Губат претплатници, даваат откази

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Netflix отпушти околу 150 вработени, еден месец откако објави дека губи претплатници за прв пат по десет години.

Отпуштањата главно ќе влијаат на филијалата во Калифорнија која вработува околу два отсто од северноамериканскиот персонал. Netflix како причина за отпуштањата ги наведува падот на приходите, јавува BBC.

Не е откриено кои делови од бизнисот ќе бидат засегнати, но Лос Анџелес Тајмс објави дека тоа се секторите за вработување, комуникации и содржина.

Netflix се бори со заминувањето на претплатниците. Во април, тој изненади со објавувањето дека изгубил 200.000 претплатници во првиот квартал од 2022 година и предупреди дека може да остане без уште два милиони во следниот квартал. После тоа неговите акции потонаа за 35 отсто за еден ден. Тие сега се тргуваат по 190 долари, 46 отсто помалку отколку пред објавувањето на падот на претплатниците.

Иако Netflix има 220 милиони претплатници на глобално ниво и очигледно останува лидер на пазарот, тој неодамна се соочи со жестока конкуренција од платформи како Disney Plus, HBO и Prime Video на Amazon.

Во минатомесечниот извештај за заработка, компанијата рече дека бројот на претплатници бил оштетен од војната во Украина и одлуката да се зголемат цените во САД. Се проценува дека само повлекувањето од рускиот пазар однело 700 илјади претплатници на Нетфликс.

Некои аналитичари веруваат дека по зголемувањето на бројот на претплатници за време на пандемијата, Netflix остана без лесни начини да го развие својот бизнис. Компанијата бара поевтин бизнис модел базиран на реклами и шпекулира дека планира да престане да споделува лозинки меѓу домаќинствата.

Прочитај повеќе...

Магазин

Starlink сега е достапен во 32 земји

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Интернет услугата Starlink сега е достапна во 32 земји во светот. Земјите и регионите означени на мапата на компанијата како „достапни“ вклучуваат делови од Австралија, Бразил, Чиле, САД, Канада и поголемиот дел од Европа, а сите земји можат да ја добијат опремата „веднаш“.

Зголемување на покриеноста

Услугата постојано се шири откако излезе од бета верзија минатата година. Првично, компанијата изјави дека услугата е достапна во 25 земји, но сега оваа бројка е зголемена за уште 7 земји.

Мапата на Starlink ги прикажува областите означени како „достапни“ со светло сина боја, „листата на чекање“ е означена со средно сина боја, а земјите во кои Starlink Интернет ќе пристигне „наскоро“ се означени со темно сина боја.

Цените на комплетот за опрема се повисоки и сега изнесуваат 549 долари за сопствениците кои резервирале опрема или 599 долари за нови нарачки. Опремата вклучува сателитска антена, држач, напојување и WiFi рутер. Цените на услугите исто така се зголемија од 99 долари на 110 долари месечно. Исто така, корисниците сега можат да ја добијат функцијата за преносливост. Односно, ќе може да ја понесете опремата со вас, за дополнителни 25 долари месечно.

Компанијата првенствено ги таргетира оддалечените региони кои инаку не можат да се поврзат и имаат проблем со интернет конекцијата. Брзините се движат од 104,97 Mbps за дојдовен сообраќај и 12,04 Mbps за појдовен сообраќај во Соединетите Држави од четвртиот квартал на 2021 година, речиси до фиксна брзина на Интернет во Соединетите држави.

Теоретски, брзините се зголемуваат бидејќи компанијата додава повеќе сателити и копнени станици. Каснењето е побавно од фиксниот широкопојасен интернет, но далеку подобро од другите сателитски опции, вклучително и другите интернет провајдери.

Сепак, не одеше се според планот на компанијата. Астрономите се пожалија дека илјадници сателити во нејзиното соѕвездие го попречиле набљудувањето на телескопот на Земјата, а компанијата неодамна изгубила 40 сателити поради геомагнетна бура. Покрај тоа, лиценцата на Starlink за работа во Франција е привремено одземена од страна на националниот регулатор ARCEP, а конечната одлука се очекува наскоро.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен ден5 часа

19 мај – На денешен ден

1635 – Франција и објави војна на Шпанија во Триесетгодишната војна (1618-1648). 1649 – Името Комонвелт се користи за прв...

Хороскоп12 часа

Хороскоп за 19 мај (четврток)

ОВЕН Обрнете внимание на новите професионални можности за да го проширите вашето знаење и да ја подобрите вашата севкупна позиција....

Кичево14 часа

За утре најавен времен прекин на електрична енергија поради работа на ЕВН Кичево во следните локалитети и живеалишта

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа утре 19 мај 2022 година – четврток, ЕВН Кичево ќе работи на терен, така што...

Спорт15 часа

„Каменица Саса“ го освои фудбалскиот трофеј од Купот на Македонија во големото женско финале против „Асс Јунајтед“

Eкипата на Каменица Саса успеа да го подигне трофејот од Купот на Македонија по одличната игра и убедливо издвојуваната победа...

Здравје и убавина20 часа

Дали луѓето со висок крвен притисок можат да пијат кафе?

Иако нашироко се верува дека кафето го зголемува крвниот притисок, не постои истражување кое потврдува дека тоа е вистина. Експертите...

Магазин20 часа

Првите фотографии укажуваат на тоа како ќе изгледа iPhone 14

Веќе се појавија неколку гласини за претстојната серија модели на iPhone 14. За почеток, познато е дека Apple ќе ја...

Временска прогноза21 час

Денес и утре по свежо време, додека викендот пред нас доаѓа топлотен бран со високи температури!

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно и малку посвежо за разлика од вчера со повремени локални врнежи од дожд. Локално...

Македонија21 час

Ново поскапување на бензините од ноќеска, додека дизелот останува не променет – ова е новата цена за литар бензин!

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Спорт21 час

Бараж натпреварот помеѓу Тиквеш и Воска ќе се одигра на стадионот „Младост“ во Струмица

Бараж натпреварот за Прва МФЛ меѓу екипите на Тиквеш и Воска ќе се одигра на 22. мај во 17:00 часот...

Кичево22 часа

Вчера во Кичево се случиле неколку сообраќајни несреќи во кој има и повредени учесници

На 17.05.2022 во 15.10 часот во Полициската станица Кичево било пријавено дека на магистрален пат Кичево – Гостивар, во близина...

НАЈЧИТАНИ