Следете не

Автомобили

„Tesla“ повлекува повеќе од 80,000 возила од Кина поради проблеми со софтверот и безбедносните појаси

Објавено пред

на

Тесла повлекува повеќе од 80.000 автомобили произведени во Кина и увезени во земјата од 2013 година поради проблеми со софтверот и безбедносните појаси, соопшти во петокот кинескиот пазарен регулатор.

Американскиот производител на електрични автомобили повлече 67.698 возила Model S и X увезени во Кина помеѓу 2013 и 2020 година поради софтверски проблеми кои влијаат на системите за управување со батериите на возилата, пишува Ројтерс. Компанијата Тесла најави дека ќе го поправи софтверот на повлечените возила.

Tesla, исто така, повлече 2.736 увезени автомобили Model 3 произведени помеѓу јануари и ноември 2019 година, како и уште 10.127 автомобили модел 3 произведени во Кина од 2019 до 2022 година, поради потенцијално неправилно поставените појаси, кои Tesla повторно ќе ги инсталира.

Во април, Тесла повлече вкупно 127.785 автомобили Модел 3 во Кина, наведувајќи ги потенцијалните дефекти во полупроводничките компоненти што може да доведат до несреќи. Една четвртина од спорните возила се увезени во Кина, а останатите се произведени таму.

Извор: biznis.rs

Автомобили

Враќање на легендата: Како изгледа новиот Renault 5 (ФОТО)

Објавено пред

на

Популарната „петка“ сега има електричен погон.

На социјалните мрежи се појавија првите фотографии од новиот Renault 5, еден од најочекуваните електрични автомобили во Европа. Светската премиера и официјалното претставување ќе се одржи на салонот за автомобили во Женева.

На прв поглед речиси и да нема разлика во однос на концептот од 2021 година, што значи дека станува збор за атрактивен автомобил и можеби првиот мал градски електричен автомобил кој ќе се продава во големи серии во Европа. Се ќе зависи секако од цената, а претходно беше споменато дека ќе стартува од 25.000 евра.

Дизајнот е почит на оригиналната „петка“, еден од најважните автомобили во историјата на француската марка.

Една од најистакнатите карактеристики е дигиталниот индикатор за полнење на батеријата поставен на врвот на хаубата. Дизајнерите на Renault го искористија овој простор за дигитален панел кој светнува секогаш кога возилото е поврзано на полнач, покажувајќи го моменталното ниво на полнење.

Кога батеријата ќе достигне полн капацитет, LED дисплејот го прикажува бројот 5.

Внатрешноста очекувано е главно без ретро содржина, бидејќи денес не можете без два екрани.

Со должина од 3,92 метри, овој градски автомобил ќе биде првиот базиран на новата механичка платформа AmpR Small, опремена со задна мултилинк суспензија.

Renault официјално потврди две опции за батерии, кои нудат капацитети од 40 kWh или 52 kWh.

Поголема батерија ќе биде достапна од лансирањето, обезбедувајќи опсег на WLTP до 400 километри. Во иднина ќе ја поддржува технологијата V2G (vehicle-to-grid), што ќе им овозможи на сопствениците да продаваат енергија назад на мрежата.

/B92

Прочитај повеќе...

Автомобили

Што значат бројките и буквите на гумите?

Објавено пред

на

На гумите има многу различни ознаки, секоја од нив има специфична функција, односно секој е важен на свој начин.

За многу возачи, бројките и буквите на страните на гумите се неразбирливи хиероглифи. Швајцарскиот автомобилски клуб (TCS) ни помага да ги дешифрираме овие кодови.

На гумите има многу различни ознаки, секоја од нив има специфична функција, односно секој е важен на свој начин.

Што значат овие ознаки на гумите?

1. Ширина на гумата во mm

2. Односот на висината и ширината на гумата во проценти – 65 проценти од ширината на гумата од 195 mm

3. Тип на гума. R = радијални гуми

4. Дијаметар на бандаж во инчи (1 инч = 2,54 см)

5. Индекс на носивост (91 = 615 kg по гума)

6. Индекс на максимална брзина (H = 210 km/h)

7. Производител и име на гуми

8. Регистрациски броеви според прописите на земјата. Бројот го симболизира датумот на производство. 0809 = 8-ма недела, 2009 година

9. Tubeless = гума без дополнителна внатрешна гума

10. Симбол на снегулка – зимски гуми

11. M+S (Mud & Snow) се зимски или гуми за сите сезони

12. ECE ознака за европски стандард (плус број на земја)

13. Run Flat (run-flat гуми)

14. Индикатор за абење (на површината на шарата)

Прочитај повеќе...

Автомобили

Доаѓа новиот Mitsubishi Pajero?

Објавено пред

на

Според јапонските медиуми, Pajero би можел да се врати на сцената во блиска иднина. Новата генерација би можела да добие plug-in хибриден склоп и би се базирала на платформа развиена од алијансата Renault-Nissan-Mitsubishi.

По 40 години на пазарот и со испорачани повеќе од 3,3 милиони примероци, Mitsubishi Pajero беше повлечен од производство во 2021 година.

Познатиот теренец уживаше огромна популарност низ целиот свет, а исто така се круниса со слава во мотоспортот – Pajero победи на релито Dakar 12 пати во рацете на девет различни возачи.

Јапонските медиуми пишуваат дека Mitsubishi би можел повторно да ја оживее оваа легенда во блиска иднина. Според весникот Best Car, новиот модел од теренско возило би се трансформирал во луксузен теренец.

Новиот Pajero би добил ексклузивен plug-in хибриден погон, а најверојатно тоа би бил подобрена верзија на истиот погон кој се наоѓа во Outlander PHEV.

Исто така, новиот Mitsubishi Pajero би се базирал на нова платформа, развиена од алијансата Renault-Nissan-Mitsubishi. Во исто време, јапонското издание наведува дека идниот Pajero би можел да биде долг речиси пет метри, односно да биде подолг од сегашниот Outlander.

Конечно, јапонските новинари шпекулираат и дека следната генерација на Pajero би можела официјално да биде претставена во 2027 година, а почетната цена би требало да биде повеќе од 50.000 евра.

/B92

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт2 часа

Д-р Илија Стоилов одржа предавање на две антидопинг работилници во организација на ФФМ и репрезентацијата до 17 години и А селекцијата на жени

Работилниците беа организирани за македонските репрезентативки од А селекцијата и младите репрезентативци до 17 години. Предавањето го одржа д-р Илија...

Автомобили5 часа

Враќање на легендата: Како изгледа новиот Renault 5 (ФОТО)

Популарната „петка“ сега има електричен погон. На социјалните мрежи се појавија првите фотографии од новиот Renault 5, еден од најочекуваните...

Магазин5 часа

Apple воведува нова заштита против идни напади во iMessage

Apple објави дека воведува нов пост-квантен криптографски протокол наречен PQ3 на iMessage, дизајниран да ја брани шифрирањето од квантни напади....

Магазин5 часа

Google исклучува уште една популарна апликација

Апликацијата Google Pay се гаси во САД. Самостојната верзија на апликацијата Google Pay веќе нема да биде достапна за американските...

Магазин5 часа

Сега е достапна за секого: проверете дали ја имате оваа опција на X

На корисниците им се препорачува одвреме-навреме да проверуваат дали се појавила нова опција во нивната мобилна апликација. Сите корисници на...

Магазин5 часа

Apple: iPhone 15 има двојно повеќе батерија

Компанијата тврди дека сите четири модели можат да задржат 80 отсто од нивниот оригинален капацитет за полнење по 1.000 циклуси...

Македонија9 часа

Сообраќај по влажни коловози, магла на превоите Стража, Плетвар и Ѓавато

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози. Намалена видливост поради појава на магла од 100 –...

Хороскоп17 часа

Хороскоп за понеделник (26 февруари)

ОВЕН Не прифаќајте туѓи мислења дури ни по цена вашите ставови да ве одведат во големи проблеми. Во текот на...

Магазин19 часа

(ГАЛЕРИЈА) Во четвртокот се одржа „Златна Бубамара на Популарноста“, а фотографиите од настанот на кичевчанецот Ангелески беа несомнено број 1!

Во четвртокот во Скопје се реализираше престижната „Златна Бубамара на Популарноста“ 27-ма по ред. Манифестација која долги години е стожер,...

Технологија22 часа

Маск не запира, ја најави електронската пошта која ќе се вика „Xmail“

Илон Маск продолжува да најавува нови услуги и подобрувања за X платформата, а овој пат добиваме услуга за е-пошта. Илон...

НАЈЧИТАНИ