Следете не

Временска прогноза

Важни вести за временската прогноза од утре ова мора да се знае

Објавено пред

на

Граѓаните се предупрадуваат од утре да бидат КРАЈНО ПРЕТПАЗЛИВИ и да не ги ставаат своите автомобили под дрвја, и тоа поради силниот ветер од јужен правец кој се очекува да дува низ Македонија. Ветерот на некои места ќе достигнува брзина од дури над 80 км/час.

Сево ова е поради моќиот циклонски систем кој ќе биде со центар над Џеновскиот залив и истиот ќе влијае на времето кај нас во Македонија, но и во регионот. Од утре па натаму следува и период на променливо облачно време со повремени врнежи од дожд и истите локално ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ.

Локално ќе има развој и на нестабилна облачност, проследена со поројни врнежи од дожд, грмежи, силен ветер и услови за ретка појава на град. Локално овие процеси би можеле да бидат застапени и во форма на НЕВРЕМЕ.

За време на викендот пак на планинските места на запад ќе има услови и за врнежи од СНЕГ.

Што се однесува до температурите, тие ќе се искачуваат во интервалот од 12 до 20 степени, додека во најтоплите предели истите се очекува да се искачат и малку над 20 степени.

Да напоменеме дека само од денес па во следните денови и тоа поради изразеното југозападно воздушно струење, од Сахара кон нашата територија ќе се врши транспорт на прашина и песок, со што и Атмосферата ќе биде заматена, а дождот кој се очекува ќе биде помешан со истата.

Автор: Славчо Попоски

Временска прогноза

Викенд прогноза: Локално невреме па одново спарно и тешко

Објавено пред

на

За време на овој викенд, под влијание на влажна и на нестабилна воздушна маса, времето ќе биде особено нестабилно на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има појава на НЕВРЕМЕ проследено со интензивен пороен дожд, силен ветер, силни електрични празнења и со појава на град. Што се однесува до температурите, тие денес ќе се искачуваат во интервалот од 26 до 33 степени, додека во текот на утрешниот ден истите ќе опаднат за неколку степени и ќе се искачуваат во интервалот од 21 до 30 степени.

Во Скопје и околината овој викенд времето ќе биде нестабилно со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Во делови од котлината ќе има услови и за појава на КРАТКОТРАЈНО НЕВРЕМЕ. Температурата денес во Скопје ќе се искачи до околу 28 степени, додека утре истата ќе биде за еден степен пониска и ќе се искачи до околу 27 степени – за Еспресо вели метео прогнозерот Славчо Попоски.

Според Попоски, во следните денови времето ќе биде постабилно и посончево, иако во попладневните часови не се исклучува можноста за изолирана нестабилност. Што се однесува до температурите тие, особено од вторник ќе бележат тенденицја на позначителен пораст и тоа поради влијанието на МНОГУ ТОПЛАТА воздушна маса од Африка, и максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 28 до 35 степени, а во најтоплите централни и југоисточни предели температурите се очекува да надминат 35 степени.

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Со оглед на тоа дека викендов Атмосферата ќе биде МНОГУ НЕСТАБИЛНА, во случај на појава на електрични празнења, да не се претстојува на отворен простор и под осамени дрвја, исто така во случај на појава на силен ветер, граѓаните своите автомобили да не ги ставаат во близина на дрвја за да не дојде до несакана штета. Исто така во случај на електрични празнења, овчарите своите стада да ги делат во помали групи, со цел да ги заштитат.

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Во следниот период екстремно топли денови, ова се најновите метео вести

Објавено пред

на

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала локална облачност и со слаб до умерен ветер претежно од западен и од југозападен правец. Доцна попладне и навечер ќе има услови за ретка појава на нестабилност, проследена со краткотраен пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 28 до 35 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала локална облачност и со слаб до умерен ветер од јужен правец. Максималната температура ќе се искачи до околу 33 степени.

Потоа во следните денови во претпладневните часови времето ќе биде претежно стабилно, суво и сончево со мала до умерена локална облачност, додека во попладневните локално ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има услови за појава на НЕВРЕМЕ, проследено со интензивен пороен дожд, силен ветер, електрични празнења и со појава на град.

Што се однесува до температурите, тие остануваат невообичаено високи за овој период од годината и тоа поради влијанието на МНОГУ ТОПЛАТА воздушна маса од Африка, и максималните дневни темперратури во следните денови ќе се искачуваат во интервалот од 29 до 36 степени, додека пад на истите се очекува од недела.

Автор: Славчо Попоски

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Вечерва локално невреме во источните краеви на државата – ова се деталите

Објавено пред

на

Доцна попладнево и вечерва и тоа особено во источната половина од државава ќе биде нестабилно со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и застапени во форма на НЕВРЕМЕ, проследено со интензивен пороен дожд, силени електрични празнења, силен ветер и услови за појава на град. Температурите денес ќе се искачуваат во интервалот од 26 до 34 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од јужен правец. Доцна попладне и навечер во делови од котлината ќе има услови за развој на нестабилност, проследена со пороен дожд, грмежи и силен ветер, локално овие процеси можно е да бидат застапени во форма на НЕВРЕМЕ. Максималната температура денес во Скопје ќе се искачи до околу 31 степен.

Потоа во следните денови во претпладневните часови времето во Македонија ќе биде претежно стабилно, суво и сончево, додека во попладневните и вечерните локално ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има услови за појава на НЕВРЕМЕ, проследено со интензивен пороен дожд, силни електрични празнења, силен ветер и услови за појава на град.

Што се однесува до температурите, тие ќе бидат невообичаено високи за овој период од годината , и тоа поради влијанието на МНОГУ ТОПЛАТА воздушна маса од Африка, и на многу места истите ќе надминуваат 30 степени, додека во најтоплите предели истите се очекува да надминат дури и 35 степени.

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Со оглед на тоа дека понатаму Атмосферата нема да биде стабилна, во случај на појава на електрични празнења, да не се претстојува на отворен простор и под осамени дрвја, исто така во случај на појава на силен ветер, граѓаните своите автомобили да не ги ставаат во близина на дрвја за да не дојде до несакана штета.

Автор: Славчо Попоски

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Кичево2 часа

Вчера кај кичевското с. Подвис возило Југо излетало од коловозот, констатирани се тешки телесни повреди врз учесник

На 27.05.2022 во 07.15 часот било пријавено дека на магистралниот пат Охрид-Кичево, во близина на с.Подвис, патничко возило „југо корал“,...

Временска прогноза2 часа

Викенд прогноза: Локално невреме па одново спарно и тешко

За време на овој викенд, под влијание на влажна и на нестабилна воздушна маса, времето ќе биде особено нестабилно на...

На денешен ден7 часа

28 мај – На денешен ден

1522.- Турците го зазеле утврдениот град Книн и го прогласиле за седиште на санџакот Лика. 1660.- Во Оснабрик е роден...

Хороскоп16 часа

Редовен Хороскоп за сабота (28 мај)

ОВЕН Држете се до добро познато општество и средина во која добро се сложувате, бидејќи луѓето ќе ве прифатат онакви...

Спорт24 часа

Младата репрезентација на Македонија со собир пред квалификациските меча против Ерменија и Украина

Младата репрезентација на Македонија до 21 година, денеска во хотел Парк го имаше официјалниот собир во пресрет на предвидените натпревари...

Кичево1 ден

Денес во кичевската касарна „Чеде Филиповски-Даме“ беше одбележан 21-ви мај – „Денот на единицата“

Денес во касарната „Чеде Филиповски – Даме“ во Кичево со воена свеченост припадниците од 4. пешадиски баталјон (4.пб), од 1...

Магазин1 ден

Samsung ја покажа моќта на новиот сензор од 200 MP

Пред само неколку дена споменавме дека Моторола ќе вгради нов сензор Samsung од 200 MP во својот претстоен предводник, истиот...

Магазин1 ден

Инстаграм не им функционираше на многумина, проблемите сега се решени

Ако синоќа имавте проблеми со пристапот до Инстаграм – не сте единствените. Извештаите низ Интернет (Downdetector, Reddit) укажуваат на тоа...

Македонија1 ден

Предмалку регистриран земјотрес во Македонија

Предмалку во Македонија беше регистриран земјотрес кој според ЕМСЦ бил со јачина според сервисите околу 3.6 според Рихтеровата скала. Истиот...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за 27 мај (петок)

ОВЕН Денес ќе ви се чини особено напорен ден затоа што ќе бидете помалку продуктивни од вообичаено, нема да имате...

НАЈЧИТАНИ