Следете не

Храна

Шест работи кои треба да се знаат за јадењето „Карфиол“ и зошто е тоа здраво

Објавено пред

на

Карфиолот е складиште на здрави јаглехидрати, влакна, антиоксиданти, витамини, калиум, калциум и железо. Откриваме зошто треба да се јаде што е можно почесто и како правилно да се подготви. Еве неколку работи кои се битни да ги знаете за неговото дејство:

Запира воспаление во телото

Антиоксидансите во карфиолот ги зајакнуваат клеточните wallsидови за да ги заштитат од оштетување и да спречат оксидативен стрес. Ова спречува слабеење на имунолошкиот систем и го намалува ризикот од развој на хронични заболувања.

Го регулира крвниот притисок

Сулфорафан, соединение кое се наоѓа во карфиолот, игра клучна улога во нормализирање на крвниот притисок. Покрај тоа, помага во зајакнување на theидовите на крвните садови и спречува кардиоваскуларни болести.

Ги зајакнува коските

Карфиолот е невообичаено богат со витамин К, кој е одговорен за јачината на коските, го подобрува згрутчувањето на крвта и ја инхибира калцификацијата на крвните садови, што ги прави поеластични.

Го зајакнува имунолошкиот систем

Еден дел од карфиол содржи дневна потреба за витамин Ц (неколку пати повеќе отколку кај агрумите), што ја зголемува отпорноста на организмот кон вируси, спречува развој на воспалителни процеси и стимулира антитела.

Забрзува губење на тежината

Карфиолот, како и целиот зеленчук, претежно се состои од јаглехидрати. Сепак, таа е една од омилените јадења на нутриционистите поради ниската калорична содржина и големата содржина на растителни влакна и витамини. Тоа е одлична алтернатива за компири, ориз и тестенини.

Како да се подготви карфиол?

Едноставно динстајте ја карфиолот и додадете малку црн пипер и лажица маслиново масло. Со минимум напор, ќе добиете вкусен, хранлив оброк со многу помалку калории отколку, на пример, компири. Таквото јадење може да биде одлична вечера, бидејќи карфиолот има низок гликемиски индекс, така што нема да предизвика скокови на шеќер во крвта.

Карфиолот може да се користи како основа за пица! За да го направите ова, направете пире од карфиол, додадете јајце и малку сол, формирајте “тесто” и печете 6-8 минути. После тоа, раширете го полнењето и печете уште 20 минути. Ова е одлична здрава алтернатива на вашето омилено нездраво лекување.

ФОТО: Pixabay
Извор: vesti-online.com

Магазин

Како колач: пита со јаболка и ореви

Објавено пред

на

Состојки:

 • 6-7 јаболка
 • 200 гр ореви
 • 500 гр кора за пита
 • 250 гр шеќер
 • 1 лажичка цимет
 • 30 гр презла
 • 1 лимон
 • 80 гр путер
 • Шеќер во прав

Изрендајте ги јаболката, додадете сок од еден лимон и ренданата кора. Добро измешајте. Лимонот нема да дозволи јаболката да поцрнат. Додадете шеќер, цимет, презла и ореви (исечкани или мелени).

Добро измешајте. Ако се прави со тенки кори, ролатот направете го со 2 листа кора за пита. Еден лист кора премачкајте со растопен путер. Посипете малку фил и свиткајте во ролна.

Ставете го ролатот во намрсен плех. Врвот на ролатот прекријте го со стопен путер. Се пече во загреана рерна на 200°C 45 минути. Откако ќе се излади, посипете со шеќер во прав.

Прочитај повеќе...

Магазин

Дали знаевте дека компирот може да се замрзне: Еве како ќе го задржи добриот вкус и текстура

Објавено пред

на

Утврдено е мислењето на многу домаќинки дека компирот не треба да се замрзнува или повторно да се загрева. Но, тоа е сосема погрешно.

Доколку наидете на компири по поволна цена, слободно купете ги и замрзнете ги, но за да бидат вкусни, прво треба да ги сварите, пренесува Punkufer.

Најпрво излупете ги компирите и исечете ги во посакуваната форма – на кругови, стапчиња или коцки. Доколку не сте сигурни како ќе ги користите тогаш најдобро е да ги исечете на поголеми парчиња.

Загрејте големо тенџере со вода и додајте ги подготвените компири и варете додека не омекне, но да не се распадне, околу 3 до 5 минути за помали парчиња или 4 до 7 минути за поголеми парчиња. Точното време ќе зависи од големината на парчињата компири. Не солете ја водата.

Потоа изладете ги и исушете ги компирите: процедете ги компирите и префрлете ги во сад со ладна вода и неколку коцки мраз за веднаш да престанете со варењето. По неколку минути, повторно исцедете ги компирите и протресете ја цедалката за да се отстрани вишокот вода. Можете да ги исушите и со хартиена крпа.

Ставете ги компирите на голема тава за печење, распоредете ги да не се допираат и ставете ги во замрзнувач 6 до 12 часа или додека секое парче не се замрзне цврсто. После тоа, извадете ги парчињата компири и ставете ги во пластична кеса или сад што може херметички да се затвори. Вака замрзнатите компири ќе траат до три месеци.

Прочитај повеќе...

Магазин

Мора да пробате: Палачинки од тиква

Објавено пред

на

СОСТОЈКИ:

 • две чаши брашно
 • три лажички прашок за пециво
 • една лажичка сол
 • лажичка и пол цимет
 • половина лажичка мелен ѓумбир
 • половина кафена лажичка морско оревче
 • половина чаша кафеав шеќер
 • лажичка екстракт од ванила
 • чаша пире од тиква
 • две поголеми јајца
 • четири лажици стопен путер
 • чаша и пол млеко

Во поголем сад измешајте брашно, прашок за пециво, сол, цимет, ѓумбир и морско оревче.

Во друг сад изматете ги шеќерот, ванилата, пирето од тиква, јајцата, млекото и путерот.

Потоа соединете ги двете смеси, оставете да отстои десетина минути, па пржете во тава со малку масло додека палачинките не добијат убава боја од двете страни. Послужете со мед и коскесто овошје.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Свет14 минути

Кина утре ќе го лансира вселенското летало Shenzhou-15 кон својата вселенска станица

КИНА ќе го лансира вселенското летало Shenzhou-15 до својата вселенска станица на 29 ноември во 23 часот (1508 часот по...

Автомобили27 минути

Светот се менува: Секој втор возач ќе се откаже од возилото до 2030 година?

Возачите ќе претпочитаат да користат услуги наместо да поседуваат автомобил. Водечката консултантска компанија за менаџмент и технологија BearingPoint сугерира дека...

Магазин33 минути

Маск потврди дека Twitter ги шифрира директните пораки (DM)

Новиот сопственик на Twitter , Илон Маск, потврди дека компанијата планира да воведе end-to-end енкрипција (E2EE) за директни пораки на...

Магазин53 минути

Маск се заканува дека ќе создаде алтернативен телефон доколку Apple и Google ја забранат апликацијата Twitter

Илон Маск, кој е сопственик на Twitter, изјави дека ќе создаде алтернативен телефон доколку неговата социјална мрежа биде забранета во...

Магазин58 минути

Како да ги скриете Memories во Google Photos

Google Photos им овозможува на своите корисници да сокријат одредени слики доколку сакаат. Од криење слики на конкретни луѓе и...

Македонија6 часа

Нижополе и Попова Шапка под снег

На падините на Баба Планина, односно во с.Нижеполе моментално провејува снег, а во Маврово ноќеска. Слаб снег има на превој...

Хороскоп13 часа

Хороскоп за понеделник (28 ноември)

ОВЕН Може да очекувате нови случувања на деловно поле. Пресврти ве очекуваат ненадејно. Ве очекува и флерт со нова личност....

Спорт15 часа

Шкупи убедлив, Шкендија ремизираше, како победници ова коло се запишаа Работнички и ФК Скопје, преглед на 16-то коло од ПМФЛ

Актуелниот првак Шкупи ја декласира Победа со 0-6 на гости во Прилеп и се искачи на второто место на табелата...

Временска прогноза16 часа

Утро со многу ниски температури, дожд и снег, еве каде..

Под влијание на влажен и МНОГУ ПОСТУДЕН воздушен бран од север, денес и тоа особено попладне и навечер, како и...

Македонија17 часа

(ФОТО) Прва снежна идила од превој „Стража“ за оваа година

Моментални фотографии од превој Стража. Бележиме максимално чист воздух и ситен снег кој не се задржува на коловозот. Зимата и...

НАЈЧИТАНИ