Следете не

Lifestyle

Што ќе се случи со вашето тело ако внесете премногу шеќер во него?

Објавено пред

на

Се покажа дека консумирањето големи количини шеќер го забрзува скратувањето на теломерите, што го потенцира стареењето на клетките. Покрај тоа, може да има негативни последици за целокупното здравје.

Прекумерното внесување на додаден шеќер може да има бројни негативни здравствени последици. Вишокот на слатка храна и пијалоци може да доведе до зголемување на телесната тежина, проблеми со шеќерот во крвта и зголемен ризик од развој на болести на срцето и крвните садови.

Поради овие причини, додадениот шеќер треба да се минимизира секогаш кога е можно, што е лесно кога практикувате диета богата со хранливи материи и целосна храна.

Прекумерниот внес на шеќер може негативно да влијае на телото на следниве начини:

Тоа може да доведе до дебелина

Конзумирањето премногу додаден шеќер, особено во форма на зашеќерени пијалоци, го зголемува ризикот од добивање вишок килограми и може да доведе до акумулација на висцерална маст – маснотии на абдоменот поврзани со состојби како што се дијабетес и срцеви заболувања.

Го зголемува ризикот од развој на кардиоваскуларни заболувања

Дополнителниот внес на шеќер го зголемува ризикот од развој на кардиоваскуларни болести како што се дебелина, висок крвен притисок и воспаление.

Дополнително, консумирањето премногу шеќер, особено од пијалоците засладени со додаден шеќер, е поврзано со атеросклероза, болест која се карактеризира со формирање на масни наслаги кои го стеснуваат луменот на артериите.

Поврзаност со акните

Исхраната богата со шеќер може да го зголеми лачењето на андрогените, производството на масло и воспалението, а сето тоа може да го зголеми ризикот од појава на акни.

Дополнително, многу истражувања на населението покажаа дека руралните заедници кои консумираат традиционална, непреработена храна имаат многу пониски стапки на акни во споредба со повеќе урбани области каде преработената храна е дел од стандардната исхрана.

Го зголемува ризикот од дијабетес

Дијабетесот е меѓу водечките причини за смртност во светот, особено поради неговите микроваскуларни компликации.

Неговата преваленца е повеќе од двојно зголемена во последните 30 години, а според моментално достапните проценки, нејзината фреквенција ќе продолжи да се зголемува.

Исхраната богата со шеќер може да доведе до дебелина и отпорност на инсулин, кои се фактори на ризик за дијабетес тип 2.

Тоа придонесува за развој на малигнитет

Прекумерното внесување на шеќер може да доведе до развој на дебелина, отпорност на инсулин и воспаление, кои се фактори на ризик за развој на малигнитет.

Студијата на повеќе од 22.720 мажи, која траеше повеќе од девет години, покажа дека зголемената потрошувачка на шеќер од пијалоците засладени со шеќер е поврзана со поголем ризик од развој на рак на простата.

Друга студија покажа дека ракот на хранопроводникот е поврзан со зголемен внес на сахароза и пијалоци засладени со шеќер.

Истражувањето за врската помеѓу внесот на додаден шеќер и другите малигни заболувања е во тек, а потребни се повеќе студии за целосно да се разбере оваа сложена врска.

Го зголемува ризикот од развој на депресија

Високата потрошувачка на шеќер е поврзана со когнитивно оштетување, проблеми со меморијата и емоционални нарушувања како анксиозност и депресија.

Истражувачите веруваат дека хроничното системско воспаление, инсулинската резистенција и нарушениот допаминергичен систем за сигнализирање на наградите, кои можат да бидат предизвикани од зголемената потрошувачка на шеќер, може да придонесат за штетните ефекти на шеќерот врз менталното здравје.

Го забрзува стареењето на кожата

Брчките се природен знак за стареење на кожата. Сепак, лошиот избор на храна може да ги влоши брчките и да го забрза процесот на стареење на кожата.

Напредните крајни производи за гликација (AGEs) се соединенија создадени од реакции помеѓу шеќери и протеини во човечкото тело. Овие соединенија се сомневаат дека играат клучна улога во стареењето на кожата.

Јадењето диета богата со рафинирани јаглехидрати и шеќер доведува до формирање на AGE, што може да доведе до предвремено стареење на кожата.

AGEs го оштетуваат колагенот и еластинот, протеините кои помагаат на кожата да се протега и да го одржува нејзиниот младешки изглед. Кога колагенот и еластинот се оштетени, кожата ја губи својата цврстина и почнува да попушта. Потребни се повеќе истражувања за целосно да се разбере врската помеѓу шеќерот и промените на кожата кај луѓето.

Може да го забрза стареењето на клетките

Теломерите се структури на крајот на хромозомите, кои се молекули кои содржат дел или сите генетски информации. Теломерите делуваат како заштитни капачиња, спречувајќи ги хромозомите да се распаѓаат или спојат.

Како што стареете, теломерите природно се скратуваат, предизвикувајќи клетките да стареат и да се оштетат. Иако скратувањето на теломерите е природен дел од стареењето, одредени начини на живот може да го забрзаат овој процес.

Се покажа дека консумирањето големи количини шеќер го забрзува скратувањето на теломерите, што го потенцира стареењето на клетките.

Го намалува нивото на енергија

Храната богата со шеќер може негативно да влијае на енергетските нивоа предизвикувајќи скок на шеќерот во крвта проследен со пад на шеќерот во крвта. Постојаните промени во нивото на шеќер во крвта може да доведат до големи флуктуации на нивото на енергија.

За да го избегнете овој циклус на трошење енергија, изберете извори со ниски јаглехидрати

/n1info

Lifestyle

Доаѓа пеколот, подгответе се: Научниците објавија водич за преживување на климатска катастрофа

Објавено пред

на

Владите претходно се согласија да работат заедно за да се избегне пораст на глобалните температури од 1,5 Целзиусови степени. Но, оттогаш температурата веќе се зголеми за 1,1 C, а сега експертите предвидуваат дека таа ќе ја достигне границата од 1,5 степени веќе до 2030 година.

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш рече дека новиот голем извештај за климатските промени е „прирачник за опстанок на човештвото“.

Чистата енергија и технологијата може да се искористат за да се избегне катастрофа, се вели во извештајот.

Но, на состанокот во Швајцарија околу финансирањето, климатолозите предупредија дека глобалната температурна граница најверојатно ќе биде прекршена. нивниот извештај се заснова на тоа колку брзо потрошувачката на фосилни горива може да ги влоши ефектите од климатските промени. Гутереш рече дека сите земји треба да излезат со планови за нулта емисија на јаглерод во следната деценија. Ова, додаде тој, треба брзо да ја намали емисијата на стакленички гасови во земјината атмосфера.

„Прозорецот на можности да се обезбеди одржливо место за иднината на сите брзо се затвора“, се вели во извештајот.

Владите претходно се согласија да работат заедно за да се избегне пораст на глобалните температури од 1,5 Целзиусови степени. Но, оттогаш температурата веќе се зголеми за 1,1 C, а сега експертите предвидуваат дека таа ќе ја достигне границата од 1,5 степени веќе до 2030 година.

Во извештајот на Меѓувладиниот панел за климатски промени – научното тело кое ги советува ОН за зголемувањето на температурите – се согласи дека сите влади во светот мора да учествуваат во оваа мисија.

Најновата студија заклучува дека од 2018 година се забележани неколку причини за климатските промени и се наведува дека тие имаат значително влијание врз светот денес, но и дека ќе се влоши.

До 2100 година, екстремните поплави во крајбрежната зона кои се случуваа еднаш во 100 години ќе станат редовни годишни појави.

Концентрацијата на CO2 во атмосферата моментално е најголема во последните два милиони години. Светот сега е потопол од кога било во последните 125.000 години. А до крајот на оваа деценија ќе биде уште потопло.

„Ако прескокнеме 1,5 и дојдеме до скок од 1,6 степени Целзиусови, тоа сепак ќе биде многу подобро отколку да кажеме дека е доцна и дека сме проклети и не вреди повеќе да се обидуваме“, рече д-р Фридерике Ото од Кралскиот колеџ, која е една од нив. на авторите на овој извештај.

„Мислам дека овој извештај многу, многу јасно покажува колку е потребно за да се победи“, рече таа.

Истражувањата покажаа дека емисиите на CO2 од инфраструктурата на фосилните горива ќе ги зголемат емисиите на јаглерод и ќе го уништат таканаречениот буџет, односно целната количина што може да се поднесе.

Истражувањето не го спомнува експлицитно проектот Willow во САД или рудникот за јаглен Cumbia во Велика Британија, но научниците не се сомневаат во нивното влијание.

„Не постои краен датум (за фосилните горива), но јасно е дека инфраструктурата за фосилни горива што веќе ја имаме ќе оди преку тој јаглероден буџет“, д-р Оливер Геден од германскиот институт за меѓународни и безбедносни прашања и член на Водечкиот тим за пишување изјави за извештаите на Би-Би-Си.

„Преостанатиот јаглероден буџет за отворање на нова инфраструктура за фосилни горива секако не е компатибилен со целта од 1,5 степени Целзиусови“, додаде тој.

Документот силно тврди дека над 1,5 степени Целзиусови нема да биде крај на светот бидејќи ова може да биде само „привремено надминување“.

Авторите велат дека се оптимисти дека драматичните промени може да се постигнат брзо, што укажува на огромен пад на цената на сончевата и енергијата на ветерот.
Тие, исто така, тврдат дека промените во исхраната предизвикани од потрошувачите, отпадот од храна и преминот кон транспорт со ниска содржина на јаглерод може да постигнат значително намалување на емисиите од многу сектори.

Но, извештајот, исто така, потврдува дека покрај постигнувањето на „нето нула емисии“ што е можно поскоро, ќе биде потребна и голема употреба на технологија за отстранување на јаглерод. Научниците велат дека ова е реален план да се врати температурата на Земјата под контрола и да се задржи загревањето под 1,5 степени Целзиусови.

Некои набљудувачи се сомневаат во тоа, имајќи предвид дека овие технологии се недокажани.

„Знаеме што треба да се случи, но делот за отстранување на јаглеродот и идејата за зафаќање и складирање на јаглерод е огромно одвлекување на вниманието“, рече Лили Фур, од Центарот за меѓународно еколошко право, која присуствуваше на сесијата за одобрување на извештајот.

„Но, мислам дека застапниците на овие технологии ќе го свртат тоа и ќе кажат дека ова е огромен повик да се инвестира во декарбонизација.

Одговарајќи на повикот од извештајот за поитна акција, генералниот секретар на ОН побара од земјите да ги опишат своите планови за „нето нула“ во рок од една деценија.
„Лидерите на развиените земји мора да се обврзат да достигнат „нето нула“ што е можно поблиску до 2040 година, граница што секој треба да ја почитува“, се вели во соопштението на Гутереш. Тој, исто така, ги повика земјите како Индија и Кина кои најавија планови за „нето нула“ за периодот по 2050 година, да се обидат да ги унапредат за една деценија.

Десет чекори за спас на човештвото

1. Затворање на електрани на јаглен

2. Инвестирање во чиста енергија

3. Декарбонизација на згради

4. Декарбонизација на цемент, челик и пластика

5. Премин кон електрични возила

6. Зголемување на градскиот превоз, велосипедскиот превоз и пешачењето

7. Декарбонизација на воздушниот и бродскиот сообраќај

8. Запирање на уништувањето на шумите и обновување на деградираното земјиште

9. Намалување на загубите на храна и подобрување на земјоделството
10. Зголемување на исхраната на зеленчук и намалување на исхраната на месо

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Порастот на златото поради финансиската стабилност и инфлацијата

Објавено пред

на

Пазарот на злато забележа неочекувана неделна добивка поради потенцијалниот ризик од „зараза“ од колапсот на Силиконската долина банка (SVB).

Скапоцениот метал е повторно безбедна зона и инвеститорите побрзаа по колапсот на SVB во петокот, кога калифорниските банкарски регулатори ја затворија SVB Group и го прогласија за најголем банкарски неуспех од финансиската криза во 2008 година.

SVB беше еден од водечките финансиери на технологијата, а нивниот неуспех ги покажува потенцијалните несакани последици од агресивниот циклус на планирање што го спроведува Федералните резерви во нејзината борба против инфлацијата. Сега се шири стравот од последици кои можат да се почувствуваат на светскиот пазар.

Драматичниот пресврт во злато предизвика уште поголема бура. Во текот на изминатите неколку недели, златото постојано паѓаше поради изгледите дека Федералните резерви ќе ги зголемат стапките за 50 базични поени. И сега златото одеднаш расте. Зголемувањето на цената на златото е поддржано од зголемената стапка на невработеност во САД, големите финансиски крахови и падот на индексот на американскиот долар.

Сепак, вистинската вредност на златото ќе се знае дури за две недели. Сегашната состојба засега е последица на извештајот за инфлација кој се појави во вторникот и првата реакција на инвеститорите по завршувањето на СВБ. Очекуваната вредност на златото во наредниот период се движи меѓу 1.800 и 1.900 долари.

Во текот на изминатиот ден цената на златото се зголеми за 70 долари за унца. Ваков раст и скокови од 50 до 70 долари дневно се очекуваат во текот на следната недела. Сепак, по стабилизирањето од првиот удар, цената се очекува да запре на 1.900 долари. Во петокот цената на златото изнесуваше 1.875-1.800 долари за унца.

Нови пореметувања на пазарот на злато во САД во наредниот период сигурно ќе се прошират и во остатокот од светот.

Извор: kitco.com

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Двајца млади биолози направиле еколошка хартија од бактерии

Објавено пред

на

Како одговор на алармантното глобално уништување на шумите, двајца млади биолози од Грција создадоа еколошка алтернатива на хартијата направена од бактерии.

Тие за грчкиот репортер портал објаснија дека одгледуваат бактерии во контејнер, во соодветен хранлив материјал, благодарение на што бактериите почнуваат да произведуваат смеса која содржи целулозни влакна.

“Ги собираме овие влакна, ги чистиме од клеточните остатоци и додаваме материјали кои ја одредуваат бојата и текстурата. Потоа само оставаме сè да се исуши за да добиеме хартија, исто како што користиме секој ден”, објаснуваат младите научници.

Панајотис Деметриу од островот Евија кај Халкида и Георги Зокиос од Санторини се запознале пред две години за време на нивните студии на Катедрата за биологија на Универзитетот во Атина, а набрзо откако се запознале почнале да го поминуваат слободното време заедно и спроведување на научни експерименти.

Идејата да се создаде еколошка алтернатива на хартијата произлезе од сознанието дека секоја количина на конвенционална хартија е направена од дрво во количини што се значителни, до три пати поголеми од тежината на хартијата, што во голема мера придонесува за алармантно глобално уништување на шумите и става оптоварување на планетите на екосистемот.

/RTV

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Скопје2 часа

(ВИДЕО+ФОТО) Спречено организирано бегство од затворот Идризово, откриен тунел

Министерството за внатрешни работи, Биро за јавна безбедност, Оддел за сузбивање на организиран и сериозен криминал во координација со Агенцијата...

Кичево2 часа

Тешка сообраќајка предмалку била случена на излез од град Кичево према Македонски Брод

Предмалку се случила тешка сообраќајна несреќа на излез од град Кичево према Македонски Брод на клучката кај с.Србјани. Од извори...

Спорт7 часа

Од денес на нови дресови гордо ќе свети македонското сонце на градите од фудбалерите на Македонија!

Фудбалската федерација на Македонија и техничкиот партнер ЈАКО го претставуваат новиот дрес на македонската фудбалска репрезентација. Препознатливото сонце истакнато на...

Lifestyle7 часа

Доаѓа пеколот, подгответе се: Научниците објавија водич за преживување на климатска катастрофа

Владите претходно се согласија да работат заедно за да се избегне пораст на глобалните температури од 1,5 Целзиусови степени. Но,...

Магазин7 часа

Apple подготвува уред со флексибилен екран – ќе има иновативна технологија

Веќе слушнавме информации дека Apple планира да влезе во пазарната трка во областа на уреди со флексибилен екран, а новиот...

Видео7 часа

Магичен трик од кој ќе ве боли глава! (ВИДЕО)

Магичен трик од кој ќе ве боли глава! Можете ли да откриете како девојката завршила на столот? Видеото собра повеќе...

Автомобили7 часа

Во зимски услови, опсегот на електрични автомобили опаѓа и до една третина

Растојанието што електричните автомобили можат да го поминат во зима со полна батерија е за една третина помалку од рекламираното,...

Магазин8 часа

Еве што Xbox Series X може да направи, а PlayStation 5 не може

Долго време се води дебата за тоа дали Xbox Series X е подобра конзола од Sony PlayStation 5. Колку и...

Магазин8 часа

Повеќе од 150 милиони корисници би можеле да останат без TikTok

Кинеската социјална мрежа TikTok објави дека има 150 милиони месечни активни корисници во САД, што е за 50 отсто повеќе...

На денешен ден12 часа

На денешен ден – 21 март | Денес и официјално започнува пролетта, а бележиме и ден на Екологијата..

21 март е вообичаената дата на која настапува пролетна рамноденица (првиот ден на пролетта) на северната полутопка, односно есенска рамноденица...

НАЈЧИТАНИ