Следете не

Автомобили

Tesla произведе 365.923 електрични возила во третиот квартал

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Компанијата постојано го зголемува производствениот капацитет

По проблемите поради пандемијата во вториот квартал, Tesla повторно го зголеми производствениот капацитет. Ова доведе до рекордни испораки на возила помеѓу 1 јули и 30 септември.

Компанијата во овој период произведе 365.923 ЕВ возила. Ова претставува зголемување на производството за речиси 54 отсто во однос на претходната година. Минатата година Tesla произведе 237.823 автомобили во третиот квартал. Исто така, производството е зголемено за 41,5 отсто во однос на вториот квартал од 2022 година. Во тоа време, компанијата произведе 258.580 возила.

Од вкупниот број произведени возила, компанијата произведе 19.935 Model S и Model X. Што се однесува до Model 3 и Model Y, компанијата произведе 345.988 возила. Тесла испорача околу 343.830 возила во третиот квартал. Ова претставува најголем број возила што компанијата ги испорачала во кој било квартал до денес. Сепак, тие бројки се под очекувањата. Според очекувањата на аналитичарите, Tesla требаше да испорача околу 359.162 ЕВ во текот на кварталот.

Тесла произведе уште околу 20.000 возила што можеше да ги испорача во текот на третиот квартал. Но, тие возила останаа во фабриките. „Како што нашиот обем на производство продолжува да расте, станува сè поголем предизвик да се обезбеди капацитет за транспорт на возила по разумна цена за време на овие врвни логистички недели“, се вели во соопштението на компанијата.
Гигафабриката во Шангај е клучот за успехот

Извршниот директор Илон Маск минатата година изјави дека Tesla ќе има значително зголемување на испораките на крајот од секој квартал. Тоа е затоа што Шангајската гигафабрика, која неодамна го изгради својот милионити автомобил, произведува електрични возила за Европа и другите земји во првата половина од секој квартал, „потоа автомобили за далечните делови на Кина, потоа автомобили за блиските делови на Кина“, рече Маск. .

„Во третиот квартал, почнавме да преминуваме кон порамномерна регионална мешавина на производство на возила секоја недела. Ова доведе до зголемување на автомобилите во транзит на крајот на кварталот“, се вели во соопштението на компанијата. „Автомобилите кои се нарачани ќе им бидат доставени на клиентите по пристигнувањето на нивната дестинација.

Бројот на автомобили произведени и испорачани од Tesla драстично се намали во вториот квартал од 2022 година. Компанијата беше принудена да ја прекине работата во својата фабрика во Шангај во март поради коронавирусот.

Производството во фабриката продолжи, додека неодамна отворените Гигафабрики во Берлин и Тексас и помогнаа на компанијата значително да го подобри производството. Компанијата ги објави финансиските резултати од третиот квартал на 19 октомври.

Извор: Engadget

Автомобили

Honda започнува со производство на автомобили на водород во САД до 2024 година

Објавено пред

на

Honda во производствениот процес вклучи автомобили со водородни горивни ќелии, а засега само во САД. Производителот на автомобили откри дека ќе започне со американско производство на возила со горивни ќелии во 2024 година. Првиот модел ќе биде plug-in хибрид базиран на актуелната генерација на CR-V.

Водородните автомобили сè уште не се популарни во САД

Теоретски, ќе имате чисто електрично возење за секојдневно патување, но сепак ќе имате нула емисии за подолги возења од град до град. Повеќе детали за CR-V на водород ќе бидат откриени поблиску до неговото лансирање во 2024 година. Постоечкиот CR-V е достапен како конвенционален хибрид со мотор на гас и без функција за приклучување.

Новиот модел е дел од поголемата стратегија на Honda за целосно исфрлање на возилата со мотори со внатрешно согорување до 2040 година, користејќи комбинација од чисто електрични возила и автомобили со горивни ќелии. Покрај водородниот CR-V, Американците може да очекуваат целосно електричен SUV Prologue во 2024 година. Honda планира да постигне нула емисија на јаглерод до 2050 година.

Неизвесно е дали има пазар за теренци со горивни ќелии. Автомобилите со погон на водород не добија голема привлечност во САД во споредба со целосно електричните возила, делумно поради високите цени и недостатокот на бензински пумпи. Honda го отфрли седанот Clarity базиран на горивни ќелии за 2021 година, наводно како одговор на слабата побарувачка.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Автомобили

Кина повлекува над 435.000 „Тесла“ возила поради софтверска грешка која предизвикувала проблем во задните светла и истите не се вклучувале

Објавено пред

на

Американскиот производител на електрични возила Тесла повлече 435.132 електрични автомобили од пазарот во Кина поради софтверска грешка поради која не се вклучувале задните светла.

Кинеската државна управа за регулирање на пазарот соопшти дека грешката предизвикала задните светла да не се палат дури и по палењето на возилото, што може да претставува ризик од судар при ноќно возење.

Во соопштението се вели дека компанијата ќе ги повлече возилата и ќе го ажурира софтверот за да го исправи дефектот на 142.277 автомобили Model 3 произведени помеѓу 27 декември 2020 година и 7 ноември 2022 година и 292.855 автомобили Model Y произведени помеѓу 1 јануари 2021 година и 11 ноември. 2022 година.

Извор: N1 info / Anadolija

Прочитај повеќе...

Автомобили

Внимавајте на црниот мраз! Оваа појава е една од најголемите опасности на зимата

Објавено пред

на

Во мртвата зима, заедно со студените рани утрински и ноќни часови, црниот мраз е една од скриените опасности на патот.

Овој подмолен феномен, едвај видлив со голо око, може да предизвика несреќи поради губење на контролата на возилото. Црниот мраз, се разбира, не е црн по боја, туку тенок проѕирен филм од замрзната вода што се формира на површината. Не се појавува само на коловозот, туку и на тротоарите, па претставува опасност и за пешаците.

Понекогаш е тешко да се види бидејќи е лесно да се поверува дека асфалтот е во добра состојба, создавајќи лажно чувство на сигурност кај возачот.

Црниот мраз обично се формира кога температурите паѓаат под нулата и во зори или самрак, период од денот кога има најмногу температурни промени. Овој феномен се јавува кога сончевите зраци не паѓаат на патот или каде што асфалтот е сè уште студен.

Патишта со дрвја што покриваат дел од патот, патишта со мал сообраќај, влезови и излези од тунели или мостови се најчестите места каде се формира црн мраз. Затоа, бидете особено внимателни кога возите во зима и одржувајте растојание бидејќи тоа ќе ви ја зголеми способноста да реагирате и да ги исправите сите грешки.

/rHak

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Технологија1 час

Апликацијата „Meitu“ која користи вештачка интелегенција ги освои сите симпатии, вашите фотографии ги претвора во анимирани ликови

Апликацијата Meitu има примарна функција за ретуширање фотографии, но нејзините автори додадоа нова опција која користи вештачка интелигенција за да...

Кичево8 часа

Од средина на ноември до сега вкупно 13 луѓе од Кичево биле жртви на напади од бездомни кучиња, решение за сега очигледно нема

Од средина на месец ноември па се до денес, вкупно 13 луѓе биле цел на кучиња скитници кои биле нападнати...

Гејминг8 часа

Microsoft сака да ја донесе Call of Duty на конзолите на Nintendo

Фил Спенсер ја објави 10-годишната посветеност на компанијата да ја направи CoD достапен на конзолите на Nintendo доколку се постигне...

Временска прогноза9 часа

Обновена временска прогноза: Доаѓа дожд и невреме за викенд

Може слободно да се каже дека за време на викендот, како и во почетокот од следната седмица регионот и Македонија...

На денешен ден15 часа

8 декември – Светот „На денешен ден“

1542.- Родена е Мери Стјуарт, кралица на Шкотска од 1560 година. Поради нејзината про-католичка политика, била принудена да абдицира во...

Хороскоп22 часа

Хороскоп за четврток (8 декември)

ОВЕН Барате начин како да ги оправдате причините поради кои сеуште се наоѓате на место на кое многу ваши соработници...

Спорт1 ден

Познати противниците на младите женски репрезентации во фудбал до 17 и 19 години за турнирот кој ќе се одржи во Македонија

Младите женски селекции на Македонија до 17 и до 19 години ги дознаа противниците за следните квалификации што ќе се...

Култура1 ден

Утре се празнува Св.Ѓорѓија, голем ден, куќна слава и именден, нека е за многу години домаќини!

Верниците со православна вероисповед го празнуваат посен свети Ѓорѓија. Освен како семејна слава, овој голем ден се празнува и како...

Кичево1 ден

Кичевските села „Козица, Белица, ХПП Белица и Белица 1“ во петок ќе бидат со времен прекин на електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа на ден 09.12 – петок, ЕВН КЕЦ Кичево ќе работи на терен, така што прекини во снабдување...

Македонија1 ден

Бензините повторно поевтинуваат, дизелот и автоплинот остануваат со иста цена

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, се намалуваат за 2,00 ден/лит, во однос на малопродажните цени утврдени...

НАЈЧИТАНИ