Следете не

Lifestyle

Дали пивото може да има подобар вкус? Научниците велат – да

Објавено пред

на

Денешните огромни цилиндрично-конусни садови за ферментација во пиварниците кои ги заменија дрвените буриња може да влијаат на вкусот на добиеното пиво, но научниците се вклучија за да го подобрат вкусот на овој популарен пијалок.

Со векови, пивото се ферментира во отворени, хоризонтални буриња. Но, во 1970-тите, индустријата се префрли на користење на големи, затворени садови, кои се многу полесни за полнење, празнење и чистење, што овозможи производство на повеќе пиво и намалени трошоци. Меѓутоа, овие современи методи произведувале пиво со послаб квалитет, поради неможноста да се зачува вкусот.

За време на ферментацијата, квасецот претвора 50 проценти од шеќерот во кашата во етанол, а останатите 50 проценти во јаглерод диоксид. Проблемот што се јавува е што јаглеродниот диоксид создава притисок во овие затворени садови и го затапува вкусот.

Истражувачите започнаа со идентификување на видови на квасец Saccharomices cerevisiae кои беа особено отпорни на CO2, фокусирајќи се на производството на изоамил ацетат кој му дава на пивото овошен вкус сличен на банана. „Затоа што е еден од најважните вкусови присутен во пивото, како и во другите алкохолни пијалоци“, нагласува молекуларниот биолог Јохан Тевелеин од Католичкиот универзитет во Лувен во Белгија, кој е и основач на NovelYeast, која соработува со други компании. во областа на индустриската биотехнологија.

Откако пронашле особено робустен сој, Тевелеин и неговиот тим потоа користеле анализа на секвенцата на целиот геном за да откријат што го направило толку способно да го задржи својот овошен вкус дури и под притисок на современите резервоари за ферментација.

„На наше изненадување, идентификувавме единствена мутација во генот MDS3, кој го шифрира регулаторот кој очигледно е вклучен во производството на изоамил ацетат, изворот на вкусот сличен на банана кој е одговорен за зголемената толеранција на стрес кај овој специфичен вид на квасец. “, објаснува Тевелеин.

Со ова откритие, истражувачите потоа можеа да ја искористат техниката за уредување на гените CRISPR/Cas9 за да ја направат истата мутација во други соеви на квасец. По уредувањето, овие соеви би можеле подобро да го издржат притисокот на CO2 и да го зачуваат нивниот вкус.

Покрај тоа, многу видови квасец може да се модифицираат на ист начин, што му овозможува на пивото да добие пополн вкус. Досега не е утврдено дека овие генетски промени влијаат на другите својства на соевите на квасецот.

„Мутацијата е првиот увид во разбирањето на механизмот со кој високиот притисок на јаглерод диоксид може да го загрози вкусот на пивото“, вели Тевелеин.

Досега не беше јасно колку високиот притисок на CO2 влијаеше на вкусот на пивото на молекуларно ниво, иако крајните резултати во однос на намален овошен вкус на пивото беа лесно забележливи.

Во иднина, истражувачите сакаат да спроведуваат експерименти со уште повисоки притисоци на јаглерод диоксид за да видат дали може да се идентификуваат повеќе различни гени. Голем број други гени исто така покажаа ветување во оваа студија, иако MDS3 беше доминантен.

Истата технологија за идентификација на гени, исто така, претходно се користеше за да се истакнат други важни особини на квасецот, вклучително и производството на глицерол (шеќерен алкохол кој придонесува за вкусот), толеранција на покачени температури и елементи важни за да се постигне вкус на роза користејќи квасци во алкохолните пијалоци.

Авторите го истакнуваат фактот дека работата била поддржана од компанија за производство на пиво, која се надева дека ќе го искористи ова откритие во својата технологија на производство.

„Оваа работа го демонстрира силниот потенцијал на полигенската анализа и насочената генетска модификација за создавање цисгени индустриски соеви на пивски квасец со специфично подобрени карактеристики“, пишуваат истражувачите во нивниот труд објавен во Applied and Environmental Microbiology, списание на Американското здружение на микробиолози.

Lifestyle

Денес им е роденден, Д-р Никола Бакрачески

Објавено пред

на

Д-р Никола Бакрачески, еден од најдобрите доктори во Република Македонија. Тој е роден на денешен ден 18 ноември 1970 година. Своевремено беше градоначалник на Општина Охрид во периодот од 2013 до 2017 година. Средно образование завршил во гимназијата „Св. Климент Охридски“ – Охрид. Високо образование г-дни Бакрачески завршил на Медицински факултет – Скопје, а таму ја одбранил и својата докторска дисертација во 2011 година.

Исто така во неговата богата автобиографија бил и директор на Кардиолошкиот завод од Охрид, посетувал многу тренинг сесии по интервентна кардиологија ширум земјите во светот. Важи за голем борец, ентузијаст, комуникативен, смирен и флексибилен човек, реалист и хуманист.

 

Од нашиот медиум лично упатуваме честитки за среќен роденден на Д-р Бакрачески, многу здравје, љубов, успеси, радост и сите почести за него, за неговата работа и неговата божја мисија – Да спасува животи!

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Дали е здраво да спиете голи?

Објавено пред

на

Секој има своја рутина за спиење. На некои прагови им е потребен амбиентален шум. Други мора да користат завеси за затемнување за да ја направат просторијата доволно темна. А некои спијат голи и се убедени дека ова е рецепт за добар сон.

Дали е подобро да спиете гол?

Одговорот не е едноставно да или не.

Иако не постои директно истражување кое го поврзува спиењето гол со подобар одмор, постојат некои тангенцијални наоди кои би можеле да ве натераат да размислите за тоа. Мишел Дреруп разговараше со клиниката во Кливленд за тоа како спиењето голи може да ви помогне да спиете подобро.

Кога се подготвувате за спиење, вашето тело природно ќе ја намали температурата за да ви помогне да влезете во вашиот деноноќен ритам, што е вашиот природен циклус на спиење и будење.

Спиењето без облека може да ви помогне побрзо да се оладите и побрзо да заспиете. Исто така, може да помогне да се елиминираат сите оние фрлања и вртења доцна во ноќта предизвикани од премногу топли пижами.

Спиењето без облека може да влијае и на вашето здравје. Постои можност жените да ги намалат стапките на габична инфекција. Квасецот успева во влажни и топли средини, а спиењето без облека ја подобрува циркулацијата на воздухот околу телото.

Што се однесува до мажите, постои потенцијал за зголемена плодност. Некои веруваат дека избегнувањето на тесна долна облека и изложувањето на топлина може да го зголеми бројот на сперматозоиди.

Значи, дали треба да спиете голи?

На крајот на денот, тоа е личен избор, и иако нема директни студии за да се докаже дека е корисно, тоа не значи дека не може да биде.

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Михаил Калашников – креатор на најдобрата автоматска пушка на 20 век

Објавено пред

на

На 10 ноември 1919 година е роден рускиот инженер Михаил Тимофеевич Калашников (1919-2013), дизајнер на најдобрата автоматска пушка од 20 век „АК-47“, наречена „Калашников“ по неговото презиме.

Желбата на Михаило од младоста била да стане поет, но како деветнаесетгодишник се приклучил на војската. Тој беше назначен за командант на тенкови, што му овозможи да се посвети на неговите пронајдоци, кои во тоа време беа главно поврзани со тенкови.

Во борбата со нацистите во 1941 година, тој беше ранет и хоспитализиран. Таму, закрепнувајќи од повредите, тој почнува да работи на дизајнот на автоматска пушка.

Недолго по завршувањето на Втората светска војна, Калашников го заврши дизајнирањето на нов тип на автоматска пушка „АК-47“. Неговиот дизајн беше избран меѓу многу други како оној од кој ќе се произведува новата пушка.

Пушката „АК-47“ се покажа како лесна за употреба и добро функционираше во различни области, дури и во пустини и џунгли.

„АК“ се иницијалите што го претставуваат целосното име на оваа пушка „автоматски калашников“, но денес се нарекува само „калашников“.

Михаил Калашников рече дека неговиот изум „претставува оружје за одбрана, а не за напад“.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Свет2 часа

Сан Франциско им дозволува на полициските роботи да користат смртоносна сила

Одборот на супервизори во Сан Франциско гласаше да им се дозволи на полициските роботи да користат смртоносна сила во екстремни...

Магазин2 часа

Протекоа информации за MIUI 14 пред официјалното лансирање

Сите новости ги објави корисникот на Twitter @kacskrz, а MIUI 14 ни носи нова системска архитектура со претходно инсталирани апликации...

Магазин2 часа

Дали Apple ве лажеше за приватноста?

Со зголемената загриженост за приватноста на податоците, Apple прибегна кон паметен маркетинг и ТВ реклами за да ги увери корисниците...

Магазин2 часа

Twitter ја прекина политиката за дезинформации за корона

Долгогодишните напори на Twitter за борба против дезинформациите за коронавирусот завршуваат, барем засега. Twitter почна да се занимава со дезинформации...

Магазин2 часа

Еве Viber услуга што не ја користите и која може да ви заштеди пари

Rakuten Viber пред празниците им понуди на своите корисници нова услуга Viber Out Rakuten Viber, една од најголемите глобални комуникациски...

Магазин2 часа

Криминалците го користат популарниот предизвик TikTok за да го направат невидлив малициозен софтвер за крадење податоци

Злонамерниот софтвер го користи популарниот предизвик TikTok за ширење на малициозен софтвер за крадење податоци преку лажна апликација која досега...

Магазин2 часа

Лионел Меси стана лик во играта на Call of Duty, а на фановите едно им пречи (ВИДЕО)

Лионел Меси стана лик во видео игрите Call of Duty Modern Warfare II и Call of Duty: Warzone. Меси е...

На денешен ден6 часа

2 декември – На денешен ден

1254 – Сицилијанскиот крал Мафред ја поразил папската војска во битката кај Фоџа и го задржал своето кралство. 1547.- Починал...

Македонија8 часа

Со последното намалување на цените на нафтените деривати, дизелот и бензинот од денес се продаваат по иста цена за литар

Дизел горивото од денес се продава со намалена цена за два денари од литар, додека пак цената на бензините останува...

Временска прогноза14 часа

Целосна метео анализа за месец декември, ова се најновите вести

Според најновите анализи кои ги направивме со помош на најпрецизните нумерички модели во светот, месец декември оваа година ќе биде...

НАЈЧИТАНИ