Следете не

Социјални мрежи

„Telegram“ поради потреба од некој приход плус, воведува реклами на својата платформа

Објавено пред

на

Телеграм е претежно бесплатна за користење, но очигледно за да ги поддржи и одржува своите услуги и сервери, на компанијата и треба некој вид на приход.

Како што стојат работите, се чини дека компанијата ќе го примени античкиот метод на генерирање приходи и тоа ќе биде преку реклами. Компанијата ќе започне со воведување реклами на својата платформа, но во ограничен капацитет за да не се меша во нејзината употребливост. Како што нагласува компанијата, Telegram нема да прикажува промотивни пораки на вашата листа за разговор, приватни разговори или групи.

Рекламирањето ќе влијае само на големите канали – услуги на кои веќе постои рекламирање, а чија поддршка води до највисоки трошоци од Telegram. Компанијата претходно се обиде да заработи со лансирање на операција за криптовалути, но изгледа дека тие планови пропаднаа, поради што беше донесена одлука да се врати на потрадиционалниот модел. Бидејќи овие реклами не се појавуваат во приватни групи или поединечни разговори, тоа не треба премногу да влијае на корисниците.

Веројатно ќе бидат засегнати само оние кои користат и учествуваат во големи канали, така што ова не треба да биде проблем.

Izvor: Ubergizmo

Социјални мрежи

„Twitter“ нема да дозволува видеа од непотврдени автори, многу се разочараа од оваа одлука..

Објавено пред

на

Твитер соопшти дека нема да дозволи споделување на приватни медиумски податоци, како што се фотографии и видеа, на својата платформа без согласност на лицето на нив.

Политиката за приватност на компанијата веќе забранува споделување на туѓи приватни податоци, како телефонски броеви, адреси и лични карти, потсетува Ројтерс.

Кога лицата на кои им се прикажани или овластени застапници ќе не известат дека не дале согласност за споделување на нивните приватни фотографии или видеа, ние ќе ги отстраниме – велат од Твитер.

Извор: Alo.rs

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

„Мета“ и „Facebook“ конечно ќе овозможат поголема контрола врз „News Feed“ – новостите на почетна

Објавено пред

на

Мета која е сопственик на Facebook, тестира нови начини на кои корисниците ќе можат да управуваат со содржината што ја гледаат во нивниот Facebook News Feed, иако во последновреме како да се поигруваат со дневните новости во „news feed“ секцијата, имено се прикажува она што најчесто и не сакаме да го гледаме..

Тестот првично е достапен за мал број корисници и им овозможува да ги приспособат своите приоритети за да ја зголемат или намалат количината на содржина што ја гледаат од одредени пријатели, членови на семејството, групи и страници со кои се поврзани на платформата.

Фејсбук го промени начинот на кој News Feed ја прикажува содржината неколку пати во текот на годините и сè уште не одлучил која содржина треба да има приоритет и зошто.

Не е познато како компанијата го контролира News Feed, но во септември објави извештај во кој посочува дека на јавноста ќе и понуди подобар увид за тоа каква содржина ја потиснува.

Мета посочува дека новиот тест е обид да им се понуди на корисниците поголема контрола на News Feed, за да можат да гледаат повеќе содржини што ги сакаат, а помалку што не им треба.

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

Пукна тиквата, Фејсбук го променува своето име и се ребрендира во „Мета“

Објавено пред

на

Компанијата, која ја објави промената на годишната конференција за програмери, соопшти дека одлуката за преименување е донесена со цел подобро да се „покрие“ она што го прави сега, бидејќи се проширува надвор од социјалните мрежи во области како што е виртуелната реалност.

Таа, исто така, ги откри плановите за Metaverse – онлајн свет каде што луѓето можат да играат, да работат и да комуницираат во виртуелна средина, често користејќи VR слушалки.

Промената на името следи по серијата негативни приказни за Facebook, врз основа на документи откриени од поранешен вработен во компанијата.

Френсис Хоген ја обвини компанијата дека го става „профитот над безбедноста“.

Во 2015 година, Google ја редефинира компанијата со именување на нејзината матична компанија Alfabet, но името не беше прифатено.

Промената на името уследи по неколкучасовниот застој во работата на Фејсбук и Инстаграм, што го чинеше сопственикот на компанијата Марк Цукерберг околу шест милијарди долари, пишува Блумберг.

Што е Метаверезум?
Сопственикот на Фејсбук, Марк Цукербег неодамна најави развој на метаверс, еден вид виртуелен свет за секого.

Тој рече дека за развој на овој проект се планира отворање на 10.000 работни места во Европската унија.

„Метаверзумот има потенцијал да помогне во пристапот до нови креативни, социјални и економски можности.

И Европејците ќе го обликуваат од самиот почеток“, се наведува во објавата на Фејсбук.

Новите работни места што ќе се отворат во следните пет години ќе вклучуваат „високо специјализирани инженери“.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 2 часа

Денешен Хороскоп (5 декември) – недела

ОВЕН Расположението ви е нестабилно, ова е еден од оние денови кога е подобро да се повлечите и да поминете...

КичевоПред 8 часа

Кичево вчера: Нападнати полицајци, нападната невенчана сопруга и тепачка помеѓу две жени

На 04.12.2021 година во ОВР Кичево лишени се од слобода А.М.(38) и П.М.(38), двајцата од селото Лазаровци. Тие, на улицата...

МакедонијаПред 9 часа

Денешен Ковид-19 биланс, нови 342 случаи..

Во последните 24 часа направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 135...

КичевоПред 11 часа

Ноќеска во Кичево пријавен неуспешен обид за опожарување на стан

На 04.12.2021 година околу 02:00 часот, во ОВР Кичево било пријавено дека пред влезна врата од стан на ул.„11 септември“...

ТехнологијаПред 12 часа

Сигурно ве интересира која земја е рангирана со најспор интернет на планетата?

Туркменистан е рангирана како земја со најбавен интернет во светот, а на корисниците им треба речиси цел ден да го...

На денешен денПред 18 часа

На денешен ден: 4 декември

1154.- Николас Брекспеир, првиот и единствен Англичанец што бил избран за папа, бил устоличен за поглавар на Римокатоличката црква како...

СпортПред 23 часа

(ВИДЕО) Поим за фер плеј, им дозволија на противникот да постигнат гол

И тоа се случува во фудбалот. Во третолигашки меч домашната екипа постигна гол на среќа во истиот момент кога фудбалерот...

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп [4 декември] – сабота

ОВЕН Може да очекувате парична награда или унапредување за трудот кој сте го покажале во претходниот период. Една личност се...

МакедонијаПред 1 ден

Тешка сообраќајка кај с.Лескоец на патот Охрид-Ресен

Тешка сообраќајна несреќа се случи вечерва на патот Охрид – Ресен, кај селото Лескоец. Настанот го потврди и портпаролот на...

Временска прогнозаПред 1 ден

Променливо облачно, во вечерните часови повремени локални врнежи од дожд, утре кратка сталибизација, од недела нови врнежи од дожд и снег

Моментално променливо облачно со умерен, а повремено и засилен ветер од јужен и од југоисточен правец, во вечерните часови покасно...

НАЈЧИТАНИ