Следете не

Кичево

Традиционален меморијален турнир во мал фудбал „Миле Гиноски-Гина“ во с.Пополжани – кичевско (24 јули 2021)

Објавено пред

на

По повод 20 години од загинувањето на нашиот кичевски бранител од 2001 година – „Миле Гиноски-Гина“, во с.Пополжани традиционално се организира меморијален турнир во мал фудбал.

Турнирот е со официјален старт на ден 24.07.2021 сабота после 16:00 часот – на игралиштето во с.Пополжани, додека влечење на екипите е закажано ден порано на 23.07 петок во Ресторан „Мерак“ во 19:00 часот.

Традиционалниот фудбал ќе се игра 6+1 на мек терен со спортски патики. Учество на екипа 1000 денари. Настанот ќе има вредни награди заедно со средставата за учество.

Официјални лица за контакт:

Ивица – 078/202-921

Јовица – 072/536-425

Настанот е помогнат од следните спонзори:

Медиумски покровители: Порта.МК, Радио „Акорд“ и Радио „Александар Македонски“

  • Ресторан „ЛУНА“, АTVA Residence, АТВА Маркети, Bacardi Lounge Bar, Snack Bar „Bronx“, Masterplast, маркет „Андроко“ , Мезе Бар „Авенија“, Ресторан „Мерак“, „Дар-Дар Грил“, Книжарница „Киже“, „City Caffe“, Пиљара „Ѓеро“, Ресторан „Линди“, Автоделови „Делта“ , Автоделови „Пупо“, „Бистра“ Рибник с.Добреноец

Кичево

ОВР Кичево: Двајца настрадани од кучиња скитници и детали за акцискта за алкохол ноќеска

Објавено пред

на

На 04/05.12.2021 во периодот од 23.00 до 05.00 часот, на подрачјето на СВР Охрид акциска контрола за управување возило под дејство на алкохол. Притоа, полициските службеници затекнале 8 возачи кои  пијани управувале возило (Охрид-02, Струга-04, Кичево-02).

Тие се исклучени од сообраќај, одземени им се возачките дозволи и издадени им се соодветни поднесоци.

На 04.12.2021 А.Д. (38) од кичевското село Челопеци, во ОВР Кичево пријавила дека нејзиниот малолетен син, на локален пат во селото, бил каснат од куче скитник. Истиот ден, К.А. (49) од Кичево пријави дека на локален пат во с.Осломеј бил каснат од куче скитник.

Извор: МВР

Прочитај повеќе...

Кичево

Кичево вчера: Нападнати полицајци, нападната невенчана сопруга и тепачка помеѓу две жени

Објавено пред

на

На 04.12.2021 година во ОВР Кичево лишени се од слобода А.М.(38) и П.М.(38), двајцата од селото Лазаровци. Тие, на улицата „11 септември“ во Кичево, најнапред вербално, а потоа и физички нападнале полициски службеници кои вршеле службени дејства. Тие се приведени и по документирање на случајот против нив ќе биде поднесен соодветен поднесок.

На 03.12.2021 година во полициска станица во Кичево е приведен Б.К.(42), бидејќи во 23.20 часот, во куќниот двор во Кичево, физички ја нападнал неговата 32-годишна невенчана сопруга. По документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

На 03.12.2021 година, во ОВР Кичево приведена и лишена е од слобода А.И.(49) од Кичево. Таа околу 13 часот, на улицата „11 септември“, го нарушила јавниот ред и мир и со метален предмет ја нападнала Л.А.(34) од Кичево. А.И. е приведена во полициска станица и против неа ќе биде поднесена соодветна пријава.

Извор: Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид

Прочитај повеќе...

Кичево

Ноќеска во Кичево пријавен неуспешен обид за опожарување на стан

Објавено пред

на

На 04.12.2021 година околу 02:00 часот, во ОВР Кичево било пријавено дека пред влезна врата од стан на ул.„11 септември“ во Кичево, била истурена и запалена течност, но не настанал пожар во станот.

ОВР Кичево презема мерки за расчистување на случајот, известува Стефан Димоски, портпарол на СВР Охдид.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КичевоПред 9 часа

ОВР Кичево: Двајца настрадани од кучиња скитници и детали за акцискта за алкохол ноќеска

На 04/05.12.2021 во периодот од 23.00 до 05.00 часот, на подрачјето на СВР Охрид акциска контрола за управување возило под...

Временска прогнозаПред 10 часа

Доаѓа голем влажен бран кој носи дожд и снег, ова се најновите детали…

Денес времето во Македонија ќе биде сончево со умерена локална облачност. Претпладне по одделни котлини ќе има појава на слаба...

Мобилни уредиПред 10 часа

Ажурирајте ги поставките на приватност „Андроид“

Корисниците на Android се предупредени да ги проверат поставките за приватност на телефонот откако новото ажурирање би можело да ги...

На денешен денПред 17 часа

На денешен ден: 5 декември

1443.- Роден е Џулијано дела, италијански свештеник, папата Јулиј II (1503-1513), најголемиот покровител на уметноста меѓу римокатоличките водачи. Тој го...

ХороскопПред 1 ден

Денешен Хороскоп (5 декември) – недела

ОВЕН Расположението ви е нестабилно, ова е еден од оние денови кога е подобро да се повлечите и да поминете...

КичевоПред 1 ден

Кичево вчера: Нападнати полицајци, нападната невенчана сопруга и тепачка помеѓу две жени

На 04.12.2021 година во ОВР Кичево лишени се од слобода А.М.(38) и П.М.(38), двајцата од селото Лазаровци. Тие, на улицата...

МакедонијаПред 1 ден

Денешен Ковид-19 биланс, нови 342 случаи..

Во последните 24 часа направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 135...

КичевоПред 1 ден

Ноќеска во Кичево пријавен неуспешен обид за опожарување на стан

На 04.12.2021 година околу 02:00 часот, во ОВР Кичево било пријавено дека пред влезна врата од стан на ул.„11 септември“...

ТехнологијаПред 1 ден

Сигурно ве интересира која земја е рангирана со најспор интернет на планетата?

Туркменистан е рангирана како земја со најбавен интернет во светот, а на корисниците им треба речиси цел ден да го...

На денешен денПред 2 дена

На денешен ден: 4 декември

1154.- Николас Брекспеир, првиот и единствен Англичанец што бил избран за папа, бил устоличен за поглавар на Римокатоличката црква како...

НАЈЧИТАНИ