Следете не

Балкан

Српските медиуми пишуваат дека исчезнал Дарко Лазиќ, но неговата мајка ги демантираше шпекулациите за синот

Avatar

Објавено пред

на

Мајката на Дарко Лазиќ, Бранка, објави откако тамошните медиуми напишаа дека пејачот исчезнал и не се пријавил во полиција. Иако речиси сите српски медиуми денес пишуваа дека од него нема ни трага, ни глас и полицијата активно го бара.

Тоа не е точно. Во моментов не е дома, отиде кај Марина, таа е таму во Печинци со неа, полицијата воопшто не го бараше, не знам за што станува збор. И, исто така, прочитав за автомобилот, не знам за што станува збор воопшто, Ана требаше да го поправи ако автомобилот веќе беше на неа, под нејзино име, што не го поправи ако е сето тоа вистина – шокирана додаде Бранка за порталот „Пинк“.

Да потсетиме, Ана Севиќ доби повик од полицијата со цел да разјасни зошто автомобилот „мерцедес ЦЛК“, кој се вози по неа, има регистарски ознаки од друг автомобил, поточно „југ“.

Конфузијата околу автомобилите и регистарските таблички настанала кога полициските службеници од Звездара во рутинска контрола во ноември минатата година го провериле „мерцедесот“, кој бил паркиран на улица. Бидејќи во тоа време во возилото немало возачи, полицајците ги провериле регистарските таблички и утврдиле дека не припаѓаат на тој автомобил.

– „Мерцедес“ потоа по наредба на полицијата беше пренесен на паркингот во полициската станица. После тоа било утврдено дека сопственик на тој „мерцедес“ е Ана Севиќ – објасни изворот и додаде дека поради тоа била повикана во полиција.

Балкан

Хрватска во црно, на 28-годишна возраст почина познатата блогерка и модел Адела Клобураш – која се бореше со рак на дојка

Avatar

Објавено пред

на

Хрватската завиена во црно, на 28-годишна возраст почина познатата хрватска блогерка и модел Адела Клобураш откако се бореше со рак на дојка. Таа редовно известуваше за својата борба пред своите следбеници на социјалните мрежи, а вчера тие и ги испратија последните поздрави откако веста за предвремено заминување на вечно насмеаната Адел ги растажи.

Последното известување на социјалните мрежи го даде на 1 јануари.

Јас би им рекла дека не е ниту возможно ниту хумано за едно едно тело и ум да издржат 365 дена … и не е така. Но, човечкиот дух е нераскинлив. Не знам за вас, но знам кој заслужи најлуд живот … Па, животе, јас сум тука. Во 2020 година беше тежок, но јас ве носев на грб проклето. Сè уште можам, но за првите 28 години од животот pliiiiiiz СТОП!
Јас не сум баш жена од челик … “– напиша Адела, тогашен магистер по фармација, која дозна за дијагнозата пред пет месеци, веднаш по нејзиниот 27-ми роденден.

Почивај во мир!

Прочитај повеќе...

Балкан

д-р Шеклер тврди дека вакцинираните против Ковид-19 значително помалку го пренесуваат вирусот

Avatar

Објавено пред

на

Миланко Шеклер, вирусолог и микробиолог од Ветеринарниот институт во Краљево, Србија, денес изјави дека истражувањето покажало дека вакцинираните против коронавирус значително помалку го пренесуваат вирусот.

Шеклер рече дека не е изненаден што има и такви кои ги примија двете дози на вакцината и се заразија еден месец подоцна.

Тој изјави дека самите производители на вакцини од своите клинички испитувања од третата фаза изјавиле дека ефикасноста на вакцината Фајзер е 95%, што значи дека 5% ќе бидат заразени, а на Спутник – 91,4%, што значи дека околу 80 000 луѓе од милион вакцинирани, а со кинеската вакцина, таа ефикасност е прогласена на 79, а подоцна е поправена на 86 проценти, што значи дека од еден милион, 140.000 луѓе ќе бидат заразени.

Шеклер посочи дека е важно оние што се заразиле да имаат поблаги симптоми и овие луѓе никогаш да не се заразат, затоа што лачеле многу помала количина на вирус отколку што би се случило доколку не биле вакцинирани.

Извор: б92

Прочитај повеќе...

Балкан

Според шест централни банки во поранешна СФРЈ, по основ на заеми Словенија се први, додека ние сме на петото место по лични долгови

Avatar

Објавено пред

на

Граѓаните на Хрватска се најзадолжени во регионот со износот на вкупниот долг кон банките по основ на заеми од 18 милијарди евра

Жителите на Црна Гора должат најмалку, приближно 1,39 милијарди евра, според јануарските податоци на шест централни банки во поранешна СФРЈ за состојбата на малопродажните заеми.

На второ место според вкупниот долг се Словенците со износ од 11 милијарди евра, додека граѓаните на Србија се на трето место со износ од 10 милијарди евра.

Меѓутоа, кога се гледаат вкупните износи на заемот во однос на бројот на жители, излегува дека граѓаните на Србија се најмалку задолжени во споредба со другите земји кои потекнуваат од поранешната заедничка држава.

Според висината на личните долгови по основ на заеми, најзадолжени се Словенците со износ од 5.286 евра, потоа следуваат Хрватите со 4.208 евра, Црногорците со 2.239, граѓаните на БиХ со 1.536 евра, Македонците со 1.452 евра и на крајот Србите со просечно 1.443 евра долг.

Интересно е да се забележи колку порасна задолженоста на граѓаните во овие земји во пандемијата 2020 година. Општо, тој порасна на ниво на неколку проценки – најмалку во Хрватска (1,8 %), а најмногу во Србија, со 11,2 %

Инаку за нашата држава според Управата за јавни приходи и нивната најнова листа на должници бр.03/2021 за долгови доспеани до 30.11.2020 и неплатени до 28.02.2020 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини.

На Листата на должници бр.03/2021 објавени се 2.790 должници – правни лица (помалку за 28 од претходната листа) и 1.825 физички лица (помалку за 28 од претходната листа).

Вкупно објавениот нето долг во Листата бр.03/2021 изнесува 10.087.488.923 денари, помалку за 193.775.645 денари од претходната листа.

Нето-долгот за даноци и придонеси изнесува 10.035.439.846 денари (помалку за 187.957.192 денари од претходната листа), додека долгот за царински давачки е 52.049.077 денари (помалку за 5.818.453 денари од претходната листа).

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 6 часа

На денешен ден – 13 април

1519 година – Родена е француската кралица со италијанско потекло Кетрин де Медицис, ќерка на Лоренцо Медичи, господар на Фиренца....

Без категоријаПред 9 часа

Хороскоп за денес (13 април) вторник

ОВЕН Не дозволувајте моментите да поминат така, обидете се да ги искористите давајќи се од себе за да создадете значајна...

Здравје и убавинаПред 10 часа

Се што не сме знаеле за „Аронија“, лековити својства и содржина

Аронијата има малку калории и маснотии. Исто така, аронијата содржи импресивно ниво на минерали и витамини. Покрај тоа, лушпата од...

СпортПред 11 часа

Легендарниот кичевски „ФК Напредок“ пред згаснување, се апелира за било каква помош

Еден од легендарните фудбалски клубови во Македонија, име кое често пати ги полнеше стадионите, своевремено прволигаш и финалист во купот...

МакедонијаПред 13 часа

Денес 193 нови случаи, починале 34 лица од Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство (МЗ) денеска информираше дека во изминатото деноноќие од Ковид-19 починале 34 лица. Починале 15 лица од Скопје...

МагазинПред 14 часа

Убава вест, пејачот Влатко Миладиноски стана татко по втор пат, Илинче доби сестричка

Македонскиот фолк пејач, кичевчанецот Влатко Миладиноски го доби своето второ дете, а Илинче за своја најголема радост си доби сестричка....

МакедонијаПред 18 часа

Бензините со намалена цена, дизелот останува непроменет

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалуваат за...

Временска прогнозаПред 20 часа

Уште денес сончево и топло, од утре пороен дожд и грмежи

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и топло со умерена облачност. Кон крајот на денов облачноста постепено ќе се...

АвтомобилиПред 1 ден

(ФОТО) Заборавениот „Бетмобил“ е пронајден во Дубаи

Видовите егзотични автомобили што може да ги најдете напуштени во Дубаи, едноставно не можат да се замислат дури и во...

На денешен денПред 1 ден

Светот на денешен ден – 12 април

1204 година – Крстоносците, кои тргнаа кон Светата земја во Четвртата крстоносна војна за ослободување на Христовиот гроб, го освоија...

НАЈЧИТАНИ