Следете не

Спорт

„Словенија Куп“ нов предизвик за младата женска фудбалска репрезентација на Македонија

Објавено пред

на

ФФМ

Младата женска репрезентација на Македонија до 19 години во периодот од 18 до 26 септември ќе биде учесник на силниот меѓународен контролен турнир „Словенија Куп”.

Избраниците на селекторот Астрит Мерко на овој силен турнир ќе одиграат три натпревари против квалитетни репрезентации на Словенија, Чешка и Португалија.

Младите фудбалерки на стартот на турнирот играат со домаќинот, селекцијата на Словенија. Овој натпреварот против домаќинот Словенија е закажан на 20. септември.

Три дена подоцна, Македонија силите ќе ги одмери со репрезентацијата на Чешка.

Последниот натпревар го играме против Португалија на 26. септември.

Сите три мечеви од овој турнир ќе ги одиграме во Крајнска Гора.

Селекторот на младата репрезентација на Македонија до 19 години, Астрит Мерко за претстојниот силен меѓународен турнир се одлучи да ги повика следните фудбалерки:

Голмани: Кристина Павлоска (Шкендија), Мартина Сиљаноска (Атлетико)

Одбрана: Еда Далипи (Ас Јунајтед), Матеа Блажеска (Љуботен), Слаѓана Ѓорѓиева (Тиверија), Ива Јованоска (Љуботен), Рона Рустеми (Шкендија), Катарина Петкова (Истатов);

Средина: Сара Мена (Ас Јунајтед), Теодора Далчевска (Ас Јунајтед), Јована Павловска(Цевитана), Ива Јосифова (Тиверија), Миа Велинова (Скопје), Диана Алуши (Ас Јунајтед), Ариана Ајдари (Хомбург – Бротал, Германија), Никита Стојчевска (Шведска)

Напад: Веса Села (Ас Јунајтед), Билјана Панеса (Тиверија); Лора Сулејмани, (ПСО92 –Франција), Симона Меијер (Макаби хришконот Хадера);

Овој контролен турнир ќе биде последна проверка на нашите млади репрезентативки пред почетокот на самите квалификации во октомври во Ерменија.

Спорт

UEFA ја одби жалбата на Партизан, сепак ќе игра без публика поради однесувањето на публиката на мечот против Нордсјеланд

Објавено пред

на

Дисциплинската комисија на УЕФА соопшти дека е одбиена жалбата на фудбалскиот клуб Партизан за казната што му беше изречена на 28 септември, што значи дека следниот натпревар во европските купови ќе се игра без навивачи.

Партизан е казнет за дискриминаторското однесување на навивачите на натпреварот против Нордсјеланд кој се одигра во Хумска на 12 септември, па на првиот натпревар во едно европско натпреварување ќе игра пред празни трибини.

Како и досега, казната не важи за деца помлади од 14 години, кои ќе имаат право да влезат на трибините.

Дополнително, Партизан беше казнет и со еден натпревар условно, доколку истиот испад се повтори во следните две години.

Извор: zurnal.rs

Прочитај повеќе...

Спорт

Истакнат распоред и термини за официјалните мечеви на соседна Србија за Европското првенство, во првиот меч игра против „пеколната“ Англија

Објавено пред

на

UEFA ги објави и распоредите за сите натпревари на претстојното Европско првенство во Германија следната година. По ждрепката нашите соседи Србија се пласираа во групата Ц заедно со Англија, Данска и Словенија.

Првиот меч, познато е од вчера, избраниците на Стојковиќ на 16. јуни го играат во Гелзенкирхен против фаворизираните Англичани, а сега точно се знае во кое време.

Тој дуел е закажан за вечер – од 21 часот.

Инаку, тоа е еден од трите термини во кои ќе се играат сите натпревари на евро. Преостанатите две се 15 и 18 часот.

Србија четири дена подоцна од 15 часот го игра натпреварот против Словенците, а во исто време, како и обично, ќе се одиграат сите натпревари од групата во последното коло.

Комплетниот распоред и распоред на натпреварите на Србија на ЕУРО.

16 јуни: Србија – Англија (Гелзенкирхен) 21:00 часот
20 јуни: Словенија – Србија (Минхен) 15:00 часот
25 јуни: Србија – Данска (Минхен) 21:00 часот

Прочитај повеќе...

Спорт

(ВИДЕО) Дали голманот на германскиот Хамбург го даде најлудиот авто-гол на сезоната?

Објавено пред

на

printscreen/official video

Се чини голманот на германскиот „Хамбург“ го даде најлудиот гол на сезоната, што ли се случи погледнете во продолжение:

Доколку не се вчита видеото, погледнете го на следниот линк ТУКА

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Македонија2 часа

(ФОТО+ВИДЕО) МВР на прес соопшти дека лицето за кое беше поднесена „црвена потерница“ е уапсено во Турција, наскоро ќе биде екстрадирано во Македонија

На вечерашнава прес конференција министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски соопшти дека на територија на пријателска Турција е пронајден и...

Хороскоп2 часа

Хороскоп за среда (6 декември)

ОВЕН Размислувате да воведете некои инавации во работата. Подготвени сте да се посветите на новите проекти. Можно е да не...

Македонија6 часа

МВР ги подбра возилата кои движат без атест на фолии

Во периодот од 01.11.2023 до 30.11.2023  Министерството за внатрешни работи спроведе акциска контрола на територијата на Република Македонија за санкционирање...

Автомобили13 часа

Кои десет работи не треба да ги чувате во автомобилот во зима

Зимата пристигна речиси во сите делови на земјава и многу граѓани наутро се будат во минусни температури. Познато е дека...

Магазин13 часа

Amazon има свој генератор на слики со вештачка интелигенција

Amazon скокна на истиот бенд на кој скокнаа многу големи технолошки компании оваа година, дебитирајќи свој сопствен генератор на слики....

Магазин13 часа

Apple го прекина партнерството со Goldman Sachs

Apple и Goldman Sachs потенцијално го завршуваат своето партнерство четири години откако ги здружија силите за кредитната картичка на Apple,...

Гејминг13 часа

Трејлерот за GTA VI е тука и официјално не враќа во Vice City, но не пред 2025 година.

Rockstar Games конечно го објави официјалниот трејлер за GTA VI кој не враќа во поставката Vice City, овој пат со...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за вторник (5 декември)

ОВЕН Околу Овенот ќе владее мир и ќе донесе хармонија во вашиот дом. Можеби се расправате со член на семејството...

Спорт1 ден

UEFA ја одби жалбата на Партизан, сепак ќе игра без публика поради однесувањето на публиката на мечот против Нордсјеланд

Дисциплинската комисија на УЕФА соопшти дека е одбиена жалбата на фудбалскиот клуб Партизан за казната што му беше изречена на...

Временска прогноза1 ден

Студеното време зема интензитет, од четврток најава за нови снежни врнежи и на пониските места

Во Македонија во следните денови ќе имаме многу променливо и значително постудено време. Ќе бидеме и под влијание на влажен воздушен...

НАЈЧИТАНИ