Следете не

Спорт

Верати: „Многу е тешко од херој, да дојдеш на нула, Има некоја лоша среќа, треба да давате голови, ние не успеавме!“

Објавено пред

на

Италија испадна од борбата за Светското првенство со пораз од Македонија со 0:1 вчера. Стрелец на победничкиот гол беше Александар Трајковски со низок удар надвор од шеснаесетникот. Играчот кој во четири сезони го делеше за него домашниот терен на Палермо во Сицилија ги скрши срцата на Италијанците.

– „Тешко е да се објасни“, изјави италијанскиот играч од средниот ред Марко Верати за РАИ Спорт. „Тоа беше кошмар.

„Гледајќи низ соблекувалната, имавме играчи кои требаше да им значи турниор еден вид предизвик, но веќе е катастрофа. Многу е тешко да се биде од херој на нула.“

„Ќе бидам горд на моите соиграчи. Ова е фудбал, треба да давате голови. Не успеавме, но дадовме се што имавме. тоа не беше доволно.“

„Треба да си поставиме прашања сега. Има некоја лоша среќа, но треба да си ја создадете и вашата среќа“.

  • Воедно, Благоја Милевски е роден во 1971 година во Скопје, а токму денес полни 51 година, токму во Италија, со победа!
  • Селекторе, среќен нека е и само успеси со Македонија, да дочекаме и против Португалија!

Спорт

(ВИДЕО) BMW Motorrad го претстави новиот мотор „прототип“ – M 1000 XR

Објавено пред

на

printscreen/official video

BMW Motorrad им даде на ентузијастите поглед на долгоочекуваниот прототип M 1000 XR. Овој најнов додаток на линијата M модели е дизајниран да ги задоволи барањата на возачите кои бараат високи перформанси на долги растојанија, и на пат и на патека.

Овој прототип ја покажува успешната стратегија на германската компанија да го вклучи реномираниот бренд М, познат по успехот во тркачките и автомобилите со високи перформанси, во својата гама на мотоцикли. Со воведувањето на M RR и M R во последниве години, M 1000 XR дополнително ја зацврстува нивната посветеност за понуда на независни модели M.

Во неговото јадро, M 1000 XR има линиски четирицилиндричен мотор кој се базира на единицата на супербајк S 1000 RR. Користејќи ја иновативната технологија на BMW ShiftCam, оваа енергетска единица испорачува сурова моќност од над 200 КС.

И покрај неговите импресивни перформанси, M 1000 XR може да се пофали со извонредна тежина од само 223 kg кога е целосно наполнет. Во комбинација со посветената технологија на шасијата, аеродинамиката и напредната контролна електроника, M XR ја замаглува границата помеѓу турнеи на долги патеки и тркачки велосипеди ориентирани кон патека.

За оние кои бараат уште поголеми перформанси, BMW го нуди опционалниот пакет M Competition, кој обезбедува дополнително намалување на тежината и подобрена динамика на возење. Максималната брзина на прототипот достигнува импресивни 280 km/h.

Аеродинамиката одигра клучна улога во развојот на прототипот M XR. Опремен со крила, мотоциклот постигнува супериорна стабилност при големи брзини, благодарение на зголемената надолна сила.

Ова се претвора во подобрена влечна сила и намалена тенденција за вртење за време на забрзувањето. Возачот има корист од подобар контакт помеѓу тркалата и патот, што резултира со побрзо време на кругот. Ергономијата на седечката положба на M XR придонесува и за подобрена контрола на велосипедот, особено во суперспортски режим.

Потпирајќи се на својата тркачка експертиза, BMW го вгради системот за сопирање M во M XR. М сопирачките клешти имаат препознатлива сина елоксирана обвивка, што го одразува препознатливото лого на марката. Оваа технологија, добиена од WSBK тркачките машини на BMW, обезбедува оптимални перформанси при сопирање и на тркачката патека и во режимите на изведба.

BMW Motorrad планира да објави дополнителни детали за моделот M 1000 XR во втората половина на оваа година.

Извор: Moto-berza.com

Прочитај повеќе...

Спорт

„Куќа на фудбалот“ го објави списокот, ова се 27-те примените кандидати за „УЕФА“ академијата на генерација 2010

Објавено пред

на

„Куќа на фудбалот“ денес пред медиумите го пласира конечниот список на 27-те примени кандидати за УЕФА академијата на генерација 2010, и гласи вака:

Прочитај повеќе...

Спорт

„Сер Боби“ уште еднаш ги пофали своите момчиња, каде овој пат покажаа професионален пристап и голем ентузијазам

Објавено пред

на

Македонската А репрезезентација утре 10-ти јуни (сабота) го има официјалниот собир за јунските натпревари од квалификациите за ЕП 2024 против Украина (16. јуни, Национална арена „Тодор Проески“) и Англија (19. јуни, Олд Трафорд, Манчестер).

Поголемиот дел од повиканите фудбалери за овие два меча, односно играчите кои веќе завршија со клупски активности, го одработија првиот дел од подготовките со националниот тим.

Дени Илиев, Езѓан Алиоски, Јован Манев, Енис Барди, Аријан Адеми и Илија Несторовски поради обврски во клубовите не беа во можност да се стават на располагање за подготовките од 2. до 8. јуни на тренинг центарот „Петар Милошевски“, додека Елиф Елмас денеска одработи тренинг со своите репрезентативни колеги.

Благоја Милевски – селектор на македонската А репрезентација:

– „Повеќето од фудбалерите се собраа, очекуваме и останатите да ни се придружат во следните три дена, на 12. јуни треба да бидеме комплетни на тренинг откако ќе пристигнат Алиоски, Адеми и Илиев. 

Исклучително сум задоволен од оваа фаза на подготовки. Фудалерите, иако уморни од сезоната во клубовите, покажаа ангажираност, професионален пристап и голем ентузијазам. 

Се обидовме да постигнеме одреден баланс со однос на физичката исцрпеност и енергијата која ќе ни треба за следната фаза подготовки и натпреварите кои не очекуваат. Акцентот сега го ставивме на физичката подготвеност, а веќе од 10. јуни се насочуваме на техничко-тактичка анализа и тоа ќе биде фокусот на тренинзите. 

Украинците ќе ги предводи нов селектор, кој ќе го промени системот на игра, но ние веќе навикнавме на промени кои во најмала рака ни ја отежнуваат работата во однос на подготовка на натпреварите. Таков беше случајот и пред мечот со Малта.

Но, за нас е најважно да бидеме силни на тренинзите кои ни следуваат и целосно да се вложиме  и тактички и физички. Иако е крај од сезоната, сигурен сум дека фудбалерите имаат мотив и енергија за уште два  силни натпревари“.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт3 часа

(ВИДЕО) BMW Motorrad го претстави новиот мотор „прототип“ – M 1000 XR

BMW Motorrad им даде на ентузијастите поглед на долгоочекуваниот прототип M 1000 XR. Овој најнов додаток на линијата M модели...

Македонија6 часа

Поради изведување на градежни активности влезот за град Охрид ќе се пренасочува преку регионален пат

АМСМ известува, поради изведување на градежни работи (реконструкција на коловозот) на патниот правец Подмоље – Охрид на магистралниот пат А3, сообраќајот...

Хороскоп22 часа

Хороскоп за сабота (10 јуни)

ОВЕН Поволен ден за комуникација со надредените како и за нови разговори за работа. Може да се надевате на убава...

Временска прогноза1 ден

Попоски најавува нови поплави дури по страшни од делчевските, ова се информациите..

Под влијание на циклонска активност со центар над Средоземјето, како и на ГОЛЕМА влажна и нестабилна воздушна маса, за време на викендот,...

Спорт1 ден

„Куќа на фудбалот“ го објави списокот, ова се 27-те примените кандидати за „УЕФА“ академијата на генерација 2010

„Куќа на фудбалот“ денес пред медиумите го пласира конечниот список на 27-те примени кандидати за УЕФА академијата на генерација 2010,...

Автомобили1 ден

Сопствениците на автомобилот Рено, го тужат Рено за прекумерна потрошувачка на моторно масло

Рено го призна проблемот со своите мотори, но не и потребата од отповикување Во прашање се автомобили со 1,2-литарски бензински...

Автомобили1 ден

Летото доаѓа, еве како да го подготвите вашиот автомобил за потоплите денови

Наскоро започнуваат одморите, а ние ви носиме потсетник да го направите вашето патување што е можно побезгрижно. Според истражувањето на...

Магазин1 ден

Од сега па натаму размена на фотографии со висок квалитет на WhatsApp

WhatsApp започна со тестирање на важна функција пред неколку месеци. Станува збор за можноста за споделување висококвалитетни фотографии преку платформата...

Магазин1 ден

Корисниците на социјалната мрежа Instagram ширум светот од утрово пријавуваат проблеми

Се чини дека Instagram, една од најпопуларните платформи на социјалните мрежи ширум светот, утрово не работи, пишува „Дејли мејл“. Според...

Магазин1 ден

Google ја прекинува поддршката за уште еден од своите производи

Нема повеќе софтверски или безбедносни ажурирања за првиот Chromecast на Google, кој Google тивко го прекина на крајот на април,...

НАЈЧИТАНИ