Следете не

Хроника

Шок и неверување, тажно утро, во автобуска несреќа загинаа 45 македонски државјани, во загинатите има и деца

Објавено пред

на

Според последните информации, 45 лица загинаа откако рано утрово се запали автобус со македонски регистерски таблички на автопат во западна Бугарија.

Началникот на Секторот за противпожарна заштита на бугарското Министерство за внатрешни работи Николај Николов изјави дека меѓу загинатите има и деца.

Седум лица со изгореници се пренесени во болница во бугарската престолнина Софија, изјави Николов за приватната телевизија БТВ, пренесува Ројтерс.

Автобусот со 52 лица се движел по автопатот Струма од Софија до Благоевград на југозападот на земјата, а несреќата се случила околу 2 часот на излезот за Бошнек, на околу 40 километри јужно од Софија, јави телевизијата БТВ. веб-страница.

Васко Пиргов, кој работи во Перник во Окружната служба за безбедност, за бугарската државна телевизија изјави дека во 3.04 часот добил сигнал дека се случило нешто на автопатот „Струма“ и дека во 3.30 часот бил на местото на несреќата.

– „Веќе имаше колона од возила, но со добра организација полицијата од Перник се проби до автобусот, како и противпожарно возило. Се молев да има што помалку жртви, но брзо разбрав дека има многу загинати, рекоа можеби над 40 души – шокантно“. Според него, огнот во автобусот избувнал кај предната десна гума. 

Автобусот се движел со брзина од 100 км на час. Истрагата ќе каже што е причината, но првично мислам дека огнот избувнал во предниот дел на автобусот“, вели Пиргов, кој е експерт-инженер за мотори со внатрешно согорување.

ФОТО: printscreen/video

Хроника

Трагедија во Косово, млади тинејџери се убиени во терористички напад

Објавено пред

на

Во нападот со калашников на автобусот кај Дечани во Косово животот го загуби возачот на автобусот Гани Ѓокај, како и учениците од село Глоѓан – девојката Л.Х.(19) и момчето Ѓ.М.(17)

Тоа беше училишен возен ред, се враќаше како и секој ден со автобус, како и сите ученици“

Како што изјавила за РТК, семејството на убиената девојка е во шок.

– „Таа никогаш не зборуваше за какви било проблеми на автобуската линија. Нејзината желба беше во иднина да биде доктор“, изјавија за РТК.

Имаше 17 години, отиде на медицинско училиште и се враќаше од училиште.

Официјалната веб-страница на Средното економско училиште „Кадри Кусари“ во Ѓаковица објави дека Љ.Х, ученик од ова училиште, е еден од убиените при нападот на автобусот во Глоѓан, јавува Кљан Косова.

Искрено сочувство до семејството на Ледион од вработените во училиштето, учениците и особено од соучениците“, се наведува меѓу другото на официјалната веб-страница на ова училиште, пренесува Кљан Косова.

Извор: Blic.rs

Прочитај повеќе...

Хроника

По избувнат пожар во рудник за јаглен во руски Сибир загинале најмалку 14 лица, додека 35 се воделе како исчезнати

Објавено пред

на

Најмалку 14 лица загинаа, а 35 се водат како исчезнати денеска кога избувна пожар во рудник за јаглен во руски Сибир. Се стравува дека меѓу исчезнатите нема преживеани.

Властите во регионот на Кемерово соопштија дека пронашле тела на 11 рудари и дека тројца спасувачи подоцна биле убиени за време на потрагата по исчезнатите во оддалечен дел од рудникот.

Не се знае точната локација на 35-те исчезнати рудари. Акцијата за спасување на затворениците на околу 250 метри под земја била прекината попладнето поради можна експлозија. Спасувачите потоа биле брзо евакуирани од рудникот.

Според агенцијата Интерфакс, рударите имаат резерви на кислород кои вообичаено можат да издржат околу шест часа, но тие сигурно не би биле доволни до вечерва.

Во пожарот се повредени 50 рудари.

Кога избувнал пожарот, во рудникот Листвјажнаја имало 285 луѓе, а чадот брзо се проширил низ системот за вентилација.

Властите веќе прогласиле тридневна жалост.

ФОТО: printscreen/video
ВИДЕО: Reuters
Извор: Danas.rs

Прочитај повеќе...

Хроника

Меѓу загинатите во автобуската несреќа има и кичевчанец дел од кабинетот на кичевскиот градоначалник, нека почива во мир!

Објавено пред

на

За жал меѓу загинатите во автобуската несреќа на автопатот „Струма“ која се случи доцна ноќеска е и 27 годишниот Газменд У. од Кичево и неговата вереница 23 годишната Албина Б од Тетово.

Газменд заедно со својата вереница славеле роденден во Инстанбул.

Оваа трагична вест за смртта на Газменд во телефонски разговор за Телевизија Телма ја потврдил градоначалникот Дехари, кој изрази длабоко жалење за оваа голема трагедија.

Инаку Укали бил член и на Советот на млади на Општина Кичево во 2015 година, како чесен и одговорен работник, пример за амбициозен и млад човек од благородно семејество.

Другар Гаги, почивај во мир!

Извор: Телма ТВ.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 4 минути

На денешен ден: 3 декември

1694.- Во Англија беше донесен закон со кој се бара нов парламент да се избира на секои три години. 1800.-...

ХороскопПред 7 часа

Хороскоп за денес (3 декември) – петок

ОВЕН Можеби немате веќе нови идеи и тешко ви е да имате позитивни мисли кога станува збор за работата. Мора...

СпортПред 9 часа

Во месец декември закажани регионални натпревари за национален тим до 14 години, се однесуваат за најдобри фудбалери родени 2008 год

Фудбалската федерација на Македонија ги информира сите клубови дека во текот на месец декември ќе се одржат регионални селективни натпревари за...

КичевоПред 13 часа

(ВИДЕО) Се врши проценка на штетата од поплавите, околу 100 куќи биле поплавени во Кичево, најзагрозени се жителите на „Прилепска“

Околу 100 објекти се погодени од поплавите кои се случија во понеделникот во Кичево. Најпогодена населба е „Прилепска“ која се...

МакедонијаПред 14 часа

Денеска 333 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 2.440 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 154...

МагазинПред 18 часа

Мета ја укина забраната за рекламирање криптовалути

Мета ја напушта својата долгогодишна (ако не и апсолутна) забрана за рекламирање на криптовалути. Според CNBC, Мета ја заврши својата...

МагазинПред 18 часа

Камерата на вашиот следен телефон со Android може секогаш да биде вклучена

Никој не сака да става селотејп на предната камера на својот паметен телефон, но доколку оваа функција стане норма, тоа...

СветПред 18 часа

Шокантно откритие: Што кријат внатрешните извештаи на ЦИА

Американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) има докази дека најмалку 10 нејзини вработени биле вмешани во злосторства поврзани со сексуална експлоатација...

СветПред 19 часа

Обединетото Кралство го одобри GSK лекот против Ковид-19

Британската агенција за лекови денеска објави дека го одобрила третманот на GlaxoSmithKline (GSK) против Ковид-19. Сотровимаб базиран на моноклонални антитела...

МакедонијаПред 19 часа

Пронајдени нерегуларности кај кичевски возила и автобус, детали за вчерашната акциска за јавен превоз

На 01.12.2021 на подрачјето на СВР Охрид извршени се засилени сообраќајни контроли  на автобуси и други моторни возила што вршат...

НАЈЧИТАНИ