Следете не

Спорт

Судиска анализа на комисијата за спорни моменти, поништен гол за Беласица

Објавено пред

на

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од 2. коло на ПРВА МФЛ, и ги донесе следните заклучоци:

На натпреварот  ФК Македонија Ѓ.П- ФК Брегалница одигран на 13.08.2023 година, анализирани се ситуациите од 85 и 90+9 минута.

Главен судија: Игор Стојчевски. Помошни судии: Климент Ристоски и Разме Бакрачески.

85 минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (Доделен втор жолт-ЦРВЕН картон за играч на гостинската екипа)

Играта беше во прекин, играч од екипата на гостите незадоволен од судиска одлука почна да приговара,

Правилна одлука  на главниот судија, доделен  жолт картон за играчот на гостите поради неспортски однос (приговор кон судија), бидејки тоа беше втор жолт картон за играчот, автоматски му беше доделен ЦРВЕН картон.

90+9 минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (Доделен втор жолт-ЦРВЕН картон за играч на домашната екипа)

Играч од екипата на гостите беше во посед на топка неколку метри во полето на домаќините, играч од екипата на домаќините направи недозволен старт (од позади грб) над играчот на гостите спречувајки ја акцијата.

Исправна одлука на главниот судија, играта беше прекината, досуден слободен удар за гостите и доделен жолт картон за играчот на домаќините поради недозволен старт (од позади грб), бидејки тоа беше втор жолт картон за играчот на домаќините, автоматски му беше доделен ЦРВЕН картон.

На натпреварот  ФК Гостивар-ФК Тиквеш одигран на 13.08.2023 година, анализирана е ситуацијата од  72 минута.

Главен судија: Марјан Младеновски. Помошни судии: Дејан Димитријевиќ и Александар Недевски.

72 минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА ( За недосуден пенал за домашната екипа)

Играч од екипата на домаќините беше во посед на топката странично во шеснаесетникот на гостите, истиот ја центрираше топката која дојде до втората статива од голот на гостите, таму имаше два противнички играчи и пред играчот од домаќините да ја удри топката со глава дојде до минимален контакт (ставена рака од противнички играч на рамото на играчот) и истиот, тој контакт го искористи да падне сакајки да изнуди пенал.

Исправна одлука на главниот судија што дозволи играта да продолжи, бидејки контактот што играчот на гостите го направи над играчот на домаќините беше минимален и недоволен за пенал.

На натпреварот ФК Силекс– ФК Работнички одигран на 13.08.2023 година, анализирани се ситуациите од 4 и 48 минута.

Главен судија: Димитар Пилешков. Помошни судии: Дејан Костадинов и Мартин Петковски.

4 минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (Досуден пенал за домашната екипа)

Играч од екипата на домаќините упати удар кон голот на гостите, голманот кратко ја одби топката која дојде до играч од екипата на домаќините и пред играч на домаќините да ја шутне топката кон голот (играчот се наоѓаше во просторот од 5,5 метри) играч од екипата на гостите направи недозволен старт (од позади грб) на ногата на противникот, спречувајки го да шутира кон голот.

Исправна одлука на главниот судија, досуден пенал за екипата на домаќините и доделен жолт картон за играчот на гостите, поради недозволен старт (од позади грб) на ногата на противникот .

48 минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ВТОРИОТ ПОМОШЕН СУДИЈА (Сигнализирано удар од гол за гостинската екипа)

Играч од екипата на домаќините ја имаше топката во свој посед странично од голот на гостите, во моментот кога ја центрираше топката кон соиграч, топката со целиот свој обем (воздушно) беше надвор од попречната линија, топката стигна до неговиот соиграч кој постигна гол.

Исправна  одлука  на вториот помошен судија, голот е поништен, бидејки во моментот кога играчот на домаќините ја центрираше топката, таа со целиот свој обем (воздушно) ја помина попречната линија.

На останатите натпревари од ПРВА МФЛ , немаше спорни ситуации за судиска анализа.

 

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од 1. коло на ВТОРА МФЛ, и ги донесе следните заклучоци:

На натпреварот  ФК Победа-ФК Тетекс одигран на 12.08.2023 година, анализирани се ситуациите од 70 и 86 минута.

Главен судија: Владимир Ѓорѓиевски. Помошни судии: Николче Дрнковски и Дарко Василевски.

70 минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (Доделен ЦРВЕН картон за голман на гостинската екипа)

Играч од екипата на домаќините додаде долга топка до соиграч, голманот на екипата на гостите беше излезен надвор од својот шеснаесетник, лошо го процени летот на топката и намерно со рака ја фати топката спречувајки ја да дојде до играчот на домакините, кој се наоѓаше во очигледна шанса за гол (пред него имаше празен гол).

Исправна одлука на главниот судија, досуден слободен удар за екипата на домаќините (намерна игра со рака на голман на екипата на гостите надвор од свој шеснаесетник) и доделен ЦРВЕН картон за голманот поради спречување очигледна шанса за гол.

86 минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (Досуден пенал за гостинската екипа)

Играч од екипата на гостите центрираше топка во шеснаесетникот на домаќините, играчот на гостите пред да ја удри топката со глава беше на повлечен на недозволен начин за дрес со две раце од играч на гостите, со тоа беше спречен да игра со топката.

Исправна одлука на главниот судија, досуден пенал за екипата на гостите и доделен жолт картон на играчот на домаќините поради недозволен старт (влечење за дрес со две раце) на противнички играч.

На натпреварот  ФК Детонит-ФК Вардар Неготино одигран на 12.08.2023 година, анализирана е ситуацијата од 23 минута.

Главен судија: Дејан Младеновски. Помошни судии: Милош Милошевиќ и Виктор Здравев.

23 минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (Досуден пенал за домашната екипа)

Играч од екипата на домаќините беше во посед на топката странично од голот на гостите, кога играчот влезе во шеснаесетникот на гостите, играч на гостите од позади грб на недозволен начин  (за дрес) го повлече домашниот играч и истиот неможеше да продолжи со акцијата и падна.

Исправна одлука одлука на главниот судија, досуден пенал за екипата на домаќините и доделен жолт картон за играчот на гостите поради недозволен старт (влечење за дрес) на противнички играч.

Главниот судија во оваа ситуација беше одлично поставен, близу акцијата и имаше одличен преглед.

На натпреварот  ФК Кожуф-ФК Караорман одигран на 12.08.2023 година, анализирана е ситуацијата од 38 минута.

Главен судија: Јосип Бартон. Помошни судии: Дарко Јовчевски и Идриз Идризи.

38 минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (Доделен втор жолт –ЦРВЕН картон за играч на домашната екипа)

Главниот судија ја прекина играта поради офсајд позиција, после прекинот на играта играч на домаќините ја водеше уште топката и упати удар кон голот на гостите.

Исправна одлука на главниот судија, доделен втор жолт картон за играчот на домаќините поради неспортски однос ( шутирање на топка после прекин на игра), бидејки тоа беше втор жолт картон за играчот, автоматски му беше доделен ЦРВЕН картон.

На натпреварот  ФК.Беласица-ФК.Пелистер одигран на 12.08.2023 година, анализирани се ситуациите од 27 и 37 минута.

Главен судија: Стојан Трпчевски. Помошни судии: Драган Трпчевски и Душко Панов.

27  минута: ПОГРЕШНА ПРОЦЕНКА НА ВТОРИОТ ПОМОШЕН СУДИЈА (Поништен гол за домашната екипа, поради офсајд позиција)

Играч од екипата на домаќините надвор од шеснаесетникот на гостите упати удар кон нивниот гол, топката дојде до негов соиграч кој ја прими и постигна гол, меѓутоа вториот помошен судија го подигна знаменцето сигнализирајки недозволена офсајд позиција.

Погрешна одлука на вториот помошен судија што сигнализираше офсајд позиција на играчот што постигна гол, бидејки во моментот кога неговиот соиграч шутираше кон голот на гостите, играчот се наоѓаше во пола тело понапред од предпоследниот играч на екипата на гостите.

37 минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (Досуден пенал за гостинската екипа)

Играч на екипата на гостите центрираше топка во шеснаесетникот на домаќините, после центаршутот топката се одби од земја и го удри во рака на играч на домаќините која му беше широко одвоена од тело и во неприродна положба, а исто така и големо беше растојанието помеѓу центаршутот и играчот што играше со рака.

Исправна одлука на главниот судија, досуден пенал за екипата на гостите поради игра со рака (широко одвоена од телото и неприродна положба) на играч од екипата на домаќините.

На останатите натпревари од ВТОРА МФЛ немаше спорни ситуации за судиска анализа, истакнаа од ФФМ.

Спорт

Судиите од првата македонска фудбалска лига супериорно ја завршиле работата на мечевите од 16-то коло

Објавено пред

на

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од 16 коло на ПРВА МФЛ, и ги донесе следните заклучоци:

 На натпреварот Фк.Шкендија-Фк. Работнички одигран на 29.11.2023 година, анализирани се ситуациите од 45+1 и 90+2 минута.

“Главен судија: Александар Грујоски.Помошни судии: Куштрим Лика и Давор Цветановски.

45+1минута: ИСПРАВНА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (За недосуден пенал за гостинската екипа, при резултат 0:0)

Центрирана топка пред 16-сетникот на домашната екипа, играч на гостинската екипа ја удри топката со глава која удри во раката на домашен играч кој се наоѓаше во својот 16-сетник.

Исправна одлука на главниот судија што дозволи играта да продолжи, бидејки раката на играчот на домакините беше во природна положба, спуштена близу  телото.

Главниот судија беше одлично поставен и имаше јасна прегледност на ситуацијата.

90+2 минута: ИСПРАВНА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (За недосуден пенал за гостинската екипа, при резултат 1:0)

Играч на гостинската екипа центрираше топка странично од голот на домакините, играч на домашната екипа кој беше на линијата на 16-сетникот  скокна да ја блокира топката и таа го удри во рака која при скокот беше во природна положба, близу телото.

Исправна одлука на главниот судија што дозволи играта да продолжи бидејки рака на домашниот играч кога топката го удри во рака се наоѓаше во природна положба, близу телото.

И во оваа ситуација главниот судија беше одлично поставен,имаше јасна прегледност на ситуацијата и донесе исправна одлука.

На натпреварот  Фк.Воска-Фк.Тиквеш одигран на 29.11.2023 година, анализирани се ситуациите од 13 и 45+2минута.

“Главенсудија:Александар Ставрев. Помошни судии: Дејан Костадинов и Бранко Путилин.

13 минута: ИСПРАВНА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (За недосуден пенал за гостинската екипа, при резултат 0:0)

Во 16-сетникот на домашната екипа играч на гостите беше во посед на топката, во моментот кога се спремаше да упати удар кон голот на домакините, играч на домашната екипа од позади грб му ја изби топката, дојде до минимален контакт со телата и играчот на гостите падна.

Исправна одлука на главниот судија што дозволи играта да продолжи бидејки играчот на домашната екипа ја изби топката на коректен начин без контакт со ногата на противникот.

Главниот судија одлично беше поставен и имаше одлична прегледност на ситуацијата и донесе исправна одлука.

45+2 минута: ИСПРАВНА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (За доделен ЦРВЕН картон на играч на домашната екипа,при резултат 0:1)

Играч на домашната екипа во борба за топка со противнички играч во свој 16-сетник странично од голот ја освои топката, гостински играч го влечеше за тело, во моментот кога главниот судија досуди слободен удар за домашната екипа, играчот на домакините на недозволен и неспортски начин го удри противничкиот играч со рака (тупаница) во пределот на главата (лицето).

Исправна одлука на главниот судија, досуден слободен удар за домашната екипа и доделен ЦРВЕН картон за домашниот играч за недозволен и неспортски старт,намерен удар со рака (тупаница) во пределот на главата (лицето) на противнички играч.

На натпреварот Фк.Вардар-Фк.Струга Трим Лум одигран на 29.11.2023 година, анализирани се ситуациите од 7,32 и 44 минута.

“Главенсудија: Крумислав Ѓорѓиев. Помошни судии: Дарко Јовчевски и Александар Ѓорѓески.

7 минута: ИСПРАВНА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (За досуден пенал за гостинската екипа, при резултат 0:0)

Центрирана топка во 16-сетникот на домашната екипа, играч на гостите со глава ја удри топката и играч на домашната екипа со закаснет старт направи недозволен старт со телото над играчот на гостите (во телото).

Исправна одлука на главниот судија, досуден пенал за гостинската екипа поради недозволен старт, закаснет старт на домашен играч со телото над противнички играч (во телото).

32 минута: ИСПРАВНА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (За досуден пенал за домашната екипа, при резултат 0:2)

Центрирана топка во 16-сетникот на гостинската екипа, играч на гостите со глава ја одби топката која потоа удри во раката (високо подигната од телото и неприродна положба)  на свој соиграч.

Исправна одлука на главниот судија, досуден пенал за домашната екипа поради недозволена игра со рака (високо подигната од телото и неприродна положба) на гостински играч во свој 16-сетник.

44 минута: ИСПРАВНА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (За недосуден пенал за домашната екипа, при резултат 1:2)

Центрирана топка во 16-сетник на гостинската екипа, двајца противнички играчи беа еден до друг со телата (кратка дистанца), топка помина преку играчот на домакините и удри во раката (природна положба за тој скок) на гостинскиот играч, која беше до самото тело на противничкиот играч.

Исправна проценка на главниот судија што дозволи играта да продолжи, бидејки растојанието помеѓу играчите беше премногу кратко и раката на играчот за тој скок се наоѓаше во природна позиција (до самото тело на противнички играч).

Одлична поставеност на главниот судија со јасна прегледност на ситуацијата и донесе исправна одлука.

На останатите натпревари од 1 МФЛ немаше спорни ситуации за судиска анализа.

Прочитај повеќе...

Спорт

Изов го истакна списокот на фудбалери за натпреварот против Бугарија

Објавено пред

на

©ФФМ

Женската македонска А репрезентација на 5. декември во Софија ќе го одигра натпреварот од 4. коло во Лига на нации против домашната Бугарија. Селекторот на женската репрезентација на Македонија, Кирил Изов за мечот против нашиот источен сосед ги повика следните фудбалерки:

Голмани: Магдалена Лекоска (Љуботен), Ведрана Комненова (Скопје)

Одбрана: Ана Милчевска (Самгрело, Грузија), Сара Коларовска (Скопје), Драгана Костова (Каменица Саса), Кристина Мојсоска (АС Јунајтед), Катерина Петкова (Истатов), Бојана Петкова (Љуботен), Катерина Милеска (Цевитана), Сара Ефтинџиоска (Цевитана)

Среден ред: Симона Мејер (Макаби Хадера, Израел), Радица Велкова (Тиверија), Александра Марковска (Љуботен), Елма Шемсовиќ (Скопје), Елена Петровска (Љуботен), Наташа Андонова (Леванте, Шпанија), Оливера Цоклеска (АС Јунајтед)

Напад: Гентијана Рочи (Купс, Финска), Афродита Салихи (Скопје), Рабија Дервиши (Скопје), Кристина Петрушевска (Истатов), Радица Чонева (Истатов), Илза Максути (АС Јунајтед);

Натпреварот меѓу женските репрезентации на Бугарија и Македонија ќе се одигра на стадионот на Левски во Софија.

Собирот на нашата најдобра женска селекција е закажан за 3. декември во Скопје.

Прочитај повеќе...

Спорт

Одложените натпревари помеѓу Силекс и Вардар, односно Струга Трим Лум и Воска ќе се одиграат на 6 декември

Објавено пред

на

Поради снежни врнежи во текот на вчерашниот ден и изминатата ноќ , Комисијата за натпревари на ФФМ ги одложи натпреварите од 15 коло во Прва МФЛ во Кратово и Струга, односно натпреварите ФК Силекс – ФК Вардар и ФК Струга Трим Лум – ФК Воска Спорт.

Мечевите се пренасочени да се одиграат на 06.12.2023 година (среда) со почеток од 13.00 час.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп8 часа

Хороскоп за сабота (2 декември)

ОВЕН Секогаш може подобро и вие тоа најдобро го знаете, па поработете на организацијата и плановите во наредниот период. Ништо...

Култура10 часа

Сеноќно молитвено бдение во нашиот манастир „Св. Богородица – Пречиста“ по повод големиот празник Воведение на Пресвета Богородица

Почитувани возљубени, со особена радост ве информираме дека на 3 декември, во 21 часот ќе се случува сеноќното молитвено бдение во...

Спорт17 часа

Судиите од првата македонска фудбалска лига супериорно ја завршиле работата на мечевите од 16-то коло

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од 16 коло на ПРВА МФЛ, и ги донесе следните заклучоци:  На натпреварот Фк.Шкендија-Фк. Работнички одигран...

Автомобили19 часа

Револуција или најгрдиот автомобил во историјата? Cybertruck пристигна (ФОТО+ВИДЕО)

Елон Маск конечно ја претстави својата визија за американскиот симбол – (pick-up truck). Тоа е многу грдо возило. Но, можеби...

Магазин19 часа

Google од денеска брише неактивни сметки! Сепак, постои начин да се зачуваат податоци

Технолошкиот гигант Google од денеска брише неактивни сметки. Компанијата претходно го најави овој потег за да ја зголеми безбедноста на...

Магазин19 часа

Сопственикот на TikTok, ByteDance, најави отпуштања

ByteDance , мајка на ТикТок, укинува стотици работни места во својот оддел за игри, изјави за CNBC лице запознаено со...

Хороскоп1 ден

Месечен Хороскоп (декември)

ОВЕН Љубов: На почетокот на месец декември сте поканети на забава со вашите драги пријатели, но не сте во можност...

Временска прогноза2 дена

Краткотрајно топло време, но голема разлика во температури, проследете ја најновата метео анализа

Во следниот период, односно до самиот крај на оваа седмица Балканот го очекува голем температурен шок (огромна разлика на температурите...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за четврток (30 ноември)

ОВЕН Марс сепак го зголемува вашиот стрес, бидејќи неговата главна идеја е да работите побрзо – ако се притиснете на...

Македонија3 дена

МВР демантира дека изгубеното девојче е пронајдено во соседна држава и апелира да ме се шират невистини!

Министерството за внатрешни работи ги демантира дезинформациите објавени на порталот „Курир“ дека 14-годишната В.Ѓ., за која на 27 овој месец...

НАЈЧИТАНИ