Следете не

Магазин

Што да очекуваме од WWDC 2024

Објавено пред

на

Apple наскоро ќе ги претстави своите следни големи надградби на оперативниот систем, давајќи им на програмерите шанса да ги подготват своите апликации пред широкото лансирање оваа есен. Светската конференција за програмери на компанијата (WWDC) е веднаш зад аголот, а Apple се очекува да ги открие главните карактеристики на iOS 18 и iPadOS 18, како и плановите за watchOS, macOS и visionOS.

WWDC 2024 Датум и детали

WWDC 2024 започнува на 10-ти јуни и ќе трае до 14-ти јуни. Главниот фокус ќе биде на главната презентација на Apple закажана за 13:00 часот по средноевропско време на 10 јуни. Преносот во живо ќе биде достапен на apple.com, апликацијата Apple Developer, апликацијата Apple TV и каналот на Apple на YouTube.

Фокус на генеративната вештачка интелигенција

Иако Apple во голема мера избегнуваше да го користи терминот „AI“ за време на своите настани досега, се чини дека генеративната вештачка интелигенција овој пат ќе биде во центарот на вниманието. Се верува дека Apple сè уште нема свој чет-бот со вештачка интелигенција подготвен за широка употреба, но наводно постигнал договор со OpenAI за интегрирање на ChatGPT во iOS 18. Дополнително, Apple можеби работи на договор со Google за користење на помошникот за вештачка интелигенција Gemini на iPhone-и.

Siri, исто така, треба да добие надградба на компатибилни уреди кои користат големи јазични модели на Apple. Надградениот Siri се очекува да им овозможи на корисниците да извршуваат специфични функции во одредени апликации, како што се отворање документи и испраќање е-пошта, но таа надградба нема да биде достапна до почетокот на 2025 година.

Apple планира да пристапи кон генеративната вештачка интелигенција од практична перспектива, фокусирајќи се на секојдневните кориснички задачи како што се предложените одговори на е-пошта и пораки, резимеа на текст и подобрени алатки за обработка на фотографии во основните апликации.

iOS 18 / iPadOS 18

Доаѓаат нови функции на многу апликации за iOS и iPadOS. Најзначајно е веројатно воведувањето на протоколот RCS (Rich Communications Service) во апликацијата Messages. RCS нуди подобрена безбедност, споделување медиуми со висока резолуција и поддршка за пораки преку Wi-Fi, што значително ќе ја подобри комуникацијата помеѓу уредите со iOS и Android.

Дополнително, се очекува Apple да го поддржи генерирањето приспособени емотикони врз основа на она што го пишувате во пораките. Исто така, ќе биде можно да се менуваат боите на иконите на апликациите на почетниот екран и да се отстрани цврстото ограничување на мрежата за апликациите.

Apple Music може да добие функција за автоматско генерирање плејлисти, додека Apple Maps воведува сопствени маршрути и топографски карти. Апликацијата Notes би можела да добие алатка за снимање глас, која добро би се совпаднала со очекуваната функција за транскрипција.

Надградби на апликации

Се очекуваат промени и во други основни апликации, како што се Keynote и Pages, кои би можеле да добијат генеративни функции за вештачка интелигенција. Апликациите Mail, Fitness и Health исто така би можеле да добијат нови функции, но деталите сè уште не се објавени.

Ревизија на апликацијата Calculator

Конечно, долгоочекуваното ажурирање на апликацијата Calculator доаѓа на iPhone и Mac. Ревизијата ќе вклучува интеграција со апликацијата Notes, подобрени конверзии на единици и странична лента за неодамнешни активности. Апликацијата ќе биде достапна и на iPadOS.

macOS 15

Следната верзија на macOS се очекува да го носи името на значајна локација во Калифорнија. Многу функции на iOS ќе се реплицираат во macOS 15, вклучително и промени во Apple Music, Notes и апликации за продуктивност. Siri може да добие нова икона од менито со рамен монохроматски дизајн, а можни се и подобрени функции за пристапност.

Хардверски очекувања

Додека минатогодишниот WWDC беше преполн со хардверски најави, не очекуваме многу на тој план оваа година. Компанијата неодамна ја освежи својата линија на iPad, со нови изданија на MacBook Pro и iMac во октомври, додека ажурирањата на MacBook Air пристигнаа во март.

Сепак, можно е Apple да воведе нови M3 или дури M4 чипови за своите десктоп системи. Можеме да видиме и освежени периферни уреди и други уреди, како што е новата верзија на AirPods Max со приклучок за полнење USB-C.

Gourmet објави во јануари 2023 година дека новата Apple TV кутија ќе пристигне во првата половина на 2024 година. Постои можност Apple да додаде камера на Apple TV, што ќе овозможи разговори со FaceTime на најголемиот екран во вашиот дом.

Извор: Engadget

Магазин

Chrome на Android сега може да чита веб-страници благодарение на новата функција

Објавено пред

на

www.androidpolice.com

Google сериозно ги подобрува можностите на Chrome на верзијата на Android, дозволувајќи гласно да се читаат страниците со новата функција „Listen to this page“.

Chrome за Android OS сега може да чита на интернет благодарение на новата функција за пристап наречена „Listen to this page“. Оваа функција додава можност за претворање на текст во говор во популарен интернет прелистувач.

Според официјалната страница за помош на Chrome, алатката може да се најде во менито со три точки во горниот десен агол, а новата функционалност е во четвртиот дел од менито.

Активирањето на функцијата прикажува контролна табла за звук на дното на екранот со голем број опции. Постојат стандардни алатки како индикатор за напредок, копче за репродукција/пауза, наслов на веб-страница и горната страница, заедно со дополнителни контроли инспирирани од YouTube.

Има опции за премотување назад и брзо напред за 10 секунди, како и можност за промена на брзината на репродукција. Корисниците можат да ја забават репродукцијата на половина брзина или да ја забрзаат брзината до четири пати поголема од нормалната.

Аудио плеерот може да се скрие за да се отстранат повеќето контроли од екранот, оставајќи ги само копчето за репродукција/пауза и името на веб-локацијата. Должината на репродукцијата зависи од должината на написот.

Chrome на Андроид можеби ве заспива со читање приказни од Интернет на глас

Според 9To5Google, можете да го исклучите истакнувањето на текстот и автоматското лизгање во менито Overflow. Исто така, овде можете да го промените гласовниот јазик од вкупно 12 јазици, вклучувајќи англиски, шпански, хинди, француски и арапски.

Можете да го прилагодите начинот на кој се чита текстот за да одговара на одреден стил. На пример, „Ruby“ зборува со среден тон и топол глас, „Moss“ има низок тон и смирен начин на зборување, додека „Field“ има низок тон и светла боја на гласот.

Опциите дополнително се продлабочуваат кога се гледаат други дијалекти. Со англискиот јазик, имате десет гласови на располагање со четири различни акценти. Американскиот акцент има најмногу опции, со четири гласови, додека другите имаат по два.

Функцијата Слушајте ја оваа страница ќе продолжи да работи дури и кога ќе се префрлите на други јазичиња се додека контролната лента е закачена и активна. Сепак, постои ограничување. Ова функционира само додека Chrome е во преден план. Значи, ако го затворите прелистувачот или се вратите на почетниот екран, функцијата текст во говор престанува да работи.

Функцијата е дел од најновото ажурирање за Chrome на Android, затоа погрижете се да ја инсталирате најновата закрпа. Ако не ја гледате опцијата во менито на прелистувачот, можете да ја активирате рачно. Сè што треба да направите е да напишете chrome://flags/#read-aloud во лентата за URL и да ја вклучите алатката во придружното мени.

Не е познато дали има планови за проширување на функцијата текст во говор на други платформи, но постои можност Google да го стори тоа. Протекувањето од септември 2023 година покажува дека Chrome на работната површина еден ден ќе ја добие својата функција за читање на глас, известува Tech Radar.

/benchmark

Прочитај повеќе...

Магазин

Ова се најпотценетите прелистувачи кои мора да ги пробате

Објавено пред

на

Без разлика дали користите Windows, macOS или Linux, интернет прелистувачите секако играат витална улога во вашата работа.

Пропуштате ако сè уште не сте ги пробале овие прелистувачи

Повеќето десктоп корисници претпочитаат Google Chrome или се придржуваат до стандардните опции како Safari или Microsoft Edge на нивните лаптопи. Сепак, тоа не треба да ве спречи да истражувате неколку силни прелистувачи од трети страни. Некои од уникатните карактеристики што ги нудат овие прелистувачи може да ве интересираат и да ви помогнат да ја зголемите вашата продуктивност. Продолжете да читате за да дознаете повеќе за најпотценетите прелистувачи што треба да ги пробате.

Arc

Да почнеме со најновиот учесник на пазарот на интернет прелистувачи. Arc е базиран на Chromium и е компатибилен со сите екстензии од веб-продавницата на Chrome. Користи уникатен интерфејс со сите опции уредно поставени во страничната лента.

Arc нуди многу опции за прилагодување и моќен мотор за теми. Можете да го приспособите изгледот на вашиот профил со робусниот уредувач на теми, па дури и да користите Arc Boost за да го промените типот на фонтот и распоредот на вашите омилени веб-локации. Можностите се бескрајни.

Други уникатни карактеристики вклучуваат Arc Easel за мапирање на вашите идеи на бесконечна табла, Arc Integration за проверка на ажурирањата на вашите омилени веб-локации на прв поглед и опции за соработка во реално време. Додека Arc постигнува високи резултати во прилагодувањето и карактеристиките, достапноста на повеќе платформи сè уште е слабост. Arc е достапен само на уредите Mac, Windows и iPhone. Покрај тоа, повеќето од неговите уникатни функции не се достапни на уредите со Windows и iPhone.

Vivaldi

Vivaldi го нагласува прилагодувањето, управувањето со табовите и приватноста за да се издвои на преполниот пазар на интернет прелистувачи. Овој прелистувач Chromium ги покрива основите со достапноста на сите главни платформи. Можете да ги синхронизирате вашите податоци и да пристапите до Vivaldi на уредите Mac, Windows, Linux, Android и iPhone.

Vivaldi ветува побрзо искуство со брзо отворање на прозорецот. Управувањето со јазичиња е уште еден уникатен аспект што вреди да се спомене. Можете да овозможите вертикални картички, да ги сортирате картичките во двостепени картички, да користите поделени екрани, па дури и да ги хибернирате непотребните. Компанијата нуди посветена статистика за приватност за да го видите бројот на блокирани тракери, блокирани реклами од одредени веб-локации и многу повеќе. Што се однесува до прилагодувањето, можете да користите сопствени бои и позадини, па дури и да добивате инспирација од другите членови на заедницата од Тематската библиотека.

Vivaldi, исто така, нуди алатки за продуктивност како Календар, пошта, снимка од екранот, Контакт менаџер и други за да избегнете користење решенија од трети страни. Вивалди е достапен и на Android Automotive OS. Audi веќе најави дека ќе го понуди Vivaldi во своите нови модели.

DuckDuckGo

DuckDuckGo често е познат како безбедна алтернатива на прелистувачот Google. Компанијата нуди лесен интернет прелистувач за десктоп и мобилни уреди. За разлика од другите прелистувачи, DuckDuckGo ги отстранува непотребните работи и се фокусира на едноставноста за да ве освои. DuckDuckGo не е базиран на Chromium; наместо тоа го користи системот за рендерирање на Apple WebKit. Ова значи дека вашите постоечки екстензии на Chrome или Edge не се компатибилни со DuckDuckGo. Ако тоа е голем недостаток за вас, прескокнете го DuckDuckGo и проверете ги нашите други опции на списокот. Како што се очекуваше, DuckDuckGo се истакна со функциите за приватност. Прво, не ги следи вашите активности на интернет, активно ги запира тракерите од Google и Facebook, ги блокира тракерите на апликации на Android и нуди решение со еден клик за бришење на сите податоци од прелистувањето. DuckDuckGo, исто така, нуди приклучок Privacy Pro за отклучување VPN и функции како отстранување на лични информации и враќање на идентитетот. Цената е 10 долари месечно.

Opera GX

Opera GX е изграден на врвот на Opera и нуди уникатни карактеристики за гејмерите. Да почнеме со опциите за тема. Стандардниот кориснички интерфејс ја користи темата GX Classic со модерен црвен акцент. Исто така, нуди позадини за десктоп GX за да го надградите вашето поставување за игри за кратко време.

Opera GX доаѓа со вграден бесплатен VPN. Можете исто така да го надградите на VPN Pro за да овозможите VPN низ целиот систем. Има вграден блокатор за реклами што ви овозможува да закачите често користени апликации на страничната лента, табли за зачувување на веб-содржини, луциден режим за подобрување на видеата и сликите и Opera Flow за испраќање датотеки помеѓу уредите за неколку секунди.

Може да ја ограничите употребата на процесорот, RAM и мрежата за да го извлечете максимумот од вашето искуство со игри и прелистување. GX Corner нуди бесплатни игри, промотивни понуди, календар за објавување игри и новости за игри, сето тоа на едно место. Како Copilot на Microsoft Edge, Opera GX ја интегрираше алатката Aria AI за да ви помогне да пишувате е-пошта, статии, објави на социјалните мрежи и содржини за презентации со еден клик.

Brave

Brave е уште еден потценет прелистувач кој заслужува повеќе внимание. Тоа ви дава транспарентен преглед на блокираните реклами и тракери, зачуваниот опсег и заштеденото време, сето тоа на почетниот екран. Како и DuckDuckGo, тој се фокусира на приватноста за да обезбеди подобро искуство за прелистување веб.

Brave блокира наметливи реклами, тракери од трети страни, колачиња од трета страна, заштита од следење на отпечатоци од прсти, а исто така има вградена заштита од малициозен софтвер и фишинг. Сепак, има некои непотребни додатоци како Brave Rewards и Crypto Wallet.

Како и другите популарни прелистувачи, Brave се базира на Chromium и останува компатибилен со сите ваши често користени екстензии на Chrome.

Како што можете да видите од горната листа, секоја опција има свои уникатни карактеристики што можат да ве натераат навистина да сакате да пробате нов прелистувач. Arc носи корисни функции за продуктивност. Opera GX е идеален за вашите потреби за игри. Vivaldi има еден куп корисни алатки. DuckDuckGo и Brave се фокусирани на приватноста и безбедноста на корисниците. За секого има по нешто.

Извор: Xda-developers

Прочитај повеќе...

Магазин

Што бараат 97% од корисниците на Интернет?

Објавено пред

на

freeimages.com (Paul Pasieczny)

Google сè уште тврди дека ги фаворизира веб-локациите на локални, национални домени во локалните резултати од пребарувањето.

Светската статистика вели дека 97% од корисниците на Интернет бараат локални бизниси. Дополнително, 46% од сите пребарувања на Google се за локални информации.

Оваа информација е уште поважна ако се знае дека Google држи над 90% од светскиот пазар на веб-пребарувачи.

Во исто време, 72% од клиентите по локално пребарување посетуваат продавница која е на осум километри од нивната моментална локација. Исто така, по пребарувањето за локален бизнис на мобилен уред, 88% од клиентите ќе се јават или ќе го посетат тој бизнис во рок од 24 часа.

Според неодамнешното домашно истражување, четвртина од српските компании немаат бизнис веб-страница. Новите и малите компании водат во ова. На пример, дури 75% од компаниите помлади од една година немаат веб-страница. Исто така, повеќе од половина од претприемачите го немаат. Најчеста причина за немање веб-страница е тоа што „нема потреба“.

Ако се согласуваме дека е потребна веб-страница, да размислиме и што треба да се вгради во нејзината основа, за да си ја врши работата на најдобар можен начин. Се разбира, зборуваме за интернет домен. Се поставува прашањето кој – некој би избрал домен .com, што во некои ситуации е точен.

Постојат неколку причини за тоа. Google сè уште тврди дека ги фаворизира веб-локациите на локални, национални домени, како што е .rs, во локалните резултати од пребарувањето. Ова е најсилниот аргумент (според веќе споменатото истражување на почетокот на текстот, најчеста причина (65,8%) за избор на .rs домен за веб-страницата на компанијата е „поради географската област со која е поврзана“) . Исто така, веб-локациите на доменот .rs се препознаваат како домашни, создадени специјално за домашниот корисник, што тој на крајот го цени.

Се разбира, не е сè до доменот. Google користи над 200 параметри при рангирањето на сајтовите, но ако две страници се со ист квалитет, едната на .rs, а другата на .com, Google ќе ја фаворизира онаа на доменот .mk во своите пребарувања за прашања од Македонија. Значи, ако сте на .mk, имате повеќе шанси Google да ја покаже вашата веб-страница на интернет корисници кои бараат локални бизниси, а тие се 97%. Освен тоа, ако сте доволно блиску до нив, 72% од оние што ве нашле ќе застанат во вашата продавница.

/B92

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Скопје6 часа

СВР Скопје со информации за масовната физичка пресметка вчера вечер

На 17.06.2024 во СВР Скопје било пријавено дека во 22.30 часот на подрачјето на Карпош, поради нарушени меѓусоседски односи, настанала...

www.androidpolice.com www.androidpolice.com
Магазин7 часа

Chrome на Android сега може да чита веб-страници благодарение на новата функција

Google сериозно ги подобрува можностите на Chrome на верзијата на Android, дозволувајќи гласно да се читаат страниците со новата функција...

Магазин11 часа

Ова се најпотценетите прелистувачи кои мора да ги пробате

Без разлика дали користите Windows, macOS или Linux, интернет прелистувачите секако играат витална улога во вашата работа. Пропуштате ако сè...

freeimages.com (Paul Pasieczny) freeimages.com (Paul Pasieczny)
Магазин11 часа

Што бараат 97% од корисниците на Интернет?

Google сè уште тврди дека ги фаворизира веб-локациите на локални, национални домени во локалните резултати од пребарувањето. Светската статистика вели...

Спорт23 часа

Франција минимално и со среќен „автогол“ стигна до првата победа на „Еуро 2024“

И покрај некои офанзивни тешкотии, селекцијата на Франција добро го започна своето евро со победата против грубата Австрија (1-0) овој...

Хороскоп23 часа

Хороскоп за вторник (18 јуни)

ОВЕН Денес ќе имате помали промени на работното место. Нема да ви биде лесно да ги остварите своите планови. Моментално...

Автомобили1 ден

Ferrari го исфрла навигацискиот систем од понудата

Иако цената на најевтиното Ferrari се движи во стотици илјади (евра), навигацијата повеќе нема да се нуди во нови автомобили,...

Автомобили1 ден

Како да ја намалите потрошувачката на гориво и да заштедите пари

Неколку интересни совети за економично возење. Некои ги знаете, некои можеби не. Германската организација Tuv Sud која се занимава со...

Автомобили1 ден

Полначите за електрични возила се контролираат од вештачка интелигенција

Како што повеќе луѓе возат електрични автомобили, може да се појават метеж и редици кога многу луѓе треба да полнат...

Магазин1 ден

Мeta го одложи лансирањето на софтверот за вештачка интелигенција во Европа, а еве кој е виновен

Американскиот дигитален гигант Меta го одложува лансирањето на својот нов софтвер за вештачка интелигенција (AI) во Европа поради загриженоста на...

НАЈЧИТАНИ