Следете не

Автомобили

Спроведена интересна авто-анализа, жолтите автомобили најмногу држат цена, еве која боја на автомобили најмногу изгубила на вредност

Објавено пред

на

Станува збор за истражување на огромен број на примероци од дури 650.000 автомобили стари до три години кои неодамна биле продадени, според анализата спроведена од iSeeCars.

Резултатите се многу интересни. Просечниот пад на вредноста во индустријата е 14,5%. Во исто време, жолтите автомобили губат најмалку во вредност, само 4,5%. Од друга страна, најмногу во вредност изгубиле кафените автомобили, дури 17,8%. Во просекот на пазарот, сите најпопуларни бои се белата и сребрената, пренесуваaт од хрватскиот портал Index.

Карл Брауер, аналитичар во iSeeCars, има објаснување за овие резултати. „Жолтата е меѓу најмалку популарните бои на автомобили со најмал удел на возила и обично се поврзува со спортски автомобили, кои сепак добро ја држат својата вредност. Луѓето секогаш се подготвени да платат повеќе за нив“. Втората боја, портокаловата, се поврзува и со спортските автомобили.

Кога станува збор за боите кои имаат најголемо влијание врз губењето на вредноста, Бауер вели: „Реткоста сама по себе не е поврзана со вредноста. Доколку бојата не одговара на доволен број купувачи на користени автомобили, тоа негативно ќе влијае на вредноста на автомобилот, дури и ако е невообичаен“.

Извор: index.hr

Автомобили

(ВИДЕО) „BMW XM“ изненади на тестот на еден престижен настан за автомобили

Објавено пред

на

Шпански специјализиран сајт го тестираше BMW XM, првиот независен модел М, но и најтешкиот сериски BMW во продажба од 2.800 килограми. Станува збор за чудовиште кое привлекува внимание со своите огромни димензии, но и со својата моќ. И сето тоа мора да биде динамично убедливо.

Очекувано, XM падна на „тестот за избегнување ирваси“ со референтни 77 km/h. Но, затоа одлично се снајде при малку пониски 74 km/h, а тест возачот нагласи дека и по губењето на тракцијата, XM се однесува многу предвидливо и никогаш не влегува во доменот на опасен маневар.

– „Сè на сè, реакциите не се разликуваа многу од оние опишани во другите обиди: малку лебдење, чисти и релативно брзи движења и високо чувство на сигурност“, морам да признаам дека згрешив за првиот впечаток што го добив по првиот обид, реков дека ќе ми биде потешко да поминам меѓу конусите, но вистината е дека беше доста лесно – истакна водителот на настанот.

„XM“ особено се истакна во возењето во слалом. Тест опсегот беше поминат за 22,9 секунди, што е побрзо од значително помалиот и полесен Audi RS3 Sportback. Впрочем, може да се заклучи дека во однос на динамиката на возење, BMW не разочара.

/b92.net

Прочитај повеќе...

Автомобили

Голема промена од следната година – Volvo се откажува од дизелите

Објавено пред

на

Volvo ќе го прекине производството на автомобили со дизел мотори веќе во 2024 година, како дел од планот да стане целосно електричен бренд до 2030 година. Така, Volvo станува првиот голем производител кој целосно ги напуштил дизел моторите, а пред четири години овие мотори го заземаа најголемиот дел од продажбата на компанијата.

На почетокот на овој месец, Volvo тивко ги исфрли дизел моделите од својата понуда во ОК, а тамошните клиенти можат да избираат помеѓу електрични и хибридни автомобили. Сепак, ситуацијата е непроменета на другите пазари каде шведската компанија сè уште нуди автомобили со дизел погон. Сепак, тоа ќе се промени на почетокот на следната година, што значи дека Volvo ќе стане првиот голем производител кој целосно ќе ги отфрли дизелите.

Моторите со внатрешно согорување немаат иднина

Volvo долго време ја сигнализираше својата намера да ги исфрли дизелите од својата постава, па дури и го отфрли развојот на мотори со внатрешно согорување во компанија наречена Aurobay, заедничко вложување со кинеската мајка Geely.

Шведската компанија го продаде својот удел во Aurobay минатата година, коментирајќи дека повеќе нема да троши „ниту едно евро“ за развој на нови мотори со внатрешно согорување.

Побарувачката за дизели опаѓа

Дека станува збор за радикална трансформација говори и фактот што Volvo го претстави својот прв електричен автомобил дури во 2019 година, кога повеќето од автомобилите што шведската компанија ги продаваше во Европа имаа дизел мотор. Во меѓувреме, побарувачката за дизел автомобили драстично опадна поради еколошките грижи и високите емисии на азотни оксиди на дизел моторите, сериозен проблем во урбаните области.

Директорот на шведската компанија, Џим Роуан, изјави дека „електричните погонски системи се иднината“, додавајќи дека Volvo е „целосно фокусиран на создавање широк спектар на премиум, електрични автомобили кои можат да испорачаат сè што клиентите очекуваат од Volvo“.

Доаѓаат нови електрични модели

Volvo ќе ги понуди новите, целосно електрични SUV модели EX30 и EX90 во наредните месеци. Овие два автомобили се само дел од трансформацијата кон бренд кој ќе произведува исклучиво електрични возила, но и кон пошироката цел Volvo да стане климатски неутрална компанија до 2040 година.

Според извршниот директор на шведскиот бренд, индустриските и политичките лидери мора да испорачаат „значајни политики и акции“ за борба против климатските промени.

/Nova

Прочитај повеќе...

Автомобили

(ВИДЕО) „Ducati“ и „Lamborghini“ имаа што да покажат околу безбедност во сообраќајот

Објавено пред

на

Има се повеќе и повеќе предности за поврзување на системот за позиционирање помеѓу мотоцикл и автомобил. Тоа го покажа демонстрацијата на „Ducati“ на Демо настанот организиран во „Lausitzring“ во покровителство на „CMC“ (Connected Motorcycle Consortium).

Инаку „CMC“ е меѓународна асоцијација основана во 2016 година која ги обединува водечките производители на мотоцикли со цел да ги интегрираат возилата на две тркала во новите системи за поврзување на учесниците во сообраќајот.

Со цел да ги покаже предностите од примената на V2V технологијата, Ducati се здружи со Lamborghini и во пракса покажа ситуации во кои го прави сообраќајот значително побезбеден. Изборот падна на трите најопасни сценарија, и тоа претекнување со слаба видливост за мотоциклистот, налетување на раскрсница со слаба видливост и истовремено вртење лево на раскрсницата кога видливоста на мотоциклот е слаба.

Во сите три случаи дефинирани од авторите како IMA (Помош за движење на вкрстување), LTA (помош за свртување лево) и DNPW (Предупредување за не поминување), возачите добиваат информации за опасноста од ситуацијата и потребата да се напуштат одреден маневар. Учесниците во сообраќајот поврзани со ова предупредување избегнуваат влегување во опасни ситуации, што го прави возењето многу побезбедно.

/autoblog.rs

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп1 час

Хороскоп за среда (27 септември)

ОВЕН Денес, се ќе се сведе на достигнувања, а не на тоа што сте или како се чувствувате за другите...

Спорт9 часа

Познати осминафиналистите за Купот на Македонија, додека теренот на ФК Башкими суспендиран за натпревари

Познати се двојките од осминафиналето во Купот на Македонија. Бранителот на трофејот, Македонија Ѓорче Петров ќе игра против Вардар. Финалистот...

Автомобили18 часа

(ВИДЕО) „BMW XM“ изненади на тестот на еден престижен настан за автомобили

Шпански специјализиран сајт го тестираше BMW XM, првиот независен модел М, но и најтешкиот сериски BMW во продажба од 2.800...

На денешен ден19 часа

На денешен ден (26 септември)

1186 – Дубровник склучил мир со српскиот голем префект Стефан Немања, кој се обидел да го заземе градот во два...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за вторник (26 септември)

ОВЕН Размислувајте однапред при носењето одлуки на деловно поле и важно е некои проекти добро да ги организирате. Со саканата...

Спорт1 ден

Ова е составот на Украина кој ќе биде на располагање и на мечот против Македонија во Прага закажан за 14 октомври, истакна Ребров

Селекторот на фудбалската репрезентација на Украина, Сергеј Ребров, го објави списокот на фудбалери на кои ќе бидат на располагање на...

Македонија1 ден

Од вечерва горивата со намалена цена за литар, ова е новата цена

Од вечерва по еден ипол денар поевтинуваат нафтените деривати, односно, новата цена на Еуросупер БС-95 ќе изнесува 89 денари за...

Магазин2 дена

Пристигнаа првите информации за серијата Google Pixel 8: Дали iPhone 15 добива „ривал во сенка“? (ФОТО)

Впечатоците по iPhone 15 сè уште не стивнуваат, а веќе ги имаме првите информации за новиот изданок на серијата Google...

Магазин2 дена

Snapchat се обидува да им отежне на тинејџерите да се поврзат со странци

Snapchat додава нови функции кои имаат за цел да ги обесхрабрат тинејџерите да комуницираат со странци на својата апликација. Промените...

Магазин2 дена

YouTube работи на алатки за вештачка интелигенција за да им помогне на креаторите

YouTube има нови AI функции за креаторите. Функциите со вештачка интелигенција што компанијата ги објави на настанот „Made on YouTube“...

НАЈЧИТАНИ