Следете не

Спорт

Со победата над Холандија, Англија оди во финале против „црвената фурија“, Воткинс по 10 минути игра од клупата со прекрасен гол ја запечати судбината на „лалињата“

Објавено пред

на

ФОТО: screenshot/youtube

Фудбалерите на Англија се пласираа во финалето на Европското првенство со голот на Оли Воткинс во судиското надополнување од полуфиналето против Холандија – 2:1 (1:1). Холандија поведе со голот на Чави Симонс во седмата минута, а израмни Хари Кејн во 18. минута од пенал. Победата за Англија ја донесе Оли Воткинс во првата минута од дополнителното време, само 10 минути откако го замени Кејн на теренот.

Натпреварот имаше доста динамичен тек, така што Холандија поведе по првата шанса, Симонс му ја зеде топката на Деклан Рајс и силно шутираше од повеќе од 20 метри во бегство. Голманот Џордан Пикфорд се обиде со парада да го запре ударот, но топката отиде во далечниот горен агол.

Потоа, текот на натпреварот од минута во минута, изгледаше вака: Англија некаде на стартот се закани преку капитенот Кејн, најпрвин неговиот удар го одбрани голманот Барт Вербруген, а две минути подоцна во 14. минута шутираше над голот, а Дензел Дамфрис тргна кон него во обид да го одбие ударот.

Ситуацијата беше проверена со ВАР технологија, видеото го прегледа судијата Феликс Цвајер и досуди пенал. Кејн го изведе пеналот, голманот тргна на десната страна, но капитенот на Енгелска прецизно шутираше против стативата и израмни во 18. минута.

Во 23. минута Англија направи добар потег, Коби Мејн ја додаде топката до Фил Фоден кој ја испрати топката низ нозете на голманот Вербруген, но Дамфрис ја расчисти од гол линијата.

Холандија се закани од центаршут кога Мемфис Депај добро го пронајде Доњел Мален, чиј удар беше изблокиран и топката беше избркана во корнер. По корнерот на Симонс од десната страна, Дамфрис ја упати топката со глава и ја погоди гредата во 30. минута.

Две минути подоцна на другата страна, по додавањето на Букај Сака од повеќе од 20 метри, Фоден одлично шутираше во горниот лев агол и ја погоди стативата. После тоа, Англија имаше шанси преку Фоден и Мајну, но Холанѓаните успеаја да ги спречат, па репрезентациите заминаа во изедначено полувреме.

Во првиот дел од вториот дел немаше шанси, селекциите играа претпазливо, а првата шанса ја имаше Холандија во 65. минута. Џои Верман изведе слободен удар, топката ја зафати Вирџил ван Дијк, а голманот Пикфорд одлично одбрани. Пикфорд три минути подоцна ја елиминира опасноста пред сопствениот гол и ја избрка топката во корнер.

Во 77. минута Симонс се обиде со полуволеј, но англискиот голман лесно ја фати топката. Две минути подоцна Сака постигна гол откако го мина Кајл Вокер, таа акција беше проверена со ВАР технологијата и беше утврдено дека Вокер е во офсајд.

Во 88. минута, по додавањето на Лук Шо, Кол Палмер, кој неколку минути претходно влезе во игра на местото на Фоден, шутираше покрај стативата.

Англија победи со голот на Воткинс во првата минута од судиското надополнување, кога по додавањето на Палмер од кривина ја испрати топката во далечниот долен агол. Англија во финалето на Европското првенство во недела од 21 часот во Берлин ќе игра против Шпанија.

Тоа е второ последователно финале на ЕП за Англија, по поразот од Италија во 2021 година.

Ова беа највозбудливте моменти од натпреварот:

Спорт

ФФМ го одржа првиот дел од редовниот летен семинар за асистенти судии и контролори за македонскиот фудбал, презентирана беше промената на услови за судење, која беше применета во ЕВРО 2024

Објавено пред

на

©porta.mk (архива)

Непосредно пред почетокот на новата натпреварувачка сезона 2024/2025, како и секоја година, Фудбалската федерација на Македонија во Кичево од 19 до 21 јули го организираше првиот дел од редовниот летен семинар за судии и контролори за натпреварите од македонскиот фудбал. Првиот дел од семинарот беше насочен за асистенти судии и контролори од единствената листа во рамките на Прва и Втора МФЛ.

Првиот ден од семинарот започна со стручно – едукативно предавање од ПФИ програмата кое го одржаа Димитар Мечкаровски, Марјан Ристевски и Емил Божиновски. Беа повикани вкупно 42 контроли, а на семинарот присуствуваа 37.

Вториот и третиот ден од семинарот беа резервирани за асистентите судии кои полагаа тестови од правилата на фудбалската лига, а на крајот се одржа и полагање на физички норми.

На овој семинар исто така беше презентирана и новата промена околу условите и критериумите на судењето, која беше применета и на неодамна завршеното Европско првенство во Германија.

Новото правило околу судењето на фудбалската игра гласи:

Само на капитените на тимовите ќе им биде дозволено да комуницицираат со судиите

Судиите сега имаат отворена линија на дијалог со тимовите  во објаснувањето на клучните одлуки и одлуките кои произлегуваат ов ВАР технологијата ( во натпреварите каде Вар технологијата е активна). Објаснувавањето на донесените одлуки им се дава исклучиво само на капитените на тимовите, кои се единствените играчи на теренот кои имаат право да разговараат со судијата и да бараат објаснување на одредена ситуација на респектабилен начин.

Капитените на клубовите имаат и превземаат одговорност, барајќи од своите соиграчи да ги почитуваат судиите, да држат дистанца и да не ги опкружуваат судиите по донесувањето на одлука за време на натпреварот.

Во ситуација во која капитен на екипата е голман, а е далеку од акцијата, како што е во повеќето случаи, тимовите имаат обврска да назначат играч кој ќе биде овластен да комуницира со главниот судија, за да добие објаснување за одредена ситуација.

Играчите кои нема да се придружуваат до ова правило, ќе бидат казнувани со дисциплинкса мерка.”

Следниот викенд на програмата е вториот дел од семинарот, на кој ќе присуствуваат главните судии и ФИФА асистенти судии од единствената лиса на Прва и Втора МФЛ, известуваат за јавноста од Фудбалската федерација на Македонија.

Прочитај повеќе...

Спорт

Распоред за денешните мечеви на турнирот во мал фудбал с.Вранештица

Објавено пред

на

©porta.mk

И денес продолжуваат натпреварите од новото коло на традиционалниот турнир во мал фудбал во с. Вранештица – Кичево, по следниот распоред со почеток од 20:30ч

  1. АКВА Терм Лисичани – Вранештица
  2. Куќа на Мијаци – Напредок
  3. Куќа на Мијаци – Лисичани
  4. Пињати Кичево – Аква Терм Лисичани

Бидете дел и не пропуштајте, повелете на добра скара, ладен пијалок и многу забава и спорт.

Прочитај повеќе...

Спорт

Големата спортска нација би можела да заокружи еден од најуспешните денови во шпанскиот спорт, титула на ЕУРО со веќе освоената титула во Тенис на Алкараз

Објавено пред

на

Шпанија ја брка четвртата титула за да го израмни рекордот на Германија, додека Англија ќе се обиде да го освои својот прв голем трофеј по освојувањето на Светското првенство во 1966 година.

Шпанија ги освои титулите во 1964, 2008 и 2012 година. Инаку финалниот натпревар ќе се одржи на Олимпискиот стадион во Берлин, а шпанската селекција важи за фаворит, бидејќи ги доби сите шест натпревари на ЕП и според рејтингот одигра најдобро.

Што се однесува до атмосферата во Берлин полека достигнува треска, улиците се преплавени со расположени шпански и англиски навивачи. Секој пее, навива за своето, без ниту еден инцидент. Река фудбалски фанатици денеска го поплави овој германски град.

Имено, Шпанија денеска веќе доби еден шампион, тенисерот Карлос Алкараз. Од Лондон пристигнуваа добри вести за масата шпански навивачи, така што во Берлин со нетрпение ја очекуваат новата титула но оваа во фудбалот.

Големата спортска нација би можела да го заокружи еден од најуспешните денови за шпанскиот спорт со можна титула на ЕУРО.

Во живо:

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт1 час

ФФМ го одржа првиот дел од редовниот летен семинар за асистенти судии и контролори за македонскиот фудбал, презентирана беше промената на услови за судење, која беше применета во ЕВРО 2024

Непосредно пред почетокот на новата натпреварувачка сезона 2024/2025, како и секоја година, Фудбалската федерација на Македонија во Кичево од 19...

Македонија5 часа

Од ноќеска нова намалена цена на горивата

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на ЕУРОДИЗЕЛ (ДЕ V), се намалуваат за 1,50 ден/лит, во...

Lifestyle6 часа

Колку чекори дневно е оптимално да се направат?

Следењето на вашите чекори е одличен начин да го зголемите нивото на вашата активност, но дали навистина ви помага да...

Lifestyle6 часа

Ако ги имате овие симптоми откако ве убоди стршлен, веднаш контактирајте го вашиот лекар

Еден стршлен може да убоди еднаш или повеќе, а понекогаш стршлените се ројат, што резултира со десетици или стотици убоди....

Lifestyle6 часа

Истражување: Инсектите кои опрашуваат, како што се пчелите, се многу потолерантни на загадување од растителните штетници

Опрашувачите на инсекти, кои вклучуваат пчели, некои видови молци и пеперутки, се поподложни на загадување на воздухот отколку растителните штетници,...

Магазин6 часа

Илон Маск избегнува да плати 500 милиони долари на поранешните работници на Twitter

X, порано познат како Twitter, е во центарот на бројни правни спорови од неговото преземање од страна на Илон Маск....

Магазин6 часа

Нема повеќе Samsung Messages, отсега Google Messages на телефоните Galaxy

Samsung , наводно, објавил дека ќе го отфрли Samsung Messages како стандардна апликација за пораки во корист на Google Messages...

Магазин6 часа

Малите телефони се враќаат во форма на телефони на преклоп

Иако трендот кон поголеми екрани продолжува во 2024 година, има нов пораст на уреди со компактен дизајн, но со пресврт...

Магазин6 часа

Google и Microsoft имаат пристап до чипови од Кина и покрај забраната

И покрај забраната за продажба на Nvidia AI чипови со високи перформанси во САД, Google и Microsoft продолжуваат да ги...

Магазин6 часа

Spotify лансира нов глас и јазик за својот AI DJ

Spotify лансира верзија на шпански јазик на својата функција „AI DJ“. Новиот глас на шпански јазик е обезбеден од постариот...

НАЈЧИТАНИ