Следете не

Технологија

Според „Кореа тајмс“ реномираниот „Samsung“ повторно на тронот, додека „Apple“ повеќе не е водечки производител на телефони

Објавено пред

на

Samsung Electronics ја врати водечката позиција во глобалната продажба на паметни телефони само пет месеци откако му ја отстапи на Apple. За потсетување, Apple го зазеде глобалното прво место во продажбата на паметни телефони во септември 2023 година, а последователната анализа на целата година ја потврди нејзината позиција. Сепак, според Korea Times, Samsung сега го вратил тронот. Врз основа на податоците за февруари 2024 година, публикацијата известува дека Samsung постигнал удел од 20% од глобалниот пазар.

Во истиот месец, Apple зазеде 18% од пазарот. Apple продаде 17,41 милиони iPhone, додека Samsung продаде 19,69 милиони смартфони.

Но, како што е наведено од Apple Insider, ниту Samsung ниту Apple всушност не можат да се пофалат дека се број еден, барем не предолго, имајќи предвид дека таа позиција често се менува. Овие промени најмногу се поврзуваат со лансирањето на нови уреди, кои, логично, поттикнуваат скокови во продажбата.

Така, првото место на Apple во септември 2023 година се должи на лансирањето на серијата iPhone 15, а Samsung победи во февруари поради лансирањето на најновата серија Galaxy S24. Korea Times објави дека Samsung досега има продадено 6,53 милиони телефони Galaxy S24 на глобално ниво.

Сепак, преземањето на првата позиција од страна на Apple во текот на 2023 година може да биде позначајно. Имено, Samsung во текот на целата година најчесто има предност пред Apple бидејќи продава многу повеќе различни модели на смартфони по различни нивоа на цени.

Но, генерално, продажбата на паметни телефони опаѓа ширум светот, особено во Кина. Apple се уште беше на врвот на топ листите во Јапонија според најновите податоци од март оваа година, но и тој пазар се намали.

Извор: b92.net

Магазин

Граѓаните предупредени да не користат TikTok: „Сите податоци одат кај кинеската влада“

Објавено пред

на

Шефот на канадската безбедносна разузнавачка служба Дејвид Вињо денеска ги предупреди канадските граѓани да не ја користат апликацијата TikTok.

Тој рече дека податоците за корисниците собрани од апликацијата се „достапни за кинеската влада“, објави CBS.

„Мислам дека како директор на Канадската безбедносна разузнавачка служба има многу јасна стратегија на кинеската влада да собира лични информации од кој било ширум светот“, рече Вињо.

Во септември, Канада нареди ревизија на националната безбедност на предлогот на TikTok за проширување на операциите во земјата, при што Вињо рече дека ќе учествува во прегледот и ќе понуди совети.

Претходно овој месец, кинеската компанија Bytdance, која ја поседува апликацијата TikTok, поднесе тужба до американскиот федерален суд барајќи да го блокира законодавството што би дозволило TikTok да биде забранет во САД.

Bytdance и TikTok поднесоа тужба до американскиот Апелационен суд за округот Колумбија, тврдејќи дека законот го прекршува Уставот на САД по повеќе основи, вклучително и кршење на заштитата на слободата на говорот.

„За прв пат во историјата, Конгресот усвои закон со кој една платформа подлежи на трајна забрана“, велат кинеските компании во тужбата.

TikTok негираше дека споделувал и некогаш ќе споделува податоци за американските корисници.

Законот им забранува на продавниците за апликации да нудат TikTok, како и услуги за хостирање на интернет, освен ако Bytedance не ја продаде апликацијата до 19 јануари.

/B92

Прочитај повеќе...

Магазин

Apple ќе ги продава Vision Pro надвор од САД

Објавено пред

на

Според извештајот на Блумберг, Apple се подготвува да ги продаде своите слушалки Vision Pro надвор од САД.

Цена 3.499 долари

Компанијата се обидува да ја оживее побарувачката за својот најскап производ во последните години. Производителот на iPhone испрати стотици вработени од своите меѓународни продавници во Купертино, Калифорнија. Компанијата ќе ги обучува вработените да ги демонстрираат слушалките од 3.499 долари.

Apple планира да го донесе својот Vision Pro на меѓународните пазари по конференцијата WWDC закажана за 10-14 јуни, според извештајот. Обуката на работниците, која трае до четири дена, од Германија, Франција, Австралија, Јапонија, Јужна Кореја, Сингапур и Кина, сугерира дека ова ќе бидат некои од првите меѓународни пазари за уредот.

Слушалките Vision Pro беа претставени во јуни минатата година и беа пуштени во продажба во САД на 2-ри февруари. Лансирањето на меѓународните пазари може да му помогне на Apple да привлече клиенти во време кога продажбата на неговиот најпопуларен производ, iPhone, забавува.

По првичниот ентузијазам за високата цена Vision Pro, побарувачката е забавена, според извештаите на аналитичарите.

Во март, извршниот директор на Apple, Тим Кук, изјави дека слушалките Vision Pro на Apple ќе се појават на кинескиот пазар оваа година. Тој исто така изјави дека компанијата ќе продолжи да ги зголемува своите инвестиции во истражување и развој во Кина.

/B92

Прочитај повеќе...

Магазин

Инфлуенсерите поднесоа тужба против забраната: „Заработуваме од TikTok“.

Објавено пред

на

Осум инфлуенсери на TikTok поднесоа тужба против американскиот закон со кој ќе се забрани апликацијата освен ако не се продаде на американска компанија.

Инфлуенсерите велат дека на овој начин би ги изгубиле изворите на приходи, а со тоа и егзистенција.

Тие, исто така, велат дека законот навлегува во првиот амандман на САД, нарекувајќи ја загриженоста на пратениците „шпекулации“ и потсетувајќи дека судовите претходно блокирале некои обиди за забрана на TikTok.

Судот сериозно го сфаќа потенцијалното прекршување на Првиот амандман, но креаторите ќе мора да го убедат дека одвојувањето на TikTok од кинеската компанија ByteDance е поважно од прашањето за националната безбедност, за кое Белата куќа верува дека е загрозена.

Инфлуенсерите, меѓу кои Брајан Фајрбоу, Талија Кадет и Тимоти Мартин, истакнуваат дека TikTok се разликува од другите слични апликации поради можноста за изразување и дека не постои таква платформа на која можат да се „преселат“.

Тие ги претставуваат ефектите и алгоритмот на TikTok како „уникатни“, и сметаат дека „објавувањето видеа на TikTok е посебна форма на изразување, а содржината објавена на овој начин има поинакво значење од која било друга“.

Значи, генерално, нивниот аргумент е дека TikTok им служи за изразување, но и за заработка, и тие бараат од Апелациониот суд да го прогласи за неуставен законот што го принудува ByteDance да го продаде TikTok.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Магазин3 часа

Samsung Galaxy Z Fold 6 се појави во листата на Geekbench

Претстојниот телефон на преклопување Samsung Galaxy Z Fold6 ќе биде официјално претставен на 10 јули, а денешната листа на Geekbench...

Магазин3 часа

Доаѓа iPhone Slim и ќе биде најскапиот модел во серијата

Веќе претходно дознавме дека Apple ќе ја освежи својата линија на iPhone за следната година, па моделот Plus ќе биде...

Магазин3 часа

Граѓаните предупредени да не користат TikTok: „Сите податоци одат кај кинеската влада“

Шефот на канадската безбедносна разузнавачка служба Дејвид Вињо денеска ги предупреди канадските граѓани да не ја користат апликацијата TikTok. Тој...

Магазин4 часа

Apple ќе ги продава Vision Pro надвор од САД

Според извештајот на Блумберг, Apple се подготвува да ги продаде своите слушалки Vision Pro надвор од САД. Цена 3.499 долари...

Хороскоп16 часа

Хороскоп за сабота (18 мај)

Овен Стравовите се вовлекоа во твоето срце. Не сте сигурни дали ве сакаат затоа што вредите како личност или затоа...

Спорт17 часа

74 конгрес на ФИФА во Бангкок: Светското првенство за жени во 2027 да се одржи во Бразил, како најважна точна на дневниот ред

На 74. Конгрес на Светската фудбалска организација, ФИФА беше донесена одлука Светското првенство за жени во 2027 година да се...

Македонија21 час

Старица од Прилеп измамена на телефон за наводно случена сообраќајка на нејзина внука

На 16.05.2024 во 12.30 часот во ОВР Прилеп, 76 – годишна жена од Прилеп пријавила дека била измамена од едно...

Кичево1 ден

(ВИДЕО+ФОТО) Жива е Македонија! Со песна, оро и дефиле денес кичевските матуранти го завршија средното образование, честитки!

Кичевските матуранти, генерација 2020-2024 денес со веселба и дефиле го завршија и последниот училишен ден како средношколци. Тие најпрво во...

Автомобили1 ден

Tesla ќе потроши 500 милиони долари за мрежа за полнење

Teslа ќе потроши повеќе од 500 милиони долари оваа година за да ја прошири својата мрежа на брзи полначи, изјави...

Магазин1 ден

Инфлуенсерите поднесоа тужба против забраната: „Заработуваме од TikTok“.

Осум инфлуенсери на TikTok поднесоа тужба против американскиот закон со кој ќе се забрани апликацијата освен ако не се продаде...

НАЈЧИТАНИ