Следете не

Хроника

Огнената стихија од тетовскиот Ковид-центар однесе најмалку 10 човечки животи, медицинските служби се на терен и ги спасуваат останатите загрозени

Објавено пред

на

Вечерва во тетовскиот Ковид-центар се случи огромна трагедија во која поради експлозија и пожар според официјалните информации има десет жртви, а оваа бројка како што велат може и да порасне.

Противпожарните и медицинските служби реагираа веднаш, така што пожарот бил ставен под контрола во најкус можен рок, додека во овој момент од информации на терен во тек е акција на здравствените служби за спасување на секој загрозен живот.

Институтот за судска медицина во Скопје се подготвува за обдукција на лицата што ќе им бидат донесени од модуларната болница од Тетово, како што појаснуваат за медиумите – ќе се работи за специфичен третман, пред се заради тоа што се работи за позитивни лица, а кои што починале во пожарот.

Упатуваме сочувство до најблиските од починатите и брзо закрепнување на повредените, ова е дефинитивно една црна дамка и трагедија од невидени размери!

 

Хроника

Трагична вест ја потресе државата, загина 24 годишна девојка кај скопскиот пешачки премин во близина на „Сити Мол“

Објавено пред

на

Загина 24-годишна девојка откако вечерва беше прегазена на пешачки премин во близина на Сити мол во Скопје, објави А1он.

Девојката преминувала улица на пешачки премин, кога автомобил „Тојота“ ја прегазил и ја фрлил неколку метри со што се здобила со смртни повреди.

Неофицијално автомобилот кој ја прегазил претекнувал друг автомобил кој застанал на пешачки.

Полицијата е на терен и врши увид на местото на несреќата.

Прочитај повеќе...

Хроника

(ВИДЕО) Трагедија ја потресе Турција, во страшна сообраќајка загина фудбалерот Ахмед Чалик

Објавено пред

на

Вчера во страшна сообраќајка загина турскиот фудбалер на Коња, Ахмед Чалик, јавија турските локалните медиуми кои сега успеале да пронајдат и видео од несреќата.

На видеото може да се забележи дека веќе починатиот Чалик вози со поголема брзина, го заобиколува камионот, а потоа губи контрола над возилото и слетува од патот.

Видеото кои го објавија турските медиуми може да го погледнете ТУКА

ФОТО: printscreen / video tribute Ahmed @ Yeni Safak Spor

Прочитај повеќе...

Хроника

ТАГА ДО НЕБОТО: Почина српскиот кошаркар Стеван Јеловац, имаше само 32 години

Објавено пред

на

Српскиот кошаркар Стеван Јеловац почина како последица на мозочен удар, потврди грчкиот АЕК. Јеловац доживеа мозочен удар на 14 ноември на тренинг на грчкиот тим, пренесува Н1.

Набргу потоа се огласи и АЕК, кој истакна дека состојбата на српскиот играч е стабилна, но се уште критична. Јеловац пред неколку дена беше префрлен во Србија, на барање на неговото семејство.

Јеловац летово пристигна во грчки АЕК, а претходно сезоната ја мина во Јапонија.

Тој почина како последица на мозочен удар, потврди грчкиот АЕК. Го носеше дресот на Мега, Црвена Звезда, Анталија, Касерта, Сарагоса, Ритас, Нижни, Бамберг, Газиантеп.

За српската репрезентација дебитираше на 28 години и одигра 11 натпревари. Тој ја имаше најзабележливата улога во националниот дрес во квалификациите за СП 2019 година.

Стеван Јеловац е роден 1989 година во Нови Сад.

Пријателите и познаниците се простуваат од големата кошаркарска надеж, која прерано го напушти овој свет!

Почивај во мир!

ФОТО: eurohoops.net

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хроника11 минути

Трагична вест ја потресе државата, загина 24 годишна девојка кај скопскиот пешачки премин во близина на „Сити Мол“

Загина 24-годишна девојка откако вечерва беше прегазена на пешачки премин во близина на Сити мол во Скопје, објави А1он. Девојката...

Македонија5 часа

Ковид-19 биланс за денес, 1,172 нови случаи починале 12 пациенти

Во последните 24 часа направени се 4.021 тестови, а регистрирани се 1.172 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 629...

Спорт5 часа

ФФМ и општина Аеродром: Да започнеме проект кој ќе биде обележје на едно време

Раководството на Фудбалската федерација на Македонија, претседателот Муамед Сејдини, генералниот секретар, Филип Поповски и неговиот заменик, Дрилон Ганиу во „Куќа...

Култура5 часа

Најскапата серија на сите времиња: Милијарда долари за новиот „Господар на прстените“

Претстојната серија на Амазон, еден вид спиноф на филмови за „Господарот на прстените“, која се смета за најскапата серија на...

Магазин6 часа

Google почнува да ги тестира Android игрите на Windows

Microsoft го најави Windows 11 со ветување дека ќе ги поддржува апликациите за Android, иако таа функционалност не беше подготвена...

Временска прогноза8 часа

Од вечерва западниот регион под снег, најава и за многу студено време после обилните врнежи, детали..

Во текот на вечерните и ноќните часови од запад ќе започнуваат врнежи од СНЕГ. Инаку, како што најавивме, утре врнежите...

Култура8 часа

Денес се традиционалните „Женски Водици“, додека именден слават Јован, Јована, Јана, Јоана.. за многу години!

Денес се традиционалните и на далеку прочуените „Женски Водици“ каде при церемонијалот на предавањето на паричето од крстот, стариот Божи...

Македонија8 часа

(ВИДЕО) Преносот овозможен во живо за „Богојавление Водици“ од Охрид еден од најследените преку социјални мрежи

Вчера по осветувањето на езерските води се случи најмасовното положувањето на Светиот крст, каде најсреќен помеѓу стотината капачи беше Мартин...

Култура15 часа

Денес е Св. Јован, се верува дека на овој ден Св. Јован Крстител на реката Јордан го крстел Исус Христос.

Православните христијани денес на 20 јануари го прославуваат празникот Св. Јован бидејќи се верува дека на овој ден Св Јован...

Хороскоп22 часа

Дневен Хороскоп (20 јануари / четврток)

ОВЕН Избегнете да влегувате во тесно и концентрирајте се на она што ви се случува моментално. Не дозволувајте проблемите да...

НАЈЧИТАНИ