Следете не

Кичево

(ГАЛЕРИЈА) Денешниот голем празник одбележан со „Божикен концерт“ како најава за Христовото раѓање за прв пат во Кичево

Објавено пред

на

Денеска за Бадник, ден пред Христовото раѓање „Божик“ на градскиот плоштад во Кичево се одржа настан каде се пееја древни бадникарски песни, таканаречени каланди, од страна на византискиот хор при нашиот градски храм св. Петар и Павле – Кичево, во придружба на традиционални инструменти.

На настанот присуствуваа челниците од локалната градска самоуправа, многу гости, дечиња-коледарчиња, ведри родители, отци, сестри монахињи како и Архимандрит г.Доситеј.

Програмата ја водеше г-ѓа Софија Котевска, а се пееја најпознатите каланди. Прва изведба беше „Вечниот Бог“ – каде во неа се воспева Божјото слегување на Земјата, односно фактот на Христовото воплотување за спасение на целокупниот род човечки.

Втора каланда беше „Христос се раѓат“ – коледарска песна во која се опишува скромното доаѓање на Спасителот Христос, кој за да не научи на скромност и смирение, иако Цар и Бог, избра да се роди во бедната Витлеемска пештера од најскапоценото суштество што човекот можеше да му го принесе на Бога, а тоа е Пресвета Дева Марија Богородица.

Третата каланда во интерпретација на хорот се викаше „Три Цареви од Персија“ – исто така народна коледарска песна, која го опишува чудесното патување на тројцата Мудреци од Исток, кои водени од Ѕвездата водилка што се појавила на Небото, дошле да му се поклонат на новородениот Цар и да му ги принесат своите дарови: злато, ливан и смирна.

Четврта по ред беше композицијата „Сношти Христос ни се роди“ – во неа народот трогнат од љубовта Божја и од неискажливото Божјо смирение, а истовремено знаејќи дека само во Христа можеме да донесеме добри и многу златни плодови, колку што има ѕвезди на небото и лисја на гранките, стоејќи соблагодарност пред воплотениот Христос Бог, ни зборува за едноставното, смиреното и безгласно Негово доаѓање.

И последна композиција беше „Дева денес“ напишана од црковниот химнограф Свети Роман Слаткопевец во 7 век. Станува збор за навистина древна мелодија што се пеела ширум христијанскиот свет, а на овој настан беше изведена на албански јазик.

Со благослов од сестринството на манастир св.Богородица – Пречиста, на наше задоволство и радост, амбиентот на настанот ви го пренесуваме преку официјални фотографии.

Христос се роди!
За многу години!

Кичево

Викенд програма @Република 96250

Објавено пред

на

Петок (08/07/2022) во Клуб Република 96250 уживајте во електронските звуци предводени од „Andreja Salpe“ со почеток во 21:00 часот.

The Backdoor Band” се едни од ретките, ако не и единствените во нашата држава кои сеуште ги негуваат звуците на “рок” музиката.

Сабота (09/07/2022) во Клуб Република 96250 со почеток во 21:30 часот.

 

Прочитај повеќе...

Кичево

Неколку кичевски населби утре ќе бидат со времен прекин на електрична енергија поради работа на ЕВН Кичево

Објавено пред

на

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа утре 06.07.2022 година – среда, ЕВН Кичево ќе работи на терен, така што прекини во снабдување на електрична енергија ќе имаат домаќинствата во следните кичевски улици и населби:

  • Дел од корисниците во населба Карпош2, ул. Пиринска, дел од ул. Маршал Тито, како и населба Горица (Од 09:30 до 12:00 часот)

Инфо: струја

Прочитај повеќе...

Кичево

Вчера во Кичево била пријавена физичка пресметка помеѓу малолетници, додека едно лице настрадало од куче скитник

Објавено пред

на

Вчера на 02.07.2022 година во 22:50 часот, во ОВР  Кичево пријавена е физичка пресметка на улицата „Веле Змејкоски“ во Кичево, помеѓу две малолетни деца.

Притоа, едното се здобило со  повреди и било пренесено во болница за укажување лекарска помош.

Се преземаат мерки за расчистување на настанот.

Истиот ден на 02.07.2022 година во 19:30 часот, С.К.(51) од Кичево, во полициска станица пријави дека, на булеварот „Ослободување“ во Кичево бил каснат од куче скитник, известува портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Македонија5 часа

РКЕ денес одлучи цените на горивата да останат непроменети

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, како и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло...

Свет5 часа

Хакери украле податоци на милијарда кинески граѓани

Хакерски напади на сите страни. Звучи сензационално, па дури и малку нереално, но тоа е токму реалноста. Само неколку дена...

Гејминг5 часа

Diablo Immortal сè уште заработува повеќе од милион долари дневно

Досега дури и птиците на гранката знаат дека обожавателите на Diablo воопшто не се задоволни кога станува збор за играта...

Кичево6 часа

Викенд програма @Република 96250

Петок (08/07/2022) во Клуб Република 96250 уживајте во електронските звуци предводени од „Andreja Salpe“ со почеток во 21:00 часот. „The...

Магазин6 часа

TikTok се откажува од своите планови

Додека TikTok изгледа како незапирлива машина за забава, барем еден дел од понудата на компанијата не работи како што се...

Магазин6 часа

PayPal ги прекинува бесплатните Friends & Family плаќања за деловни сметки

PayPal одлучи да ја ограничи функцијата што им овозможува на корисниците да добиваат пари без да плаќаат дополнителни провизии. Од...

Автомобили6 часа

Автомобилите на Tesla конечно се подготвени за македонските патишта, ја добија опцијата за откривање дупки

Компанијата Tesla започна со испорачување на нова софтверска надградба која, барем теоретски, би можела значително да го подобри квалитетот и...

Хроника6 часа

Во близина на авто-камп Струга во охридско езеро, било забележано удавено лице

Вчера на ден 05.07.2022 во 14.50 часот во СВР Охрид  пријавено е дека на плажа во близина на авто-камп кај...

На денешен ден19 часа

6 јули – На денешен ден

1415.- Чешкиот реформатор Јан Хус бил запален како еретик на клада во Констанца за неговото теолошко-полемичко дело „За црквата“. Бил...

Хороскоп20 часа

Денешен Хороскоп (6 јули) – среда

Овен Неискреноста во вашата околина станува неподнослива. Не ја префрлајте вината на другите луѓе бидејќи тие ве лажат само онолку...

НАЈЧИТАНИ