Следете не

Кичево

Тројца жители од Кичево нападнати од кучиња скитници во еден ден

Објавено пред

на

На 06.01.2022 година, П.С.(60) и А.М.(45), двајцата од Кичево, во надлежната полициска станица пријавија дека на улица „Маршал Тито“ во Кичево биле каснати од куче скитник.

Истиот ден, Н.С.(26) од Кичево пријави дека на улица „Јанко Михајлоски“ во Кичево бил каснат од куче скитник извести портпаролот на СВР Охрид – Стефан Димоски

Кичево

GIG OFF оваа сабота во Република 96250

Објавено пред

на

Повелете на извонредна Rock & Roll забава со легендарниот Сашо Гигов Гиш и неговиот бенд Gig Off. Оваа сабота – 21:00h само за вас во Република 96250.

Dj. Saso Spect, Second Floor – Петок 21:00h, Република 96250.

Резервации: 078 322 615

Прочитај повеќе...

Кичево

(ФОТО) Да му помогнеме на семејството Митески од Кичево да го возобнови домот кој изгоре до темел во страшен пожар, трагедија која го потресе градот

Објавено пред

на

Драги хумани луѓе, почитувани хумани срца од Кичево и ширум државата. Помина речиси една недела од кобниот понеделник за семејството Митески нивниот ден за одмор покрај најблиските прерасна во вистинска хорор слика откако стигна лош глас дека нивниот дом е во обрач од пламените јазици настанати од за сега непознати причини.

Мирни, чесни и вредни луѓе, секогаш спремни и солидарни према тие кои најмногу им треба, а за момент сега тие се во незамисливо најтешката ситуација во својот живот и им требаме ние.

За таа цел, апелираме до сите хумани граѓани, фирми, институции, oпштина Кичево, да застанеме рамо до рамо и заеднички да се сплотиме во рамките на можноста да помогнеме со финансиска поддршка за возобновување на нивниот единствен дом поради катастрофалната загуба, и со тоа да направиме ова семејство повторно непречено да живее во својата семејна куќа, надминувајќи ја трагедијата која го потресе градот и околината.

Во прилог ви ја доставуваме трансакциската сметка за граѓани од Македонија која е веќе активна за донации:

Број на сметка: 300007086114167
Партија: 86114141
Име Презиме: Вецко Митески
Банка: Комерцијална Банка АД Скопје

Од денес и официјално е отворена електронска сметка ТУКА каде можете исто така да придонесете со донирање.

– Доколку некој сака да помогне лично и да го контактира семејството, истото може да го направи преку тел бр. 072/314-838

– Споделете!

Прочитај повеќе...

Кичево

ОВР Кичево: Ноќеска 10 пијани возачи и 1 одземен нерегистриран мотор

Објавено пред

на

Во текот на изминатата вечер (13/14.08.2022) во рамки на Оперативниот план „Безбедно лето 2022“, во периодот од 22.00 до 04.00 часот, Мобилната единица за безбедност на сообраќајот на патиштата спроведе акциска контрола на територијата на град Кичево за санкционирање на возачи кои не ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

При контролата санкционирани се 36 возачи, од кои 10 за возење под дејство на алкохол, а еден мотоцикл е одземен поради истечена сообраќајна дозвола и предизвикување голема бучава.

На сите прекршители изготвени им се соодветни поднесоци.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта, информираат од МВР.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Lifestyle3 часа

Моторџиите и оваа година ќе го одбележат 8-ми септември ден на „Независноста на Македонија“ по триесет и првиот пат со мото турнеа

Единствен настан кој излезе поотпорен од пандемијата е мото релито во честа на „Независноста на Македонија“ кој не престана да...

Македонија3 часа

МВР и РСБСП денес беа помеѓу граѓаните на автопатот „Пријателство“ и реализираа превентивна акција „Вози одморен“

Денеска на автопатот „Пријателство“, на првата наплатна рампа до граничниот премин Богородица, Министерството за внатрешни работи, Републичкиот совет за безбедност...

Автомобили3 часа

Дали е ова иднината? Податоците од инструмент таблата ќе бидат проектирани на патот ВИДЕО

Ford би го отстранил главниот дисплеј, па возачот нема да мора да го приспособува својот вид на различни растојанија бидејќи...

Автомобили3 часа

Електричните автомобили стануваат поскапи од оние со класичен мотор

Додека инфлацијата во Германија е невообичаено висока, новите електрични автомобили поскапуваат побрзо од оние со мотори со внатрешно согорување, покажа...

Кичево3 часа

GIG OFF оваа сабота во Република 96250

Повелете на извонредна Rock & Roll забава со легендарниот Сашо Гигов Гиш и неговиот бенд Gig Off. Оваа сабота –...

Магазин5 часа

Android 13 е тука, погледнете што има ново

Android 13 носи бројни визуелни промени, но и значителни подобрувања во приватноста. Моментално е достапен за телефоните на Google Pixel,...

Магазин5 часа

Apple го наоѓа својот следен голем бизнис: прикажување реклами на вашиот iPhone

Рекламите досега беа прикажани во апликациите App Store, News и Stocks, а се чини дека Apple планира да ги прошири...

Магазин5 часа

Џиновската ракета на НАСА ќе тргне на својата прва мисија кон месечината

За мисијата на 29 август, наречена Artemis 1, капсулата Orion ќе се лансира на врвот на беспилотниот Space Launch System...

Магазин5 часа

AMD ќе ги претстави своите Ryzen 7000 десктоп процесори на 29 август

Настанот во живо ќе сподели повеќе информации за првите Zen 4 процесори. Нема да морате да чекате уште многу за...

Автомобили5 часа

Гигафабриката на Tesla во Шангај произведе милион автомобили

Tesla има произведено преку 3 милиони електрични возила до денес. Фабриката во Кина е од витално значење Затворањето на фабриките...

НАЈЧИТАНИ