Следете не

Технологија

YouTube додаде „видео транскрипција“ за Андроид

Објавено пред

на

YouTube додаде нова функција наречена видео транскрипција на Android. Оваа опција ја користи корисникот со кликнување на копчето „Прикажи транскрипт“ под продолжениот опис на видеото. Опциите изгледаат слично на оние кои се достапни на работната површина веќе некое време, но се прилагодени на интерфејсот на мобилните уреди.

Корисниците можат да се движат низ целата скрипта додека снимањето продолжува да работи. Преку сценариото тие можат да го контролираат времето на видеото. Во моментов нема можност за директно пребарување низ редовите, но се очекува оваа можност да се појави наскоро.

YouTube истакнува дека транскриптите досега биле многу корисни бидејќи го олеснуваат пребарувањето низ видеата.

Извор: ZeeNews

Магазин

Meta сè повеќе отстранува насилна содржина

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Meta речиси двојно ја зголеми количината на насилни содржини што ги отстранува од Фејсбук. Во текот на првиот квартал од 2022 година, компанијата отстрани 21,7 милиони објави на несоодветна содржина поради прекршување на правилата за насилство и поттикнување насилство. Ова е значително поголем пораст во споредба со претходниот квартал во кој беа отстранети 12,4 милиони објави.

Проактивна технологија за откривање

Исто така, бришењето несоодветна содржина беше во пораст во првиот квартал и на Инстаграм, но малку. Компанијата отстрани 2,7 милиони објави поради кршење на правилата за насилство, во споредба со 2,6 милиони во последниот квартал од 2021 година.

Компанијата сподели нови техники како дел од својот квартален извештај за примена на стандардите на заедницата. Во извештајот, Meta го припишува зголемувањето на отстранувањето на „ширење на технологијата за проактивна детекција“. Повеќе од 98 отсто од објавите биле отстранети пред корисниците да ги пријават, соопшти компанијата.

Извештајот доаѓа додека Meta се соочува со испрашување по неодамнешното масовно пукање во Бафало, Њујорк. Снимките од пукањето кружат во живо на Фејсбук и на други платформи. Една копија, објавена на Фејсбук, била споделена повеќе од 46.000 пати пред да биде отстранета, повеќе од девет часа по првичното објавување, според извештаите на Вашингтон пост.

Како и со претходните масовни пукања, како што е Крајстчерч, можноста луѓето брзо да преземаат и да прават нови копии од снимката ја користи Meta за тестирање за спроведување на својата политика.

„Еден од предизвиците што ги гледаме преку настани како овој е дека луѓето создаваат нова содржина, нови верзии, нови надворешни врски за да се обидат да ја избегнат нашата политика за спроведување“, рече Гај Розен, потпретседател за интегритет на Meta.

„Како и во секој инцидент, ние ќе продолжиме да учиме да ги усовршуваме нашите процеси, да ги усовршуваме нашите системи за да бидеме сигурни дека можеме побрзо да откриеме и отстраниме политики што ги прекршуваат правилата“.

Meta сподели и ажурирана статистика за содржината што ја отстранува по грешка. За насилна содржина, компанијата соопшти дека на крајот вратила 756.000 објави на Фејсбук кои беа обжалени откако првично беа отстранети. Компанијата рече дека „работи на развивање робусни мерења околу грешките“, но не објасни што ќе мери освен враќање на содржината за која се жали.

Извор: Engadget

 

Прочитај повеќе...

Магазин

TikTok се подготвува за игри, вклучувајќи интерактивни мини игри за TikTok LIVE

Објавено пред

на

Фото: Pixabay

Имаше извештаи дека TikTok тестира игри како дел од својата апликација во Виетнам и тоа е увертира пред големиот пробив во сферата на игри.

Претставник на компанијата потврди за Ројтерс дека тестирањето на HTML5 мини-игри. „Секогаш бараме начини да ја зајакнеме нашата платформа и редовно да тестираме функции и интеграции кои се од вредност за нашата заедница.

Извори запознаени со плановите на TikTok укажуваат дека се планирани игри кои ќе содржат реклами и ќе бидат достапни од библиотеката ByteDance. Се наведува дека оваа опција би можела да го зголеми времето кое корисниците го поминуваат во апликацијата TikTok.

Минатата година, TikTok објави партнерство со Zynga (позната по играта FarmVille) за создавање на играта Disco Loco 3D. Тоа е HTML5 континуиран „runner“ кој може да работи во рамките на апликацијата. Сега извештаите сугерираат дека ова е само почеток на гејмерските амбиции на TikTok.

Покрај тоа, TikTok го тестира софтверот за стриминг на игри, со својата опција Live Studio за компјутер. На одредени креатори им е дозволено и да додадат поголема интерактивност, преку мини-апликации во видео клиповите.

Извор: techcrunch

Прочитај повеќе...

Магазин

Претставен OnePlus Nord 2T, првиот телефон со чипсет Dimensity 1300 (ФОТО)

Објавено пред

на

OnePlus официјално го претстави најновиот телефон од средната класа Nord 2T.

OnePlus Nord 2T е првиот мобилен телефон во светот кој користи процесор MediaTek Dimensity 1300.

Ако не сте го испратиле овој чипсет, има едно брзо Cortex-A78 јадро кое работи на максимална фреквенција од 3GHz, три Cortex-A78 јадра кои работат на 2,6GHz, како и четири Cortex-A55 јадра со максимална фреквенција од 2GHz. За графиката е задолжен графичкиот процесор Mali-G77 MC9.

Телефонот доаѓа со 8GB или 12GB RAM, како и опции за складирање од 128GB или 256GB меморија.

Екран и батерија

Екранот на OnePlus Nord 2T е од типот AMOLED, не премногу голем со дијагонала од 6,43 инчи и резолуција од 1080 x 2400 пиксели. Овој дисплеј поддржува стапка на освежување од 90 Hz и носи поддршка за стандардот HDR10 +. Заштитен е со Corning Gorilla Glass 5 стакло.

Што се однесува до батеријата, таа е со капацитет од 4.500 mAh и носи поддршка за брзо полнење од 80W.

Камери

Системот на задната камера има три сензори, што стана индустриски стандард во овој сегмент на паметни телефони.

Сензорот за главната камера е Sony IMX766 и има резолуција од 50MP со отвор од f/1,9, а има и фазен автофокус и оптичка стабилизација на сликата.

Камерата со ултра широк агол е со резолуција од 8MP и со отвор од f/2,2. Последниот сензор е монохроматски, со резолуција од 2 MP и најверојатно е задолжен за мерење на длабочината на кадарот и подобро фокусирање. Предната камера е со резолуција од 32 MP, со отвор од f / 2,4.

Систем и дизајн

Што се однесува до самиот дизајн, би можело да се каже дека е карактеристичен за овогодинешните OnePlus мобилни уреди со поголем модул за камера сместен во горниот лев агол од задниот дел на телефонот. Задниот дел на телефонот е еднобоен и засега е претставен во две варијанти – темно сива и светло зелена.

Nord 2T користи OxygenOS 12.1 базиран на Android 12 и се напојува од батерија од 4.500 mAh која поддржува полнење од 80W SuperVOOC.

Цена

Според GSMArena, почетната цена на овој смартфон е 399 евра, додека за најдобриот модел со 12GB RAM и 256GB простор за складирање податоци треба да се издвојат 499 евра. Во Македонија цените може да бидат малку повисоки.

Продажбата започнува на 24 мај преку онлајн продавницата на OnePlus или мобилните оператори.

/nova.rs/

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт1 час

По пенал рулет Македонија ЃП го освои фудбалскиот Куп на Македонија

Македонија Ѓорче Петров е освојувач на фудбалскиот Куп на Македонија откако по пеналите беше подобар од Силекс со 4-3. Во...

Хороскоп4 часа

Хороскоп за сабота (21 мај)

ОВЕН Долгиот период на неколкунеделна медитација на Овните заврши денеска. Тоа значи дека треба повторно да се поврзете со реалниот...

Магазин8 часа

Meta сè повеќе отстранува насилна содржина

Meta речиси двојно ја зголеми количината на насилни содржини што ги отстранува од Фејсбук. Во текот на првиот квартал од...

Магазин8 часа

TikTok се подготвува за игри, вклучувајќи интерактивни мини игри за TikTok LIVE

Имаше извештаи дека TikTok тестира игри како дел од својата апликација во Виетнам и тоа е увертира пред големиот пробив...

Кичево14 часа

Удрен пешак од кичевско село, истиот се здобил со повреди констатирани во Медицински центар

На 19.05.2022 околу 15:50 часот во ОВР Кичево, пријавено е дека на регионалниот пат Кичево – Осломеј, кај крстосница од...

Магазин15 часа

Претставен OnePlus Nord 2T, првиот телефон со чипсет Dimensity 1300 (ФОТО)

OnePlus официјално го претстави најновиот телефон од средната класа Nord 2T. OnePlus Nord 2T е првиот мобилен телефон во светот...

Магазин15 часа

Apple ја промени својата одлука за работа од дома

Apple ја промени својата одлука за работа во канцеларија три дена во неделата. Apple, сепак, одобрува работа на далечина Во...

Временска прогноза15 часа

Шпанија се подготвува за температури од 42 степени

Температурите во делови од јужна Шпанија утре ќе надминат 42 степени, додека топлотниот бран со „вонреден интензитет“ ќе донесе правливо...

Автомобили15 часа

Mercedes од 1955 година стана најскапиот продаден автомобил во историјата

Mercedes-Benz потврди дека неодамна продал автомобил од својата музејска колекција во Германија од 1955 година. Mercedes-Benz SLR Coupe на приватен...

Спорт16 часа

Бостон убедлив против Мајами за 1:1 во финалето на Истокот (ВИДЕО)

Кошаркарите на Бостон синоќа го совладаа Мајами на гости со 127:102 и изедначија на 1:1 во финалето од плејофот на...

НАЈЧИТАНИ