Следете не

Автомобили

(ВИДЕО) Мазда MX-5 прослави 35 години постоење, елегантно возило произведено во повеќе од 1,2 милиони примероци во четири генерации

Објавено пред

на

printscreen/official video

На 9 февруари 1989 година, Mazda MX-5 ја прослави својата светска премиера, нивно рекордно производство: Повеќе од 1,2 милиони Mazda MX-5 произведени во текот на четири генерации, сеопфатно ажурирање за уште поголемо уживање во возењето, предвидено за 2024 година.

Светот на автомобили беше во стравопочит, а љубителите на роудстерите со пристапни цени беа воодушевени: на 9 февруари, пред 35 години, Mazda MX-5 го имаше своето деби на автосалонот во Чикаго. Изграден како класичен спортски автомобил со погон на задните тркала, но со револуционерен распоред на моторот пред средината за оптимална распределба на тежината, јапонскиот родстер го оживеа тогаш речиси исчезнатиот сегмент од автомобилот. Компактната и лесна Mazda MX-5 го редефинира задоволството од возење со отворен покрив. Инженерите на Mazda го постигнаа ова со придржување до традиционалната јапонска филозофија на Jinba-Ittai, која ги гледа коњот и јавачот како една единица. Применети на Mazda MX-5, возачот и родстерот формираат блиска врска, обезбедувајќи рамнотежа, агилност и леснотија. MX-5 има освоено бројни награди и признанија низ годините, кои продолжуваат да ја докажуваат својата извонредност.

Светот не може да се засити од Mazda MX-5: Чисто задоволство при возењето и иконски дизајн, Mazda MX-5 доживеа континуиран развој низ четири генерации („NA“, „NB“, „NC“ и сега „ND “). . Тековната итерација на Mazda MX-5 продолжува да ги воодушевува ентузијастите на отворено од 2016 година со RF верзијата која се карактеризира со возбудлив дизајн со брзо враќање и електричен систем на преклопен покрив со „тврд покрив“ заедно со мекиот покрив на родстерот.

Вкупното производство на Mazda MX-5 во фабриката во Ујина во Хирошима достигна рекордни 1.256.745 единици. 533.301 (над 40 проценти) од вкупното производство на MX-5 беа продадени во Северна Америка под значката Mazda Miata, по што следи Европа, каде што беа продадени 391.503 Mazda MX-5. На домашниот јапонски пазар, 225.510 примероци од овој спортски автомобил беа регистрирани под легендарното име на моделот Mazda Roadster (прво познат како Eunos Roadster).

Сега на својот 35-ти роденден, Mazda MX-5 виде ажурирани предни и задни светла, нова инфозабава за подобрена поврзаност и уште поконцентрирано искуство во возењето Jinba-Ittai. Новиот „Track Mode“ го подобрува чувството на ангажираност на возачот во легендарниот спортски автомобил и работи во комбинација со софтверски Кинематичен систем за контрола на држењето на телото (KPC), кој обезбедува дополнителна стабилност во свиоците. Асиметричен диференцијал со ограничено пролизгување сега е стандарден кај 2,0-литарскиот Skyactiv-G 2024 Mazda MX-5 со моќност од 135 kW/184 КС (потрошувачка на гориво WLTP 6,8 l/100 km, WLTP CO₂ емисии: 153 g/km).

Палетата на мотори го вклучува и 1,5-литарскиот Skyactiv-G со 97 kW/132 КС кој има WLTP потрошувачка на гориво од 6,3 l/100 km и WLTP CO₂ емисии од 142 g/km. Mazda MX-5 2024 е достапна како роудстер со класичен мек покрив или како RF, со фиксен преклопен покрив и гарантира задоволство при возењето.

Извор: Avtomania.hr

Автомобили

(ФОТО) Произведен последниот легендарен „Bizzarrini 5300 GT“ revival едиција

Објавено пред

на

ФОТО: screenshot/youtube

Две години откако беше првично најавен, серијата Bizzarrini 5300 GT Revival Edition заврши. Последниот произведен примерок беше обоен во зелена Verde Bosco Ventiquatro, за да одговара на наградуваниот оригинал во сопственост на американски колекционер, користејќи го истиот процес што му го даде на Bizzarrini црвената Rosso Corsa користена за победникот на Ле Ман во 1965 година во својата класа.

Според Klix.ba, Bizzarrini 5300 GT е придвижуван од 5,3-литарски V8 мотор, кој развива повеќе од 400 КС, а односот сила-тежина е споредлив со современите суперавтомобили.

ФОТО: revistaautosmas.com

ФОТО: revistaautosmas.com

„Bizzarrini 5300 GT Corsa Revival има за цел повторно да го претстави брендот Bizzarrini во елитата на автомобилскиот свет. Откако го комплетиравме првиот автомобил пред 24 месеци, неуморно работевме за да испорачаме автентични и совршени модели на Revival до најстрасните колекционери на автомобили во светот. Стигнавме до крајот на ова поглавје и подготвени сме за следново, а ова изгледа како уште еден значаен чекор на нашиот пат. Побарувачката за овој автомобил и интересот за нашите идни планови е токму реакцијата што чувствуваме дека брендот Bizzarrini, поврзан со еден од најголемите автомобилски инженери и дизајнери на сите времиња, навистина ја заслужува. Нашето внимание сега е свртено кон развојот на моделот Џото, да испорачаме автомобил повеќе од достоен за ценетиот назив“, изјави Сајмон Базби, директор на Bizzarrini.

Извор: Topgear.com

Прочитај повеќе...

Автомобили

Toyota напредува со solid-state батериите за електричните возила

Објавено пред

на

Toyota напредува во развојот на батерии за електрични возила.

Во трката за продолжување на животниот век и безбедноста на EV батериите, Toyota доаѓа со најсовремено решение: solid-state батерии. Подготвени да ја надминат долговечноста на традиционалните литиум-јонски батерии, овие иновативни извори на енергија се очекува да ја редефинираат издржливоста и ефикасноста на електричните возила. Оваа ветувачка технологија сигнализира голем скок напред во потрагата по одржлив и сигурен електричен транспорт.

Развојот на батериите на Toyota означува напредок во EV технологијата и потенцијално го продолжува животниот век на батеријата над сегашните 8-10 години на стандардните литиум-јонски батерии. Нудејќи поголема густина на енергија, побрзо полнење и поголема безбедност, овие батерии би можеле драстично да ја зголемат привлечноста на електричните возила бидејќи ветуваат дека ќе траат повеќе од 15 години. Овој потег ја претставува посветеноста на Toyota за иновации во создавањето на потрајно и поефикасно складирање на енергија за иднината на електричната мобилност.

Батериите во цврста состојба се менувач на играта за складирање енергија, елиминирајќи го течниот електролит што се наоѓа во конвенционалните батерии и прифаќајќи алтернатива во цврста состојба. Овој револуционерен дизајн ги минимизира ризиците како што е истекување на електролит и нуди стабилност што може значително да го продолжи животниот век на батеријата. Додека Toyota останува цврсто отворена за точниот животен век на своите батерии во цврста состојба, индустриските аналитичари предвидуваат импресивна издржливост од над 15 години, на голема возбуда на ентузијастите на ЕВ.

Примената на овие батерии не е само технички триумф, туку и стратешки маневар во понатамошното прифаќање на електрични возила на глобално ниво. Како што истражувањето и развојот продолжуваат да цветаат, а индустриските гиганти како Toyota го водат патот, иднината во која доминираат еластични и робусни електрични возила брзо се наближува.

Извор: ytech.news

Прочитај повеќе...

Автомобили

Volkswagen инвестира 2,5 милијарди евра во Кина

Објавено пред

на

Volkswagen ќе инвестира 2,5 милијарди евра во проширување на производствениот и иновациски центар во кинескиот град Хефеи.

Центарот Хефеи ќе и помогне на компанијата да донесе технологии на кинескиот пазар за 30 отсто побрзо и да произведува целосно електрични возила, изјави членот на управниот одбор на Volkswagen Group Кина, Ралф Брандштатер.

VW се подготвува да произведе два модели на брендот Volkswagen во Кина, кои ги развива во соработка со кинескиот партнер XPENG, објавија вчера, додавајќи дека производството треба да започне во 2026 година.

На крајот на 2022 година, Volkswagen ја загуби „титулата“ на најпродавана марка на автомобили во Кина, која беше узурпирана од домашниот производител на електрични возила BYD. Германската компанија најави голем број нови модели во електрификацијата на кинеското портфолио за да го врати изгубениот удел на најголемиот светски автомобилски пазар.

/SeeBiz

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Магазин4 часа

Samsung Galaxy Z Fold 6 ќе биде потенок и полесен од Fold 5

Преклопливиот телефон на Samsung Galaxy Z Fold 6 се очекува ова лето, а сега се појавија и првите (неофицијални) информации...

Магазин4 часа

Кинескиот одговор на ChatGPT достигна 200 милиони корисници

Кинескиот модел на вештачка интелигенција ERNIE Bot на технолошкиот гигант Baidu има повеќе од 200 милиони корисници, изјави денеска извршниот...

Магазин5 часа

Социјалната мрежа X воведува претплата за нови корисници

Новите корисници на социјалната мрежа Х, порано позната како Twitter, наводно ќе треба да платат скромна такса доколку сакаат да...

Хороскоп16 часа

Хороскоп за среда (17 април)

ОВЕН Вклучете се малку повеќе во настаните околу вас, особено ако се поврзани со луѓето кои ви значат. Помогнете му...

Спорт17 часа

Фудбалските федерации во регионот, вклучувајќи ја и нашата дадоа своја безусловна поддршка за актуелниот претседател на УЕФА, Александар Чеферин

На регионален состанок во Тирана, асоцијациите од Југоисточна Европа дискутираа за различни прашања и предизвици. Безусловно изразија поддршка за претседателот...

Спорт20 часа

Може ли Барса да го преживее Париз? Ќе му одолее ли Атлетико на „жолтиот ѕид“ ?

Каталонскиот тим успеа да дојде до предност на „Паркот на принцовите“ и може малку поудобно да влезе во мечот на...

Автомобили23 часа

(ФОТО) Произведен последниот легендарен „Bizzarrini 5300 GT“ revival едиција

Две години откако беше првично најавен, серијата Bizzarrini 5300 GT Revival Edition заврши. Последниот произведен примерок беше обоен во зелена...

Технологија1 ден

Незаменлив дел од нашите животи, 20 години „Gmail“

Многумина се сомневаа во реалноста на оваа нова услуга за електронска пошта, особено ако се земе предвид дека објавувањето на...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за вторник (16 април)

Овен Веќе некое време се чувствувате како робот кој извршува една по една задача, време е да се посветите! Дневниот...

Lifestyle2 дена

Едноставна промена во вашата дневна рутина може значително да влијае на вашиот крвен притисок

Се обидувате да го намалите крвниот притисок? Секој ден седете малку помалку и ќе видите резултати, велат експертите. Новото истражување...

НАЈЧИТАНИ