Следете не

Спорт

Судиска анализа на 7-то коло во ПМФЛ како и за 5-то коло од втората македонска фудбалска лига, ова се заклучоците кои ги донесе стручниот тим

Објавено пред

на

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од 7 коло на ПРВА МФЛ, и ги донесе следните заклучоци:

На натпреварот  Фк.Тиквеш-Фк.Вардар  одигран на 17.09.2023 година, анализирана е ситуацијата од  52 минута.

“Главен судија: Јован Качевски. Помошни судии: Разме Бакрачевски и Климент Ристоски.

52 минута: ИСПРАВНА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (За доделен втор жолт- ЦРВЕН картон  за играч од домашната екипа)

Играч на гостинската екипа беше во посед на топка на средина на терен, противнички играч со недозволен лизгачки старт од позади грб (на ногата на противникот) направи прекршок и со тоа ја спречи акцијата.

Исправна одлука на главниот судија, досуден слободен удар за гостинската екипа и доделен жолт картон за играчот на домашната екипа поради недозволен старт од позади грб (на ногата на противникот), бидејки тоа беше втор жолт картон за играчот на домакините, автоматски му беше доделен ЦРВЕН картон.

На натпреварот  Фк.Брегалница-Фк.Струга Трим Лум одигран на 17.09.2023 година, анализирани се ситуациите од 21, 28, 53, 67 и 90+3 минута.

“Главен судија: Игор Стојчевски. Помошни судии: Слаѓан Марковски и Мартин Петковски.

21 минута: ИСПРАВНА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА ( За доделен втор жолт картон –ЦРВЕН картон за играч на гостинската екипа)

Играч на домашната екипа беше во посед на топка на средина на терен, противнички играч со недозволен лизгачки старт од позади грб (на ногата на противникот) направи прекршок и со тоа ја спречи акцијата.

Исправна одлука на главниот судија, досуден слободен удар за домашната екипа и доделен жолт картон за играчот на гостинската  екипа поради недозволен старт од позади грб (на ногата на противникот), бидејки тоа беше втор жолт картон за играчот на гостите, автоматски му беше доделен ЦРВЕН картон.

28 минута: ИСПРАВНА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА ( За доделен втор жолт картон –ЦРВЕН картон за играч на домашната екипа)

Играч на гостинската екипа беше во посед на топка на средина на терен, противнички играч стартуваше невнимателно и на недозволен начин, нагазувајки ја со целото стапало ногата (долниот дел)  на гостинскиот играч.

Исправна одлука на главниот судија, досуден слободен удар за гостинската екипа и доделен жолт картон за играчот на домашната екипа поради недозволен старт (газење со цело стапало на ногата на противнички играч), бидејки тоа беше втор жолт картон за играчот на домакините, автоматски му беше доделен ЦРВЕН картон.

53 минута: ИСПРАВНА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (За недосуден пенал за гостинската екипа)

Играч на гостинската екипа се наоѓаше во 16-сетникот на домакините, истиот шутираше кон голот на домакините, топката се одби од земја и удри во телото/рака (која беше прилепена до телото) на играч на домакините кој беше завртен со телото сакајки да ја блокира топката.

Исправна одлука на главниот судија што дозволи играта да продолжи, бидејки во оваа ситуација немаше елементи за да се досуди пенал, бидејки раката на играчот на домакините беше прилепена до телото, играчот беше свртен со грб, а и топката го удри играчот во телото.

67 минута: ИСПРАВНА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (За доделен ЦРВЕН картон на играч на гостинската екипа за спречување очигледна шанса за гол).

Играч на домакините додаде топка кон свој соиграч пред 16- сетникот на гостинската екипа, во моментот кога играчот на домакините ја прими топката и сакаше да тргне кон голот на гостите, предпоследниот играч од одбраната на гостите направи недозлолен старт над играчот и со тоа спречи очигледна шанса за гол.

Исправна одлука на главниот судија, досуден слободен удар за екипата на домакините и доделен ЦРВЕН картон за играчот на гостите за спречување очигледна шанса за гол.

90+3 минута:  ПОГРЕШНА ПРОЦЕНКА НА ВТОРИОТ ПОМОШЕН СУДИЈА ( За досудено офсајд позиција- поништен регуларен гол за гостинската екипа) Играч на гостинската екипа додаде топка до свој соиграч во 16-сетникот на домашната екипа, во моментот на додавање на топката соиграчот се наоѓаше во дозволена позиција (пред предпоследниот играч од одбраната на домакините), истиот ја додаде топката до друг соиграч кој постригна гол.

Погрешна одлука на вториот помошен судија што досуди офсајд позиција, бидејки играчот на гостите во момент на додавање на топката од соиграчот се наоѓаше во дозволена позиција (пред предпоследниот играч од одбраната на домакините).

На натпреварот Фк.Работнички– Фк.Воска одигран на 17.09.2023 година, анализирана е ситуацијата од  30 минута.

“Главен судија: Стојан Стојанов. Помошни судии: Христијан Џонов и Стојан Костадинов.

30 минута: ИСПРАВНА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (За досуден пенал за домашната екипа)

Играч на домашната екипа беше во посед на топка во 16-сетникот на гостинската екипа и пред голманскиот простор од 5,5 метри, во моментот кога сакаше да шутира кон голот, играч од противничката екипа сакајки да стартува на топката направи недозволен старт (од позади грб) на ногата на играчот и направи прекршок.

Исправна одлука на главниот судија, досуден пенал за екипата на домакините поради недозволен старт(од позади грб) на гостински играч на ногата на противникот и исправно доделен жолт картон.

На натпреварот Фк.Силекс– Фк.Шкендија одигран на 17.09.2023 година, анализирана е ситуацијата од  19 минута.

“Главенсудија: Александар Ставрев. Помошни судии: Дејан Костадинов и Даниел Василевски.

24 минута: ПОГРЕШНА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (За досуден пенал за домашната екипа)

Играч на домашната екипа ја имаше во посед топката и продираше странично  во 16-сетникот на гостинската екипа, до него се наоѓаше противнички играч,  играчот на домакините си ја додаде топката понапред и иницираше минимален контакт со противничкиот играч, по што играчот  падна за да изнуди пенал.

Погрешна одлука на главниот судија што досуди пенал, бидејќи во оваа ситуација немаше елементи за пенал.

Во оваа ситуација требаше да се досуди индиректен слободен удар за гостинската екипа и да се додели жолт картон за играчот на домакините за неспортски однос (симулација).

На натпреварот Фк.Шкупи-Фк.Брера А.П немаше спорни ситуации за судиска анализа.

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од 5 коло на ВТОРА МФЛ, и ги донесе следните заклучоци:

На натпреварот  Фк. Новаци – Фк. Башкими одигран на 16.09.2023 година, анализирана е ситуацијата од 81 минута.

“Главен судија: Нинослав Нонков. Помошни судии: Вјлоца Изеири и Елена Соклевска.

81 минута: ПОГРЕШНА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА ( За недосуден пенал за гостинската екипа)

Играч на гостинската екипа додаде долга топка до свој соиграч во 16-сетникот на домакините, на топката тргнаа голманот и играчот на гостите, играчот на гостите прв стигна до топката и ја удри топката со глава, за  потоа голманот по инерција да направи недозволен старт над противничкиот играч скокајки со цело тело над него.

Погрешна одлука на главниот судија, погрешно ја процени сидтуацијата и досуди слободен удар за голманот, иако голманот е тој што направи прекршок, бидејки играчот на гостите прв стигна до топката и играше со неа.Во оваа ситуација главниот судија требаше да досуди пенал за гостинската екипа и да додели жолт картон за голманот на домакините поради недозволен старт.

На натпреварот  Фк.Кожуф – Фк.Пелистер одигран на 16.09.2023 година, анализирани се ситуациите од  47, 54 и 90+4 минута.

“Главен судија: Стојан Трпчевски. Помошни судии: Давор Дишлиевски и Борис Трајков.

47 минута: ИСПРАВНА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА ( За досуден пенал за гостинската екипа)

Играч од екипата на гостите беше во посед на топката  во 16-тникот  на домакините и во изледна шанса , противнички играч направи лизгачки старт сакајки да ја удри топкатата, меѓутоа не ја допира и прави недозвлоен старт на ногата на играчот, односно прави очигледен прекршок.

Исправна одлука на главниот судија, досуден пенал за гостинската екипа, поради недозволен старт (лизгачки старт на нога) на играч на домашната екипа над противнички играч.

Главниот судија беше одлично поставен и имаше добра и јасна прегледност.

54 минута: ИСПРАВНА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (За досуден слободен удар за домашната екипа)

Играч на гостинската екипа центрира топка во 16-сетникот на домакините, играчот на домашната екипа пред да ја удри топката со глава, противнички играч со раката (лактот) се наслонува над него и го спречува да игра со топката правејки прекршок, и потоа ја игра топката со глава и постигнува гол.

Исправна одлука на главниот судија, пред да е удрена топката со глава и постигнат гол, главниот судија свири слободен удар за екипата на домакините, поради недозволен старт (наслонување со рака/лакт на телото на противнички играч) на гостински играч.

Главниот судија беше одлично поставен, и донесе исправна одлука.

90+4 минута: ИСПРАВНА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (За недосуден пенал за гостинската екипа)

Играч од гостинската екипа од слободен удар шутира кон голот на домакините, играч од живиот зид на гостнската екипа  во својот 16-сетник скока да ја блокира  топката и таа го удри во телото/рака (која беше прилепена до телото), при блокирањето играчот  беше завртен со телото.

Исправна одлука на главниот судија што дозволи играта да продолжи, бидејки во оваа ситуација немаше елементи за да се досуди пенал, бидејки раката на играчот на домакините беше прилепена до телото, играчот беше свртен со грб, а и топката го удри играчот во телото/раката.

На натпреварот  Фк.Детонит – Фк.Беса одигран на 16.09.2023 година, анализирани се ситуациите од  9 и 85 минута.

“Главен судија: Дејан Младеновски. Помошни судии: Душко Панов и Дејан Димитријевиќ.

9 минута: ИСПРАВНА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (За недосуден пенал за гостинската екипа)

Играч на гостите додаде топка до соиграч во 16-сетникот на домашната екипа, соиграчот беше со грб свртен кон голот на домакините во моментот кога ја примаше топката , потоа дојде до минимален контакт со гостински играч и по тој контакт играчот падна сакајки да изнуди пенал.

Исправна одлука на главниот судија што  дозволи играта да продолжи , бидејки контактот беше минимален и недоволен за да се досуди пенал.

85 минута: ИСПРАВНА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА ( За доделен ЦРВЕН картон на гостински играч)

Играч на домашната екипа ја имаше топката во свој посед во половината на гостинската екипа, играч на гостите стратуваше со лизгачки старт над играчот на домакините, меѓутоа едната нога намерно ја дигна високо и на недозволен начин го удри играчот во телото.

Исправна одлука на главниот судија, досуден слободен удар за екипата на домакините и доделен ЦРВЕН картон за играот на гостинската екипа поради неспортски старт (при лизгачки старт високо подигната нога во тело на противник).

Од натпреварот Фк.Осогово- Фк.Охрид, судиската комисија иако не влијаат на резултатот, не е задоволна од двајцата асистенти од нивната професионалност во извршувањето на нивните обврски.

На останатите натпревари од ВТОРА МФЛ , немаше спорни ситуации за судиска анализа.

Спорт

(ФОТО) „ФК Кичево“ успешно го заврши првиот дел од сезоната, денес се одиграа одлични мечеви..

Објавено пред

на

©porta.mk

Денес во Кичево се одигра последното коло за оваа полусезона од детската лига на југо-западниот регион, каде екипата на „ФК Кичево“ во генерациите 2011, 2012 и 2014 ги одигра своите мечеви.

Најпрво генерацијата од 2011 одигра одличен меч со врсниците од „ФК Влазрими“ од Кичево, каде победија со резултат од 4:0. Стрелци на головите за нашиот тим беа, Васко Грујоски 1 гол, Павел Димоски 1 гол, Сарџино Сарџоски 1 гол и Стефан Грозданоски 1 гол.

„ФК Кичево“ во генерацијата 2012 ја одигра втората утакмица денес каде се сретна со екипата на „ФК Велешта“. Тој меч заврши нерешено, односно 1:1. Единствениот гол за нашата екипа го постигна Илијан Чакароски.

И завршниот трет меч денес „ФК Кичево“ во генерацијата 2014/2015 се сретна со екипата на „Еврофудбал“ од Охрид. Резултатот на тој меч заврши со високи 0:5 за гостинската екипа која покажа супериорна игра.

Максим Николаевски – тренер на „ФК Кичево“:

Одличен ден, одлично заокружена полусезона, им честитам на сите фудбалерчиња за прикажаната игра. Продолжуваме со напорна работа, тука нема да застанеме, затоа што за нешто помалку од една седмица ќе учествуваме на уште еден традиционален, воедно и интернационален престижен турнир во Охрид, каде нашите момчиња во три генерации ќе ги бранат боите на „ФК Кичево“

Генералниот спонзор „Порта.мк“ на „ФК Кичево“ го проследи првиот меч од натпреварот одигран против екипата на „ФК Влазрими“ и истиот ви го пренесува преку фотографија:

Прочитај повеќе...

Спорт

Судиите од првата македонска фудбалска лига супериорно ја завршиле работата на мечевите од 16-то коло

Објавено пред

на

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од 16 коло на ПРВА МФЛ, и ги донесе следните заклучоци:

 На натпреварот Фк.Шкендија-Фк. Работнички одигран на 29.11.2023 година, анализирани се ситуациите од 45+1 и 90+2 минута.

“Главен судија: Александар Грујоски.Помошни судии: Куштрим Лика и Давор Цветановски.

45+1минута: ИСПРАВНА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (За недосуден пенал за гостинската екипа, при резултат 0:0)

Центрирана топка пред 16-сетникот на домашната екипа, играч на гостинската екипа ја удри топката со глава која удри во раката на домашен играч кој се наоѓаше во својот 16-сетник.

Исправна одлука на главниот судија што дозволи играта да продолжи, бидејки раката на играчот на домакините беше во природна положба, спуштена близу  телото.

Главниот судија беше одлично поставен и имаше јасна прегледност на ситуацијата.

90+2 минута: ИСПРАВНА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (За недосуден пенал за гостинската екипа, при резултат 1:0)

Играч на гостинската екипа центрираше топка странично од голот на домакините, играч на домашната екипа кој беше на линијата на 16-сетникот  скокна да ја блокира топката и таа го удри во рака која при скокот беше во природна положба, близу телото.

Исправна одлука на главниот судија што дозволи играта да продолжи бидејки рака на домашниот играч кога топката го удри во рака се наоѓаше во природна положба, близу телото.

И во оваа ситуација главниот судија беше одлично поставен,имаше јасна прегледност на ситуацијата и донесе исправна одлука.

На натпреварот  Фк.Воска-Фк.Тиквеш одигран на 29.11.2023 година, анализирани се ситуациите од 13 и 45+2минута.

“Главенсудија:Александар Ставрев. Помошни судии: Дејан Костадинов и Бранко Путилин.

13 минута: ИСПРАВНА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (За недосуден пенал за гостинската екипа, при резултат 0:0)

Во 16-сетникот на домашната екипа играч на гостите беше во посед на топката, во моментот кога се спремаше да упати удар кон голот на домакините, играч на домашната екипа од позади грб му ја изби топката, дојде до минимален контакт со телата и играчот на гостите падна.

Исправна одлука на главниот судија што дозволи играта да продолжи бидејки играчот на домашната екипа ја изби топката на коректен начин без контакт со ногата на противникот.

Главниот судија одлично беше поставен и имаше одлична прегледност на ситуацијата и донесе исправна одлука.

45+2 минута: ИСПРАВНА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (За доделен ЦРВЕН картон на играч на домашната екипа,при резултат 0:1)

Играч на домашната екипа во борба за топка со противнички играч во свој 16-сетник странично од голот ја освои топката, гостински играч го влечеше за тело, во моментот кога главниот судија досуди слободен удар за домашната екипа, играчот на домакините на недозволен и неспортски начин го удри противничкиот играч со рака (тупаница) во пределот на главата (лицето).

Исправна одлука на главниот судија, досуден слободен удар за домашната екипа и доделен ЦРВЕН картон за домашниот играч за недозволен и неспортски старт,намерен удар со рака (тупаница) во пределот на главата (лицето) на противнички играч.

На натпреварот Фк.Вардар-Фк.Струга Трим Лум одигран на 29.11.2023 година, анализирани се ситуациите од 7,32 и 44 минута.

“Главенсудија: Крумислав Ѓорѓиев. Помошни судии: Дарко Јовчевски и Александар Ѓорѓески.

7 минута: ИСПРАВНА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (За досуден пенал за гостинската екипа, при резултат 0:0)

Центрирана топка во 16-сетникот на домашната екипа, играч на гостите со глава ја удри топката и играч на домашната екипа со закаснет старт направи недозволен старт со телото над играчот на гостите (во телото).

Исправна одлука на главниот судија, досуден пенал за гостинската екипа поради недозволен старт, закаснет старт на домашен играч со телото над противнички играч (во телото).

32 минута: ИСПРАВНА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (За досуден пенал за домашната екипа, при резултат 0:2)

Центрирана топка во 16-сетникот на гостинската екипа, играч на гостите со глава ја одби топката која потоа удри во раката (високо подигната од телото и неприродна положба)  на свој соиграч.

Исправна одлука на главниот судија, досуден пенал за домашната екипа поради недозволена игра со рака (високо подигната од телото и неприродна положба) на гостински играч во свој 16-сетник.

44 минута: ИСПРАВНА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (За недосуден пенал за домашната екипа, при резултат 1:2)

Центрирана топка во 16-сетник на гостинската екипа, двајца противнички играчи беа еден до друг со телата (кратка дистанца), топка помина преку играчот на домакините и удри во раката (природна положба за тој скок) на гостинскиот играч, која беше до самото тело на противничкиот играч.

Исправна проценка на главниот судија што дозволи играта да продолжи, бидејки растојанието помеѓу играчите беше премногу кратко и раката на играчот за тој скок се наоѓаше во природна позиција (до самото тело на противнички играч).

Одлична поставеност на главниот судија со јасна прегледност на ситуацијата и донесе исправна одлука.

На останатите натпревари од 1 МФЛ немаше спорни ситуации за судиска анализа.

Прочитај повеќе...

Спорт

Изов го истакна списокот на фудбалери за натпреварот против Бугарија

Објавено пред

на

©ФФМ

Женската македонска А репрезентација на 5. декември во Софија ќе го одигра натпреварот од 4. коло во Лига на нации против домашната Бугарија. Селекторот на женската репрезентација на Македонија, Кирил Изов за мечот против нашиот источен сосед ги повика следните фудбалерки:

Голмани: Магдалена Лекоска (Љуботен), Ведрана Комненова (Скопје)

Одбрана: Ана Милчевска (Самгрело, Грузија), Сара Коларовска (Скопје), Драгана Костова (Каменица Саса), Кристина Мојсоска (АС Јунајтед), Катерина Петкова (Истатов), Бојана Петкова (Љуботен), Катерина Милеска (Цевитана), Сара Ефтинџиоска (Цевитана)

Среден ред: Симона Мејер (Макаби Хадера, Израел), Радица Велкова (Тиверија), Александра Марковска (Љуботен), Елма Шемсовиќ (Скопје), Елена Петровска (Љуботен), Наташа Андонова (Леванте, Шпанија), Оливера Цоклеска (АС Јунајтед)

Напад: Гентијана Рочи (Купс, Финска), Афродита Салихи (Скопје), Рабија Дервиши (Скопје), Кристина Петрушевска (Истатов), Радица Чонева (Истатов), Илза Максути (АС Јунајтед);

Натпреварот меѓу женските репрезентации на Бугарија и Македонија ќе се одигра на стадионот на Левски во Софија.

Собирот на нашата најдобра женска селекција е закажан за 3. декември во Скопје.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Македонија5 часа

Возило со миганти учествувало во сообраќајка кај Струмица, возачот и мигрантите избегале, па биле пронајдени..

На 01.12.2023 околу 08.00 часот во СВР Струмица било пријавено дека на регионалниот пат Валандово – Струмица се случила сообраќајна...

Спорт8 часа

(ФОТО) „ФК Кичево“ успешно го заврши првиот дел од сезоната, денес се одиграа одлични мечеви..

Денес во Кичево се одигра последното коло за оваа полусезона од детската лига на југо-западниот регион, каде екипата на „ФК...

Автомобили10 часа

(ВИДЕО) Маск го претстави долгоочекуваниот автомобил „Cybertruck“, неговата носивост на влечење ги надминува сите граници

Во четвртокот, Илон Маск го претстави долгоочекуваниот „Cybertruck“, футуристички дизајниран пикап за кој наводно веќе добил милион резервации. Американскиот милијардер...

Хороскоп24 часа

Хороскоп за сабота (2 декември)

ОВЕН Секогаш може подобро и вие тоа најдобро го знаете, па поработете на организацијата и плановите во наредниот период. Ништо...

Култура1 ден

Сеноќно молитвено бдение во нашиот манастир „Св. Богородица – Пречиста“ по повод големиот празник Воведение на Пресвета Богородица

Почитувани возљубени, со особена радост ве информираме дека на 3 декември, во 21 часот ќе се случува сеноќното молитвено бдение во...

Спорт1 ден

Судиите од првата македонска фудбалска лига супериорно ја завршиле работата на мечевите од 16-то коло

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од 16 коло на ПРВА МФЛ, и ги донесе следните заклучоци:  На натпреварот Фк.Шкендија-Фк. Работнички одигран...

Автомобили1 ден

Револуција или најгрдиот автомобил во историјата? Cybertruck пристигна (ФОТО+ВИДЕО)

Елон Маск конечно ја претстави својата визија за американскиот симбол – (pick-up truck). Тоа е многу грдо возило. Но, можеби...

Магазин1 ден

Google од денеска брише неактивни сметки! Сепак, постои начин да се зачуваат податоци

Технолошкиот гигант Google од денеска брише неактивни сметки. Компанијата претходно го најави овој потег за да ја зголеми безбедноста на...

Магазин1 ден

Сопственикот на TikTok, ByteDance, најави отпуштања

ByteDance , мајка на ТикТок, укинува стотици работни места во својот оддел за игри, изјави за CNBC лице запознаено со...

Хороскоп2 дена

Месечен Хороскоп (декември)

ОВЕН Љубов: На почетокот на месец декември сте поканети на забава со вашите драги пријатели, но не сте во можност...

НАЈЧИТАНИ