Следете не

Автомобили

Сите нови автомобили ќе мора да имаат систем за ограничување на брзината од јули 2022 година

Објавено пред

на

Уште еден систем ќе стане дел од задолжителната автомобилска опрема веќе во јули 2022 година.

Европската комисија усвои нацрт-регулатива со која се дефинира задолжителното инсталирање уреди за „Интелигентна помош за брзина“ (Intelligent Speed Assistance – ISA) на сите нови возила од 6 јули 2022 година, пишува HAK Magazine.

Моделските генерации на автомобили кои ќе бидат пуштени во продажба пред тој датум нема да мора да имаат темпомат до почетокот на 2024 година.

Прилагодувањето на брзината може да се дефинира со податоците на системот за навигација или системот за препознавање знаци, кој исто така станува се почест кај денешните автомобили. На производителите им останува да обезбедат доверливост на одредувањето на брзината, а на земјите од ЕУ е да се грижат за сообраќајните знаци за ограничување на брзината, посочуваат од Европската комисија.

Системот ISA ќе го извести возачот за максималната дозволена брзина со звучен и хаптички сигнал, а потоа самиот систем автоматски ќе реагира со спречување на пребрзо возење.

Сепак, тоа не значи дека возачот нема да може да вози побрзо бидејќи системот ќе може да го „заобиколи“ ненадејниот притисок на педалата за гас. Имено, се предвидува можност возачот да го деактивира системот, но тој автоматски да се активира секогаш кога ќе го запали моторот. Начинот на кој функционира е, едноставно кажано, како систем старт-стоп.

© /N1Info/
📷 /Unsplash/

Автомобили

Дали е ова иднината? Податоците од инструмент таблата ќе бидат проектирани на патот ВИДЕО

Објавено пред

на

Фото: Screenshot YouTube

Ford би го отстранил главниот дисплеј, па возачот нема да мора да го приспособува својот вид на различни растојанија бидејќи информациите би биле поприродно позиционирани на патот пред него.

Европското одделение на Ford тестира нова технологија за фарови што може да го замени head-up дисплејот со проектирање корисни информации на патот пред возачот. Ова му помага на возачот да го задржи погледот на патот, зголемувајќи ја безбедноста, вели Ford.

За многу возачи, head-up дисплејот и проекцијата на информациите за возење на шофершајбната е непријатност. Ford верува дека проектирањето на истите информации на патот пред возачот е многу побезбедно.

Возачот не би морал да го прилагодува својот вид на различни растојанија бидејќи информациите би биле поприродно позиционирани на патот пред него. Видеото на Ford покажува технологија која проектира информации како ограничувања на брзината, навигација или сообраќајни знаци пред возачот.

Нема ограничување на можностите на оваа технологија. Ford споменува и апликации за забава, но не е сосема јасно како тоа се вклопува во концептот за побезбедно возење.

Пред оваа технологија да влезе во производство, треба да се решат уште многу контроверзни ситуации. На пример, како ќе функционира проектирањето слики на патот во сообраќаен метеж.

Прочитај повеќе...

Автомобили

Електричните автомобили стануваат поскапи од оние со класичен мотор

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Додека инфлацијата во Германија е невообичаено висока, новите електрични автомобили поскапуваат побрзо од оние со мотори со внатрешно согорување, покажа едно истражување.

Каталошката цена на 15-те најпопуларни е-автомобили во август била за 14,5 отсто повисока од претходната година, што значело просечно зголемување на цената од 5.385 евра, соопшти Центарот за истражување на автомобили. Цените на најпродаваните возила од фосилни горива се зголемија, истовремено, за 12,5 отсто.

Државата користеше субвенции за да ја намали разликата во цената меѓу поеколошките е-автомобили и оние со класичен мотор.

Субвенциите за plug-in хибридите завршуваат на крајот на годината, а моделите кои се уште се на залиха се распродадени со релативно високи попусти.

Автомобилскиот експерт Фердинанд Дуденхефер очекува дополнително зголемување на цените поради повисоките трошоци за набавка на полупроводници и специфични суровини, на пример во производството на батерии.

Владините стимулации, рече тој, не се доволни за да се запрат цените. До есента следната година, рече Дуденхефер, ќе бидат потрошени 2,5 милијарди евра од федералниот буџет, што значи дека пазарот, особено на малите и компактни електрични автомобили, ќе пропадне.

Никој, рече тој, нема да потроши 35.000 евра за мал автомобил на батерии поради инфекцијата. Владата и министерот за економија Роберт Хабек, така да се каже, ги исклучуваат е-автомобилите, вели Дуденхефер.

Кога станува збор за луксузни автомобили, нивните клиенти се помалку чувствителни на промените на цените и плаќаат од свој џеб.

Прочитај повеќе...

Автомобили

Гигафабриката на Tesla во Шангај произведе милион автомобили

Објавено пред

на

Извор: Unsplash

Tesla има произведено преку 3 милиони електрични возила до денес.

Фабриката во Кина е од витално значење

Затворањето на фабриките и другите предизвици не ја спречија фабриката на Tesla во Кина да помине клучна пресвртница. Илон Маск откри дека фабриката на Tesla во Шангај има произведено еден милион електрични автомобили.

Фабриката во Шангај брзо стана камен-темелник на производствената стратегија на Tesla. Фабриката започна со производство кон крајот на 2019 година, но порасна до точка каде што стана најголемата фабрика за електрични возила на планетата.

Годишната стапка на производство надмина 800.000 возила до крајот на 2021 година. Тоа беше клучен момент во рекордната година на Tesla.

Гигафабриката во Шангај сега е главниот извозен центар на компанијата, кој доставува автомобили во Европа и други клучни пазари, покрај Кина.

Фабриката во Шангај постепено станува само еден елемент во големата загатка. Фабриките во Берлин и Тексас ќе поттикнат барем краткорочен раст, а Tesla го истражува потенцијалот за фабрики во места како Канада.

Сепак, засега фабриката во Кина е од витално значење. Ќе служи за постигнување на постојано зголемување на производствените цели и за конкуренција со меѓународните производители на електрични возила.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Lifestyle3 часа

Моторџиите и оваа година ќе го одбележат 8-ми септември ден на „Независноста на Македонија“ по триесет и првиот пат со мото турнеа

Единствен настан кој излезе поотпорен од пандемијата е мото релито во честа на „Независноста на Македонија“ кој не престана да...

Македонија3 часа

МВР и РСБСП денес беа помеѓу граѓаните на автопатот „Пријателство“ и реализираа превентивна акција „Вози одморен“

Денеска на автопатот „Пријателство“, на првата наплатна рампа до граничниот премин Богородица, Министерството за внатрешни работи, Републичкиот совет за безбедност...

Автомобили3 часа

Дали е ова иднината? Податоците од инструмент таблата ќе бидат проектирани на патот ВИДЕО

Ford би го отстранил главниот дисплеј, па возачот нема да мора да го приспособува својот вид на различни растојанија бидејќи...

Автомобили3 часа

Електричните автомобили стануваат поскапи од оние со класичен мотор

Додека инфлацијата во Германија е невообичаено висока, новите електрични автомобили поскапуваат побрзо од оние со мотори со внатрешно согорување, покажа...

Кичево4 часа

GIG OFF оваа сабота во Република 96250

Повелете на извонредна Rock & Roll забава со легендарниот Сашо Гигов Гиш и неговиот бенд Gig Off. Оваа сабота –...

Магазин5 часа

Android 13 е тука, погледнете што има ново

Android 13 носи бројни визуелни промени, но и значителни подобрувања во приватноста. Моментално е достапен за телефоните на Google Pixel,...

Магазин5 часа

Apple го наоѓа својот следен голем бизнис: прикажување реклами на вашиот iPhone

Рекламите досега беа прикажани во апликациите App Store, News и Stocks, а се чини дека Apple планира да ги прошири...

Магазин5 часа

Џиновската ракета на НАСА ќе тргне на својата прва мисија кон месечината

За мисијата на 29 август, наречена Artemis 1, капсулата Orion ќе се лансира на врвот на беспилотниот Space Launch System...

Магазин5 часа

AMD ќе ги претстави своите Ryzen 7000 десктоп процесори на 29 август

Настанот во живо ќе сподели повеќе информации за првите Zen 4 процесори. Нема да морате да чекате уште многу за...

Автомобили6 часа

Гигафабриката на Tesla во Шангај произведе милион автомобили

Tesla има произведено преку 3 милиони електрични возила до денес. Фабриката во Кина е од витално значење Затворањето на фабриките...

НАЈЧИТАНИ