Следете не

Свет

Три добри вести во врска со пандемијата

Објавено пред

на

Короната на сите им здодеа. Алармите повторно врескаат поради новиот сој, но за крајот на годината, вестите се се уште добри: се чини дека омикрон е поблаг, третата (бустер) доза на вакцината делува, а тука е и првата пилула за корона.

Според една студија од Англија, новиот вид на вирус познат како омикрон има 20 до 25 отсто помали шанси да доведе до болничко лекување отколку делта мутација. Лабораториските експерименти покажуваат дека омикрон има помала способност да ги инфицира белодробните клетки.

Иако останува да се види дали наодите ќе се потврдат во пракса, се чини дека омикрон ќе биде поблаг. Но, ќе се шири побрзо бидејќи поради бројните мутации на спајк-протеинот често го заобиколува имунолошкиот одговор што го стекнавме со почетната вакцинација или со пренесување на првите варијанти на вирусот.

Шкотска студија покажува дека ризикот од одење во болница со омикрон е дури две третини помал и дека овој вид практично не предизвикува потешки симптоми кај лицата под 60-годишна возраст. Таа студија исто така покажа дека бустер вакцината – односно третата доза – во голема мера штити од симптоми.

Во прилог на тоа зборува студија од австралискиот регион Нов Јужен Велс. Сепак, скоро сите се вакцинирани таму – а омикрон ги испраќа луѓето во болница двапати поретко од делта.

Сепак, научниците предупредуваат дека опасноста лежи во фактот што омикрон е многу позаразен. Дури и протокот на болеста да биде поблаг, ако за краток временски период се заразат огромен број луѓе – ќе ги има доволно за да ги наполнат болниците.

Дали се ближи крајот на пандемијата?

Некои веќе предвидуваат дека омикрон полека но сигурно става крај на пандемијата. Затоа што, таа варијанта е попаметна и еволутивно супериорна во однос на делтата. Тоа значи дека се шири побрзо, но поретко ги убива домаќините. Омикрон наскоро треба да има предност пред делта.

Иако вирусот нема брзо да се искорени – можеби никогаш нема да биде – постојат добри шанси тој да стане ендемичен. Тоа би значело дека нема пандемија, туку дека овде-онде локално или сезонски ќе се појавува ослабена верзија на вирусот – исто како грипот во зима. Ќе се заштити од тоа и од грип – со годишна вакцинација.

Добрата вест е што производителите на вакцини тврдат – и првите студии го покажуваат тоа – дека засилената доза добро штити од омикрон. Така велат во Новавакс, чија вакцина неодамна беше одобрена во ЕУ. Големи надежи се полагаат во оваа протеинска вакцина бидејќи има многу луѓе кои се скептични за новата технологија mRNA, па затоа ги избегнаа Moderna и Bayontek / Pfizer.

Производителите на тие две вакцини најавија и дека третата доза одлично делува против новиот вид. Истото го соопшти и AstraZeneca.

Првата антивирусна пилула

Фајзер деновиве има уште една голема вест – Американската агенција за лекови издаде итно одобрување за нивната таблета против ковид наречена Paxlovid. Една интеранализа на Фајзер покажува дека лекот ја намалува стапката на смртност за 89 проценти.

Paxlovid всушност ја успорува репликацијата на вирусот. Секој што е болен го пие апчето дома два пати дневно, вкупно пет дена, во комбинација со друг препарат. Целта на овој лек е да се избегне сериозен тек на болеста и да се спречи можна хоспитализација.

Во тек е постапката за одобрување пред Европската агенција за лекови. Тие велат дека таблетите би можеле да се препишуваат на возрасни пациенти на кои не им е потребен дополнителен кислород, а имаат зголемен ризик од тешка болест.

Производството уште нема да биде масовно, а лекот е скап. Така американските власти нарачаа десет милиони пакети за околу пет милијарди долари. Првите 265.000 ќе бидат испорачани во јануари.

/DW/

Свет

Дали ни е потребна четврта доза од вакцината?

Објавено пред

на

Раните податоци од Израел сугерираат дека четвртата доза на Pfizer / BioNTech или Moderna против коронавирус може да доведе до зголемување на антителата – повеќе од она што се гледа по третата доза.

Сепак, можеби нема да биде доволно за заштита од продорни инфекции предизвикани од варијантата омикрон, пишува утринава Си-Ен-Ен.

„Ова се прелиминарни резултати. Ова е пред секое објавување, но даваме информации затоа што ја разбираме итноста јавноста да ги добие сите можни информации за четвртата доза“, изјави д-р. Гили Регев-Јочај, директор на Одделението за превенција и контрола на инфекции во Медицинскиот центар Шеба на прес-конференција за најновите податоци.

„Вакцините на Pfizer ги следиме веќе две недели, а само една недела Модерна. А она што го гледаме е дека вакцината Pfizer по две недели предизвикува зголемување на бројот на антитела и неутрализирачки антитела. Тоа е дури и малку поголемо од она што го имавме по третата доза“, рече Регев-Јочај, додавајќи:

„Сепак, ова веројатно не е доволно за Омикрон.

Првата студија за четвртата доза од вакцината

Во декември Медицинскиот центар Шеба започна со тестирање на четвртата доза од вакцината за здрави луѓе пред да воведе дополнителна вакцина за ризичните лица. Тоа беше прва студија од ваков вид.

Студијата опфатила 154 здравствени работници кои ја примиле четвртата доза на Pfizer / BioNTech, 120 кои ја примиле четвртата доза Модерна и контролна група работници кои не ја примиле четвртата доза.

Регев-Јочај рече дека иако истражувачите забележале зголемување на антителата кај оние кои ја примале четвртата доза, нивото на антитела потребни за заштита од инфекција со омикрон било „веројатно превисоко за вакцината, дури и ако е добра вакцина“.

Сепак, таа рече дека е забележана малку помала инфекција кај оние кои ја примиле вакцината во споредба со контролната група.

„Немаше значајна разлика меѓу оние кои примиле доза Pfizer / BioNTech во споредба со Moderna“, додаде Регев-Јочај.

„Мислам дека одлуката да се дозволи четвртата доза на ранлива популација е веројатно вистинската“, рече таа, додавајќи:

„Тоа може да донесе некои придобивки, но веројатно не доволно за да се одлучи да ја дадеме четврточната доза на целото население, би рекол.

/n1info/

Прочитај повеќе...

Свет

Англија ја намали самоизолацијата на пет дена

Објавено пред

на

Во Англија минималниот период на самоизолација за луѓето кои се позитивни на Ковид-19 е намален на пет дена, јавува Би-би-си.

Таквата одлука е донесена по разгледувањето на медицинските докази во обид да се ублажи недостигот на кадар во британската економија.

Британскиот министер за здравство Саид Џавид рече дека намалувањето на изолацијата на пет дена „ќе ги врати дополнителните слободи и ќе го намали притисокот врз основните јавни услуги во текот на зимата“.

Периодот на изолација во Англија минатиот месец беше скратен од 10 на 7 дена, доколку добиете негативен тест на шестиот и седмиот ден.

Според правилата на изолација, денот кога започнуваат симптомите е нула ден, а следниот ден е првиот ден од периодот на изолација.

Вчера во Велика Британија се пријавени 70.924 позитивни случаи на Ковид, што е најмал дневен број од 14 декември.

Пријавени се уште 88 смртни случаи.

Во Британија, 16-годишните и 17-годишниците сега можат да закажат дополнителна доза од вакцината, а ќе бидат повикани 40.000 тинејџери кои примиле втора доза од вакцината пред најмалку три месеци.

На крајот, повеќе од 600.000 луѓе, на возраст од 16 и 17 години, кои примиле две дози, ќе имаат право на дополнителна доза.

/RTV/

Прочитај повеќе...

Свет

Во Англија периодот на самоизолација за позитивните од Ковид-19 е намален на пет дена

Објавено пред

на

Во Англија минималниот период на самоизолација за луѓето кои се позитивни на Ковид-19 е намален на пет дена, јавува Би-би-си. Таквата одлука е донесена по разгледувањето на медицинските докази во обид да се ублажи недостигот на кадар во британската економија.
Британскиот министер за здравство Саид Џавид рече дека намалувањето на изолацијата на пет дена „ќе ги врати дополнителните слободи и ќе го намали притисокот врз основните јавни услуги во текот на зимата“.

Периодот на изолација во Англија минатиот месец беше скратен од 10 на 7 дена, доколку добиете негативен тест на шестиот и седмиот ден.

Според правилата на изолација, денот кога започнуваат симптомите е нула ден, а следниот ден е првиот ден од периодот на изолација.

Вчера во Велика Британија се пријавени 70.924 позитивни случаи на Ковид, што е најмал дневен број од 14 декември.

Пријавени се уште 88 смртни случаи.

Во Британија, 16-годишните и 17-годишниците сега можат да закажат дополнителна доза од вакцината, а ќе бидат повикани 40.000 тинејџери кои примиле втора доза од вакцината пред најмалку три месеци.

На крајот, повеќе од 600.000 луѓе, на возраст од 16 и 17 години, кои примиле две дози, ќе имаат право на дополнителна доза.

Извор: BBC / Би-Би-Си

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Македонија4 часа

Ковид-19 биланс за денес, 1,172 нови случаи починале 12 пациенти

Во последните 24 часа направени се 4.021 тестови, а регистрирани се 1.172 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 629...

Спорт4 часа

ФФМ и општина Аеродром: Да започнеме проект кој ќе биде обележје на едно време

Раководството на Фудбалската федерација на Македонија, претседателот Муамед Сејдини, генералниот секретар, Филип Поповски и неговиот заменик, Дрилон Ганиу во „Куќа...

Култура5 часа

Најскапата серија на сите времиња: Милијарда долари за новиот „Господар на прстените“

Претстојната серија на Амазон, еден вид спиноф на филмови за „Господарот на прстените“, која се смета за најскапата серија на...

Магазин5 часа

Google почнува да ги тестира Android игрите на Windows

Microsoft го најави Windows 11 со ветување дека ќе ги поддржува апликациите за Android, иако таа функционалност не беше подготвена...

Временска прогноза7 часа

Од вечерва западниот регион под снег, најава и за многу студено време после обилните врнежи, детали..

Во текот на вечерните и ноќните часови од запад ќе започнуваат врнежи од СНЕГ. Инаку, како што најавивме, утре врнежите...

Култура7 часа

Денес се традиционалните „Женски Водици“, додека именден слават Јован, Јована, Јана, Јоана.. за многу години!

Денес се традиционалните и на далеку прочуените „Женски Водици“ каде при церемонијалот на предавањето на паричето од крстот, стариот Божи...

Македонија7 часа

(ВИДЕО) Преносот овозможен во живо за „Богојавление Водици“ од Охрид еден од најследените преку социјални мрежи

Вчера по осветувањето на езерските води се случи најмасовното положувањето на Светиот крст, каде најсреќен помеѓу стотината капачи беше Мартин...

Култура14 часа

Денес е Св. Јован, се верува дека на овој ден Св. Јован Крстител на реката Јордан го крстел Исус Христос.

Православните христијани денес на 20 јануари го прославуваат празникот Св. Јован бидејќи се верува дека на овој ден Св Јован...

Хороскоп22 часа

Дневен Хороскоп (20 јануари / четврток)

ОВЕН Избегнете да влегувате во тесно и концентрирајте се на она што ви се случува моментално. Не дозволувајте проблемите да...

Македонија23 часа

За утре најавен прекин на електрична енергија покрај „Ски центар Маврово“ и делови на град Скопје

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, утре на ден 20.01.2022 година – четврток, ЕВН ќе работи на терен, така што прекини во...

НАЈЧИТАНИ