Следете не

Свет

Вечерва се на далеку популарните „Оскари“ 2021 – Иако со посебни протоколи, за светот занимливо е кој ќе ги собере наградите?

Avatar

Објавено пред

на

Вечерашните Оскари ја затвораат најдолгата и најнеобичната сезона во поновата историја на доделувањето на наградите на Американската филмска академија. Двегодишниот период од последниот собир во театарот Долби беше предизвик за седмата уметност, а Холивуд сега сака повторно да блесне во полн сјај.

И покрај тоа што се одржува во пандемија, вечерашните Оскари нема да успеат, барем ветуваат организаторите. Неколку презентери ќе бидат присутни на сцената, многу номинирани ќе бидат во театарот, со сите потребни мерки, тестирање и потребниот период на карантин.

Има дури и црвен тепих, иако не во вообичаен формат – на него нема да има новинари или навивачи. А, наградата ќе биде специфична и по тоа што ќе се одржи делумно во театарот Долби, а делумно и во зградата на железничката станица „Унион“ во Лос Анџелес. Номинирани од други земји, кои ќе се приклучат на програмата во живо од нивните земји, ќе нè потсетат дека сè уште сме во пандемија за време на церемонијата.

Што се однесува до фаворитите, биографската драма „Mank“, за писателот Херман Манкиевиќ, сценаристот на култниот „Граѓанин Кејн“, води во бројот на номинации – дури 10, вклучително и главните категории: најдобар филм, режисер, актер.

Дека конкуренцијата е силна, покажува и фактот дека оваа година дури шест дела имаат по шест номинации: Таткото, Јуда и Црниот Месија, Минари, Номадленд, Звук на метал Звук на метал) и Судскиот процес за Чикаго 7

Во трката за најдобар филм на Манка ќе и се спротивстават, според многу критичари, двајца фаворити во таа категорија – Минари и Земјата на Номадите. Покрај тие два филма, тука се и Татко, Јуда и Црниот Месија, Звукот на метал, Судскиот процес за седумтемина Чикаго и Ветувачката жена.

Дека ова е посебна година за Оскарите покажува и бројот на дами и трката за најдобар режисер. За да ја подигнат златната статуетка за режија, тие ја имаат Клои haао за Номад Ленд и Емералд Финел за Ветувачка жена.

Ним им се придружуваат Томас Винтерберг – Друга турнеја (Друк), Дејвид Финчер – Манк, Ли Исак Чанг – Минари.

Пандемиските Оскари нема да имаат водител на комичари на сцената, но режисерот Стивен Содерберг е задолжен за продукцијата на целиот настан, за кој вети дека церемонијата ќе изгледа како филм.

Свет

Нема простор за паника, деловите од ракетата се срушија во океан

Avatar

Објавено пред

на

Остатоците од најголемата кинеска ракета паднаа денеска во Индискиот Океан, а повеќето од нејзините компоненти беа уништени при влегувањето во атмосферата на Земјата, јавија кинеските државни медиуми.

Делови од ракетата „Лонг Марч 5Б“ влегоа во атмосферата во 10.24 часот по локално време.

„Местото на падот е во Индискиот океан, југозападно од Индија и Шри Ланка“, соопшти кинеската агенција за вселенски летови.

Во соопштението се додава дека „повеќето остатоци од ракетата изгореа во атмосферата.

+инфо: Шеталиште

Прочитај повеќе...

Свет

ЕК: До октомври, три лекови против ковид-19

Avatar

Објавено пред

на

Европската комисија во средата ја објави стратегијата за развој на лекови против ковид-19 што предвидува одобрување на три лекови до октомври оваа година, со можност уште два да бидат одобрени до крајот на годината.

Слично на развојот на вакцините, Комисијата најавува дека ќе инвестира во истражување и иновации, во идентификување на нови ветувачки лекови и зголемување на производствениот капацитет. Ова вклучува заедничка набавка на лекови и создавање на портфолио на перспективни лекови, како и потпишување на пред-договори со производителите, како што е направено со вакцината.

„Вакцините спасуваат животи, но тие не можат сами да го искоренат ковид-19. Треба силно да ја охрабриме работата на лекови за да ја ограничиме потребата за хоспитализација, да го забрзаме времето на опоравување и да ја намалиме смртноста “, рече комесарот за здравство, Stella Kyriakides.

„Пациентите во Европа и ширум светот треба да имаат пристап до првокласни лекови„ ковид-19 “, затоа поставивме три многу јасни цели: до октомври, ќе развиеме и одобриме три нови и ефективни лекови против ковид-19 “, кои потенцијално можат да го променат текот на болеста “, додаде комесарот.

Комисијата најавува дека ќе создаде портфолио од 10 потенцијални лекови против ковид-19 и до јуни годинава ќе ги идентификува петте најперспективни.

„Ситуацијата во многу оддели за интензивна нега ширум континентот останува критична. Треба да се фокусираме и на вакцините и на лековите како два моќни и комплементарни начини за борба против ковид-19 “, рече потпретседателот на Комисијата, Margiritis Schinas.

Schinas додава дека ЕУ во моментов има само еден одобрен лек за ковид-19.

Прочитај повеќе...

Свет

3,2 милиони луѓе починаа од коронавирус во светот

Avatar

Објавено пред

на

Во светот, 3.203.937 лица починаа од вирусот корона, а 152.737.970 лица се заразија, објави денеска агенцијата Франс прес.

Бројот на официјално заразени не го одразува реалниот број на заразени бидејќи многу земји тестираат само пациенти на кои им е потребно болничко лекување.

Соединетите држави се најсериозно погодената земја, според бројот на смртни случаи и бројот на заразени, со 577.045 смртни случаи и 32.421,713 заразени.

После САД, најсериозно погодени се земјите од Бразил со 407.639 смртни случаи и 14.754.910 случаи, Индија со 218.959 смртни случаи и 19.925.604 заразени, Мексико со 217.233 смртни случаи и 2.348.873 заболени и Велика Британија со 127.538 смртни случаи и 4.420.201 инфицирани лица.

Европа има 1.073.784 смртни случаи и 50.653.202 заразени, Латинска Америка и Карибите 926.976 смртни случаи и 29.048.161 заразени, САД и Канада 601.341 смртни случаи и 33.653.917 инфицирани, Азија 347.207 смртни случаи 26.911.396 заразени, на Блискиот исток 131.278 смртни случаи и 7.852,222,262 и 4.574.828 заразени и Океанија 1.053 смртни случаи и 43.446 заразени.

Франс Прес прави дневна рамнотежа заснована на државни податоци од земји од целиот свет и информации од Светската здравствена организација.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 3 часа

На денешен ден – 10 мај

1497 година – Италијанскиот навигатор Америго Веспучи тргна на своето прво патување кон Новиот свет. Плови до бреговите на Бразил...

ХороскопПред 6 часа

Хороскоп за денес (10 мај) понеделник

ОВЕН Препреките кои денес ви се појавуваат можат да бидат прилично тешки за вас. Бидете внимателни и смирени. Вашата самодоверба...

LifestyleПред 9 часа

Неколку работи што не би требало да правите додека сте гладни

Чувството на глад може да влијае на вашето расположение на повеќе начини, но и на вашето здравје. Гладот ​​може да...

МакедонијаПред 13 часа

Денес 135 нови случаи, починале 14 лица како последица од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1.993 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 74,...

СветПред 16 часа

Нема простор за паника, деловите од ракетата се срушија во океан

Остатоците од најголемата кинеска ракета паднаа денеска во Индискиот Океан, а повеќето од нејзините компоненти беа уништени при влегувањето во...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден – 9 мај

1502 година – Шпанскиот навигатор Кристофоро Коломбо пловеше од шпанското пристаниште Кадиз на своето четврто и последно патување кон Новиот...

ХороскопПред 1 ден

Хороскоп за денес (9 мај) недела

Овен  Постојат неочекувани проблеми кои го нарушуваат вашиот секојдневен ритам, но со дополнителна упорност може да ги остварите своите професионални...

СпортПред 1 ден

(ВИДЕО) ПРЕМИЕРНО денес во етер е официјалниот видео запис за песната „Одиме на Европско“ посветен на македонската фудбалска репрезентација

Денес и премиерно е поставен официјалниот видео запис и навивачката химна за македонската фудбалска репрезентација – „Одиме на Европско“ на...

МакедонијаПред 1 ден

Добри вести, денес 198 нови случаи и 12 починати од Ковид-19, ситуацијата се стабилизира?

Во последните 24 часа се направени 3.108 тестирања, а регистрирани се 198 нови случаи на Ковид 19 во: -Скопје 76...

КултураПред 2 дена

(ГАЛЕРИЈА) Успешно се одржа Струшката еордија под засилени мерки за заштита од Коронавирусот

И оваа година, иако под засилени мерки за заштита од коронавирусот, Струшката еордија ги восхити побожните Стружани, кои оддавајќи им...

НАЈЧИТАНИ