Следете не

Магазин

Веќе е договорен втор туристички лет во Starship на Маск околу Месечината

Објавено пред

на

Новиот патник е веќе познатиот вселенски турист – Денис Тито

SpaceX неодамна заврши неколку пробни лансирања и слетувања на својот Starship. Во целосна големина, со „Super Heavy“ погон, се уште не се ни обиделе да го лансираат во орбитата, но амбициозната компанија веќе продаде два туристички летови.

Првиот лет го изнајми јапонскиот милијардер Јусаку Маезава, кој вети дека ќе однесе група уметници и креативци на првото патување околу Месечината и назад, со цел што е можно подобро да го одбележи овој историски настан.

Вториот вселенски туристички лет Starship, објави SpaceX, го изнајми веќе познатиот вселенски турист Денис Тито. Ако името ви звучи познато – Тито беше првиот вселенски турист во историјата кој полета до Меѓународната вселенска станица во 2001 година.

Овој пат на пат околу Месечината ќе ја однесе сопругата Акико, за која SpaceX вели дека ќе биде една од првите жени на вакво патување.

Објавен е и пробниот план за лет.

Целото патување би требало да трае околу една недела, што ќе биде доволно време за Starship да лета до Месечината, да и се приближи на околу 200 километри, да направи еден полн круг околу природниот сателит и потоа да се врати на Земјата.

Планот е брачната двојка Тито да замине на ова романтично патување некаде по мисијата на Маезава. Засега не е сосема јасно кога тоа би можело да се случи. Во претходните најави се вели дека првата туристичка мисија би можела да биде лансирана во 2024 година.
Да забележиме и дека Денис Тито моментално има 82 години, а на ова лансирање би можел да оди на 85 или повеќе години. Ова веројатно нема да го собори рекордот на Вилијам Шатнер, кој на 90-годишна возраст отиде на суборбитален вселенски лет, но ќе стане најстариот астронаут кој ја напуштил орбитата на Земјата.

Магазин

Протекоа информации за MIUI 14 пред официјалното лансирање

Објавено пред

на

Сите новости ги објави корисникот на Twitter @kacskrz, а MIUI 14 ни носи нова системска архитектура со претходно инсталирани апликации кои заземаат многу помалку простор и трошат помалку енергија, што треба да им обезбеди подобри перформанси. Има и нови опции за персонализација со различен формат на виџети, папки на почетниот екран и таканаречени „Супер икони“. Приватноста (се разбира) е ревидирана, без складирање на кориснички податоци во облакот и сите дејства извршени локално на уредот.

Гласовниот асистент Mi AI ќе добие повеќе функции како скенирање документи, преводи, но и помошник за повици со филтер за спам. Xiaomi исто така ја ревидираше стабилноста на спарувањето и поврзувањето со други уреди на Xiaomi како слушалки, таблети и телевизори.

Тој е надграден за пребарување, па сега имате пристап до вашата историја на пребарување со резултати подредени по категорија. MIUI 14 исто така носи поддршка за повеќе безжични читачи на картички, како и функционалност што ја зголемува брзината на мобилниот интернет кога сигналот за Wi-Fi е слаб.

/benchmark

Прочитај повеќе...

Магазин

Дали Apple ве лажеше за приватноста?

Објавено пред

на

Со зголемената загриженост за приватноста на податоците, Apple прибегна кон паметен маркетинг и ТВ реклами за да ги увери корисниците дека нивните податоци се секогаш приватни.

Apple може да користи податоци за да ги препознае вашите навики

Сепак, истражувачите на кодот во Mysk почнаа да ги оспоруваат овие тврдења, наведувајќи дека вашите податоци не се толку заштитени како што мислите дека се. Според нив, корисничките податоци за одредени внатрешни апликации вклучуваат идентификатор на услуги на директориумот (DSID) кој делува како единствен отпечаток од прст за вашиот iCloud и Apple ID. Ова значи дека Apple може да ги користи податоците за да ги одреди навиките за прелистување во продавницата за апликации, негирајќи ги тврдењата на Apple дека ниту еден од вашите податоци не може лично да се идентификува. Во извештајот, истражувачите наведуваат дека iOS 14.6 често собира, складира и испраќа податоци поврзани со вашите активности во апликации од прва страна.

Овие податоци се испраќаат директно до Apple ако случајно го ограничите собирањето податоци или ја оневозможите аналитиката на уредот. Некои од податоците собрани од Apple го вклучуваат вашиот модел на Apple iPhone, јазиците што се користат на вашата тастатура и други податоци што и помагаат на компанијата прецизно да го одреди вашиот уред. Мајск, исто така, истакна дека новите промени на Apple кои го ограничуваат собирањето податоци од апликации од трети страни стапија на сила со iOS 14.5. Сепак, неодамнешните наоди за собирање податоци се чини дека се прошируваат и на моделите на Apple со iOS 16, покренувајќи прашања за тоа колку сериозен Apple е во врска со кршењето на приватноста на податоците.

Во моментов, употребата на кориснички податоци од страна на Apple е нејасна. Компанијата ги шифрира податоците за користење и не може да обработува општи и лични податоци заедно. Apple не ги објаснува своите практики за собирање аналитика, така што нема начин да се докаже дали компанијата ги почитува многуте ветувања што ги даде за приватноста на податоците.

Извор: Digit.in

Прочитај повеќе...

Магазин

Twitter ја прекина политиката за дезинформации за корона

Објавено пред

на

Долгогодишните напори на Twitter за борба против дезинформациите за коронавирусот завршуваат, барем засега.

Twitter почна да се занимава со дезинформации за короната во јануари 2020 година

Компанијата престана да ја спроведува својата политика за дезинформација за коронавирус на 23 ноември. Сè уште не е јасно дали Twitter ќе ги врати сите сметки што беа забранети поради ширење дезинформации како дел од планираната амнестија што ја објави Маск. Сепак, тоа покажува дека компанијата повеќе нема да ги блокира корисниците или да брише содржина што вклучува невистини за коронавирусот или вакцините.

Twitter започна да се занимава со дезинформации за корона во јануари 2020 година, бидејќи вирусот почна да се шири на глобално ниво. Оттогаш, Twitter забрани над 11.200 сметки, одбрани над 97.600 примери на лажна содржина. Хирургот со индиско потекло Вивек Мурти ја посочи политиката на Twitter како пример за тоа како другите технолошки платформи можат да се борат против лажните медицински вести.

Маск постојано го изразува своето противење на забраните и некои безбедносни мерки што се користат во борбата против коронавирусот. Тесла им пркоси на пандемиските исклучувања со тоа што ги одржува фабриките отворени и покрај мерките.

Исто така, Маск изјави за време на повикот за заработка во април 2020 година дека таквите мерки всушност претставуваат „присилно затворање на луѓе“. Маск ја поддржува вакцинацијата, но во исто време се противи на воведување мерки против корона вирусот.

Twitter отпушти голем број луѓе кои беа посветени на откривање на несоодветна и забранета содржина. Маск отпушти тим посветен на борбата против материјалот за сексуална злоупотреба на деца (CSAM) како дел од отпуштањата. Тој го намали тимот од приближно 20 вработени на помалку од 10 луѓе.

Twitter сега би можел да наиде на правни проблеми бидејќи со закон често се бара да отстрани штетни материјали. Законот за безбедност на Интернет во Велика Британија им дозволува на регулаторите да ги казнуваат компаниите доколку не ги отстранат навредливите содржини брзо.

Отпуштањата се големи. Twitter сега има ограничена можност да се брани од ботови и други лажни сметки. Twitter се бореше да ги намали и регулира вестите што ги прикриваат спамовите за кинеските протести откако Маск го отпушти антипропагандниот тим на Twitter.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Свет45 минути

Сан Франциско им дозволува на полициските роботи да користат смртоносна сила

Одборот на супервизори во Сан Франциско гласаше да им се дозволи на полициските роботи да користат смртоносна сила во екстремни...

Магазин48 минути

Протекоа информации за MIUI 14 пред официјалното лансирање

Сите новости ги објави корисникот на Twitter @kacskrz, а MIUI 14 ни носи нова системска архитектура со претходно инсталирани апликации...

Магазин50 минути

Дали Apple ве лажеше за приватноста?

Со зголемената загриженост за приватноста на податоците, Apple прибегна кон паметен маркетинг и ТВ реклами за да ги увери корисниците...

Магазин51 минута

Twitter ја прекина политиката за дезинформации за корона

Долгогодишните напори на Twitter за борба против дезинформациите за коронавирусот завршуваат, барем засега. Twitter почна да се занимава со дезинформации...

Магазин53 минути

Еве Viber услуга што не ја користите и која може да ви заштеди пари

Rakuten Viber пред празниците им понуди на своите корисници нова услуга Viber Out Rakuten Viber, една од најголемите глобални комуникациски...

Магазин56 минути

Криминалците го користат популарниот предизвик TikTok за да го направат невидлив малициозен софтвер за крадење податоци

Злонамерниот софтвер го користи популарниот предизвик TikTok за ширење на малициозен софтвер за крадење податоци преку лажна апликација која досега...

Магазин1 час

Лионел Меси стана лик во играта на Call of Duty, а на фановите едно им пречи (ВИДЕО)

Лионел Меси стана лик во видео игрите Call of Duty Modern Warfare II и Call of Duty: Warzone. Меси е...

На денешен ден5 часа

2 декември – На денешен ден

1254 – Сицилијанскиот крал Мафред ја поразил папската војска во битката кај Фоџа и го задржал своето кралство. 1547.- Починал...

Македонија6 часа

Со последното намалување на цените на нафтените деривати, дизелот и бензинот од денес се продаваат по иста цена за литар

Дизел горивото од денес се продава со намалена цена за два денари од литар, додека пак цената на бензините останува...

Временска прогноза12 часа

Целосна метео анализа за месец декември, ова се најновите вести

Според најновите анализи кои ги направивме со помош на најпрецизните нумерички модели во светот, месец декември оваа година ќе биде...

НАЈЧИТАНИ