Следете не

Автомобили

Renault Austral доаѓа, сестринскиот модел на Nissan Qashqai добива достојна замена

Објавено пред

на

Француската компанија го откри името на својот нов SUV модел кој ќе биде замена за Kadjar, а според нив ова име е изведено од латинскиот збор Australis и силно одекнува на многу европски јазици, вклучувајќи го и францускиот, што е особено важно за гордиот бренд.до своите корени.

По воведувањето на Mégane Conquest и новиот Mégane E-TECH Electric, Renault одлучно продолжува да го освојува сегментот C со австралискиот модел.

Австралија е дел од новата палета на компактни теренци на брендот кои комбинираат иновативна поврзана технологија за да пружат еко-возење задоволство. Долг е 4,51 m и удобно може да прими до 5 патници.

Според Силвија Дос Сантос, шеф на стратегијата за дизајнирање на името на моделот во одделот за глобален маркетинг на Renault, името Austral ја комбинира живоста и топлината на јужната хемисфера и бара истражување, што го прави совршено за SUV. „Совршената рамнотежа на гласовите го олеснува изговорот и му дава вистински меѓународен шмек“, додаде таа.

Австралија ќе го замени Каџар во понудата на Рено, а ќе биде претставена пред пошироката публика пролетта 2022 година.

Официјални фотографии и повеќе за новиот модел ќе прочитате на Ауто Експрес ТУКА

ФОТО:  Random Featured picture, by Pexels
Извор: vrelegume.rs

Автомобили

Дали е ова иднината? Податоците од инструмент таблата ќе бидат проектирани на патот ВИДЕО

Објавено пред

на

Фото: Screenshot YouTube

Ford би го отстранил главниот дисплеј, па возачот нема да мора да го приспособува својот вид на различни растојанија бидејќи информациите би биле поприродно позиционирани на патот пред него.

Европското одделение на Ford тестира нова технологија за фарови што може да го замени head-up дисплејот со проектирање корисни информации на патот пред возачот. Ова му помага на возачот да го задржи погледот на патот, зголемувајќи ја безбедноста, вели Ford.

За многу возачи, head-up дисплејот и проекцијата на информациите за возење на шофершајбната е непријатност. Ford верува дека проектирањето на истите информации на патот пред возачот е многу побезбедно.

Возачот не би морал да го прилагодува својот вид на различни растојанија бидејќи информациите би биле поприродно позиционирани на патот пред него. Видеото на Ford покажува технологија која проектира информации како ограничувања на брзината, навигација или сообраќајни знаци пред возачот.

Нема ограничување на можностите на оваа технологија. Ford споменува и апликации за забава, но не е сосема јасно како тоа се вклопува во концептот за побезбедно возење.

Пред оваа технологија да влезе во производство, треба да се решат уште многу контроверзни ситуации. На пример, како ќе функционира проектирањето слики на патот во сообраќаен метеж.

Прочитај повеќе...

Автомобили

Електричните автомобили стануваат поскапи од оние со класичен мотор

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Додека инфлацијата во Германија е невообичаено висока, новите електрични автомобили поскапуваат побрзо од оние со мотори со внатрешно согорување, покажа едно истражување.

Каталошката цена на 15-те најпопуларни е-автомобили во август била за 14,5 отсто повисока од претходната година, што значело просечно зголемување на цената од 5.385 евра, соопшти Центарот за истражување на автомобили. Цените на најпродаваните возила од фосилни горива се зголемија, истовремено, за 12,5 отсто.

Државата користеше субвенции за да ја намали разликата во цената меѓу поеколошките е-автомобили и оние со класичен мотор.

Субвенциите за plug-in хибридите завршуваат на крајот на годината, а моделите кои се уште се на залиха се распродадени со релативно високи попусти.

Автомобилскиот експерт Фердинанд Дуденхефер очекува дополнително зголемување на цените поради повисоките трошоци за набавка на полупроводници и специфични суровини, на пример во производството на батерии.

Владините стимулации, рече тој, не се доволни за да се запрат цените. До есента следната година, рече Дуденхефер, ќе бидат потрошени 2,5 милијарди евра од федералниот буџет, што значи дека пазарот, особено на малите и компактни електрични автомобили, ќе пропадне.

Никој, рече тој, нема да потроши 35.000 евра за мал автомобил на батерии поради инфекцијата. Владата и министерот за економија Роберт Хабек, така да се каже, ги исклучуваат е-автомобилите, вели Дуденхефер.

Кога станува збор за луксузни автомобили, нивните клиенти се помалку чувствителни на промените на цените и плаќаат од свој џеб.

Прочитај повеќе...

Автомобили

Гигафабриката на Tesla во Шангај произведе милион автомобили

Објавено пред

на

Извор: Unsplash

Tesla има произведено преку 3 милиони електрични возила до денес.

Фабриката во Кина е од витално значење

Затворањето на фабриките и другите предизвици не ја спречија фабриката на Tesla во Кина да помине клучна пресвртница. Илон Маск откри дека фабриката на Tesla во Шангај има произведено еден милион електрични автомобили.

Фабриката во Шангај брзо стана камен-темелник на производствената стратегија на Tesla. Фабриката започна со производство кон крајот на 2019 година, но порасна до точка каде што стана најголемата фабрика за електрични возила на планетата.

Годишната стапка на производство надмина 800.000 возила до крајот на 2021 година. Тоа беше клучен момент во рекордната година на Tesla.

Гигафабриката во Шангај сега е главниот извозен центар на компанијата, кој доставува автомобили во Европа и други клучни пазари, покрај Кина.

Фабриката во Шангај постепено станува само еден елемент во големата загатка. Фабриките во Берлин и Тексас ќе поттикнат барем краткорочен раст, а Tesla го истражува потенцијалот за фабрики во места како Канада.

Сепак, засега фабриката во Кина е од витално значење. Ќе служи за постигнување на постојано зголемување на производствените цели и за конкуренција со меѓународните производители на електрични возила.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Lifestyle2 часа

Моторџиите и оваа година ќе го одбележат 8-ми септември ден на „Независноста на Македонија“ по триесет и првиот пат со мото турнеа

Единствен настан кој излезе поотпорен од пандемијата е мото релито во честа на „Независноста на Македонија“ кој не престана да...

Македонија2 часа

МВР и РСБСП денес беа помеѓу граѓаните на автопатот „Пријателство“ и реализираа превентивна акција „Вози одморен“

Денеска на автопатот „Пријателство“, на првата наплатна рампа до граничниот премин Богородица, Министерството за внатрешни работи, Републичкиот совет за безбедност...

Автомобили2 часа

Дали е ова иднината? Податоците од инструмент таблата ќе бидат проектирани на патот ВИДЕО

Ford би го отстранил главниот дисплеј, па возачот нема да мора да го приспособува својот вид на различни растојанија бидејќи...

Автомобили2 часа

Електричните автомобили стануваат поскапи од оние со класичен мотор

Додека инфлацијата во Германија е невообичаено висока, новите електрични автомобили поскапуваат побрзо од оние со мотори со внатрешно согорување, покажа...

Кичево2 часа

GIG OFF оваа сабота во Република 96250

Повелете на извонредна Rock & Roll забава со легендарниот Сашо Гигов Гиш и неговиот бенд Gig Off. Оваа сабота –...

Магазин3 часа

Android 13 е тука, погледнете што има ново

Android 13 носи бројни визуелни промени, но и значителни подобрувања во приватноста. Моментално е достапен за телефоните на Google Pixel,...

Магазин4 часа

Apple го наоѓа својот следен голем бизнис: прикажување реклами на вашиот iPhone

Рекламите досега беа прикажани во апликациите App Store, News и Stocks, а се чини дека Apple планира да ги прошири...

Магазин4 часа

Џиновската ракета на НАСА ќе тргне на својата прва мисија кон месечината

За мисијата на 29 август, наречена Artemis 1, капсулата Orion ќе се лансира на врвот на беспилотниот Space Launch System...

Магазин4 часа

AMD ќе ги претстави своите Ryzen 7000 десктоп процесори на 29 август

Настанот во живо ќе сподели повеќе информации за првите Zen 4 процесори. Нема да морате да чекате уште многу за...

Автомобили4 часа

Гигафабриката на Tesla во Шангај произведе милион автомобили

Tesla има произведено преку 3 милиони електрични возила до денес. Фабриката во Кина е од витално значење Затворањето на фабриките...

НАЈЧИТАНИ