Следете не

Lifestyle

Дали пивото може да има подобар вкус? Научниците велат – да

Објавено пред

на

Денешните огромни цилиндрично-конусни садови за ферментација во пиварниците кои ги заменија дрвените буриња може да влијаат на вкусот на добиеното пиво, но научниците се вклучија за да го подобрат вкусот на овој популарен пијалок.

Со векови, пивото се ферментира во отворени, хоризонтални буриња. Но, во 1970-тите, индустријата се префрли на користење на големи, затворени садови, кои се многу полесни за полнење, празнење и чистење, што овозможи производство на повеќе пиво и намалени трошоци. Меѓутоа, овие современи методи произведувале пиво со послаб квалитет, поради неможноста да се зачува вкусот.

За време на ферментацијата, квасецот претвора 50 проценти од шеќерот во кашата во етанол, а останатите 50 проценти во јаглерод диоксид. Проблемот што се јавува е што јаглеродниот диоксид создава притисок во овие затворени садови и го затапува вкусот.

Истражувачите започнаа со идентификување на видови на квасец Saccharomices cerevisiae кои беа особено отпорни на CO2, фокусирајќи се на производството на изоамил ацетат кој му дава на пивото овошен вкус сличен на банана. „Затоа што е еден од најважните вкусови присутен во пивото, како и во другите алкохолни пијалоци“, нагласува молекуларниот биолог Јохан Тевелеин од Католичкиот универзитет во Лувен во Белгија, кој е и основач на NovelYeast, која соработува со други компании. во областа на индустриската биотехнологија.

Откако пронашле особено робустен сој, Тевелеин и неговиот тим потоа користеле анализа на секвенцата на целиот геном за да откријат што го направило толку способно да го задржи својот овошен вкус дури и под притисок на современите резервоари за ферментација.

„На наше изненадување, идентификувавме единствена мутација во генот MDS3, кој го шифрира регулаторот кој очигледно е вклучен во производството на изоамил ацетат, изворот на вкусот сличен на банана кој е одговорен за зголемената толеранција на стрес кај овој специфичен вид на квасец. “, објаснува Тевелеин.

Со ова откритие, истражувачите потоа можеа да ја искористат техниката за уредување на гените CRISPR/Cas9 за да ја направат истата мутација во други соеви на квасец. По уредувањето, овие соеви би можеле подобро да го издржат притисокот на CO2 и да го зачуваат нивниот вкус.

Покрај тоа, многу видови квасец може да се модифицираат на ист начин, што му овозможува на пивото да добие пополн вкус. Досега не е утврдено дека овие генетски промени влијаат на другите својства на соевите на квасецот.

„Мутацијата е првиот увид во разбирањето на механизмот со кој високиот притисок на јаглерод диоксид може да го загрози вкусот на пивото“, вели Тевелеин.

Досега не беше јасно колку високиот притисок на CO2 влијаеше на вкусот на пивото на молекуларно ниво, иако крајните резултати во однос на намален овошен вкус на пивото беа лесно забележливи.

Во иднина, истражувачите сакаат да спроведуваат експерименти со уште повисоки притисоци на јаглерод диоксид за да видат дали може да се идентификуваат повеќе различни гени. Голем број други гени исто така покажаа ветување во оваа студија, иако MDS3 беше доминантен.

Истата технологија за идентификација на гени, исто така, претходно се користеше за да се истакнат други важни особини на квасецот, вклучително и производството на глицерол (шеќерен алкохол кој придонесува за вкусот), толеранција на покачени температури и елементи важни за да се постигне вкус на роза користејќи квасци во алкохолните пијалоци.

Авторите го истакнуваат фактот дека работата била поддржана од компанија за производство на пиво, која се надева дека ќе го искористи ова откритие во својата технологија на производство.

„Оваа работа го демонстрира силниот потенцијал на полигенската анализа и насочената генетска модификација за создавање цисгени индустриски соеви на пивски квасец со специфично подобрени карактеристики“, пишуваат истражувачите во нивниот труд објавен во Applied and Environmental Microbiology, списание на Американското здружение на микробиолози.

Lifestyle

Супер трикови со алуминиумска фолија: За перење, садови, чистење

Објавено пред

на

Алуминиумската фолија се користи за завиткување на храната, за затоплување, за задржување на топлината на ѕидовите и генерално е одлично решение во „милион“ ситуации во домаќинството, но дали знаете за што друго може да се користи?

Алуминиумската фолија е одличен изум кој луѓето не го користат доволно. Имено, освен за пакување храна, може да се користи и во разни други ситуации, односно како замена за други предмети.

Трикови со алуминиумска фолија кои секогаш ќе ви се најдат:

– Листовите фолија виткајте ги во топчиња и ставете две до три во барабанот пред да ја измиете облеката. Тие ќе предизвикаат облеката да се врти повеќе, што ќе ја направи помеки. Истиот трик можете да го користите и во машината за сушење алишта, а фолијата е одличен сојузник на алиштата бидејќи ги ослободува од статички електрицитет.

– Стуткајте топка од алуминиумска фолија и може да се користи за чистење тенџериња и садови наместо жица. Алу-фолијата ги чисти сребрените садови по следниот рецепт: Ставете ја фолијата на дното на садот, наполнете ја со вода и додадете мала лажица сол, а внатре ставете ги сребрените предмети. Оставете го да кисне десет минути и избришете го со сува крпа.

– За поефикасно пеглање, ставете фолија помеѓу капакот и даската за пеглање – фолијата ќе ја рефлектира топлината и пеглањето ќе биде пократко, а ќе заштедите енергија.

– За да ги изострите ножиците, листот фолија треба да се свитка неколку пати за да стане рамно и едноставно да ја исечете фолијата со ножици.

/N1Info

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Европски земји каде што е најбезбедно да се пешачи ноќе

Објавено пред

на

Кога планирате патување, често се истражува дали земјата е опасна и какви се шансите да бидете нападнати или ограбени на улица.

На крајот на краиштата, ние секогаш сакаме да се чувствуваме безбедно и заштитено. Иако Европа е прилично безбедна, особено во споредба со САД или некои други земји, сепак тука постојат опасности. Но, не се сите земји опасни, односно во некои можноста нешто да ви се случи кога, на пример, пешачењето ноќе е апсолутно минимално.

Adventurely.com објави статија со наслов „Колку луѓето се чувствуваат безбедно додека одат сами навечер во Европа“ и листа на земји кои се сметаат за најбезбедни во Европа за ноќно одење.

На прво место е Хрватска, која ја понесе титулата една од најбезбедните земји во Европа. Словенија е на второ место, Исланд е трет, Грузија е четврта, а Швајцарија е петта.

Што се однесува до оние кои се помалку безбедни, тоа се Шведска, Велика Британија, Белгија, Белорусија, а Франција е прогласена за најопасна земја за ноќна прошетка, која затоа е на последното место.

Според Adventurely, Хрватска има предупредување за патување од ниво 1, најбезбедно ниво од американскиот Стејт департмент. Таа е рангирана на 15-то место во глобалниот индекс за мир од 163 оценети земји

Спроведеното истражување се заснова на субјективната перцепција за безбедност кај поединците кога шетаат сами по улиците ноќе во различни земји.

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Зошто седиштата во авионите се сини?

Објавено пред

на

Трендот на користење на сини седишта во авионите започна пред неколку децении и сè уште е актуелен.

Авиокомпаниите како што се Ryanair, British Airways и American Airlines со добра причина избираат сини седишта во нивните авиони, бидејќи оваа боја има позитивен психолошки ефект врз патниците.

Најџел Гуд, признат дизајнер во полето на авијацијата, истакнува дека главната цел на нивниот дизајн е да го истакнат брендот на авиокомпанијата и да ја направат препознатлива, но клучната грижа е да се создаде удобен ентериер кој обезбедува пријатна средина и го намалува стресот за време на патувањето.

Гуд истакнува дека сината боја има смирувачки ефект и дека поентата е да се создаде помалку стресно искуство за патниците. Оваа боја промовира смиреност, а според Анџела Рајт, авторка на „Водич за психологија на боите“, сината е поврзана со позитивни атрибути како што се самодоверба, ефикасност, веселост и свежина.

Рајт додава дека, со оглед на честата вознемиреност во текот на летото, сината е избрана поради релаксирачки и смирувачки ефект.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп15 часа

Хороскоп за недела (3 март)

ОВЕН Доколку продолжите да се фокусирате само на негативните работи, нема да бидете задоволни со околностите на работното место. Може...

Скопје18 часа

(ВИДЕО) Полицискииот хеликоптер пренесе повредено лице од Шар Планина до Клиничкиот центар во Скопје

Денеска (02.03.2024) по добиено барање од Центарот за управување со кризи, хеликоптер Ми 171 на Хеликоптерската единица за полициски намери...

Магазин19 часа

(ФОТО) Шпаркасе Банка организираше завршна хуманитарна аукција на сликарски дела, овие 10 имиња се одбраните талентирани финалисти на конкурсот

Поддршката на сликарството и мотивирање на младите сликари во државата да продолжат да творат, продолжува да е еден од главните...

Мобилни уреди19 часа

„iPhone 15“ се бори за свое место во пазарот, додека во Кина е на попуст за цели 180 долари, повеќе од цената на ланскиот период за претходникот

Од неговото лансирање iPhone 15 се бори за своето место на пазарот во, до неодамна, но тешкотиите на оваа серија...

Хроника1 ден

МВР: Детали за стравичната сообраќајка која го потресе Кичево и регионот, каде загина едно лице

На 01.03.2024 во 18.20 часот во полициската станица Кичево, пријавено е дека на магистрален пат Кичево – Гостивар, кај селото...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за сабота (2 март)

ОВЕН Денес ќе бидете доста комуникативни и отворени за сите видови на соработка. Обидете се што почесто да ја будите...

Кичево2 дена

Тешка сообраќајна несреќа се случила доцна попладне на пат према превој Стража, во близина на с.Колари, неофицијално едно лице загина

Вечерва, односно доцна попладне се случила тешка сообраќајна несреќа на пат „Кичево-Стража“, во близина на с.Колари – кичевско. Неофицијално според...

Технологија2 дена

Samsung развива моќен чип со вештачка интелигенција, тој ќе биде со најголем капацитет досега

Јужнокорејскиот технолошки гигант Samsung Electronics објави дека развил нов мемориски чип кој има „највисок капацитет досега“ за вештачка интелигенција (AI)....

Спорт2 дена

ФФМ: Обновата на Националната арена „Тодор Проески” официјално заврши

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) официјално го предаде новиот хибриден терен на Националната арена „Тодор Проески” на Акционерското друштво за...

Автомобили2 дена

ВИДЕО Снимка од дрон каква што не сте виделе досега: Потерата по најбрзата формула е најлудото нешто што некогаш сте го виделе

Звук, брзина и вистински аудио-визуелен спектакл. Тоа е најдобриот начин да се опише првата снимка од дрон како „брка“ болид...

НАЈЧИТАНИ