Следете не

Технологија

Што се случува со цените на nVIDIA графичките картици?

Објавено пред

на

За прв пат од август 2021 година, графичките картички RTX 3090 на Nvidia се достапни во Германија и Австрија за помалку од 2.000 евра.

Според наводите, се чини дека цените во Австралија почнуваат да се подобруваат, па на тој пазар неколку трговци нудат видео картички RTX 3080 по цена од 1.500 австралиски долари (околу 1.000 евра).

3DCenter ја ажурираше својата тековна анализа на цените на графичкиот процесор низ Европа, а статистиката покажува дека моделот RTX 3090 сега е уште поблиску до препорачаната малопродажна цена и чини околу 1990 долари. Ова претставува цена која е за околу 20% повисока од препорачаната, но значително подобрување во однос на ланските цени кога цените се искачија до 3.200 евра.

HardwareUnboxed, исто така, неодамна откри дека цените на графичките картички RTX 3080 се намалени за околу 35 проценти од одредени трговци на мало во Австралија.

Сегашната цена на видео картичката е значително поатрактивна во споредба со цените што беа во текот на претходната година. Се очекува дека некои модели RTX 3080 би можеле да паднат на препорачаните малопродажни цени во некои региони.

Извор: (b92.net)

Магазин

Шефот на OpenAI се предомисли: „Секако дека не планираме да ја напуштиме Европа“

Објавено пред

на

Тој претходно изјави дека актуелниот нацрт-закон на ЕУ за вештачка интелигенција „премногу ја регулира оваа сфера“.

Шефот на компанијата OpenAI која го произведе генеративниот систем за вештачка интелигенција ChatGPT денеска објави дека неговата компанија не планира да ја напушти Европа.

– Со нетрпение очекуваме да можеме да продолжиме со нашата работа во Европа и секако не планираме да заминеме одовде – твитна првиот човек на OpenAI Сем Алтман.

Алтман на тој начин се поправи, бидејќи во средата не ја отфрли можноста неговата компанија да ја напушти Европа доколку не може да се усогласи со најавената регулатива на ЕУ за вештачка интелигенција (АИ).

https://twitter.com/sama/status/1661975237280567297

Во таа прилика тој изјави дека актуелниот нацрт-закон на ЕУ за вештачка интелигенција „премногу ја регулира оваа сфера“, и дека слушнал дека ќе биде повлечен.

Изјавата на Алтман за можно напуштање на Европа беше критикувана од шефот на индустријата на ЕУ, Тиери Бретон, како и од некои други законодавци на Европската унија, потсетува британската агенција.

Прочитај повеќе...

Магазин

Sony претстави пренослива конзола, таа ќе биде поврзана со PlayStation 5

Објавено пред

на

Внатрешно наречен Project Q, уредот доаѓа со 8-инчен HD екран и сите копчиња што ќе ги најдете на безжичниот контролер DualSense

Sony официјално потврди дека работи на PlayStation пренослив уред кој ќе го олесни играњето игри на PS5. Project Q е, како што изјави шефот на PlayStation, Џим Рајан, „Уред дизајниран да емитува која било игра од вашата конзола PS5 користејќи далечинско играње преку Wi-Fi“.

Внатрешно наречен Project Q, уредот доаѓа со 8-инчен HD екран и сите копчиња што ќе ги најдете на безжичниот контролер DualSense.

Ќе има LCD екран кој поддржува играње до 1080p и 60fps преку Wi-Fi, а ќе има и адаптивни тригери и хаптички feedback кои имаат DualSense, пренесува Tportal. Преносливата конзола Q треба да пристигне подоцна оваа година, иако Sony не соопшти точно кога и колку би можел да чини новиот уред.

Според ситните букви на дното на презентацијата на Sony, игрите што ги играте на Q мора да се инсталираат на самата конзола PlayStation 5, што значи дека не е самостојна пренослива конзола како Steam Deck или Nintendo Switch.

https://twitter.com/PlayStation/status/1661483440116727810

Со овој хардвер, Sony се обидува да одговори на трендот на растечка популарност на преносливите конзоли. На крајот на краиштата, Nintendo забележа огромен успех со Switch, а платформите како Steam Deck и Asus ROG Ally овозможуваат да се играат наслови за кои е потребен понапреден хардвер од наследниот Switch.

Ако сакате да пробате Remote Play за пренос на игри од вашиот PS5, не мора да чекате за преносливиот уред на Sony. Оваа услуга е поддржана од повеќето уреди на iPhone, Android, Windows и Mac.

/Telegraf

Прочитај повеќе...

Магазин

Телефонот што многумина го чекаат би можел да пристигне порано – еве зошто

Објавено пред

на

Следниот телефон на Samsung Fan Edition веќе некое време се шпекулира. Тоа ќе биде Samsung Galaxy S23 FE, а сега пристигнуваат нови информации за него, кои укажуваат на неговото претстојно лансирање.

Samsung досега претстави две генерации FE модели – Samsung Galaxy S20 FE и Samsung Galaxy S21 FE. Компанијата го прескокна Galaxy S22 FE, па Galaxy S23 FE ќе пристигне оваа година.

Според најновите извештаи, продажбата на серијата Samsung Galaxy S23 значително опадна овој месец, а се шпекулира дека продажбата за целиот втор квартал би можела да биде за 20% помала во споредба со продажбата на серијата Galaxy S22 во вториот квартал од минатата година . Оваа ситуација може да го принуди Samsung да го забрза претставувањето на телефонот Galaxy S23 FE.

Најновиот извештај покажува дека Galaxy S23 FE ќе биде лансиран пред преклопливите телефони Galaxy Z Fold 5 и Galaxy Z Flip 5, иако тоа не беше првичниот план на јужнокорејската компанија. Двата телефони се очекува да бидат претставени во јули или август, што значи дека Galaxy S23 FE би можел да пристигне веќе следниот месец или во јули.

Во однос на спецификациите, овој телефон ќе пристигне со сензор за главна камера од 50 MP, а GalaxyClub известува дека ова би можело да биде истиот сензор од 50MP што го имаат Samsung Galaxy S22 и Samsung Galaxy S23.

Телефонот треба да пристигне во две опции за меморија – 6 GB или 8 GB RAM и две опции за внатрешна меморија – 128 GB и 256 GB. Претходно беше откриено дека овој телефон би требало да се напојува исклучиво од Exynos 2200 на Samsung, што би било разлика од претходниот FE модел кој пристигна во две верзии – едната со Exynos и другата со Snapdragon процесор.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогноза54 минути

Временска прогноза за следните 10 дена, за стабилно време ќе почекаме..

Нашата територија се наоѓа под влијание на ГОЛЕМА ВЛАЖНА и нестабилна воздушна маса од Медитеранот. И во следните 10-тина денови од пладневните...

Спорт1 час

ФК „Вардар Неготино“ утре на градски во Кичево спрема навивачка инвазија

Утре од 17:00 часот се играат бараж натпреварите во третата Македонска фудбалска лига за влез во Втората лига, додека распоредот...

Спорт5 часа

Фудбалската федерација на Македонија го одржа редовното генерално собрание пред претставници на ФИФА и УЕФА

Фудбалската федерација на Македонија го одржа Редовното Генерално Собрание. На Редовното Генерално Собрание во Скопје, присутните делегати го усвоија извештајот на...

Lifestyle9 часа

Ние сме во опасност: Зголемувањето на температурите може да доведе до катастрофа

Една нова студија открива дека до крајот на векот, поради глобалното затоплување, земјата би можела да има најголема популација погодена...

Хороскоп20 часа

Хороскоп за сабота (27 мај)

ОВЕН Денот е поволен за решавање на недоразбирањата кои сте ги имале со колегите или претпоставените. Ако сте во потрага...

Кичево23 часа

Во Кичево стартува „Мобилна амбуланта“ со гинеколози кои ќе вршат бесплатни гинеколошки прегледи кај жените, ова се сите информации..

Во Кичево започнува со работа мобилна амбуланта во која се нудат бесплатни гинеколошки прегледи за жените кои живеат на територијата...

Скопје1 ден

Во недела во Скопје поради ревијална трка на велосипеди и ролерки ќе биде спроведен посебен сообраќаен режим

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека на 28.05.2023 (недела) со почеток во 11.00 часот поради одржување на ревијална...

Спорт1 ден

Македонија до 18 поразена од Србија во Стара Пазова

Младата репрезентација на Македонија до 18 години го одигра предвидениот контролен натпревар против соодветната селекција на Србија. На натпреварот кој...

Lifestyle1 ден

Neuralink на Маск доби дозвола да тестира мозочни импланти на луѓе

Стартапот на Илон Маск, Neuralink, објави дека добил одобрение од американските регулатори за тестирање на нивните мозочни импланти на луѓе,...

Магазин1 ден

Шефот на OpenAI се предомисли: „Секако дека не планираме да ја напуштиме Европа“

Тој претходно изјави дека актуелниот нацрт-закон на ЕУ за вештачка интелигенција „премногу ја регулира оваа сфера“. Шефот на компанијата OpenAI...

НАЈЧИТАНИ