Следете не

Автомобили

Toyota инвестира 35 милијарди долари во електрични возила на батерии

Објавено пред

на

Јапонската Toyota, еден од најголемите светски производители на автомобили, планира да инвестира 4.000 милијарди јени (35 милијарди долари) во изградба на целосна линија за 30 модели на електрични возила на батерии до 2030 година.

Компанијата, исто така, има намера да ја зголеми продажбата на електрични возила на батерии ширум светот за 3,5 милиони единици годишно до крајот на деценијата, објави денеска извршниот директор Акио Тојода, пренесува CNBC.

Најголем дел од тековната продажба на електрични возила на Тојота се хибриди со комбиниран погон со мотор со внатрешно согорување и електричен мотор на батерии. Електричните возила на батерии имаат мал дел од тековната продажба.

Јапонскиот автомобилски гигант ќе ги зголеми новите инвестиции во технологијата на батерии за 500 милијарди јени (4,4 милијарди долари) на 2,0 трилиони јени (17,6 милијарди долари), соопшти Toyota.

Тоа ќе биде дел од вкупната инвестиција на Toyota од 4,0 трилиони јени во електрични возила со батерии, што ќе вклучува капитални трошоци, како и истражување и развој.

Компанијата планира до 2030 година својот бренд на луксузни електрични возила со батерии, Lexus, да учествува со 100 отсто удел во вкупната продажба на возила на Toyota во Европа, Северна Америка и Кина и во глобалната продажба до 2035 година.

/RTV/

Автомобили

Rimac најавува нов хиперавтомобил Bugatti со SUS мотор?

Објавено пред

на

Rimac ветува дека ќе бидеме „изненадени“ од новиот хиперавтомобил, кој ќе има невидени карактеристики на сериски автомобил.

Уште во август 2021 година, на неделата на автомобили во Монтереј, Мате Римац зборуваше за плановите за нов хиперавтомобил. Тогаш не навлегуваше во детали, само рече дека целосно нов модел е во развој и дека би можел да пристигне во 2024 година.

Според Motor1, сега овој извршен директор на новооснованата компанија Bugatti Rimac откри неколку работи за новиот модел. 33-годишниот хрватски претприемач вети дека се уште има иднина за стариот мотор со внатрешно согорување. Тој ветува дека ќе бидеме „изненадени“ од новиот хиперавтомобил кој ќе има невидени карактеристики на сериски автомобил.

„И јас сум за мотор со внатрешно согорување. Од оваа изјава произлегува едно прашање – дали наследникот на Chiron ќе го задржи моќниот W16 мотор? Ако Lamborghini може да го одржи жив V12 за наследник на Aventador, можеме само да се надеваме дека Bugatti ќе стори сé за 8.0-литарскиот мотор да ги исполнува построгите прописи за емисија на издувни гасови.

Се разбира, задржувањето на SUS моторот не значи дека следниот Bugatti ќе избегне електрификација. Масивен W16 мотор во центарот на хибридната поставка би создал лудо моќен (и тежок) автомобил имајќи предвид дека Super Sport 300+ веќе има неверојатни 1.577 КС, пишува порталот Autoblog.

Врз основа на претходните изјави, Мате Римац е со отворен ум за иднината на Bugatti. Минатата година тој рече дека може „да направи нешто лудо“ или „нешто сосема лудо за што никој не размислува“. Се смета за купе со долга хауба или дури и SUV, додека чисто електричен автомобил што ја користи технологијата на Nevera веројатно е прашање кога, а не дали.

Сепак, Bugatti Rimac вети дека ќе вложи многу напор за потенцијално EV наместо едноставно да го смени името на Nevera.

/Autoblog.rs/

Прочитај повеќе...

Автомобили

Што да правите кога ќе ви замрзне рачната сопирачка, а автомобилот не се ни движи

Објавено пред

на

Студот во текот на зимата им создава бројни проблеми на возачите, а еден од нив е тоа што рачната сопирачка може да замрзне на ниски температури. Овој проблем се манифестира во фактот дека автомобилот нема да се движи, ниту напред, ниту назад.

Некогаш ќе замрзне кабелот на рачната сопирачка, а механизмот на тркалата може да се замрзне, односно системот за сопирање – во зависност од моделот на некои автомобили, тоа се плочките и дисковите на сопирачките.

Замрзнување на рачката на сопирачката може да се почувствува дури и ако ја вратите рачката на сопирачката без поголем отпор или ако почувствувате дека напнатоста во рачката на сопирачката е намалена.

Потоа прво обидете се да го движите возилото полека (но прилично бавно), напред – назад. Неколку сантиметри – да не се оштети системот за сопирање. Повторете го ова неколку пати.

Ако тоа не функционира, обидете се да ја кревате и спуштате рачната сопирачка неколку пати по ред. Ако тоа не помогне, и само ако сте добри во тоа, можете да удрите во колцето неколку пати со тврд предмет.

Според Revija HAK, доколку сопирачката не се ослободи, пронајдете продолжен кабел и поврзете фен за коса. Насочете го топлиот воздух во тркалата што ги држи сопирачката и тоа треба да биде доволно за да го ослободи ледениот стисок.

/nova.rs/

Прочитај повеќе...

Автомобили

Како да спречите замрзнување на стаклата на вашиот автомобил

Објавено пред

на

За време на студените месеци, поради ниските температури, прозорците на автомобилот може да замрзнат. Но, постојат некои работи што можете да ги направите за да го спречите тоа.

Наједноставната опција е да користите штитник за стакло. Доколку ги немате, можете да искористите старо ќебе за стаклото да не замрзне.

Покрај тоа, постојат некои превентивни мерки што можете да ги преземете.

Направете спреј со оцет

Направете течност која се состои од три четвртини оцет и една четвртина вода.

Истурете ја оваа комбинација во шише со распрскувач и секоја вечер на ниски температури прскајте ја шофершајбната и другото стакло со овој раствор.

Користете алкохол

Алкохолен раствор може да спречи и замрзнување на стаклото.

Измешајте алкохол и вода во сооднос 2:1 и испрскајте со овој раствор.

Солена вода

Ако при рака немате оцет или алкохол, солта може да ви помогне.

Измешајте вода и сол и испрскајте го стаклото.

Сите три вида раствори ќе бидат ефективни бидејќи замрзнуваат на многу пониска температура од обичната вода.

Што да се избегне?

Никогаш не користете топла вода бидејќи ветробранското стакло е чувствително на нагли промени во температурата.

Топлата вода во комбинација со притисокот врз стаклото поради стругање мраз може да доведе до пукање на стаклото.

Кои трикови ги користите за да не ви замрзнат стаклата на автомобилот?

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Кичево3 часа

La Casa викендов: За прв пат Дуото „Кико и Коки Бенд“ во живо и неповторливиот Алекса Петрески учесникот на „Ѕвезде гранда“

Овој викенд кичевската ноќна-викенд програма ја надополнуваме со настаните од „La Casa – Ресторан и Бар“ Петок 28 јануари: Алекса...

Здравје и убавина4 часа

Истражување: Мерковиот антиканцер лек може да делува на ХИВ инфекцијата

Истражувачите кои го проучуваат лекот против канцер Keytrud на Merck & Co Inc за пациенти со ХИВ, кои исто така...

Магазин5 часа

Измама која им се закани на 105 милиони корисници на Android

Измамата со Android, која вклучува претплата на премиум услуги, е активна речиси две години. Тоа е Dark Herring, операција во...

Магазин5 часа

Xiaomi го претстави Redmi Note 11: четири модели за сечиј џеб

Xiaomi го претстави Redmi Note 11. Популарна серија на уреди за сечиј џеб. Компанијата претстави четири телефони, а спецификациите се...

Автомобили5 часа

Rimac најавува нов хиперавтомобил Bugatti со SUS мотор?

Rimac ветува дека ќе бидеме „изненадени“ од новиот хиперавтомобил, кој ќе има невидени карактеристики на сериски автомобил. Уште во август...

Кичево6 часа

Сабота со „The Groove“ бенд во „Република 96250“ – Кичево

Сабота (29.01.2022) е вечер која не треба да ја пропуштите во Република 96250, на репертоарот ги имаме THE GROOVE Резервации...

Lifestyle6 часа

Дали го местиш креветот наутро? Еве што кажува за вас тоа

Според истражувањето спроведено на 68.000 луѓе, дури 59 отсто од нив признале дека не го средуваат креветот наутро кога ќе...

Скопје6 часа

За утре најавен прекин на електрична енергија во следните локации на град Скопје

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, утре на ден 28.01.2022 година – петок, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини во...

Занимливости7 часа

Непознат ротирачки објект е откриен во нашата галаксија

Австралиските научници тврдат дека откриле непознат ротирачки објект во нашата галаксија и истакнуваат дека тоа е нешто што досега не...

Кичево7 часа

Сѐ е полесно со „топла вода“, остатоците од замрзнат снег веќе не се проблем – Самопослужна автоперална и Вулканизер „Виктор“ – Кичево

За прв пат во нашиот град веќе 3 години покрај достапноста за самоуслужување на вашиот автомобил овозможено е перење со...

НАЈЧИТАНИ