Следете не

Спорт

(ФОТО) Кичево има надеж, Марко Божиноски веќе игра за У-15 фудбалска репрезентација на Македонија

Објавено пред

на

Младите фудбалери од генерацијата 2009. од Академијата на ФФМ предводени од тренерот Драган Начевски започнаа со тренинзи.

Претходниот период, оваа млада генерација одржа два тренинг кампови во Кнежино кичевско и Дојран. Во периодот од 28. јули до 4. август беше одржан првиот тренинг камп во Кнежино. Од 7. август до 13. август беше одржан тренинг кампот во Дојран.

Главниот тренер на генерацијата на фудбалери родени 2009 година, Драган Начевски даде свој коментар и видување за младата селектирана генерација на фудбалери.

Претходниот период го искористивме на најдобар можен начин за да се подготвиме што подобро за активностите што не очекуваат наредниот период. Одржавме два тренинг кампови во Кнежино и Дојран. Задоволен сум што имав можност да ги имам на располагање сите 28 деца кои се дел од Академијата на ФФМ“.

„Децата се заедно цело време и имаат можност да се запознаат многу подобро, да се дружат и социјализираат. Со нас имаме и спортски психолог кој е многу значаен фактор, посебно во овој период кога децата треба да се развиваат на правилен начин и во вистинска насока“.

„На овие тренинг кампови, акцентот беше ставен пред се на физичката подготовка на децата, но го искористивме периодот и да поработиме на техничко – тактичките идеи. Задоволен сум од посветеноста и ангажираноста на децата на овие подготовки. Овие фудбалери се сеуште млади, пред нив е долг пат, но верувам дека со вистински пристап и ангажираност од сите, можеме да создаваме нови одлични фудбалери кои ќе бидат носители во своите клубови и репрезентацијата во иднина“.

Во Академијата на ФФМ, младите деца ги имаат сите предуслови да се развиваат, да учат кои се вистинските вредности и да станат одлични фудбалери. Проектот е базиран на тренинг програма која е усогласена целосно со УЕФА тренинг програмата, се со една цел, вистински и правилен развој на овие млади фудбалери. Децата се сместени во зградата на ФФМ академијата, каде што имаат извонредни услови за напредок. Имаат редовен организиран превоз до училиштата каде што следат настава, сместени се во ФФМ академијата, имаат три квалитетни оброци, ментор кој е задолжен за нивното однесуванње во училиштето и надвор од него“.

„На секој тренинг работат четири тренери (главен, помошен, финтес и тренер на голмани), физиотерапевт и доктор. Во текот на целата школска година имаме на распоред од 15 до 20 меѓународни натпревари против репрезентации и клубови, со цел децата континуаирано да напредуваат и да се подобруваат и после двегодишниот престој во Академијата да се вратат во клубовите многу подобри и со поголемо искуство. Верувам дека ова е вистинскиот начин генерално да се подигне квалитетот на македонскиот фудбал“.

„Во оваа генерација на млади фудбалери има огромен број на талентирани деца кои се надевам дека ќе станат идни репрезентативци. Од истата оваа Академија произлегуваат еден Елиф Елмас, Влатко Стојановски. Давор Здравковски, Милан Ристовски, кои се фудбалери со одлична меѓународна кариера и стандардни репрезентативци.

Ние од Кичево сме особено горди на нашето дете кое од рана возраст на свои 4 години тренира фудбал во својот матичен клуб ФК Кичево, а сега е веќе во академијата, односно ги брани боите на У15 македонската фудбалска репрезентација, Марко Божиноски преден везен играч.

Имено нашиот град од секогаш поседувал млади генерации деца кои имале вистински потенцијал за блескава фудбалска кариера, само треба многу труд, желба, ентузијазам и активна поткрепа од најблиските!

Само успеси момчиња, ние сме тука да го следиме вашиот чекор и во иднина! 👏

Среќно на следниот натпревар со вашите врсници од Турција!

Спорт

ФФМ го одржа првиот дел од редовниот летен семинар за асистенти судии и контролори за македонскиот фудбал, презентирана беше промената на услови за судење, која беше применета во ЕВРО 2024

Објавено пред

на

©porta.mk (архива)

Непосредно пред почетокот на новата натпреварувачка сезона 2024/2025, како и секоја година, Фудбалската федерација на Македонија во Кичево од 19 до 21 јули го организираше првиот дел од редовниот летен семинар за судии и контролори за натпреварите од македонскиот фудбал. Првиот дел од семинарот беше насочен за асистенти судии и контролори од единствената листа во рамките на Прва и Втора МФЛ.

Првиот ден од семинарот започна со стручно – едукативно предавање од ПФИ програмата кое го одржаа Димитар Мечкаровски, Марјан Ристевски и Емил Божиновски. Беа повикани вкупно 42 контроли, а на семинарот присуствуваа 37.

Вториот и третиот ден од семинарот беа резервирани за асистентите судии кои полагаа тестови од правилата на фудбалската лига, а на крајот се одржа и полагање на физички норми.

На овој семинар исто така беше презентирана и новата промена околу условите и критериумите на судењето, која беше применета и на неодамна завршеното Европско првенство во Германија.

Новото правило околу судењето на фудбалската игра гласи:

Само на капитените на тимовите ќе им биде дозволено да комуницицираат со судиите

Судиите сега имаат отворена линија на дијалог со тимовите  во објаснувањето на клучните одлуки и одлуките кои произлегуваат ов ВАР технологијата ( во натпреварите каде Вар технологијата е активна). Објаснувавањето на донесените одлуки им се дава исклучиво само на капитените на тимовите, кои се единствените играчи на теренот кои имаат право да разговараат со судијата и да бараат објаснување на одредена ситуација на респектабилен начин.

Капитените на клубовите имаат и превземаат одговорност, барајќи од своите соиграчи да ги почитуваат судиите, да држат дистанца и да не ги опкружуваат судиите по донесувањето на одлука за време на натпреварот.

Во ситуација во која капитен на екипата е голман, а е далеку од акцијата, како што е во повеќето случаи, тимовите имаат обврска да назначат играч кој ќе биде овластен да комуницира со главниот судија, за да добие објаснување за одредена ситуација.

Играчите кои нема да се придружуваат до ова правило, ќе бидат казнувани со дисциплинкса мерка.”

Следниот викенд на програмата е вториот дел од семинарот, на кој ќе присуствуваат главните судии и ФИФА асистенти судии од единствената лиса на Прва и Втора МФЛ, известуваат за јавноста од Фудбалската федерација на Македонија.

Прочитај повеќе...

Спорт

Распоред за денешните мечеви на турнирот во мал фудбал с.Вранештица

Објавено пред

на

©porta.mk

И денес продолжуваат натпреварите од новото коло на традиционалниот турнир во мал фудбал во с. Вранештица – Кичево, по следниот распоред со почеток од 20:30ч

  1. АКВА Терм Лисичани – Вранештица
  2. Куќа на Мијаци – Напредок
  3. Куќа на Мијаци – Лисичани
  4. Пињати Кичево – Аква Терм Лисичани

Бидете дел и не пропуштајте, повелете на добра скара, ладен пијалок и многу забава и спорт.

Прочитај повеќе...

Спорт

Големата спортска нација би можела да заокружи еден од најуспешните денови во шпанскиот спорт, титула на ЕУРО со веќе освоената титула во Тенис на Алкараз

Објавено пред

на

Шпанија ја брка четвртата титула за да го израмни рекордот на Германија, додека Англија ќе се обиде да го освои својот прв голем трофеј по освојувањето на Светското првенство во 1966 година.

Шпанија ги освои титулите во 1964, 2008 и 2012 година. Инаку финалниот натпревар ќе се одржи на Олимпискиот стадион во Берлин, а шпанската селекција важи за фаворит, бидејќи ги доби сите шест натпревари на ЕП и според рејтингот одигра најдобро.

Што се однесува до атмосферата во Берлин полека достигнува треска, улиците се преплавени со расположени шпански и англиски навивачи. Секој пее, навива за своето, без ниту еден инцидент. Река фудбалски фанатици денеска го поплави овој германски град.

Имено, Шпанија денеска веќе доби еден шампион, тенисерот Карлос Алкараз. Од Лондон пристигнуваа добри вести за масата шпански навивачи, така што во Берлин со нетрпение ја очекуваат новата титула но оваа во фудбалот.

Големата спортска нација би можела да го заокружи еден од најуспешните денови за шпанскиот спорт со можна титула на ЕУРО.

Во живо:

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт2 часа

ФФМ го одржа првиот дел од редовниот летен семинар за асистенти судии и контролори за македонскиот фудбал, презентирана беше промената на услови за судење, која беше применета во ЕВРО 2024

Непосредно пред почетокот на новата натпреварувачка сезона 2024/2025, како и секоја година, Фудбалската федерација на Македонија во Кичево од 19...

Македонија6 часа

Од ноќеска нова намалена цена на горивата

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на ЕУРОДИЗЕЛ (ДЕ V), се намалуваат за 1,50 ден/лит, во...

Lifestyle6 часа

Колку чекори дневно е оптимално да се направат?

Следењето на вашите чекори е одличен начин да го зголемите нивото на вашата активност, но дали навистина ви помага да...

Lifestyle7 часа

Ако ги имате овие симптоми откако ве убоди стршлен, веднаш контактирајте го вашиот лекар

Еден стршлен може да убоди еднаш или повеќе, а понекогаш стршлените се ројат, што резултира со десетици или стотици убоди....

Lifestyle7 часа

Истражување: Инсектите кои опрашуваат, како што се пчелите, се многу потолерантни на загадување од растителните штетници

Опрашувачите на инсекти, кои вклучуваат пчели, некои видови молци и пеперутки, се поподложни на загадување на воздухот отколку растителните штетници,...

Магазин7 часа

Илон Маск избегнува да плати 500 милиони долари на поранешните работници на Twitter

X, порано познат како Twitter, е во центарот на бројни правни спорови од неговото преземање од страна на Илон Маск....

Магазин7 часа

Нема повеќе Samsung Messages, отсега Google Messages на телефоните Galaxy

Samsung , наводно, објавил дека ќе го отфрли Samsung Messages како стандардна апликација за пораки во корист на Google Messages...

Магазин7 часа

Малите телефони се враќаат во форма на телефони на преклоп

Иако трендот кон поголеми екрани продолжува во 2024 година, има нов пораст на уреди со компактен дизајн, но со пресврт...

Магазин7 часа

Google и Microsoft имаат пристап до чипови од Кина и покрај забраната

И покрај забраната за продажба на Nvidia AI чипови со високи перформанси во САД, Google и Microsoft продолжуваат да ги...

Магазин7 часа

Spotify лансира нов глас и јазик за својот AI DJ

Spotify лансира верзија на шпански јазик на својата функција „AI DJ“. Новиот глас на шпански јазик е обезбеден од постариот...

НАЈЧИТАНИ